Lekcia – cesta MHC „Dôstojná kultúra všetkých národov“. Zhrnutie lekcie na tému „architektúra starovekého Ruska“ „Slušná kultúra všetkých národov“

Abstraktnélekciu

Načrtnutie chrámu a jeho kombinácia s krajinou

Ciele lekcie

vzdelávacie :

naučiť sa líčiť:

Pohľad na formulár

Vnímanie geometrických telies, ktoré tvoria základ celej rozmanitosti postáv,

Splňte stanovený cieľ pomocou grafitu a farieb

rozvíjanie :

rozvíjať:

Zmysel pre krásu

Pamäť a predstavivosť

zvyšovanie :

vychovať:

Záujem o výtvarné umenie, pochopenie architektúry

Pozornosť na maľbu, spiritualitu.

Vybavenie

papier, ceruzky, guma, farby, interaktívna tabuľa, počítač a kresby.

Priebeh vyučovacej hodiny a konsolidácia učiva

navždy môj pradedovia A dedkovia

Tesári boli na Rus' .

nie ani jedno ich či s rané detstvo hľadiac ,

IN ruky vzal synov sekera .

Pretože A majstrov strýkov

objaviť V okres predtým títo odvtedy .

Koľko vytesaný otec môj protokoly !

Tu Oni vstať pred ja :

Priateľ pozadu priateľ dať ich spláchnuť

Bol by opásaný loptu pozemský .

navždy môj pradedovia A dedkovia

Tesári boli na Rus' .

nie ani jedno ich či s rané detstvo hľadiac ,

IN ruky vzal synov sekera .

Pretože A majstrov strýkov

objaviť V okres predtým títo odvtedy .

Koľko vytesaný otec môj protokoly !

Tu Oni vstať pred ja :

Priateľ pozadu priateľ dať ich spláchnuť

Bol by opásaný loptu pozemský .

NižšiaOnega ( dedinaVoemozero)

Teraz nikto nemôže poskytnúť jednoznačné vysvetlenie, kde sa architektúra zakorenila: stanové kostoly, podobné vesmírnym raketám; chatrče a dvory veľkosti polovice päťposchodovej budovy; strieborné osiky „váhy“ - radlice na strechách a kupolách. Niečo, samozrejme, vyvinulo prísne severské podnebie - aspoň rovnaké dvorové domy, kde bolo všetko, od bývania až po stajne, postavené pod jednou strechou na ochranu pred snehom a mrazom. Niečo sa s najväčšou pravdepodobnosťou naučilo v dávnych dobách od susedov: keltské chrámy z diaľky pripomínajú varangiánske stany a východné národy sa snažia napadnúť fantáziu stanu. Bez ohľadu na to, aké myšlienky vyjadríme, všetky tieto typy budov sú staré najmenej tisíc rokov a napríklad hlavná Sofia Novgorodská, postavená v tom istom roku, keď sa odohrala hlavná udalosť v kresťanstve - krst Ruska, bola stanová svätyňa. Tieto stavby vychované vo svetle prírodnej histórie sú rovnako prirodzené ako okolité kopce, háje a rieky.

Sedem farebných vzoriek:

- Cintorín a múzeum Kizhi v Karélii sú najdokonalejšími (Preobraženskaja) a najzachovalejšími (Vzkriesenie Lazara) drevenými kostolmi v Rusku.

- Malye Karely pri Archangeľsku je najvýznamnejšie ruské múzeum drevenej architektúry.

- Kaplnky Národného parku Kenozersky sú najvýhodnejšou rezerváciou drevených starožitností na rekreáciu a výlety.

- Varzuga a ďalšie dediny Terského pobrežia v Murmanskej oblasti sú najsevernejšie staré ruské dediny.

- Kimža a ďalšie dediny pri rieke Mezen sú najnedeliteľnejšie a najvernejšie drevené Rusi.

- Kostol Sretensko-Michajlovskaja na mieste zmiznutej dediny Krasnaya Lyaga je najčarovnejším miestom.

Nevský lesopark pri Petrohrade - obnovený chrám Vytegorského cintorína, najväčší a najkomplexnejší z tých, ktoré prežili do r. XX storočia, no v 60. rokoch vyhorel

(štúdia Tatyany Leshchenko)

Kenozero, dedinka Vershinino, kaplnka svätého Mikuláša, presný vek v prameňoch nie je k dispozícii, no nie je žiadnym tajomstvom, že tam bola dávno pred rokom 1846. Späť na úplný začiatokXXZvonica chýbala a bola pridaná neskôr, čím sa celý obraz doplnil. V 80. rokochXXstoročia kaplnka po vzniku Kenozerského chátrala národný park v roku 1991 bola kaplnka obnovená ruskými a nórskymi reštaurátormi. Obnova trvala dva roky.

Kaplnka stojí na korune kopca, odkiaľ pochádza aj názov obce.

(štúdia Tatyany Leshchenko)

Chrámový súbor PochozeroXVIII- XIX, dedina Filippovskaya, okres Plesetsk, región Arkhangelsk. Unikátny chrámový komplex pozostávajúci z dvoch kostolov, Nájdenie hlavy Jána Krstiteľa o pôvode ctihodných panien Kristových a zvonice. V roku 2001 sa začal obnovovať chrámový komplex. Náčrt projektu obnovy vypracoval architekt L. Tkachenko. Práce trvali osem rokov.

(štúdia Tatyany Leshchenko)

KargopoľskéhoR- On, dedinaČervenáLyaga. NajviacstarožitnýkostolKargopoľskéhookresSretensko- Michajlovskaja (1665) formulárstan. IN 1894-1895 yykostolbolzakrytéexternéopláštenieseklektickýdekorVologdamajstrov. cirkviNachádzaVpoľutovaniahodnéstavenadnešnýdeň, internévýzdobatakmerniezachovalé.

„Ako hovorí miera a krása“, ktorá pôsobí ako genetický kód severoruskej kultúry.

Totometaforabaretkajeho pôvod v stavebnej terminológii ruskej drevenej architektúry. Na severe sa kostoly v mnohých prípadoch stavali z iniciatívy roľníkov, boli často nielen cirkevnými, ale aj spoločenskými centrami. Roľnícky volostný svet pozýval na stavbu kostolov profesionálnych remeselníkov – tesárov. Chrámy boli postavené z dreva a „spracovanie dreva“ bolo „zvykom“ medzi severanmi. V usporiadaných - druh písomných úloh - stavebné zákazky, ktoré zohrávajú úlohu právny dokument, podrobne stanovil, aký má byť kostol.

Išlo o akési slovné kresby, kde boli ako vzorky uvedené podobné budovy a formy.Po prijatípredstavy o budúcej štruktúre sa remeselníci museli spoľahnúť na svoje skúsenosti, inštinkt a vkus. Nie nadarmo sa v starodávnych zmluvách, ktoré boli uzavreté medzi majstrom tesárskeho umenia a „svetom“ (roľníckymi zákazníkmi), zvyčajne nachádzajú tieto výrazy: „robiť, aby som sa zapáčil“

„zrežte“ ako „krásne“, „... a postavte do výšky, ako hovorí miera a krása“.

Zároveň nesmieme zabúdať, že jazyk je jedným z najdôležitejších kultúrnych kódov. Jazyk je jeho pôvodný, prastarý základ, ktorý vždy stojí za akýmkoľvek kultúrnym znakom, pretože všetko vyjadrené kultúrnymi textami sa dá vyjadriť jazykom.

Ľudová kultúra so svojím kalendárom, predpoveďami, znakmi, znakmi vytvára vlastnú verziu metaforickej symboliky. Metafora ako kultúrny kód slúži na identifikáciu heuristických vedeckých hypotéz a vo vede je metafora nevyhnutným prostriedkom vedeckej tvorivosti. Takmer každý nový vedecký koncept sa javí ako určitá metafora, ktorá sa časom stáva presným pojmom.

Formovaním kultúrneho priestoru si človek uvedomil svoje chápanie prírodných zákonov, svoje videnie sveta cez také javy, ako je chrám a domov. V kultúrnom priestore ruského severu sa vytvorilo vysoké postavenie roľníckeho domu a chrámu.

"Obraz vesmíru je vedome stelesnený v chráme." Chrám ako najvšeobecnejší, sémanticky bohatý obraz vesmíru zaujímal ústredné miesto v posvätnom priestore severského roľníckeho „sveta.“ Netreba zabúdať, že ním organizovaný životný priestor je pre človeka akýmsi model okolitého sveta. Chrámy ako symboly vesmíru dominujú tomuto priestoru, ľudské bývanie je druhým plánom, hospodárske budovy sú tretím.

Úloha: doplňte obrázok stanového dreveného chrámu

Štruktúra lekcie

    Organizačnémoment (1-2 min.)

    Stanovenie cieľov a cieľov pre lekciu (2 min)

    Vysvetlenie lekcie nového materiálu (15-25 min.)

    Spevnenie nového materiálu (10-15 min.)

    Zhrnutie lekcie (3-4 min.)

    Koniec (1 min.)

Obsah lekcie

Organizovanie času

Ahoj! Prosím Posaďte sa

Stanovenie cieľov a cieľov lekcie

DnesmyZačnimeštúdiumruskýarchitektúra, Apresne takdrevenéarchitektúra « ruskýSeverná», dotknime saTakžerovnakýchrámovMestáKursk.

Vysvetlenie Nový materiál

Pojem „ruská drevená architektúra“, ako aj „kultúra ruského severu“, koncepty, ktoré nadobudli podobu jedinečného vzorca. Vyvoláva množstvo stabilných asociácií - otvorené priestranstvá, hlboké rieky, lesy, močiare, unikátna ľudová drevená architektúra, odrážajúca spôsoby adaptácie človeka na drsné podnebie.

Metódy a metodologické techniky

Verbálne: rozhovor;

Vizuálne: reprodukcie;

Praktické: ukážka niektorých techník v maľbe a kresbe tematickej kompozície.

Vybavenietriedy

Preučitelia:

Preštudent:

Počítač, knihy, reprodukcie, plagáty.

album, ceruzky, farby, kefy, guma, notebookPrezáznamy, perom.

Schémaregistráciadosky

    Predmetlekciu

    Pedagogická kresba

    Príklad zloženia

Predmetlekciu

« ruskýdrevenéarchitektúra»

vyhliadkatriedy

KreslenieAutor:Pamäť, Autor:podanie

Typlekciu

Kombinované

Cielelekciu

    Vzdelávacie

Učiť formovať morálku, estetiku, premýšľať o kráse, o umení, koncepciu úlohy výtvarného umenia v živote spoločnosti. Naučte sa analyzovať umelecké dielo z hľadiska konštrukcie obrazu a dodržiavania hlavných zákonitostí kresby a maľby.

    Vývojový

Rozvoj výtvarných a tvorivých schopností žiakov, figuratívneho a asociatívneho myslenia, vizuálno-obrazovej pamäte, emocionálneho a estetického vnímania reality, rozvíjať tvorivú predstavivosť.

    Vzdelávanie

Pestovať záujem o výtvarné umenie, chápanie architektúry, záujem o maľbu, duchovno

Téma lekcie: Ruská drevená architektúra

Téma je určená na dve vyučovacie hodiny v ôsmom ročníku.
Účel lekcie: vidieť a pochopiť duchovnú originalitu ruskej drevenej architektúry, ktorá nemá obdoby v umení iných krajín a národov.Úlohy:
    aktualizovať poznatky o ruskej drevenej architektúre; - predstaviť umelecké a architektonické prvky ruského zrubového kostola na príklade kostolov Kizhi; - naďalej rozvíjať zručnosti pri práci s maliarskymi materiálmi a papierovými plastmi; - rozvíjať priestorové myslenie; - naučiť sa vidieť krásu v múdrej jednoduchosti ruského zrubového kostola a vyjadriť svoje myšlienky a pocity pri vnímaní diel ruských architektov a obhajobe tvorivých diel; - prispievať k výchove k vlastenectvu, zmyslu pre krásu, zmyslu pre kamarátstvo a vzájomnú podporu.

Vybavenie: Pre učiteľa:

    drevený model ruskej chatrče (kôň, koruna atď.); Pomocné slová – „sekerka“, „ruská drevená architektúra“, „kúrenie - istpka - istba-izba“; Schéma stanového chrámu; Počítačová a multimediálna inštalácia; Prezentácia s obrázkami architektonického súboru v Kizhi, ruských drevených budov, starobylého dreveného kostola v ruskej dedine; Literatúra o ruskej drevenej architektúre; Nahrávanie ruských ľudových piesní.
Pre deti: papier, nožnice, lepidlo, kvaš, štetce, papierové škatule, poháre na vodu, obrúsky.
Počas tried: učiteľ; - Dobré ráno! Som rád, že vás spoznávam. Témou našej lekcie je „Práca so sekerou“. (Názov témy lekcie je zatiaľ uzavretý). Deti si šepkajú Učiteľ - Trápi ťa niečo?Deti: - Ako rozumiete - nemotorná práca?- Nemotorná práca je predsa veľmi hrubá, škaredá práca.- Áno, len omyl!Učiteľ: - Áno, máte pravdu.
Ak chceme spomínať nie láskavoUpratovanie svojich záležitostí: nemotorná práca...Ale v Kizhi je katedrála, bola zrezaná sekerouA akékoľvek pozlátenie pred ním bledne!
Ukážka prezentácie (stanová zvonica a kostol Premenenia Pána, kostol príhovoru, Kaplnka sv. Michala Archanjela a pod.)Básnik takto vyjadril svoj obdiv a akú náladu máte, keď vidíte tento súbor?Deti: - koľko kopulí!- Je to úžasné, je to naozaj nemotorná práca!?- Kostoly už také nie sú!- Aké krásne! Správa študenta o Kizhi, správu zostavuje študent samostatne a vopred ju kontroluje učiteľ.

Môžete napríklad použiť text „Wooden Tale“ od E.I. Jeseter "Živé staroveké Rusko":

„Tí, ktorí neboli v Onege, si myslia, že Kizhi je ostrov náhodne stratený medzi vodnými plochami. Znalých ľudí hovoria, že na jazere nie je menej ako 1650 ostrovov. Pri pohľade na smreky a brezy odrážajúce sa vo vode, na slnko červenajúce sa vo vlnách, na oblaky prechádzajúce ako lode bez tiaže som si spomenul na krajinu Roerich, Nesterov, Pisachov. Posledný zasvätil svoj život ruskému severu, bol maliarom a rozprávačom.

Plavíme sa hodinu...tri. Keď sa v diaľke objavila prelamovaná veža majáku Garnitsky, lodník Savely Vasilyevich povedal:

Veľa ľudí teraz chodí do Kizhi. Nikde nie je taká krása ako u nás.

Ako viditeľné potvrdenie jeho slov sa na slnku rozžiarili zlaté kupoly cintorína Kizhi. Potom bolo všetko ako sen. Vyskočil som na ílovitý breh a rozbehol som sa v ústrety drevenej rozprávke, zázraku, ktorý vytvorili tesári a architekti. Slnko umývalo za nerovným okrajom lesa... Čo je Kizhi? Dva kostoly s viacerými kupolami, oddelené od seba zvonicou. Všetko je vyrobené z dreva. Dvadsaťdva kapitol katedrály Premenenia Pána.

Mnoho, mnoho kupol pokrytých radlicami - vyrezávanými plátmi osiky, ktoré sa trblietajú na slnku a vyzerajú zlaté. Čajky sa vznášajú nad kupolami a spolu s bielokrídlovými vtákmi sa celá budova rúti nahor do nebeských výšin.

Kto vytvoril túto lesnú a jazernú rozprávku - kostol Premenenia Pána? Lodník hovoril jednoducho a dojímavo, jeho slová boli v súlade s tichou náklonnosťou transonežskej vzdialenosti:

Stolári dlho pracovali, vozili štiepky na vozíkoch. Je ľahké to vidieť okom. On je oko pána a jeho ruka je robotník. Kapitoly boli postavené a úplne nové steny boli vymaľované ako mladé ženy na večierku; K jazeru sa priblížil majster menom Nester. Tesári ho obkľúčili. Nester mal sekeru – pohľad pre boľavé oči. V celom Zaonezhye taká sekera nebola. Ľudia hovorili, že Nesterova sekera bola začarovaná. Čo urobil, majster? Pobozkal sekeru a hodil ju do jazera. Tesári začali robiť hluk a začalo ich to mrzieť – je možné, aby takýto nástroj zmizol vo vode? Nester im odpovedal: „Založili cirkev, ktorá nikdy neexistovala, neexistuje a už nikdy nebude existovať. A moja sekera teraz patrí dnu. "

Kostol Premenenia Pána je pamätníkom ruskej vojenskej slávy. Bol postavený v roku 1714, keď Petrovým jednotkám v Severnej vojne začalo slúžiť vojenské šťastie. Švédi neustále devastovali jazero Ruský sever. Zbaviť sa vždy prítomnej hrozby bola radostná udalosť.

Dojem z kostola Premenenia Pána umocňuje výška stavby, dosahujúca asi 40 metrov. Nechýbajú tu fresky, jednoduché zrubové steny vytvárajú pocit domáceho pokoja. Miesto fresiek zaujali ikony. Výtvory miestnych umelcov sú jednoduché, kompozične jednoduché a vo farbách vokálne.

Vedľa zvonice stojí kostol Pokrova, obklopený vyrezávanou drevenou čipkou. Slnko je už vysoko nad ostrovom. Ako sa mení osvetlenie, mení sa aj Kizhi. Ťažko sa mi odchádza z tohto rozprávkového sveta.

Takže čo je Kizhi? Kizhi je svedectvom potomkov, príkaz milovať svoju krajinu. Kizhi je nesmrteľná staroveká Rus, umelecká minulosť žijúca v súčasnosti.“

učiteľ: -

Kizhi nie je pomník, ani kríž,

Nie chrám ani príroda.

A nebudem unavený opakovaním -

Kizhi je dušou ľudí.

Áno, Kizhi je úžasne krásny skanzen ruskej drevenej architektúry. Je tak dobré, že boli ľudia, ktorí zbierali a uchovávali pamiatky ruskej drevenej architektúry. Ak by každý z nás urobil všetko, čo by mohol, na vlastnom kúsku Zeme, aká krásna by bola naša zem!

A dnes sa zoznámime nielen s architektonickými a umeleckými črtami svetlohnedej drevenej architektúry, ale zahráme sa aj na majstrovských architektov a vytvoríme si vlastnú malú Kizhi!

Otváram tému lekcie - "Ruská drevená architektúra."

Pamätajte, že v našich lekciách sme sa s vami už stretli s originálnymi ruskými drevostavbami. Potom by vám tieto predmety v mojich rukách mali niečo povedať. Odovzdávam študentom skladací model chatrče.

Deti: - Áno, s architektúrou sme sa zoznamovali v 4. aj 5. ročníku.

Pamätáme si ruskú chatu, starodávne obrazy a symboly v ľudovom umení.

Učiteľ: - Slovo „Izba“ - (slovník V. Dahla) pochádza zo slova istopka - istpka - istba - chata.

Koruna - od slova „veniec“, dievčatá v Rusku nosili na hlavách vence a v chate koruna nebola okrúhla, ale hranatá.

Takto boli postavené steny chaty (demonštrujem to na modeli).

Konce guľatiny, usporiadané do štvoruholníka, sú navzájom spojené pomocou drážok špeciálne vyrezaných sekerou.

Jeden takýto riadok sa nazýval „koruna“. A koliba bola postavená ako veniec, pevne prepletené koruny boli umiestnené jedna na druhej.

Učiteľ: A o čom tento predmet hovorí? Ukážem ti hračkárskeho koňa.

Deti: minulý rok bol rokom bieleho koňa!

Učiteľ: Čo to má spoločné s ruskou drevenou architektúrou?

Deti: - Hrebeň je horná spojnica dvoch strešných svahov. V Rusi bol kôň vždy zosobnením sily, dobra a krásy, symbolizujúc slnko pohybujúce sa po oblohe (šmykľavka s obrázkom koňa na streche chaty).

Učiteľ - výborne, ako dobre si všetko pamätáte. S pomocou sekery, bez jediného klinca, sa remeselníci naučili rúbať nielen chatrče. Ale aj vysoké, krásne budovy – veže, chrámy, mlyny. V okolí našej školy je veľa drevených domčekov, okolo ktorých prejdete každý deň. Všimli ste si, že mnohé z nich sú zdobené drevenými rezbami?

Deti: - Áno, na našej ulici je taký domček, je zdobený rezbami a na streche je drevený kohútik. Toto je dom mojej babičky. Všetci okoloidúci sa zastavia, obdivujú a cítia radosť!

Páči sa vám táto kráska?

Študent: - Áno, ale je škoda, že takýchto domov je stále menej.

Učiteľ: - Nie je to na nás?

Prenesme sa mysľou o 600 rokov späť a skúsme si predstaviť, ako neznámy ruský tesár prišiel do malého severského kláštora, páčila sa mu jeho diskrétna krása, jeho pokoj a mier.

Kreslím kriedou na tabuľu - Najprv položil základy z balvanov, potom vyrúbal malú štvorcovú klietku, postavil baldachýn zo západu, časť stodoly z východu a všetko zakryl sedlovou strechou. Na strednú, najvyššiu časť umiestnil staviteľ malú cibuľovitú kupolu s krížom.

To je všetko. Kostol bol pripravený.

Pozrite sa, aká je? (snímka s obrázkom).

deti:

Malý;

Skromný;

Chudobný;

Nenápadný;

Vyzerá to skôr ako stodola alebo sedliacka chata než ako „Boží chrám“.

Učiteľ: - Áno, hranatá, na prvý pohľad zrubová ruská chata je skutočným majstrovským dielom ľudového stavebného umenia, základom drevenej architektúry.

Pozrite sa zblízka na tento starobylý nenápadný chrám. Skúste to jednoduché - pozrite sa na komplex, pozrite sa na škaredé a uvidíte krásne, pozrite sa na malé a uvidíte veľké!

Deti: - Keď sa pozriete pozorne, je v tom toľko chuti!

Aká presná proporcionalita!

Akási zvláštna spiritualita, ktorá nie je vlastná remeslu, ale umeniu.

Učiteľ: - Skutočne, skoršie kostoly vyzerali ako chatrče. Prejde ešte trochu času a táto uzemnenosť, každodenný život malej chatrče zmizne s prechodom od klietkovej k architektúre s valbovou strechou (ukážka schémy chrámu s valbovou strechou).

Pozrite sa bližšie, aké prvky drevenej architektúry sú vám povedomé?

Deti: - Zrub dole je ako ruská chata!

Učiteľ: - Toto je štvoruholník, prečo sa tak volá?

Deti: Pretože základ tvoria štyri polená.

Učiteľ: V malom kostole bola chata korunovaná kupolou, ale tu sa objavuje nový prvok - nazýva sa to osemuholník. Prečo sa tak volal?

Deti: - Základom je osem polená.

Učiteľ: - Osemuholník zvyčajne korunuje stan a hlavy svietia predovšetkým. V spodnej časti je takáto budova obklopená pohostinnou verandou - chodníkom. (snímka s obrázkom stanového chrámu)

Z akých častí teda pozostáva štruktúra stanového chrámu?

Deti: - z gulbische, štvoruholníka, osemuholníka, stanu a vysoko proti modrej oblohe žiaria kupoly!

Učiteľ: - Ak je všetko jasné, je čas otestovať sa ako majster.

Dnes a v nasledujúcej lekcii si vytvoríme vlastné malé Kizhi, pričom využijeme predchádzajúce skúsenosti s prácou v skupinách a skúsenosti ruských majstrov, poznatky získané na hodinách. Navrhujem vykonávať kreatívnu úlohu v skupinách, voliteľne alebo individuálne. Môžu sa použiť akékoľvek materiály.

Žiaci sú rozdelení do skupín.

Učiteľ: - Teraz, keď sa skupiny rozhodli, povedzte mi, akou technikou bude vaša tvorivá práca vykonaná?

deti:

Budeme maľovať, budeme umelci!

A budeme architekti, vytvoríme model kostola z papiera.

Učiteľ: - Úžasné! Pamätajte na naše zlaté pravidlá tímovej práce. Keď ho dokončíte, budete ho chrániť.

Každá skupina pripravuje obhajobu, učiteľ pomáha študentom poskytovať literatúru o ruskej drevenej architektúre.

Obrana projektu skupiny I:

deti:

Drevený kostol sme vyobrazili farbami, aby sme sprostredkovali krásu teplých farieb dreva, originálneho ruského materiálu, ktorý tak dokonale ladí s prírodou. Bohatá vzorovaná výzdoba chát, kostolov a dokonca aj malého mlyna je podobná prelamovaniu a priehľadnosti severského lesa. Labutia pieseň starodávnej ruskej drevenej architektúry organicky spája stáročné skúsenosti technických a umeleckých výdobytkov minulosti a prvkov architektonických inovácií. Jediným dekoratívnym prvkom je prelamovaný priezor obklopujúci osmičku, akoby odhaľoval a zdôrazňoval lakonicizmus objemového dizajnu pamätníka. Našou prácou sme chceli ukázať, že ruský kostol je prirodzeným vývojom starých, pôvodne ruských architektonických a stavebných tradícií, najživším a najdokonalejším stelesnením umeleckého vkusu, ktorý sa medzi ľuďmi vyvinul.

Ruská cirkev je ako široká, slobodná pieseň, ktorá plynie z hĺbky srdca, ako radostný hymnus na slávu človeka, silu jeho rúk a mysle. Jazykom architektonických foriem vyjadruje hrdú krásu, víťazstvo nad nepriateľom.

Skupina ochrany II:

Deti: - Naša skupina pracovala na rozložení. Toto sú naše malé Kizhi.

Samozrejme, snažili sme sa to realizovať v súlade s architektonickými kánonmi ruskej drevenej architektúry, o ktorých sme sa učili v triede: tu je kostol na nízkom a mohutnom štvoruholníku, vysoký osemuholník je korunovaný stanom. Neďaleko sa nachádza vysoká stanová zvonica a krásne nástenné cirkevné budovy. Ale čo je najdôležitejšie, očarení krásou Kizhi, chceli sme zradiť duchovnú originalitu ruskej drevenej architektúry a pokúsili sme sa aspoň na krátky čas predstaviť samých seba medzi drsnou severskou prírodou, v kruhu odvážnych a silných ľudí - Pomor rybári, poľovníci a drevorubači, tesári a básnici. Aj naša cirkev stojí pevne a hrdo, ako sedliak ostrieľaný v neustálom neustálom boji so severskou prírodou. Vysoká, rovná osmička, ako náš ruský ľud, ktorý nikdy neohýbal chrbát nad svojimi utláčateľmi.

Vysoké stany sú naším ruským duchom lásky k slobode, ktorý sa usiluje o duchovné a večné. Naším rozložením sme chceli zdôrazniť talent ruského ľudu, jeho rozvinutý zmysel pre krásu, ľudu, ktorý dokázal taký zázrak urobiť len so sekerou. Dávni majstri zostali bez mena, no každý z nich zanechal na svojom kúsku zeme zázrak, ktorý zdobí našu zem a naše životy už mnoho storočí. A keby bola naša vôľa, postavili by sme majstrovi sekier v Rusi pomník!

Učiteľ: - Ďakujem vám, chlapci, sami ste to zhrnuli, na hodinách ste odviedli skvelú prácu. Budem rád, ak som vo vás prebudil túžbu urobiť náš život čistejší, láskavejší, krajší!

Literatúra:

1. Kizhi: Spec. lit. / Národná knižnica Karélskej republiky; Zostavili: Osipova T.V., Terpugova T.V.; Umelec Kalyukov I.K. - Petrozavodsk: RIO Komizdat RK, 1995

2. Nádherný ostrov Kizhi. Populárno-náučná publikácia pre mládež / komp. D.N. Moskin., Petrozavodsk: PetroPress, 2005.

3. Trifonová L.V. Dekoratívne a úžitkové umenie Pudozh a Zaonezhye v zbierke múzea Kizhi, Petrozavodsk, 2004.

Elektronické zdroje:


Materiál stiahnutý zo stránky - Online komunity učiteľov

Lekcia 4 – 5 Téma: Architektúra starovekého Ruska

Epigraf:

Hudobný epigraf:

M. I. Glinka „Kamarinskaya“ časť 1.

Vybavenie:

Multimediálny projektor, diapozitívy, stolík - pôdorys krížového kostola.

Účel lekcie:

Zoznámenie sa s architektúrou starovekej Rusi a prvými kamennými chrámami.

Úlohy:

Vzdelávacie:

    Ukážte študentom črty stavby chrámov v Kyjeve, Veľkom Novgorode, Suzdale, Vladimire.

    Čo prevzala staroveká Rus z byzantskej architektúry?

    Ako ruská identita ovplyvnila vývoj domácej architektúry.

Vzdelávacie:

    Naučte sa porovnávať architektúru rôznych miest starovekej Rusi.

    Vedieť zhodnotiť prínos byzantských majstrov, ako aj umenie ruských „drevárov“.

    Rozvíjať záujem o poznávanie slovanskej kultúry.

Vzdelávacie:

    Podporovať záujem a úctu k architektonickým pamiatkam.

    Podporovať nezávislé štúdium dejín ruskej architektúry.

    Rozvíjať zmysel pre národnú identitu, vlastenectvo

    Obohatiť duchovný svet študentov.

Počas tried:

Úvodný rozhovor.

O čom sme hovorili v minulej lekcii?

O umeleckom umení Ruska v predkresťanskom období.

Čo sa zmenilo v kultúre starovekého Ruska prijatím kresťanstva?

Začali stavať kamenné kostoly, maľovať ikony, rozvíjalo sa písanie, gramotnosť, kroník, literatúra...

Pozrite si diafilm a pokúste sa určiť tému a účel našej hodiny.

Hrá Glinkina hudba a na obrazovke je diapozitív s obrázkami starých ruských chrámov.

Epigraf na obrazovke: Architektúra je hudba v kameni.

Esej Ustyantseva K."Architektúra je hudba v kameni."

Čo Vladimíra najviac priťahovalo na kresťanskom uctievaní?
Vo svojich odpovediach by študenti mali zdôrazniť krásu rituálu, výzdobu chrámu a spevy.
- Aký druh architektúry bol najviac zastúpený v predkresťanskej ére v starovekej Rusi?
- Áno, samozrejme, drevené.
- A v Byzancii?
- Len kamenné stavby, domy a chrámy boli vysoké a mali vonkajšiu výzdobu, najmä v období gotiky.

1. Katedrály svätej Sofie.

Veľká kamenná stavba sa na Rusi začala až v 10. storočí, išlo o stavbu kresťanských kostolov a, samozrejme, podľa byzantského typu. Pýchou Konštantínopolu bol kostol svätej Sofie.

Byzantský umelecký systém najlepšie glorifikoval a potvrdzoval nedotknuteľnosť svetských a cirkevná hierarchia, na ktorej stál Kyjevský štát. Zahraniční cestovatelia nazývali Kyjev druhým Konštantínopolom. Keď už hovoríme o tvorbe stredovekej architektúry, nemožno si všimnúť, že pôsobí na dušu ako niečo hmotné. Duša sa cíti depresívne a pocit depresie je začiatkom úcty. Také chrámy, ktoré by vyvolávali hrôzu a potrebovali ich suverénni vládcovia Rurikovičov.

Kreatívne domáca úloha: Prezentácia „Sofijské katedrály“ od Katy Perminovej

Po prezentácii pracujte v skupinách: pomocou diagramov porovnajte:

Skupina 1, 3: Kostoly Hagia Sofia v Konštantínopole a Kyjeve

Skupina 2.4: Kostoly Hagia Sofia v Kyjeve a Novgorode.

Tabuľka je vyplnená.

Kostol Hagia Sophia v Konštantínopole

Kostol Hagia Sophia Kyjev

Spoločné znaky

Rozdiely

Aké črty byzantskej architektúry si osvojili ruskí majstri?

Čo je jedinečné na Kyjevskom chráme? Čím je Novgorod Sofia výnimočný?

Ruskí majstri pri preberaní byzantskej krížovej kupolovej podoby chrámu využili aj tradíciu drevenej architektúry – mnoho kopulí. Na stavbu svojho chrámu Vladimír poveril gréckych architektov ako najšikovnejších a najslávnejších v celom kresťanskom svete.
- Základom chrámu je štvorec, členený štyrmi stĺpmi a obdĺžnikové bunky susediace s kupolovým priestorom tvoria architektonický kríž. Takto bol postavený kamenný chrám v Rusku za Vladimíra - Cirkev desiatkov, takto bola postavená Sofia Kyjevská za Jaroslava Múdreho. A predsa trinásť kapitol svätej Sofie Kyjevskej, najmajestátnejšej architektonickej pamiatky Kyjevská Rus, nenájdete ich prototyp v Byzancii. Takáto mocná stavba s viacerými kupolami je čisto ruský fenomén, ktorý zmenil vzhľad kostola s krížovou kupolou *.

Študentom ukazujem obraz dvoch chrámov – Konštantínopolu a Kyjeva. Študenti si všímajú rozdiely v architektúre týchto chrámov. Deti sa tak opäť presvedčia o originalite ruskej architektúry, kostoly sa vyznačujú mnohouholníkovou štruktúrou.

O Katedrále svätej Sofie metropolita Hilarion napísal, že tento kostol „je úžasný pre všetky krajiny, ktoré ho obklopujú, ako keby o polnoci na zemi od východu na západ nič iné nebolo“.
- Sofiu Kyjevskú zdobia mozaiky a fresky hosťujúcich umelcov, najmä gréckych. Mozaiky si zachovávajú všetku krásu a sofistikovanosť byzantského štýlu, sú však menej kontemplatívne, viac vitálnej energie, oslovovanie ľudí.
Matka Božia v lastúre apsidy Kyjeva Sofia, stojaca so zdvihnutými rukami - kanonický typ Oranta (modliaci sa) - bola obyvateľmi Kyjeva vnímaná ako obraz obrancu mesta, zosobnenie “ matka ruských miest“ sama. Ochranné gesto zdvihnutých rúk pripomínalo starovekú Bereginyu Slovanov. Postava sa zdá byť živá: zdá sa, že kráča k tým, ktorí vstupujú do chrámu, a pozerá sa im do očí. Obraz Oranta je plný šarmu, tepla a svetla.

O tomto obrázku vedieme rozhovor na počítačovej lekcii, kde je nielen obraz chrámu, ale aj samotná Oranta je krásne prezentovaná, deti skúmajú detaily obrazu - výraz očí, detaily oblečenia, modliace sa gesto rúk a jej „pohyb“ smerom k farníkom.

S veľkou silou sa pôvodný, populárny prúd ruskej architektúry dostal do Novgorodu a jeho „mladšieho brata“ - Pskov. A znova sa otočím k diapozitívom alebo počítaču a pozriem sa na Sofiu Novgorodskú a Pskovský Kremeľ. Architektúra týchto miest bola odvážna, veľkolepá vo svojej jednoduchosti a celistvosti. Po majestátnej Sofii Novgorodskej, po kláštoroch Jurjev a Anton, sa v Novgorode nestavali žiadne veľké kostoly. Išlo najmä o domáce kostoly, ktorých zákazníkmi boli bojari a obchodníci. Boli postavené dobre, dôkladne, pohodlne, ale nie luxusne. Ako o tejto konštrukcii povedali, „nie sú tak dobre strihané, ale sú pevne zošité“. (A opäť ukazujem obrázky chrámov, malých a väčšinou s jednou kupolou).

2. Architektúra Vladimírsko-Suzdalského kniežatstva.

Predtým, ako sa porozprávame o architektúre vladimirsko-suzdalského kniežatstva, pozrieme si so študentmi diafilm: toto je kostol, chrámy Vladimíra, Suzdal, kostol príhovoru na Nerli.

Kreatívne úlohy: prezentácie Satler R., Gladysheva N.

Vyzývam deti, aby samy komentovali túto architektúru, porovnali ju s architektúrou Kyjeva a Novgorodu.

Do 12. storočia sa vyvinul charakteristický ruský typ kostola z bieleho kameňa s krížovou kupolou: štvorstĺpový, s jednou kupolou, s polkruhovou kupolou na vysokom bubne a vyčnievajúcimi polvalcovými apsidami na východnej strane. V tomto období patrilo prvenstvo Vladimírsko-Suzdalskému kniežatstvu. Najväčší rozkvet si kniežatstvo užívalo za Andreja Bogolyubského, syna Jurija Dolgorukova a Vsevoloda Veľkého hniezda.

Základom ruskej štátnosti bolo Zalesie, názov Vladimírsko-Suzdalského kniežatstva, založeného Vladimírom Monomachom. Na okraji lesov prekvitala drevená architektúra a drevené sochy, nič z nich nezostalo, ale umenie „drevárov“ vzbudzovalo obdiv súčasníkov.
- Najskoršie z chrámov, ktoré sa k nám dostali, boli postavené za jeho syna Jurija Dolgorukija. A dnes kostol svätých Boris a Gleb, postavený v tých rokoch, stojí v dedine Kideksha, štyri kilometre od Suzdalu (pozri obrázok tohto kostola) a katedrály Premenenia v Pereslavl-Zalessky. Kostol v Kideksha je prvý kostol postavený z bieleho kameňa, miestneho vápenca. Z nej vzišla oslnivá architektúra z bieleho kameňa, ktorá vytvorila svetovú slávu Vladimírovi na Klyazme. Táto jednoduchá, ale hrdá cirkev nenecháva nikoho ľahostajným ani v našej dobe.

Básnik Ekaterina Sheveleva o tom hovorí vo svojej básni „Kostol pri vchode do Suzdalu“

Išli sme okolo. Prosila ma, aby som sa vrátil.
„Prečo potrebujete skromný obrázok tejto zvonice?
Mesto Suzdal - ďalej, ako jeden súbor,
Nad pokojom ornej pôdy - labutie krídlo."

Prosil som ho, aby ten film aj tak spotreboval.
Na kúsku terénu, na kostolíku.

Niekde v divočine histórie, v bezcitnosti myšlienok,
Rusi stavali nízke výšky.

Ale rozdrvená strecha je zaoblená jemne,
Oblúk sa ohýba ako šibalské obočie.

Tak si vybrala cestu
Z rámu - čudák -
Inšpirovaný hnev
Harmónia proporcií.

Syn Jurija Dolgorukyho, Andrej Bogolyubskij, presťahoval svoje bydlisko do Vladimíra. Podľa kronikára Andrej „silne usporiadaný“ Vladimír prilákal „prefíkaných obchodníkov, remeselníkov a remeselníkov všetkého druhu“. Ale tak, ako je Konštantínopolská Sofia majstrovským dielom byzantského umenia a románske katedrály majstrovskými dielami západoeurópskej stredovekej architektúry, najväčšími majstrovskými dielami sú pamiatky ako Chrám Nanebovzatia Vladimíra, Chrám príhovoru na Nerli a Chrám Vladimíra Demetria. ruského umenia.

A opäť pracujeme s diapozitívmi alebo na počítači, zvažujeme vlastnosti týchto chrámov, porovnávame ich s chrámami v Kyjeve a Novgorode.

Tieto pamiatky odhaľujú dušu nášho ľudu v určitom období historického vývoja. Aká čistota a aká harmónia s okolitou krajinou. Vyrazí vám dych, keď stojíte na strmom brehu Klyazmy a predstavujete si obraz nášho súčasníka Ilju Glazunova „Dvaja kniežatá“, keď starý princ ukazuje mladému, odkiaľ prichádza nebezpečenstvo, je tam, za riekou. , že horí oheň. A úlohou princa je chrániť svoje kniežatstvo, svoj ľud a všetko, čo vytvorili jeho talentované ruky.

Majstrovské umelecké diela vznikajú navždy. Vladimír a Suzdal zaujímajú čestné miesto medzi európskymi mestami najbohatšími na umelecké poklady svetového významu. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie (1158-1161) bola postavená v centre Vladimíra na vysokom pobrežnom útese. Majestátne, prevyšujúce všetko naokolo a podmaňujúce sa, ako sila princa Andreja.
- V tejto katedrále, na stavbu a výzdobu ktorej knieža Andrej vyčlenil desatinu svojich príjmov, sa nachádzala najväčšia ruská svätyňa - ikona Panny Márie Vladimírskej, majstrovské dielo byzantského umenia.
- A dva a pol storočia po postavení katedrály Nanebovzatia Panny Márie ju veľký Rublev vyzdobil freskami, ktoré predstavujú žiarivý vrchol starovekej ruskej monumentálnej maľby.

V celej ruskej poézii, ktorá dala svetu toľko neprekonateľných majstrovských diel, snáď niet lyrickejšej pamiatky ako kostol na príhovor na Nerli; táto architektonická pamiatka je vnímaná ako báseň vtlačená do kameňa. Báseň ruskej povahy, tichého smútku a rozjímania. Tradícia hovorí, že princ Andrei postavil tento chrám „na lúke“, neďaleko svojich Bogolyubských komnát po smrti svojho milovaného syna Izyaslava - na jeho pamiatku a na upokojenie jeho smútku.

A teraz, na počítači a na diagrame na stoloch, skúmame dva chrámy: kostol príhovoru na Nerli a katedrálu sv. Demetria.

Snažíme sa nájsť spoločné znaky a rozdiely v architektúre týchto budov.

(pracovať v skupinách)

Nájdeme ho v diagrame a vykonáme úlohu zosúladiť pojmy (zložky kresťanskej cirkvi) a ich definície.

Zistenia študentov

Za Vsevoloda Veľkého hniezda bola vo Vladimire postavená katedrála Demetrius - ide o jednokleňový kostol so štyrmi stĺpmi s krížovou kupolou. Na rozdiel od kostolov Jurija Dolgorukija je katedrála Demetrius dôrazne majestátna a svojsky štruktúrovaná, „ale toto nie je rafinovaná ženská milosť kostola príhovoru na Nerli, ale mocná, krásna súdržnosť a odvážna proporcionalita... Ani jeden detail nenarúša majestátny, pomalý rytmus kniežacej katedrály“ (N.N. Voronin).

Ale nielen forma ohromuje svojou vznešenosťou a silou, ale aj vonkajšia výzdoba chrámu, kde sa naplno prejavil talent ruských kamenárov, vyvoláva veľký obdiv. Biela kamenná rezba sa pred nami rozprestiera ako v nádhernej rozprávke. Všetko, čo v Rusi vznikalo, čo bolo pozoruhodné filigránom, rytím, emailom, basmou, ručne písanými ozdobami a najmä drevenými rezbami, sa odrazilo vo výtvarných a dekoratívnych motívoch tohto majstrovského diela vladimirských majstrov.

Vyrezávaná výzdoba Dmitrievského katedrály zaberá viac ako polovicu steny, vinie sa pozdĺž stĺpov klenutého pásu, stúpa, vypĺňa všetko, do zakomaru a potom rovnakým vzorovaným spôsobom stúpa pozdĺž bubna a pokrýva takmer celý budova s ​​prelamovaním, takže sa nám zdá, akoby pred nami bola vzácna rakva, bujne vyšívaná látka lemovaná strapcami stĺpovitého opaska.

Ale nie kvôli kráse sa toľko pozornosti venovalo výzdobe chrámov. N.P. Kondakov o tom píše: „Chrámy (krajiny Vladimir-Suzdal) boli vyzdobené v očakávaní, že davy ľudí, ktorí sa okolo nich na dovolenke motajú, si nájdu čas a túžbu preskúmať poučné témy vonkajšej výzdoby. a použil by ich ako názorné poučenie a cirkevné učenie."

Zhrnutie:

    Ako sa pamiatky kamennej náboženskej architektúry Kyjevskej Rusi líšili od byzantských príkladov?

    Aké boli tieto rozdiely a vysvetlite, prečo sa objavili?

    Ako sa líšia kostoly vo Vladimire a Suzdale od kostolov v Novgorode a Kyjeve?

    Ktorý z nich ukázal viac ruského charakteru?

Reflexia.

Dopln vetu:

Keď si predstavím chrámy starovekej Rusi, vidím...

Počujem….

Cítim….

Konsolidácia: Test (v druhej lekcii)

D/Z: pripraviť správy o maľbe ikon v starovekej Rusi.

Lekcia – cesta cez MKC

"Dôstojná kultúra všetkých národov."

Cieľ: Opakovanie a zovšeobecnenie témy na základe tvorivých schopností.

Zovšeobecňovanie a systematizácia vedomostí žiakov.

Úlohy:

    Rozvoj kognitívnej činnosti a tvorivých schopností žiakov;

    Formovanie záujmu o vedomosti a schopnosti pracovať s doplnkovou literatúrou;

    Tvorba prvkov naj rozdielne kultúry: kultúra komunikácie, reč, výtvarné umenie, etika, odievanie, vzťahy;

    Vývoj prvkov tvorivá činnosť ako vlastnosti myslenia - intuícia, priestorová predstavivosť, vynaliezavosť;

    Rozvoj pamäti;

    Rozvíjať u žiakov sebadôveru prostredníctvom vyučovacích hodín.

Vybavenie: ilustrácie, aplikácia TSO, ukážky z literárnych a hudobných diel, prezentácia.

Učiteľ - Témou našej hodiny divadelného cestovania je „Dôstojná kultúra všetkých národov“. A dnes vás vezmeme na fascinujúcu cestu do minulosti.

ZVUKY: hudobný fragment "To Eliza"

učiteľ- Učitelia!

Každý ich má

A poznatky z generácií

Prenášané generáciami.

A zbieranie vedomostí kúsok po kúsku

Staviame, píšeme, tvoríme!

Nezáleží na tom, kde ich použijeme,

Ale dôležité je, ako a prečo... žijeme!

(v texte deti zaujmú svoje miesta)

ARCHITEKT-

Učitelia epoch a generácií

Ja, architekt, staviam chrámy a bývanie.

Moje výtvory po celej planéte...

Oslava šikmej veže v Pise.

A múdra sfinga a kostol sv. Xénie.

Rekreoval som sa vďaka učiteľom.

MAJSTER-

Spievam chválu tým pánom

Kto vložil moju myseľ do mojich rúk.

Som majster! Všetko môžem, všetko môžem.

Ľudová tvorba je mojou zárukou toho.

A podnos Zhostovo a samovar Tula,

Čínsky porcelán, ruská matrioška.

Po stáročia nosím kultúru národov

Niet väčšej chvály, ktorú by som mohol povedať

Akýkoľvek ľudový majster.

MALIAR-

Som maliar!

Chvála učiteľom!

Ja a Rembrandt, Picasso a Aivazovský.

Dám ti vieru cez ikonu!

Výtvory Rubleva, Theophanes Grék...

SKLADATEĽ –

A donútim ťa plakať a smiať sa,

Smutný a šťastný

Smútiť a byť znovuzrodený.

Kľúčom, šnúrkou sa dotknem tvojej duše

Alebo možno ako Lel a obyčajná fajka.

Svojou hudbou zaspievam učiteľom hymnu

Kto nám dal vedomosti.

učiteľ -

My prostredníctvom našej kreativity

Prácou, hrou a KVN

Spoznávame umenie a kultúru všetkých krajín

A toto všetko nazývame lekciou.

Takže spolu tvorivo, duchovne a kultúrne

Rastieme ako jednotlivci!

Učiteľ a študenti sú pred vami.

Ak sa o nás chcete dozvedieť viac, pozrite si:

A všetko uvidíte sami!

ZVUKY: harfa - Boyan vychádza, premieta sa Zvon, epigraf.

BOYAN - Zvony!

Tvoje zvučné zvonenie -

Jazyk zeme

Kto ma živil.

V tebe žije radosť,

Bývalý život...

Učiteľ - Zvony...už dlhé stáročia sprevádzajú svojím zvonením život kresťanov. Merali priebeh dňa, osvetľovali čas práce a odpočinku, spánku a bdenia. Od staroveku zvony v Rusku vždy sprevádzali sviatky a oslavy, informovali ľudí o dôležitých udalostiach, pozývali ľudí na zhromaždenia, ukazovali cestu cestujúcim strateným v zlom počasí a v tragických dňoch pre vlasť vyzývali na obranu Vlasť. Úžasný príbeh Zvonová hudba siaha až do staroveku. Ale v Rusku sa zvonenie stalo národným umením: vstúpilo do hudby, odrazilo sa v literatúre a v maliarstve.

Učiteľ - Pamätáme si, keď sa v Rusi objavili zvony? Vieme si predstaviť históriu našej krajiny bez zvonenia zvonov? A kto ich vytvoril?

1. študent - v roku 1530 Ivan Afanasjevič vylial zvon pre Novgorod, jeho zvonenie bolo prirovnané k „hrozne znejúcej trúbe“.

2. – „Toto prevyšuje ľudskú silu! Nič také, ako táto vzácnosť, veľká, úžasná a jedinečná na svete, nikdy nebolo a ani nebude!“ Toto napísal historik z Byzancie Pavel Aleppo o Veľkom zvone Nanebovzatia v Kremli. Obrov vážiaci 800 libier (128 ton) sa zdal ako zázrak. Veľké zvonárske práce vykonal v roku 1655 veľmi mladý Alexander Grigoriev.

3. – Najväčší zvon nielen v Rusku, ale na celom svete bol odliaty v Moskve v rokoch 1773-1735. Ivan Motorin a jeho syn Michail. Jeho hmotnosť je 200 ton.

4.-Zvonenie bolo jednou z obľúbených zábav ruského ľudu. Na zvonenie existovala špeciálna listina, v ktorej sa uvádzalo, ako sa má zvoniť cez pracovné dni a sviatky. Za najväčšiu česť sa považovalo pozdraviť najlepších ľudí vlasti zvonením zvonov.

5. - V Rusi sa so zvonmi zaobchádzalo ako so živými bytosťami, dávali im prezývky: Gabriel, Reut (krik). Široký, labuť, medveď - v závislosti od povahy ich zvuku.

Učiteľ - Každodenné zvonenie zvonov ostro kontrastuje s veselými sviatočnými zvoneniami. Vykonáva ho 1 zvonár. Poďme počúvať.

Zvuky: Každodenné zvonenie zvonov

Učiteľ - Za čias Petra! Rozšírilo sa Yegoryevského zvonenie, charakteristické svojim plynulým a rozmerným rytmom. Silné zvuky 3 veľkých zvonov napĺňajú priestor harmóniou. Zvuk malých zvončekov vyniká najmä na ich pozadí. Počúvaj.

Znie: Jegoryevskij zvoní."

Učiteľ - Pri požiaroch, katastrofách alebo iných incidentoch bolo počuť ešte jeden zvučný zvon. Tento druh zvonenia sa nazýva Alarm alebo Alarm. V dávnych dobách sa poplašné zvony nazývali „veche“ zvony, pretože zazvonili, keď sa ľudia zhromaždili na schôdzi. Vypočujte si toto zvonenie.

Zvuky: Poplachový zvonček.

Učiteľ - Hudobne nadaní rostovskí zvonári si koncom 19. storočia vytvorili vlastné originálne zvonenie, v ktorom pastelky za zvoniacimi zvonmi sprostredkúvajú veselé sviatočné zvonenie a tie stredné otvárajú tvorivý priestor pre nové melódie. Započúvajme sa do sviatočných zvonov.

Znie to ako sviatočné zvony.

učiteľ - A ako zvony rezonovali v našej ruskej literatúre! Ich zvonenie je v ňom počuť od pradávna až po súčasnosť. Pripomeňme si niektoré.

1. – Nespia. Nepamätajú si, neobchodujú,

Nad čiernym mestom ako ston,

Stojí, mučí mŕtvu noc,

Slávnostné veľkonočné zvonenie.

2. – 7 kopcov – ako 7 zvonov!

Na siedmich zvonoch sú zvonice.

Všetky účty sú štyridsať štyridsať.

Bell Semikholmie.

M. Cvetajevová

3. – Deň pravoslávneho východu,

Posvätený, posvätený veľký deň,

Široko šírte svoje evanjelium

A oblečte nimi celé Rusko!

F.I.Tyutchev

Učiteľ - Ďakujem. V ruskej klasickej opere často zvonia zvony. Spomeňte si na „Ivan Susanin“ od M. Glinku, „Boris Godunov“ od Musorgského.

Vypočujme si úryvky z týchto opier:

ZVUKY: ___________________________________

Učiteľ - Zvonom sa pripisovala schopnosť cítiť a prežívať a v ich zvukoch bola počuť ľudská reč.

Vedci zistili veľmi reálny fakt, že mikróby škodlivé pre ľudí zomierajú vo vlnách zvonenia.

Učiteľ - Holandsko je považované za rodisko zvonenia. Zvonenie zvonov bolo v Anglicku veľmi obľúbené. Pri kostoloch a katedrálach existovali spolky zvonárov. V našej dobe láska k zvoneniu nevyprchala. V súčasnosti organizujú festivaly zvonovej hudby. Najčastejšie sa takéto sviatky konajú v starých ruských mestách Rostov Veľký a Suzdal, ktoré sú známe svojimi nádhernými zvonmi.

Boyan - Dovoľte, aby ste sa dotkli sŕdc ľudí,

Potomkov bude volať zvon,

Zjednotiť sa so zborom liturgie

V hrudi smútiaceho plač!

K jednote, priateľstvu, dobru

Nech odteraz volá ľuďom,

A vo svete to splní

Čomu sa venuje?

ZVUKY:__________________________- zvonenie zvončeka

Učiteľ - Hovorí sa: ikona je modlitba vo farbách,

Chrám - modlitba v kameni,

Zvonček je zvukom modlitby.

Každý, kto sa nenaučil modliť, má východisko. Zastavte sa na chvíľu a počúvajte! Zvonček k vám hovorí...

Učiteľ - Teraz prejdime k zázraku ruskej architektúry.

Architekt vychádza

Architekt – Väčšina pamiatok starovekej ruskej architektúry. Tí, ktorí sa k nám dostali, sú cirkvi. Sú to tí, ktorí nám dávajú predstavu o ruskej stredovekej architektúre.

Učiteľ – spomeňme si na prvé storočia ruskej architektúry. Uveďte najstaršie budovy Kyjeva, Novgorodu, Vladimíra.

1. - (prikladá obrázok k tabuli) - pri príležitosti výnimočného víťazstva nariadil princ Jaroslav položiť v Kyjeve chrám na počesť sv. Sofie. Štruktúra s viacerými kupolami sa stala skutočnou ozdobou katedrály. Táto katedrála zohrala dôležitú úlohu v živote stredovekého Kyjeva – uchovávala štátne dokumenty, mala knižnicu a dielňu na ručne písané knihy.

2. – V polovici 11. stor. Yaroslavov syn, princ Vladimír, založil chrám v Novgorode a pomenoval ho Sophia. Jeho obrovská veľkosť bola pozoruhodná: vysoký kupolovitý priestor, veľa tajných miestností.

3. - na území starovekého Yuryevského kláštora na začiatku 12. storočia. Bola postavená monumentálna katedrála sv. Táto katedrála bola poslednou monumentálnou stavbou v Novgorode.

4. - posledná stavba z 12. storočia, bola tu vynikajúca pamiatka - kostol Spasiteľa na Nereditsa. Jeho zákazník, knieža Jaroslav Vladimirovič, chcel postaviť chrám neďaleko svojho vidieckeho sídla. Napriek malým rozmerom chrámu. Pôsobí majestátne a monumentálne. Hlavnou črtou záchrany Nereditsa je jej plasticita a zaoblenie tvaru.

5. – 3 km. z Bogolyubova, na sútoku riek Klyazma a Nerl, bol postavený chrám nebývalej krásy s názvom Príhovor. Kostol príhovoru na Nerli poteší svojou mimoriadnou ľahkosťou. Takmer bez tiaže. Vo svojom oblečení z bieleho kameňa je chrám ako nevesta v svadobných šatách.

Architekt - jedinečný vzhľad starovekej ruskej architektúry sa formoval v priebehu storočí. Byzancia bola jeho predchodcom, ale ruská architektúra, ktorá sa vynorila z učňovských zväzkov, išla svojou vlastnou originálnou cestou.

Prezentácia

Učiteľ - kto mi povie, ktoré architektonické pamiatky z 12. storočia sa zachovali dodnes?

1. – Zlatá brána vo Vladimíre. Prežili dodnes, aj keď v značne skreslenej podobe.

2. - teraz stojí uprostred poľa na nízkom kopci biely kamenný zázrak kostola príhovoru na Nerli. Na jeho úpätí je malé jazierko, pozostatok koryta rieky Nerl.

3. – neďaleko Moskvy v Dubroviciach sa zachovala katedrála.

Učiteľ - architektonické súbory ruských kláštorov, ktoré boli zvyčajne postavené ďaleko od dedín, v odľahlých oblastiach, boli tiež úžasné v kráse.

Zalesnené miesta. A život mníchov je zaujímavý. Poďme sa pozrieť do kláštora.

ZVUKY: __________________ je tam konferenčný stolík, sviečka, kniha, dlhý list papiera, mních píše perom.

Učiteľ - V úzkej kláštornej cele,

V štyroch prázdnych stenách

O zemi o starej Rusi

Príbeh napísal mních.

Monk – písal som v zime aj v lete.

Osvetlené slabým svetlom,

Písal som rok čo rok

O našich skvelých ľuďoch.

Učiteľ - Čo znamená slovo mních?

1. – v preklade z gréčtiny znamená „osamelý“

Učiteľ - kto vymenuje skutky mníchov?

2. – jaskyňa. Odlúčenosť, piliarstvo, mnísi zložili sľuby mlčanlivosti, hlúposti. Svätý blázon bol človek, ktorý predstieral, že je šialený, aby zniesol výčitky a posmech ľudí. Dokonca aj králi počúvali ich proroctvá.

Učiteľ - Kto by sa mohol stať mníchom?

3. – Každá osoba, ktorá dosiahla vek desať rokov.

Učiteľ - aké oblečenie nosil nováčik, keď bol tonzúrou?

4. – Odevy boli ušité z hrubej čiernej vlnenej látky. Sutana - dlhá košeľa siahajúca po prsty, kožený opasok, čižmy a kapucňa - nízka čiapka.

Učiteľ – aký bol kláštorný život?

1. – V kláštoroch bol prísny systém riadenia. Celý ich život bol regulovaný Chartou.

2. – V polovici storočia boli kláštory významnými centrami kultúry – písmo, ikonopisec, stavba chrámov. Prvé knižnice v Rusku boli tiež kláštorné.

3. – Knihy v kláštore sa nielen zbierali, ale aj kopírovali. Starovekí kronikári žili a pracovali v ruských kláštoroch. Mních z Kyjevsko-pečerského kláštora Nestor vytvoril v 12. storočí prvú ruskú kroniku „Príbeh minulých rokov“.

4. – v Kláštore Najsvätejšej Trojice v 15. – 17. storočí pôsobili najväčší myslitelia ruskej krajiny. Spisovateľ Epifani Múdry strávil v kláštore viac ako 30 rokov.

5. - Za šírenie svojich názorov bol kazateľ Maxim Gek vyhnaný, túlal sa po kláštoroch, až skončil v Trojici, kde zomrel a zanechal po sebe bohaté literárne dedičstvo - viac ako 150 kázní, prekladov.

6. – Ponechané mnohé kláštory najbohatšie zbierky výtvarného a dekoratívneho umenia.

7. – Svätý Sergius z Radoneža v starovekej Rusi bol nazývaný „hegumenom ruskej zeme“. Bol uctievaný a milovaný, považovaný za ich patróna. Narodil sa v bojarskej rodine. Vo veku 23 rokov. Zostal bez rodičov a dedičstvo rozdelil spolu so svojím starším bratom. Štefan. Ako kňaz uprostred hustého lesa vyrúbal chatrč, aby mohol žiť v samote a neprestajnej modlitbe. Sergius zložil kláštorné sľuby. Postupne sa k Sergiovi zhromaždilo veľa ľudí a na mieste osamelej chatrče vyrástol veľký kláštor. Sergius bol prvým v Rusku, ktorý v ňom zaviedol najprísnejšie predpisy.

Učiteľ - Svet ruského kláštora bol prekvapivo mnohostranný. Spájal vznešenú rehoľu, duchovnosť a chudobu mníšskeho života, rozmanitosť umenia a rozsiahle, príkladné hospodárstvo, učenie kníh.

Učiteľ – ruské stredoveké maliarstvo je prevažne náboženské. Maľba je predovšetkým umenie farieb. Umelci zobrazovali svätých, ilustrovali biblické príbehy. V chrámoch ich možno vidieť vo forme nástenných malieb, mozaík a fresiek. V dávnych dobách sa s ikonou zaobchádzalo s veľkou úctou ako s predmetom uctievania. Pozrime sa na niektoré z nich.

Znie: ___________________________ Vychádza maliar

Maliar - Za starých čias viseli obrazy v každom dome na čestnom mieste - v červenom rohu. „Ikony merania“ boli v kráľovskom živote bežné. Keď sa princ narodil, zmerali sa miery dieťaťa a odovzdali sa maliarovi ikon. Vybral si tabuľu vo veľkosti novorodenca a namaľoval obraz svojho patróna.

Učiteľ - V zbrojnici Kremľa sa nachádza meraná ikona „Ján z Climacus“, namaľovaná v roku 1554 na počesť narodenia Careviča Ivana, syna Ivana Hrozného. Najčastejšie boli na ikonách zobrazovaní svätci. A ikony zobrazujúce „Matku Božiu“ obsadili čestné miesto. A dnešná „vernisáž“ nám predstaví obraz „Bohorodičky“ v výtvarného umenia.

Zvuky: Ave Maria.

V Rusku bolo známych viac ako 300 ikonografických výjavov Matky Božej. K jej obrazu sa opakovane obrátili rôzni umelci. Medzi veľkých majstrov, ktorí vo svojej tvorbe vzdali hold tejto téme, patrí taliansky maliar a vedec Leonardo da Vinci (1452-1519) (obrázok priložený k tabuli).

1. - obraz Madony (ako Matku Božiu v Taliansku nazývali) viac ako raz zaujal renesančných maliarov. Toto je jedno z Leonardových diel v tej dobe vzácnej technike - olej. "Madona z kvetu" - maľovaná vo Florencii v roku 1472. Zdá sa, že plátno je zahalené v ľahkom, vzdušnom opare. „Mladá mamička s radostným úsmevom podáva bábätku kvet a sleduje, ako si ho bábätko pozorne prezerá.

2. – Ďalší vzrušujúci materinský obraz vytvorený Leonardom da Vincim „Madona s dieťaťom“ (1490) Zobrazuje stav pokojnej radosti. V ktorej je ponorená krásna mladá žena a dieťa. Pokojná rovnováha všetkých prvkov obrazu zdôrazňuje harmóniu obrazu matky.

3. – Myšlienka vznešenej krásy a harmónie je spojená s dielom Raphaela Santiho (1483-1520). Jeho podstatou je vytrvalá honba za svetlom a dokonalosťou. umeleckej tvorivosti. V rokoch 1515-1519 na príkaz kláštora sv. Sixta v Pjačci, dnes nazývanom „Sixtínska Madona“, Rafael zobrazil nielen Božskú Matku a Dieťa, ale aj zázrak zjavenia Kráľovnej nebies, ktorá ju nesie. syna ľuďom ako zmiernu obeť. Zjavenie Márie, plné lásky a prísnej vznešenosti, nehy a odhodlania. Uchvacuje svojou vážnosťou a jednoduchosťou zároveň. Zľahka kráča na oblaky a Sixtus 4 a svätá Barbora sa pred ňou úctivo klaňajú.

4. - V ruskom umení sa vyvinul úplne iný obraz Matky Božej. Starí ruskí majstri, na rozdiel od západoeurópskych, nevytvárali obrazy zobrazujúce Matku Božiu, ale ikony.

5. – Hlavná svätyňa ruskej krajiny „Panna Mária Vladimírska“ – ikona začiatku 12. storočia. Pozrite sa bližšie na tento obraz... Matka Božia drží dieťa na sebe pravá ruka a Dieťa sa jej pritislo na líce, natiahlo ruky a objala jej krk. pomyslela si Mária a objala svojho Syna. V jej pohľade vidíme odlúčenosť aj smútok: Matka vie, aké utrpenie čaká jej dieťa.

Ruský ľud zaobchádza s touto ikonou s úctou. Ruské kniežatá a cári sa pred ňou modlili, keď sa pustili do ťaženia.

Učiteľ – Prečo sa práve táto ikona stala jednou z najväčších ruských svätýň?

1. - legendy o nej sú spojené s menom evanjelistu Lukáša a opakovanou účasťou na záchrane Moskvy pred tatárskymi nájazdmi.

2. - ďalšia história ikony je úzko spojená s menom Andreja Bogolyubského. Princ Andrej Jurjevič sa rozhodol preniesť politické centrum krajiny z Kyjevskej Rusi do Suzdalských krajín.

3. – V tom čase sa ikona už prejavila zázrakmi: trikrát opustila svoje miesto a raz ju farníci videli plávať pod kupolou kostola. Naplnený túžbou pozrieť sa na zázrak, princ preskúmal všetky ikony a vybral si túto. Išiel s ňou do Kyjeva. A potom do Rostova.

4. – Na ceste sa princ niekoľkokrát obrátil na Božiu Matku o pomoc a Matka Božia mu pomohla.

5. - Vo Vladimíre ikona uzdravovala chorých a zmrzačených. A keď sa rozhodol previezť ikonu do Rostova, kone sa ani nepohli. Princ pomenoval toto miesto Bogolyubov a neskôr sám dostal prezývku Bogolyubsky.

Učiteľ - Od staroveku Matka Božia považovaný za patrónku a príhovorcu ruskej krajiny. Možno aj preto sa ruskí maliari opakovane obracali k obrazu Matky Božej a vytvárali diela veľkej umeleckej sily – cirkevné aj svetské.

Učiteľ - Ale tieto riadky boli venované M.A. Voloshin na túto ikonu:

A je znepokojená a smutná

Pohľad cez vlnu budúcnosti

Do žiariacich diaľok sveta,

Kde je západ slnka plný ohňov.

A také žalostné vzrušenie

V čistých dievčenských črtách tá Tvár

V plameni modlitby každú chvíľu

Ako živý človek mení svoj výraz.

učiteľ -

Cesta vernisážou sa skončila. A pripomeňme si a zopakujme si to, o čom sme sa dnes na hodine rozprávali:

    Ako si mestá v starovekej Rusi navzájom odovzdávali správy o prístupe nepriateľov? (pomocou zvončeka)

    Kde si môžete vypočuť koncert zvonov? (V Rostove Veľkom, Suzdali)

    Aké zvony sme dnes počuli? (dovolenka, budík, každý deň)

    Aké architektonické súbory prežili dodnes? (Katedrály. V našom meste bola obnovená katedrála Príhovoru Presvätej Bohorodičky)

    Čo znamená slovo mních? (samote)

    Aké vlastnosti by mal mať mních?

    Povedz mi, dokázal by sa niekto z vás takto vzdať svetského života?

    Ktoré literárnych diel Pamätali sme si dnes?

    Učiteľ – Podrobnejší materiál o témach v týchto knihách nájdete na týchto stránkach. (Knihy a odkazy na stránky sa premietajú na obrazovke)

ZVUKY: klasická hudba.

Učiteľ - je ťažké vymenovať všetky zlaté bane ruskej ľudovej kultúry a umenia. Poznávaním, uvedením do nášho každodenného života sa stávame duchovne bohatšími, humánnejšími, pretože sa v nej spojili mravné a estetické princípy, účelnosť a krása. Toto je skúsenosť múdreho, pracovitého človeka, ktorý sa môže neustále znovuzrodiť, ak v dušiach ľudí zostane čo i len kvapka pamäti.

A je čas, aby som ja, učiteľ môjho rodného mesta, spieval chválu tým veľkým.

Maliar - A tiež chcem povedať tiché slová,

Vďaka predmetu MHC.

Skladateľ - Čo si deti pamätajú, poznajú celú kultúru krajín

A všetky minulé skutočné udalosti.

Architekt – Čo vedia architekti a remeselníci?

Majster - Čo vedia hudobníci a skladatelia.

Alebo možno jednoduchý staviteľ.

Učiteľ - Rok čo rok dávam deťom to, čo viem!

A rozširujem svoje vedomosti.

Preniesol som to zo srdca

Dôstojná kultúra pre srdcia detí

Tie dni prešli.

ZVUKY: _________________________________________

Učiteľ - naša hodina sa skončila. Ďakujem všetkým za Aktívna účasť. Každý dostane vynikajúce hodnotenie. A vašou domácou úlohou bude písať správy o kultúrnych pamiatkach svojej rodnej zeme.

„Architektúra“ - 3. Urbanistické plánovanie: Zamerané na vytváranie nových a rekonštrukciu starých mestských oblastí. Architektúra. Hlavné typy architektúry. 3. Arch. 2. Hrazda. Architektúra –. „Písmená“ jazyka architektúry. Systém budov a štruktúr, ktoré organizujú priestorové prostredie pre život a činnosť ľudí. 1. pilier.

„Architektúra 19. storočia“ – Vynikajúci konštruktivistický architekt 20. storočia. – Le Corbusier, tvorca „svetového štýlu“. Dom Casa Batlló, fasáda. Eiffelova veža v Paríži. Budova Guggenheimovho múzea moderného umenia v New Yorku. Nádherné siluety štyroch veží dopĺňajú ozdobné krížové veže. Dom Casa Batlló. Park Güell.

"Architektúra 14.-17. storočia" - Architektúra Moskvy v 14.-17. storočí. Maľovanie v 17 storočie. Nové trendy v ruskom umení 16. storočia. Bol postavený v rokoch 1505-1508. Architektúra stanov v Moskve. Chrám slúžil ako domovský kostol veľkých kniežat. Stavba katedrály trvala takmer päť rokov (1475-1479). Architektúra moskovského baroka „Naryshkin“.

„Architektonické pamiatky“ - Mukhacheva, Chrám Demetria z Rostova. Krasnooktyabrskaya 200, požiarna stanica Zarechny. Činoherné divadlo Biysk, býv Ľudový dom. Gorno-Altajskaja, Mestský palác kultúry. Pamiatky federálneho významu: V Bijsku je 272 architektonických pamiatok. Krasnoarmeyskaya 85, Alexander Cathedral (Elektrická pec).

„Kazanská architektúra“ - Dom mal milú tvár a dom ma vždy pozdravil. Počas požiarov v rokoch 1552, 1774, 1842. Takmer celá Kazaň vyhorela. V. Kurashov Kazaň drevený. 2006. Teraz stručne o histórii publikácie. Všetko je tu iné, všetko je inak ťažké... Drevo je unikát stavebný materiál. Kazaň nebola výnimkou.

„Baroková architektúra“ – Zaujímajte sa o svetovú kultúru! Baroko v modernej interpretácii. Petra v Ríme. Barokovú architektúru (L. Bernini, F. Borromini v Taliansku, B. F. Rastrelli v Rusku, Jan Christoph Glaubitz v Poľsko-litovskom spoločenstve) charakterizuje priestorový rozsah, jednota a plynulosť zložitých, zvyčajne krivočiarych foriem.