Sinkveji pri pouku fizike. Povzetek lekcije na temo "moč" Poveča, zmanjša - spremeni

Pouk vključuje delo v skupinah po 4-5 ljudi (5 skupin). Vsaka skupina dobi določeno nalogo, jo opravi, rezultate vnese v tabelo in naredi zaključek. Skupine nato poročajo o svojih rezultatih in nastane splošen zaključek.

Prenesi:


Predogled:

Razvoj zapiskov za lekcijo fizike

V 7. razredu na temo

"Raziskovanje Arhimedove sile"

z uporabo tehnološke učne karte

Mironova Svetlana Nikolaevna

učitelj fizike MBOU

"Srednja šola Kingisepp št. 1"

2016

Povzetek lekcije na temo "Arhimedova moč"

7. razred

Cilji lekcije:

Poučna: ugotovi, od katerih dejavnikov je odvisna vzgonska sila; ugotoviti pogoje lebdenja teles.

Razvojni – razvijati sposobnost samostojnega učenja; razvijajo sposobnost eksperimentalnega določanja Arhimedove sile pri spreminjanju vrednosti; razvijejo sposobnost uporabe formule za izračun Arhimedove sile; razvijati sposobnost sklepanja na podlagi naučenega učnega gradiva, razvoj logičnega mišljenja.

Izobraževalni – ustvariti pozitivno motivacijo za študij fizike, približati učno snov situacijam iz resničnega življenja; gojiti samostojnost na eni strani in sposobnost timskega dela na drugi strani.

Vrsta lekcije: učna ura – delavnica.

Vodilna tehnologija:tehnologija dialoga interakcije.

Metode:

Za didaktične namene in učne pripomočke:

usposabljanje – hevristično

poučevanje – poročanje

učenja – delno iskanje, raziskovanje

Glede na vir informacij:

verbalno - pogovor, delo z didaktičnim gradivom;

vizualni - demonstracija, organizacija opazovanja eksperimentalnega procesa;

praktično – samostojno delo v skupinah (eksperimentalno raziskovanje)

Laboratorijska oprema za demonstracijo poskusov na učiteljevi mizi:

Posoda z navadno vodo, posoda s slano vodo, zamašek, kroglica iz krompirja, kroglica iz plastelina, čoln iz istega plastelina.

Laboratorijska oprema za izvajanje poskusov na učenčevih mizah:

Vsaka skupina ima svojo opremo.

Načrtovani učni rezultati.

Na podlagi pridobljenega znanja in izvedenih raziskav biti sposoben pojasni pojav Arhimedove sile, njeno odvisnost od prostornine telesa in gostote tekočine, pogoje lebdenja teles, nat manifestacija Arhimedove moči v vsakdanjem življenju.

Parametri za ocenjevanje znanja učencev:

aktivno delo v razredu;

kakovost predstavitve eksperimentalnih rezultatov.

MED POUKOM

I. Organizacijski del(pozdrav, preverjanje pripravljenosti na lekcijo, čustveno razpoloženje)

Zdravo družba!

Pozdravite drug drugega.

In vesel sem, da vas lahko pozdravim na lekciji, kjer bomo še naprej odpirali nove strani fizike. Čakajo nas zanimiva odkritja.

pripravljena

ja!

Potem pa začnimo ...

II. Postavljanje ciljev in motivacija

Pouk bom začel z odlomkom iz zgodbe A.P. Čehova "Stepa". Pomagal nam bo oblikovati temo lekcije in cilj.

»Egoruška ... je začel s tekom in poletel z višine enega metra in pol. Ko je v zraku opisal lok, je padel v vodo, se globoko pogreznil, ni dosegel dna, neka sila, hladna in prijetna na dotik, ga je dvignila in odnesla nazaj.«

O kakšni moči govorimo?

Imenuje se Arhimedova sila v čast starogrškega znanstvenika Arhimeda, ki je prvi opozoril na njen obstoj in izračunal njeno vrednost.

Kaj je tema današnje lekcije?

Preučevanje Arhimedove sile - pisanje teme lekcije.

Kako lahko ugotovite velikost vzgonske sile, ki deluje na Jegoruško?

F visoko = P v zraku - P v tekočini

Naš cilj?

Ugotovite, od česa je odvisna Arhimedova sila.

Problematično vprašanje. Predlagajte, kateri dejavniki bodo vplivali na vrednost vzgonske sile.

Možne predpostavke: (hipoteze)

  1. obseg telesa
  2. telesna gostota
  3. oblika telesa
  4. gostota tekočine
  5. globina potopitve

III. Eksperimentalne naloge.

Dodelitev v prvo ekipo.

Oprema: posoda z vodo, dinamometer, aluminijasti in bakreni valji na navojih.

Napredek:

1. Zapiši gostote teles in jih primerjaj.

2. Z opremo določi Arhimedove sile, ki delujejo na valje.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

5. Sklepajte o odvisnosti (neodvisnosti) Arhimedove sile od gostote telesa.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razvrstitev v drugo ekipo.

Oprema: posoda z vodo, dinamometer, dva plastična valja različnih volumnov na navojih.

Napredek:

1. Z opremo določite Arhimedove sile, ki delujejo na valje.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate vnesite v obrazec za poročilo.

5. Sklepajte o odvisnosti (neodvisnosti) Arhimedove sile od prostornine telesa.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razvrstitev v tretjo ekipo.

Oprema: posoda s čisto vodo, posoda s slano vodo, posoda s sončničnim oljem, dinamometer, aluminijast valj na navoj.

Napredek:

1. Zapiši gostoto teh tekočin in ju primerjaj.

2. Z opremo določite Arhimedove sile, ki delujejo na valj v posamezni tekočini.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate vnesite v obrazec za poročilo.

5. Sklepajte o odvisnosti (neodvisnosti) Arhimedove sile od gostote tekočine.

Obrazec za poročilo

Tekočina

Gostota tekočine, kg/m3

Teža jeklenke v zraku, N

Teža jeklenke v tekočini, N

Arhimedova sila, N

Voda je čista

Slana voda

Rastlinsko olje

Zaključek:

Razporeditev v četrto ekipo.

Oprema : posoda z vodo, dinamometer, aluminijast valj na navoj.

Napredek:

1. Z opremo določite Arhimedove sile, ki delujejo na valj in ga potopite do globine h1, h2, h3.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate vnesite v obrazec za poročilo.

5. Naredite sklep o odvisnosti (neodvisnosti) Arhimedove sile od globine potopitve telesa.

Obrazec za poročilo

Globina potopitve

Teža jeklenke v zraku, N

Teža jeklenke v vodi, N

Arhimedova sila, N

Zaključek:

Razvrstitev v peto ekipo.

Oprema: posoda z vodo, dinamometer, telesa iz plastelina različnih volumnov v obliki krogle, kocke, valja na niti.

Napredek:

1. S pripomočki določi Arhimedove sile, ki delujejo na telesa različnih oblik.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate vnesite v obrazec za poročilo.

5. Sklepajte o odvisnosti (neodvisnosti) Arhimedove sile od oblike telesa.

Obrazec za poročilo

Telesa

Telesna teža v zraku, N

Telesna teža v vodi, N

Arhimedova sila, N

Žoga

Kocka

Cilinder

Zaključek:

Po prejemu rezultatov vsaka skupina ustno poroča o svojem delu in poroča o svojih ugotovitvah. Sklepe učenci zapišejo v zvezke, učitelj pa na tablo v obliki tabele:

Kako bo izgledala formula za izračun Arhimedove sile?

Fa=pжgvт

Problem na tabli:

Kolikšna je Arhimedova sila, ki deluje na telo s prostornino 134 cm 3 v vodi in kerozinu?

Odgovor: 1,34 N; 1,072 N – Sklep?

IV. Fizmutka: Učitelj prebere pesem in pokaže vaje, otroci pa sedijo za njim.

V. Ugotavljanje stanja lebdenja teles.

Katere sile bodo delovale na telo, potopljeno v tekočino?

Gravitacijska sila je usmerjena navpično navzdol, Arhimedova sila pa navpično navzgor.

Kako velike so lahko te sile?

Več, manj ali enako drug drugemu.

Nato ugotovimo obnašanje telesa v tekočini v odvisnosti od razmerja teh sil.

Risanje na tablo:

Odlomek iz romana Ivanova "Primordial Rus'" pripovedujekako bo izvidnik Ratibor tiho prestopil na drugo stran reke. Da bi to naredil, je vzel dolg trst. »Dihati pod vodo. Plavalec si je nosnice in ušesa zamazal z rumenim voskom ... Z ustnicami je držal konec trstike, izginil je pod vodo in z obema rokama dvignil kamen v velikosti kravje glave. Ko je Ratibor tovor zvezal s tanko vrvjo, si je naredil zanko za roko.«

Kakšen je namen kamna v tem primeru?

Telo iz plute plava v vodi;

Krompirjeva krogla potone v vodi, vendar plava v slani vodi;

Žogica iz plastelina se v vodi potopi, čoln iz plastelina pa v vodi plava.

Kaj je narobe? Zakaj nekatera telesa lebdijo, druga pa potonejo?

Okoli nas je toliko zanimivih stvari! Poskusimo odgovoriti na nekaj vprašanj?

Kaj bo namen naše naslednje naloge?

Ugotovite pogoje lebdenja teles.

Delo v timih.

Dodelitev v prvo ekipo.

Oprema: posoda z vodo, različna telesa.

Napredek:

1. Telesa enega za drugim spustite v vodo: jeklen žebelj, porcelanasti valj, bakren kovanec.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razvrstitev v drugo ekipo.

Oprema: posoda z vodo, različna telesa.

Napredek:

1. Telesa enega za drugim spustite v vodo: železno kroglo, kos marmorja, telo iz pleksi stekla

2. Ugotovi, kateri od njih potonejo in kateri plavajo.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate opazovanja zapišite v obrazec za poročilo.

5. Ugotovi, pod kakšnimi pogoji telesa tonejo (lebdijo) v tekočini.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razvrstitev v tretjo ekipo.

Oprema: posoda z vodo, različna telesa.

Napredek:

2. Ugotovi, kateri od njih potonejo in kateri plavajo.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate opazovanja zapišite v obrazec za poročilo.

5. Ugotovi, pod kakšnimi pogoji telesa tonejo (lebdijo) v tekočini.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razporeditev v četrto ekipo.

Oprema: posoda z vodo, različna telesa.

Napredek:

1. Eno za drugim spuščajte telesa v vodo: telo iz plute, leseno kocko.

2. Ugotovi, kateri od njih potonejo in kateri plavajo.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate opazovanja zapišite v obrazec za poročilo.

5. Ugotovi, pod kakšnimi pogoji telesa tonejo (lebdijo) v tekočini.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Razvrstitev v peto ekipo.

Oprema: posoda z vodo, različna telesa.

Napredek:

1. Telesa enega za drugim spustite v vodo: parafinski blok, ledeni blok

2. Ugotovi, kateri od njih potonejo in kateri plavajo.

3. Primerjaj Arhimedove sile.

4. Rezultate opazovanja zapišite v obrazec za poročilo.

5. Ugotovi, pod kakšnimi pogoji telesa tonejo (lebdijo) v tekočini.

Obrazec za poročilo

Zaključek:

Po prejemu rezultatov vsaka skupina ustno poroča o svojem delu in poroča o svojih ugotovitvah. Sklepe učenci zapišejo v zvezke, učitelj pa na tablo:

Ƿt > ƿzh – telo se utopi

Ƿt ƿzh – telo lebdi navzgor

Ƿt = ƿzh – telo lebdi

“...Naš kuhar se je šel kopat, a ga zaliv ni sprejel. Noge je vrgel visoko in čeprav je hotel, se ni mogel potopiti globoko v vodo. To je ekipo zabavalo in mu popravilo slabo voljo ...«

Zakaj kuhar ni mogel plavati v zalivu?

VI. Povzetek lekcije. Odsev.

Kako torej poskrbite, da vaše telo lebdi? Odgovori otrok.

Kakšne naloge smo si zadali?

1. Ugotovite, od česa je odvisna Arhimedova moč.

2. Ugotovite pogoje lebdenja teles.

Ali smo svoje naloge opravili?

Katero besedo je zavpil Arhimed, ko je našel rešitev? E V R I K A!!!

Odsev.

Vsak študent dobi sliko: fantje morajo obarvati žogo v skladu s svojim razpoloženjem.

Telo lebdi na površini -Pouk mi je bil všeč, ker sem vse razumel.

Telo lebdi v tekočini -Pouk mi ni bil ravno všeč, ker nisem vsega razumel.

Truplo se je utopilo - Pouk mi sploh ni bil všeč, ker nisem ničesar razumel.

Domača naloga:

Napišite sinkvin na temo "Arhimedova moč."

Tehnološki zemljevid lekcije na temo "Arhimedova moč"

7. razred

Stopnja lekcije

Dejavnosti učitelja

Študentska dejavnost

Rezultat

Univerzalne učne dejavnosti

Organizacijski

Organizira dejavnosti za pripravo na lekcijo

Priprava delovnega mesta

Pripravljen na lekcijo

Osebni UUD:

moralno in etično ocenoKomunikativnoUUD:

sposobnosti poslušanja

Postavljanje ciljev in motivacija

Odlomek iz zgodbe A. P. Čehova "Stepa"

Ustvari problemsko situacijo, potrebno za zastavitev učne naloge

Zapomnite si, kaj vedo o vprašanju, ki ga preučujete

(Vpliv tekočine in plina na telo, potopljeno vanje)

Sistematizirajte informacije.

Delajo domneve.

Formulirajte, kaj morate vedeti.

Učenci oblikujejo temo lekcije in določijo cilje lekcije

Telo, potopljeno v tekočino, izgubi toliko teže, kolikor tehta tekočina, ki jo izpodrine.

Kognitivni UUD:

Analizirajte in delajte samostojno

Primarna asimilacija novega znanja (»odkrivanje« novega znanja)

Organizira poskuse v skupinah in razpravo o rezultatih

1 Skupina ugotavlja odvisnost (neodvisnost) Fa od gostote telesa.

2 Skupina ugotavlja odvisnost (neodvisnost) Fa od prostornine telesa.

3 Skupina ugotavlja odvisnost (neodvisnost) Fa od gostote tekočine.

4 Skupina ugotavlja odvisnost (neodvisnost) Fa od globine potopitve telesa.

5 Skupina ugotavlja odvisnost (neodvisnost) Fa od oblike telesa.

Izvajanje lastnih poskusov, postavljanje hipotez, razpravljanje o njih, oblikovanje zaključkov in njihovo popravljanje

Ugotovili smo, da Fa ni odvisen od gostote telesa.

Ugotovili smo, da je Fa odvisen od obsega telesa.

Ugotovili smo, da je Fa odvisen od gostote tekočine

Ugotovljeno je bilo, da Fa ni odvisen od globine potopitve telesa.

Ugotovili smo, da Fa ni odvisen od oblike telesa.

Izvedeni poskusi, zabeleženi zaključki; učenci sami sklepajo o sili vzgona

Osebni UUD

Regulativni UUDDoločitev zaporedja vmesnih ciljev ob upoštevanju končnega rezultata; nadzor načina ukrepanja in njegovega rezultata; potrebne dodatke in prilagoditveKognitivni UUD:Priprava načrta in zaporedja dejanj; napovedovanje rezultata in izbira najučinkovitejših načinov reševanja problemov glede na specifične pogojeKomunikacijski UUD:Načrtovanje izobraževalnega sodelovanja z učiteljem in vrstniki,načini interakcije; sposobnost izražanja svojih misli v skladu z nalogami in pogoji komunikacije; obvladovanje monoloških in dialoških oblik govora

Začetno preverjanje razumevanja

Organizira frontalno preverjanje razumevanja nove snovi

Reševanje problema doka in primerjava izračunov z eksperimentalnimi rezultati.

Razumevanje osnovnih pojmov in učne snovi

Kognitivni UUD:

Komunikacijski UUD:Sposobnost izražanja svojih misli

Fizmunutka

Prebere pesem in pokaže gibe

Ponovi za učiteljem

Spreminjanje dejavnosti poveča dodatno mentalno budnost in budnost

Primarno utrjevanje novega znanja

Ustvari problematično situacijo, ki jo je mogoče rešiti na podlagi izvedenih poskusov in sklepov.

1. in 2. skupina ugotavljata, pod kakšnimi pogoji se telo utopi

3. in 4. skupina ugotavlja, pod kakšnimi pogoji telo lebdi

5 Skupina ugotovi pogoj, da telo lebdi v tekočini

Nalogo opravijo v skupini, razpravljajo o doseženih rezultatih, izpolnijo poročila in zapišejo zaključek.

Ugotovili so, da telo potone, ko je gostota telesa večja od gostote tekočine.

Ugotovili so, da telo lebdi, ko je gostota telesa manjša od gostote tekočine.

Ugotovili smo, da telo lebdi, če je gostota telesa približno enaka gostoti tekočine. Bolj kot je gostota telesa gostoti tekočine, večji del telesa bo v tekočini.

Z organizacijo skupinskega praktičnega dela študentje samostojno sklepajo in pojasnjujejo pridobljene rezultate

Osebni UUD

Sposobnost krmarjenja v družbenih vlogah in medosebnih odnosihRegulativni UUDSamostojna aktivacija miselnih procesov, kontrola pravilnosti primerjave informacij, prilagoditev lastnega razmišljanjaKognitivni UUD:

Samostojno ustvarjanje načinov za reševanje ustvarjalnih problemovKomunikacijski UUD:Sposobnost dela v timu.

Sposobnost izražanja svojih misli

Povzetek lekcije (odsev izobraževalnega znanja)

Organizira razpravo o rezultatih lekcije

Odgovorite na vprašanja (po potrebi razpravljajte o možnostih odgovorov v skupinah). Oblikujte sklepe o doseganju cilja lekcije

Oblikovanje študentov: kateri cilji lekcije so bili doseženi med lekcijo

Osebni UUD:

Ocenjevanje osebnega pomena informacij, prejetih v lekciji, s praktičnega vidikaKognitivni UUD:

Sposobnost posploševanja in oblikovanja zaključkov

Podatki o domači nalogi, navodila za njeno izdelavo

Sinkwine na temo "Arhimedova moč"

Percepcija, zavedanje D/Z, snemanje

Učenci pišejo D/Z v dnevnike

Osebni UUD:

Ocenjevanje zahtevnosti naloge pri izbiri le-te za samostojno izvedboRegulativni UUD: O organizacijo učnih dejavnosti študentov

Odsev vzgojnih dejanj

Učence vabi, da izberejo frazo in dokončajo ustrezno risbo:

Telo lebdi na površini– Pouk mi je bil všeč, ker sem vse razumel.

Telo lebdi v tekočini– Lekcija mi ni bila ravno všeč, ker ni bilo vse jasno.

Truplo se je utopilo – Pouk mi sploh ni bil všeč, ker nisem ničesar razumel.

Izberite besedno zvezo in naredite risbo v skladu z lastno notranjo oceno

Analiza rezultatov lastnih dejavnosti; ugotavljanje obstoječih vrzeli v pridobljenem znanju

Osebni UUD:

Sposobnost analiziranja rezultatov lastnih dejavnosti; prepoznati obstoječe vrzeli v pridobljenem znanjuRegulativni UUD: O organizacija učnih dejavnosti študentov glede na ugotovljene vrzeli v pridobljenem novem znanju; sposobnost izvajanja samokontrole in samospoštovanja.


"Dejanje sile trenja" - Prva študija zakonov trenja. Škodljivo trenje. Trenje v proizvodnji. Zakoni trenja. Prizadevajte si, da bi vedno globlje razumeli znanost. Če se telo kotali. Sila, ki nastane ob stiku površin teles. Hrapavost. Koristno trenje. Gibljivi deli. Bar. Pojav trenja. Vzroki za trenje.

"Sila trenja" - Obstajajo 3 vrste tornih sil: sila trenja kotaljenja, sila trenja drsenja in sila mirovanja. Hrapavost površine. Kotalno trenje. Drsno trenje. Sila trenja v naravi. Treba preveriti! Problemi 1. skupine: Zaradi trenja se gibljivi deli strojev obrabijo. Ugotovite: je sila trenja sovražnik ali zaveznik človeka? Trenje povzroča veliko porabo energije.

"Določanje sile trenja" - statično trenje. Fononi. Trenje v mehanizmih in strojih. Plasti in območja. Notranje trenje. Torni procesi. Kotalno trenje. Trenje je običajno skupno. Območja suhega in tekočega trenja. Površinski oprijem. Tekočina. Sila trenja. Drsno trenje. Trenje. Količina trenja. Vrste. Trdne snovi. Koeficient trenja.

“Fizika sile trenja” - Vzroki za nastanek. 3. Trenje v mirovanju. Formula za iskanje sile trenja. Medsebojna privlačnost molekul kontaktnih teles. Vrste tornih sil. Torne sile so treh vrst: 2. Kotalno trenje. Opredelitev. Ftr = ?*n ?-koeficient trenja n-oporna reakcijska sila. Smer. Hrapavost površin kontaktnih teles.

"Primeri sile trenja" - definicija. Kotalno trenje v tehniki. Cilj projekta. Opis. Trenje in šport. Sila trenja. Primeri sile trenja. Kotalno trenje. Sila statičnega trenja je sila, ki deluje na telo. Sila statičnega trenja. Sila drsnega trenja. Kotalno trenje je moment sile, ki nastane med kotaljenjem. Sila statičnega trenja v ljudski umetnosti.

"Narava sile trenja" - Če ne bi bilo trenja, bi predmeti zdrsnili iz rok. Kaj je sila trenja? Pri vseh strojih trenje povzroči, da se gibljivi deli segrejejo in obrabijo. Vzroki sile trenja. Ležaji so kroglični ali valjčni. Oprema in gradivo: dinamometer, lesena kocka, uteži - 2 kos., svinčniki.

Ni dovolj imeti dobre volje

glavno je, da ga dobro uporabiš

R. Descartes

Reševanje problemov na temo "Moč".

Namen lekcije:

Povzemite znanje, pridobljeno med študijem teme "Moč", naučite študente uporabljati teoretično znanje pri reševanju problemov.

Cilji lekcije:

Izobraževalni:

    Razviti spretnosti in sposobnosti študentov pri reševanju fizičnih problemov nestandardne formulacije.

    Oblikujte celovit sistem znanja o obravnavani temi.

Izobraževalni:

    Izboljšati intelektualne sposobnosti in miselne sposobnosti učencev, komunikacijske lastnosti govora.

    Razviti sposobnost uporabe teoretičnega znanja pri reševanju problemov; narediti sklepe.

    Nadaljujte z razvijanjem veščin za simulacijo situacije.

Izobraževalni:

    Nadaljevati delo za razvijanje vestnega odnosa študentov do študijskega dela; komunikacijske sposobnosti, estetsko dojemanje sveta.

    Razvijati kulturo komuniciranja in kulturo odgovarjanja na vprašanja; funkcije komunikacije v razredu kot pogoj za zagotavljanje medsebojnega razumevanja in motivacije za delovanje.

    Spodbujanje občutka tovarištva.

Vrsta lekcije: utrjevanje lekcije

Metode: problematično, kritično mišljenje

Med poukom

1. Organizacijski moment + motivacija

Pozdravljeni fantje, vesel sem, da vas vidim. Danes imamo lekcijo reševanja problemov na temo "Moč". In za začetek dela se moramo pozdraviti in to bomo naredili takole

Vaja "Pozdravljeni, prijatelj!"

Naloga: pozdraviti drug drugega.

Pozdravljen, prijatelj! - Stisneta si roke.

Kako si tukaj? - Trepljata drug drugega po rami.

Kje si bil? - Drug drugega vlečejo za ušesa.

Zgrešil sem! - Položi jim roke na srce.

Ste prišli! - Razširijo roke na straneh.

Globa! - Objemajo se.

2. Posodabljanje znanja

Sprejem "Ribja kost" (ribje okostje)

Glava je vprašanje teme, leve kosti so osnovni pojmi teme, desne kosti so bistvo pojma, rep je odgovor na vprašanje.

glava - moč

poimenovanje – F

definicija - merilo interakcije med telesi

Enota -H

Kako se imenuje naprava za merjenje sile? – dinamometer

Katere sile poznate - gravitacijo, prožnost, trenje?

Razdelitev v skupine po načelu "geometrijske oblike - kvadrat, trikotnik, krog)

III . Ustvarjanje grozda

I. skupina – elastična sila (kvadrat)

II skupina – gravitacija (trikotnik)

III skupina – sila trenja (krog)

Katera sila se imenuje sila težnosti, kam je usmerjena - sila s katero Zemlja privlači telesa k sebi, smer sile je navpično navzdol.

Kdaj nastopi elastična sila? Kam je namenjeno? - Elastična sila nastane v telesu kot posledica njegove deformacije in si ga prizadeva vrniti v prvotni položaj

Kaj je sila trenja? - Sila, ki nastane, ko eno telo pride v stik z drugim in prepreči njuno relativno gibanje

IV . Reševanje problemov kakovosti

Vsaka skupina prejme tri liste, ki prikazujejo situacijo. Vaša naloga v skupini je prepoznati problem in analizirati iskanje izhodov.

    Kaj je bolj donosno: kotaljenje ali drsenje?

    odgovor: Kaj je bolje - drsenje ali kotaljenje? Seveda je kotaljenje bolj donosno kot drsenje. Za vzdrževanje kotaljenja morate uporabiti veliko manjšo silo kot za vzdrževanje drsenja pri enaki hitrosti. Zato je razumljivo, da poleti potujejo z vozom in ne na saneh.

    Toda zakaj se kolesa pozimi umaknejo tekačem?

Odgovor: Bistvo je v tem, da so kolesa donosnejša od tekačev samo takrat, ko se kotalijo. In da se kolesa lahko kotalijo, mora biti pod njimi trda, gladka cesta in poleg tega nedrseča.

    Kakšna sila zadrži lestenec, obešen na strop, da ne pade na tla?

Odgovor: elastična sila

    Pojasnite pregovor: "Kosite, kosite, dokler je rosa, proč z roso - in šli bomo domov."

Odgovor: Rosa je mazivo in zmanjšuje trenje.

    Katera pravljica, znana iz otroštva, govori o seštevanju sil, ki delujejo v eni ravni liniji?

Odgovor: pravljica o repi

    Zakaj se pri igranju violine loki drgnejo s kolofonijo?

odgovor: Za povečanje trenja

    Katera sila povzroča oseko in oseko morij in oceanov na Zemlji?

Odgovor: sila gravitacije, ki deluje iz Lune in Sonca na vodo morij in oceanov.

    Baron Munchausen, junak znane zgodbe R.E. Raspe, ki je "privezal" konec vrvi na Luno, se po njej spustil na tla. Kaj je glavni fizični absurd takšnega gibanja?

Odgovor: junak zgodbe nikakor ne bi mogel zdrsniti po vrvi proti Zemlji, to bi mu preprečila sila privlačnosti Lune.

    Zakaj je pri spuščanju vozička s strme gore včasih privezan z vrvjo, da se ne vrti?

Odgovor: povečati silo trenja

Odmor za telesno vzgojo. (Motivacija: Da bi se človek počutil dobro v tem svetu, mora imeti rad sebe. Toda z besedo »ljubite se« razumna oseba pomeni: »poskrbite za svoje zdravje«. Predlagam vam nekaj vaj za lajšanje utrujenosti. Za ljudi, ki se ukvarjajo z duševno dejavnostjo, ta sklop vaj pomaga povečati njihovo zmogljivost, zvoke glasbe. Sledite hiperpovezavi do melodije za športno vzgojo).

V . Reševanje računskih nalog po težavnostnih stopnjah

Rešite te naloge, po prejemu odgovora vstavite črko poleg naloge v to tabelo. Zaradi pravilnega reševanja nalog boste lahko prebrali ime angleškega znanstvenika. (odgovor: Newton)

Skupina I

    Na telo delujeta dve sili 400 N in 600 N, ki sta usmerjeni vzdolž ene premice v nasprotni smeri. Določite rezultanto sil. (odgovor: R = 200 N)

    Kakšna gravitacijska sila deluje na zajca, če je njegova masa 6 kg.

    Na moped deluje sila težnosti 390 N. Kolikšna je masa mopeda?

    Trdota gumiranega pasu 7,2 10 4 N/m. Kako dolgo bo raztegnjena vrv, če nanjo deluje sila 10 kN?

    Masa vozila skupaj s tovorom je 7 ton, njegov motor razvije vlečno silo 35 kN. Poiščite koeficient trenja med pogonskimi kolesi avtomobila in cesto (predpostavimo, da se avto giblje enakomerno).

    V pločevinko z maso 1 kg vlijemo 5 litrov kerozina. S kolikšno silo je treba uporabiti, da dvignemo pločevinko? (ρ bencin = 800 kg/m 3)

II skupina

    Na telo delujeta dve sili 300 N in 500 N, ki sta usmerjeni vzdolž ene premice v eno smer. Določite rezultanto sil. (odgovor: R =800 N)

    Masa stebra iz litega železa je 200 kg. Izračunajte silo težnosti, ki deluje na steber.

    Določite togost vzmeti dinamometra, če se pod delovanjem sile 80 N podaljša za 5 cm.

    Hokejist, ki tehta 65 kg, se na drsalkah enakomerno premika po ledu. Koeficient trenja 0,02. Določite silo trenja drsalk na ledu.

    S kolikšno silo je raztegnjena vzmet, na katero je obešen medeninast blok velikosti 10x8x5 cm? (ρ medenina = 8500 kg/m3)

    Pod vplivom sile 320 N se je vzmet amortizerja stisnila za 9 mm. Za koliko milimetrov se bo stisnila vzmet pod obremenitvijo 1,6 kN?

III skupina

    V eno premico so usmerjene tri sile: v levo 16 N in 2 N, v desno 20 N. Poiščite velikost rezultante teh sil in njeno smer.

    Kolikšna je največja sila, ki nastane pri trku dveh avtomobilov, če sta vzmeti blažilnika stisnjeni za 4 cm? Trdnost vzmeti 8000 N/m.

    Sila težnosti, ki deluje na telo, je 10 kN. Kakšna je vaša telesna teža? (odgovor: 1 tona)

    Ko se lesena deska z utežjo 2 kg enakomerno giblje po mizi, pokaže dinamometer sila 9 N. Določi koeficient trenja deske ob mizo.

    Sila 12 N stisne jekleno vzmet za 7,5 cm. S kolikšno silo je potrebno stisniti to vzmet za 2,5 cm? (Odgovor: 4 N)

    Tanka spiralna vzmet, za katero velja Hookov zakon, obešena navpično na fiksno oporo, se s silo 160 N raztegne za 72 mm. Na vzmet je delovala dodatna sila 120 N. Določi raztezek spirale.

VI . Sinkwine - to ni navadna pesem, ampak pesem, napisana v skladu z

1. vrstica - ime syncwine, izraženo v obliki samostalnika.
2. vrstica – dva pridevnika.
3. vrstica – trije glagoli.
Vrstica 4 je stavek, ki nosi določen pomen na temo syncwine.
5. vrstica – sklep, ena beseda, samostalnik.(povezava s prvo besedo).

jaz skupina (elastična sila)

Sila

Elastična, deformirajoča

Stisne, raztegne, upogiba, zasuka

Pojavi se, ko je telo deformirano

Hookov zakon

II skupina (Gravity)

Sila

Svetovno znana

Privlači, deluje, spreminja

Telo privlači Zemlja

Newtonov zakon

IIIskupina (Sila trenja)

Sila

Drsna, groba

Premika, ovira, pritiska

ki se pojavi, ko pride eno telo v stik z drugim

dinamometer

VII . Ocenjevanje

Ocenjevalni list

F.I.

Diskusija

dejavnost

Izvedba

Odgovori na vprašanja

Naloga jaz raven (1 točka)

Naloga II raven (2 točki)

Naloga III stopnja (3 točke)

Skupno število točk

Ocenjevanje učencev

Ocena učitelja

Razkazovanje: od 11 – 5

7-10 – 4

3-6 – 3

0-2 – 2

Kriteriji: odlično - 3 točke

dobro – 2 točki

zadovoljivo – 1 točka

nezadovoljivo – 0 točk

VIII . Domača naloga.

Naredite test na podlagi obravnavane snovi

Igra - slovo

Naloga: posloviti drug od drugega, zapustiti razred s pozitivnim odnosom.

Navodila:

Udeleženci treninga, ki stojijo v krogu, morajo plačati za prvo in drugo. Prve številke stojijo v zunanjem krogu, druge v notranjem krogu in se obrnejo druga proti drugi ter izvajajo naslednja dejanja:

Dragi prijatelj! - Stisneta si roke.

Lepo je biti s teboj! - Trepljata drug drugega po rami.

Ampak moramo iti. - Drug drugega vlečejo za ušesa.

Pogrešal bom! - Položi jim roke na srce.

Ampak se bomo spet srečali, kajne? - Razširijo roke na straneh.

Globa! - Objemajo se.

Adijo! - Mahajo drug drugemu.

Mojstrski razred na to temo "Cinquain pri pouku fizike"

To ni nekaj, kar bi morali vsi vedeti, je pa tako zanimivo!


"Znanost in umetnost sta med seboj tesno povezani kot pljuča in srce."

L. N. Tolstoj




Fizik Maxwell je imel rad poezijo.

Znani književni prevodi

Wiener, utemeljitelj kibernetike.

Resno se ukvarja s slikanjem

astronom Kopernik.


Sinkwine

  • je petvrstična pesniška oblika, ki je nastala v ZDA v začetku 20. stoletja pod vplivom japonske poezije;
  • To je tehnika za razvijanje kritičnega mišljenja z branjem in pisanjem.

Didaktični sinkvin

  • 1 vrstica-tema syncwine, vsebuje eno besedo (običajno samostalnik ali zaimek), ki označuje predmet ali predmet, o katerem bomo razpravljali.
  • 2 vrstica- dve besedi (najpogosteje pridevniki ali deležniki), opisujeta značilnosti in lastnosti predmeta ali predmeta, izbranega v sinkvin.
  • 3 vrstica- tvorijo ga trije glagoli ali gerundiji, ki opisujejo značilne lastnosti predmeta.
  • 4 vrstica- štiribesedna fraza, ki izraža osebni odnos avtorja sinkvine do opisanega predmeta ali predmeta.
  • 5 vrstica-ena beseda povzetka, ki označuje bistvo subjekta ali predmeta.

Prazniki.

Svetlo, veselo.

Hodimo, počivamo, spimo.

Počivaj - ne delaj.

sreča!


Molekula.

Majhna, mobilna.

Premika, privlači, odbija.

Molekula je snov, iz katere je sestavljena.

delec.


Manometer.

Tekočina, kovina.

Meri, razjasnjuje, dela.

Uporablja se za merjenje tlaka.

Naprava.


Temperatura.

Merljivo, odvisno.

Gre gor, gre navzdol, spreminja se.

Stopnja segrevanja telesa.

Magnituda.



Potreben, zanimiv.

Raziskuje, razvija, pomaga razmišljati.

Fizika je znanost o naravi.


želja

nadaljnjih ustvarjalnih uspehov!

Sinkwine pri pouku fizike

Tega ne bi smeli vedeti vsi

ampak je tako zanimivo!

Uporaba sodobnih izobraževalnih tehnologij je nujen pogoj za doseganje nove kakovosti izobraževanja. Državni izobrazbeni standard s področja fizike od študentov zahteva obvladovanje številnih raziskovalnih, oblikovalskih, informacijskih in komunikacijskih veščin, zato v praksi svojega dela aktivno uporabljam elemente tehnologije za razvoj kritičnega mišljenja, informacijske in oblikovalske tehnologije.

V svojih pedagoških dejavnostih delam na oblikovanju kritičnega mišljenja pri pouku fizike v okviru prehoda na nove zvezne državne izobraževalne standarde LLC.

»Kritično mišljenje je intelektualno organiziran proces, namenjen aktivnemu razumevanju, uporabi, analizi, povzemanju ali vrednotenju informacij, pridobljenih ali ustvarjenih z opazovanjem, izkušnjo, razmišljanjem, razmišljanjem ali komunikacijo, kot vodilo za delovanje ali oblikovanje prepričanj« (Državni svet za razvoj kritičnega mišljenja, ZDA).

Kritično mišljenje je eden od inovativnih načinov razkrivanja duhovnega potenciala osebe, pa tudi posebna moralna dejavnost, ki je sestavljena iz duhovne introspekcije kot načina odnosa do življenja, v boju proti lastnim pomanjkljivostim in premagovanju dvomov o lastnih močeh in zmožnostih. (D. Kluster »Kaj je kritično mišljenje?). Ameriški znanstvenik M. Scriven imenuje kritično razmišljanje izobraževalno vrednost, ki je »enakovredna zmožnosti branja in pisanja«.

Teorija razvoja kritičnega mišljenja S. A. Terna temelji na idealiziranem objektu – modelu kritičnega mišljenja. Po sistemskem pristopu oblikovani model prikazuje lastnosti, sestavo, delovanje in genezo kritične refleksije.

Razvoj kritičnega mišljenja pomaga učencu, da se nauči učiti, namesto da absorbira že pripravljeno znanje. Pri pouku fizike uporabljam tehnike za razvijanje kritičnega mišljenja, kot so "verjamem - ne verjamem", grozdi in sinkvin.

Sinkwine:

    je petvrstična pesniška oblika, ki je nastala v ZDA v začetku 20. stoletja pod vplivom japonske poezije;

    To je tehnika za razvijanje kritičnega mišljenja z branjem in pisanjem.

Pisanje syncwine je oblika svobodne ustvarjalnosti, ki od avtorja zahteva, da zna v informativnem gradivu poiskati najpomembnejše, sklepati in jih na kratko oblikovati. Relativna preprostost izdelave syncwine vam omogoča hitro doseganje rezultatov. To delo zahteva premišljeno refleksijo, ki temelji na bogati pojmovni zalogi, pa tudi razvito domišljijsko mišljenje. Metoda je učinkovita tako pri delu z zaostajajočimi otroki kot pri delu z nadarjenimi otroki. Vsak otrok ima resnično priložnost, da postane uspešen in občuti veselje do učnega procesa. In to je najpomembnejše pri našem delu.

V metodologiji je syncwine hitro in učinkovito orodje za analizo, sintezo in posploševanje konceptov in informacij. Nauči vas smiselno uporabljati koncepte in določiti svoj odnos do obravnavane težave z uporabo samo petih vrstic. Otrok na podlagi velikih količin informacij razvije sposobnost analize, sestavi razmeroma majhno besedilo. Sestavljanje tega besedila zahteva razmeroma malo časa, čeprav ima stroge omejitve glede oblike predstavitve.

    1 vrstica-tema syncwine, vsebuje eno besedo (običajno samostalnik ali zaimek), ki označuje predmet ali predmet, o katerem bomo razpravljali.

    2 vrstica- dve besedi (najpogosteje pridevniki ali deležniki), opisujeta značilnosti in lastnosti predmeta ali predmeta, izbranega v sinkvin.

    3 vrstica- tvorijo ga trije glagoli ali gerundiji, ki opisujejo značilne lastnosti predmeta.

    4 vrstica- štiribesedna fraza, ki izraža osebni odnos avtorja sinkvine do opisanega predmeta ali predmeta.

    5 vrstica-ena beseda povzetka, ki označuje bistvo subjekta ali predmeta.

S pedagoškega vidika vam postopek sestavljanja syncwine omogoča harmonično združevanje elementov vseh treh glavnih izobraževalnih pristopov: informacijskega, dejavnosti in osebnostno usmerjenega.

Kako ga uporabljam v svoji praksi?

Prvič, besedilo lahko sestavite tako v šoli, pri pouku kot doma kot domačo nalogo. Otroci jo lahko opravljajo kot samostojno nalogo ali kot dodatno nalogo k glavni.

Fizika.

Potreben, zanimiv.

Raziskuje, razvija, pomaga razmišljati.

Fizika je znanost o naravi.

Chikinov Ilya, 7A

Temperatura.

Merljivo, odvisno.

Gre gor, gre navzdol, spreminja se.

Stopnja segrevanja telesa.

Magnituda.

Aleksander Kozlov, 8A

Objektiv

Konveksno, konkavno

Zbira, razprši, lomi

Uporablja se v optičnih instrumentih

Daria Abramova, 11. razred

Drugič, sinkvin lahko sestavljate samostojno, v paru ali celo v skupini. Po pregledu teoretičnega gradiva v razredu predlagam, da za razmislek skupaj sestavimo sinkvin. Če so v paru učenci z različnimi sposobnostmi (in praviloma se to zgodi), potem močnejši učenec ob izvedljivi podpori drugega analizira, kaj se je naučil. Delo v skupini je težje. Tu mora otrok poleg intelektualnih sposobnosti pokazati tudi komunikacijske sposobnosti.

Molekula.

Majhna, mobilna.

Premika, privlači, odbija.

Molekula je snov, iz katere je sestavljena.

Izotova Rimma, Semenov Ilya, 8B

Tretjič, to tehniko je mogoče uporabiti tako za analizo dokaj ozkega koncepta (na primer pri obravnavi pojma "Manometer"), kot pri preučevanju precej obsežnega materiala.Po preučevanju tako zapletene teme, kot so zakoni ohranjanja in pretvorbe energije , to nalogo obravnavam kot ustvarjalno.

Manometer.

Tekočina, kovina.

Meri, pojasnjuje.

Manometer – za merjenje tlaka.

Tikhonova Anna, 7B

Zakon o ohranitvi in ​​transformaciji energije.

Potreben, uporaben.

Preoblikuje, vztraja, ne spreminja se.

Energija se spreminja iz ene vrste v drugo.

Eden od osnovnih zakonov narave.

Izotova Rimma, 8B

Četrtič, lahko najdete ogromno načinov za delo z že pripravljenim syncwine. Na primer, lahko sestavite kratko zgodbo na določeno temo, pri čemer kot namig uporabite cinquain, pripravljen doma. Z vsem svojim znanjem o temi lahko popravite in izboljšate besedilo, ki ga je ustvaril prijatelj, ali besedilo z namerno načrtovanimi napakami. Končno se lahko naučite določiti temo syncwine z manjkajočim delom, na primer brez prve vrstice.

(Motor z notranjim izgorevanjem).

Skupno, toplotno.

Spusti noter, stisne, deluje, sprosti.

Pretvori notranjo energijo v mehansko.

(Toplotno gibanje).

Kaotično, spremenljivo.

Nihajo, premikajo se, pospešujejo.

Temperatura je odvisna od hitrosti.

Gibanje molekul.

(Napetost).

Spremenljivo, konstantno.

Spreminja, meri, karakterizira.

Delo prenosa naboja.

Potencialna razlika.

Aktivno uporabljam pisanje sinkvin že v 5. razredu (izvajam predmet “Uvod v naravoslovne predmete”). Med študijem teme "Tlak trdnih snovi, tekočin in plinov" so učenci v vsaki učni uri kot domačo nalogo prejeli sinkvin na temo lekcije.

Pritisk.

Visoka nizka.

Spremenite, izmerite, izračunajte.

Delovanje sile na nosilec.

Fizična količina.

Strativnaya Alena, 5B

Pascalov zakon.

Nujno, pomembno.

Razlaga, prikazuje, dela.

Tlak je v vse smeri enak.

Hidravlična stiskalnica.

Parshina Anastasia, 5A

Po preučevanju teme so zaključili ustvarjalni projekt: »Synquains na temo »Tlak« je treba predstaviti v obliki otroške knjige.


V okviru mestnega seminarja sem ga izvedla skupaj z učiteljico ruskega jezika L. G. Rubcovo. mojstrski tečaj "Cinquain pri pouku fizike."

Sinkwine ne uporabljam samo pri pouku, ampak tudi pri obšolskih dejavnostih. Na primer, lekcija "Učenje pisanja syncwine" v 6. razredu, kjer sem razrednik:

Energična, prijazna.

Učijo se, igrajo, sodelujejo.

Skupina ljudi.

Iljinski Nikita

očka

Pameten, delaven.

Ljubi, skrbi, prisega.

Oče zmore vse.

Družinski človek.

Martinova Sofija

Kamnita, lesena.

Stoji, ščiti, ohranja.

Hiša je prijeten kraj za bivanje.

Byzova Ekaterina

Razredna ura na temo »Kdo sem? Kaj sem?«, zaradi česar so učenci 6. razreda o sebi napisali sinkvine:

Nikita

Prijazen, aktiven.

Učim se, razvijam, hodim.

rada se imam.

Elmail

Prijazen, prijazen.

Prijateljuje, skrbi, skače.

Želi veliko vedeti.

Pametna, lepa.

Študij, petje, ples.

Anya je vodja razreda.

dekle.

Prireditev ob materinskem dnevu:

mati.

Lepa, prijazna.

Hrani, oblači, ljubi.

Mamine roke so tople.

Ožiganova Anna

mati.

Prijazen, vesel.

Ščiti, pomaga, skrbi.

Mama je moja ljubljena.

starš

Obotin Vasilij

mati.

Pameten, prijazen.

Kuha, čisti, pomaga.

Mama je najboljši svetovalec.

Yumatova Marina

Roditeljski sestanek na temo "Moja družina":

družina

Vesel, odgovoren.

Hodimo, igramo se, živimo.

Zabavno je hoditi skupaj.

Kondratjeva Svetlana Jurijevna

družina

Prijazen, močan.

Podpira, pomaga, navdihuje.

Jaz, ti, on, ona smo skupaj prijazna družina.

Novikova Natalija Vladimirovna

družina

Prijazen, športen.

Zabavamo se, pomagamo, veselimo se.

Skupaj zmoremo vse.

Obotnin Aleksej Anatolievič