Povzetek lekcije risanja v pripravljalni skupini vrtca. Dan kozmonavtike. Povzetek lekcije risanja v netradicionalnih tehnikah v starejši skupini Tema "Vesoljska potovanja" Risanje za dan kozmonavtike v starejši skupini

Tema: "Dan kozmonavtike".

NAMEN: V risbah odražati svoje ideje o prostoru.

CILJI: naučiti otroke v risbah odražati vtis počitnic.

Nadaljujte s spoznavanjem vesolja.

Razvijati umetniško ustvarjalnost, estetsko dojemanje.

PRIPRAVA NA NEPOSREDNE IZOBRAŽEVALNE DEJAVNOSTI:

Pred poukom prezračim skupinsko sobo. Pomočnik opravlja mokro čiščenje. Postavil sem tabele za razrede v vrstice pred tablo. Ilustracije prostora prirežem na tablo. Za vsakega otroka pripravim material za risanje: albumske liste, akvarele, čopiče, kozarce za vodo. V glasbeno središče sem dal vnaprej pripravljen disk.

PREJŠNJE DELO:

Poberi ilustracije o vesolju. Pogovorite se z otroki o vesolju in astronavtih posamezno in s skupinami ter ugotovite, kaj otroci vedo o tem. Branje otrokom posameznih epizod iz časopisov in revij o astronavtih.

MATERIAL: albumski list, akvarel, čopič, kozarec, prtički, slike-fotografije na temo "Vesolje".

ORGANIZACIJA IN METODE VODENJA NEPOSREDNE IZOBRAŽEVALNE DEJAVNOSTI:

(Učitelj priloži ploščo s posnetkom pesmi o astronavtih.)

Vzgojiteljica: Fantje, o čem govori ta pesem?

Otroci: O vesoljskih poletih astronavtov.

Otroci: Dan kozmonavtike.

Otroci : Na ta dan je prvič v vesolje poletel človek - Jurij Gagarin.

(Učitelj pokaže ilustracijo-fotografijo prvega kozmonavta Jurija Gagarina.)

Vzgojiteljica : Ugani uganko: Razprla je svoj škrlatni rep,

Odletel v jato zvezd.

Naši ljudje so to zgradili

Medplanetarni ... (raketa).

Vzgojiteljica : Želiš igrati?

IGRA "KOZMONAVTI"

(Otroci, se držijo za roke, hodijo v krogu):

Čakajo nas hitre rakete

Za hojo po planetih

Kar hočemo -

Leteli bomo do tega!

Toda v igri je ena skrivnost:

Za zamudnike ni prostora!

(Otroci se razkropijo in poskušajo zasesti svoja mesta v obročeh. V eni raketi lahko sedita samo 2 otroka "astronavta".)

Vzgojiteljica : Kaj mislite, zakaj se je človek odločil za polet v vesolje?

(Poslušamo mnenja 3-4 otrok)

Vzgojiteljica : V vesoljski raketi

Imenuje se "vzhod"

On je prvi na planetu

Zmogel sem se povzpeti do zvezd.

Poje pesmi o tem

Spomladanske kapljice:

Za vedno bosta skupaj

Gagarin in April. V. Stepanova: "Jurij Gagarin"

Poglejmo si ilustracije, ki prikazujejo rakete, zvezdno nebo. Ali ni lepo? Poglejte, kako izgleda telo rakete?

Otroci: Na stožcu.

Vzgojiteljica : Danes smo govorili o vesolju in o prvem kozmonavtu. 12. aprila vsako leto naša domovina Rusija praznuje dan kozmonavtike in časti junake vesolja. Mednarodna vesoljska postaja je trenutno v vesolju. Nanj pristajajo ruske in ameriške ladje. Kozmonavti iz različnih držav sodelujejo v vesolju. Fantje, narišimo, kako si predstavljate prostor. In naredili bomo razstavo naših vesoljskih del.

(Otroci delajo za umirjeno glasbo.)


Oksana Seifert

Izvleček GCD za risanje« Vesoljski polet»

Tarča: še naprej seznanjajte otroke s praznikom - Dan astronavtika.

Naloge:

1. Krepiti spretnosti otrok nariši raketo leteti v vesolje.

2. Dvignite zanimanje za praznik - Dan astronavtika.

3. Razvijati estetsko zaznavanje, spomin, pozornost, govor.

Predhodno delo: branje pesmi o vesolje, sestavljanje ugank, ogledovanje ilustracij o astronavti, planeti, prostor za risanje v netradicionalnih tehnikah)

Materiali (uredi): A4 listi črnega papirja za vsakega otroka, gvaš barve, čopiči, kozarci z vodo, prtički, ilustracije na vesolje in astronavte, obroči različnih barv za igre na prostem, platišča.

Vzgojiteljica: Zdravo družba! Kmalu bo vsa naša država praznovala praznik - Dan astronavtika! 12. april - na ta dan je oseba prvič nastopila let na raketi po vsem svetu! In ime prvega kozmonavt - Jurij Gagarin... (prikazujejo ilustracije o vesolje, prvi astronavt) Danes bomo šli na vesoljsko potovanje! Pripravljen si? (otroški odgovori) In zdaj lahko ugibate, kaj bomo vzeli.

Čudežna ptica - škrlatni rep.

Odletel v jato zvezd.

Odgovori: raketa.

Učitelj pokaže ilustracije različnih izstrelkov in vesoljske ladje.

Otroci sedijo v vnaprej izdelani raketi iz mehkih modulov.

Vzgojiteljica: Ugani uganko.

Človek sedi v raketi.

Pogumno leti v nebo,

In na nas v svoji vesoljski obleki

On je iz prostorski videz.

Odgovori: astronavt.

Kozmonavti oblecite si posebna oblačila - vesoljsko obleko. (pokaže ilustracije) Poglejte, kako močan je!

Oblečemo si skafandere in gremo let! (otroci si nadenejo trakove, zaprejo oči pred glasbo in si zamislijo let.)

Vzgojiteljica: fantje, na odprtem smo vesolje, povej mi, kaj vidiš? (otroški odgovori) Oddaljeni planeti se nam zdijo svetleče zvezde, poglejte planete, ki so jih fotografirali znanstveniki. (prikazujejo ilustracije planetov sončnega sistema) Zdaj se bomo igrali!

Igra na prostem "Čakajo nas hitre rakete"

Avtor skupina raketni obroči so razporejeni. Glede na njihovo število jih je nekaj manj kot igralcev. Otroci se primejo za roke in z njimi hodijo v krogu z besedami:

Čakajo nas hitre rakete.

Za letenje na planete.

Kar hočemo

Na takih letimo!

Toda v igri je ena skrivnost:

Za zamudnike ni prostora!

Po zadnjih besedah ​​se otroci razkropijo in zasedejo mesta "rakete"(če je otrok veliko, potem lahko sedite v eni raketi za dve ali tri osebe) in vzamete različne prostorske poze... Tisti, ki niso dobili mesta v raketi, izberejo najbolj zanimive in najlepše poze. astronavti... Nato se vsi vrnejo v krog in igra se začne znova.

Vzgojiteljica: fantje, igrali smo se z vami, zdaj pa bomo narisali raketo, ki dela vesoljski polet. (pokaže načine risanje rakete, otroci rišejo)

Vzgojiteljica: zdaj pa se bomo malo spočili.

Telesna vzgoja-igra "Vesoljska obleka astronavt»

Vzgojiteljica:

- Astronavti potrebujejo posebno vesoljsko obleko - vesoljsko obleko... Ščiti človeško telo in omogoča dihanje. Zdaj smo tudi notri vesolje in nosimo vesoljske obleke.

Na mojo glavo astronavtska čelada(nagibi in obračanje glave).

Kombinezon mora biti udoben in ne ovirati gibanja. (obrati in nagibi telesa).

Roke so zaščitene z rokavicami (vrtenje rok, stiskanje in odklepanje rok).

Škornji astronavt na zelo gostem podplatu (hoja na mestu, skakanje).

Na hrbtu za rameni nahrbtnik z pomembne naprave in zračnih jeklenk (dviganje in spuščanje ramen, vdih-izdih)

Otroci nadaljujejo barve.

Vzgojiteljica: Fantje, kako fajn ste, kako lepe rakete imate! In čas je, da se vrnemo prostor na zemljo! Zasedite svoje mesto v raketi! (otroci se usedejo in se ob glasbi vrnejo v vrtec.)

Hvala za pozornost!



















Povezane publikacije:

Povzetek zaključne lekcije v starejši skupini "Polet v vesolje" Namen: prepoznati slovnične sposobnosti otrok. Integracija izobraževalnih področij: Spoznavanje (oblikovanje celostne slike sveta, širitev.

Vsebina programske opreme: Vadite risanje s prsti. Razvijati prostorsko zaznavanje, ustvarjalno domišljijo, opazovanje.

Tema: "Poslikane tkanine". Vsebina programske opreme: Uvod nova tehnologija pri risanju batika. Naučite otroke risati vzorce po načrtu.

Izvleček GCD pripravljalne skupine KVN "Polet v vesolje" Izvleček GCD pripravljalne skupine KVN "Polet v vesolje" Namen: utrditi znanje otrok o svetu okoli njih: o vesolju, sončnih planetih.

Izvleček GCD za seznanjanje z zunanjim svetom "Polet v vesolje" Povzetek neposredno izobraževalnih dejavnosti s predstavitvijo v pripravljalna skupina"Vesoljski polet". Pripravila: vzgojiteljica.

Izvleček GCD o netradicionalnem risanju na temo "Potovanje v vesolje" za otroke starejše predšolske skupine

Salova Elena Viktorovna, vzgojiteljica, MBDOU - vrtec št. 7, Jekaterinburg
Opis: ta povzetek GCD za netradicionalno risanje je namenjen učencem starejših predšolskih skupin. Zanimivo bo za vzgojitelje, učitelje dodatno izobraževanje in starši.
Tarča- ustvarjanje pogojev za razvoj otrokovih ustvarjalnih sposobnosti s pomočjo netradicionalnega risanja.
Naloge:
Učne naloge:

- seznaniti se z netradicionalno risbo - risanjem s prtički;
- utrditi znanje o prostoru.
Razvojne naloge:
- oblikovati sposobnost dela z netradicionalnimi instrumenti;
- razvijati ustvarjalnost otrok.
Izobraževalne naloge:
- vzgajati estetski odnos do planeta Zemlje in vesolja nasploh;
- gojiti občutljivost za dojemanje lepote okoliškega sveta.
Načrtovani rezultat:
- zna uporabiti pridobljeno znanje;
- znati pozorno poslušati in odgovarjati na vprašanja;
- biti sposoben opravljati zadane naloge.
Obrazec skupne dejavnosti: igriv, komunikativen.
Organizacijska oblika: kolektivni.
Integracija izobraževalnih področij:"Likovni in estetski razvoj", "Kognitivni razvoj", "Razvoj govora", "Socialni in komunikativni razvoj".
Učno-metodični komplet:
Sredstva:

vizualno - ilustracije sončnega sistema, pogled na sonce in zemljo iz vesolja;
opremo - magnetna plošča;
materiali in orodja - gvaš, papirnati prtički, albumski listi.

Potek lekcije

Posodabljanje znanja otrok

Učitelj pritegne pozornost otrok.
Vzgojiteljica. Fantje, danes gremo z vami na potovanje! Ampak ne v preprostem, ampak v kozmičnem! Kaj moramo vzeti s seboj?
Odgovori otrok.
Vzgojiteljica. V redu! Spakirali smo stvari, zdaj se moramo obleči. Kaj nosijo astronavti?
Odgovori otrok.
Vzgojiteljica. Tako je, obleči moraš vesoljsko obleko. Varoval nas bo in nam dal tudi zrak, saj v vesolju ni zraka in človek brez njega ne more živeti. Zdaj se moramo usedti na kolo in leteti. Prav? /ne/ Zakaj se ne moremo s kolesom odpeljati v vesolje?
Odgovori otrok.
Vzgojiteljica. Seveda pa kolo ne more leteti. In v vesolje lahko pridete le s posebnim prevozom. Kako se imenuje? /raketa/ Vkrcamo se na raketo! Naše potovanje se začne!

Prstna gimnastika

1,2,3,4,5 (Otroci izmenično zvijajo prste ene roke, začenši z mezincem, pomagajo s kazalcem druge roke.)
Letimo v vesolje (Otroci se vrtijo s čopičem, ki je stisnjen v pest).
1 - komet.
2 - planet.
3 - lunarni rover.
4 - zvezdna ladja.
5 - tla (Otroci izmenično odvijejo prste, začenši s palcem).
Zbogom prijatelji! (Otroci mahajo z rokami, kot da bi se poslovili).
Enako z drugo roko.

Komunikacijska dejavnost

Vzgojiteljica. Fantje, poglejte, že letimo v vesolje! Oh, in naša luknja je zaprašena s kozmičnim prahom, obrišite jo.
Otroci z rokami izvajajo krožne gibe. Učitelj postavi ilustracijo sončnega sistema na tablo.

Vzgojiteljica. Fantje, poglejte, kako daleč smo odleteli z vami. Kaj vidimo?
Odgovori otrok.
Vzgojiteljica. Tako je, to je sončni sistem. V njegovem središču je zvezda Sonce, okrog nje pa se vrtijo planeti. In kdo ve, kateri planeti so v sončnem sistemu?
Odgovori otrok. Učitelj povzame odgovore otrok.
Vzgojiteljica. Letimo malo bližje našemu Soncu?
Učitelj na tablo postavi ilustracijo Sonca – pogled v prostor.


Vzgojiteljica. Poglejte, kako lepo in zanimivo je Sonce, ko ga pogledate iz vesolja! Kako bi to opisali?
Odgovori otrok.
Vzgojiteljica. Super, ampak jaz in ti sva odletela daleč od Zemlje, bojim se, da ne bova imela dovolj goriva, priletiva še malo bliže Zemlji in si jo ogledava.
Učitelj na tablo postavi ilustracijo Zemlje – pogled iz vesolja.


Vzgojiteljica. Fantje, to je planet Zemlja! Vam je všeč ta videz? Kaj je Zemlja, kako bi jo opisali?
Odgovori otrok.

Ustvarjanje problemske situacije

Vzgojiteljica. Naša Zemlja je zelo lepa! Slikajmo jo in pokažimo staršem, kaj smo danes videli! Oh, kdo je vzel kamero? Kaj počnemo? Kako ujamemo takšno lepoto?
Otroške domneve.
Vzgojiteljica. Tako je fantje! Lahko narišeš Zemljo in jo pokažeš svojim staršem! Super, ampak najprej si bomo malo pregnetli noge in roke.

Motorična aktivnost

Otroci stojijo v krogu in tečejo drug za drugim.
Čakajo nas hitre rakete
Za letenje na planete.
Kar hočemo
Leteli bomo do tega!
Toda v igri je ena skrivnost: (Otroci počepijo)
Za zamudnike ni prostora!
Ponovite večkrat.

Vizualna dejavnost

Vzgojiteljica. Bravo fantje! Le da imamo spet majhen problem! Na potovanje sem vzela barve, na čopiče pa sem pozabila! Ampak imam eno idejo! Slikali bomo s prtički! Naš prostor je izjemen in tudi naše risbe bodo izjemne!
Učitelj razloži potek dela.
Vzgojiteljica. Pred vami je albumski list z obrisom Zemlje, paleta in prtički.




Vzgojiteljica. Vzemite en kos prtička in ga zmečkajte v kepo. Namočimo ga v modro barvo in natisnemo ocean, vendar je najpomembnejše, da ne razmažete, ampak da natisnete.


Vzgojiteljica. Nato vzamemo še en prtiček, ga tudi zdrobimo, potopimo v rjavo barvo - to so gore in zemlja.


Vzgojiteljica. Nato z zeleno barvo natisnemo travnike, gozdove in polja.


Vzgojiteljica. Zemlja je pripravljena. Zdaj bomo prostor pobarvali z vijolično barvo.


Vzgojiteljica. Zadnji dotik je pobarvati oddaljene zvezde in planete z rumeno barvo.

Povzetek lekcije o seznanjanju z zunanjim svetom v srednji skupini, tema: "Dan kozmonavtike v vrtcu"

Cilji:

Otroke seznaniti z zgodovino praznika dneva kozmonavtike.
Podajte začetne informacije o planetih, soncu, luni.
Slovar: vesolje, planeti, vesoljska plovila, Jurij Gagarin.
Utrditi znanje o geometrijske oblike Oh.
Izboljšajte vizualne sposobnosti in sposobnosti.
Razvijati prostorsko domišljijo, fine in splošne motorične sposobnosti.
Spodbujajte radovednost.

Oprema:

Slike, ki prikazujejo portret Jurija Gagarina, psi Belka in Strelka, ozvezdja, Luna.
Balon.
Nabor geometrijskih oblik, vzorec rakete, sestavljen iz teh oblik.
Listi papirja z narisanimi vesoljci in raketami iz geometrijskih oblik, svinčniki.
Risbe ozvezdij.
Karton z izrezanim krogom, rumena in oranžna barva, gobice, slikarska oprema.

Potek lekcije:

Že od antičnih časov so ljudje gledali v nebo in razmišljali, kako se dvigniti nad oblake in ugotoviti, kaj je tam. Trajalo je veliko, veliko časa, da so se ljudje naučili sestaviti prijetne naprave. In prvi, ki so leteli nanje, niso bili ljudje, ampak živali: podgane in nato psi. Oglejte si to sliko. (Pokaži). Na njem lahko vidite prve pse. Ki je poletel v vesolje in se vrnil nazaj. Imeni sta Belka in Strelka. In šele potem, ko so drugi psi uspešno poleteli v vesolje, je tja odšel prvi človek.
Pred mnogimi leti je na ta dan v vesolje poletel kozmonavt Jurij Gagarin. (Prikaz portreta Jurija Gagarina).

V vesoljski raketi
Imenuje se "vzhod"
On je prvi na planetu
Zmogel sem se povzpeti do zvezd.

Od takrat na ta dan vsako leto praznujemo Dan kozmonavtike - praznik astronavtov in vseh, ki jim pomagajo pri uspešnem poletu v vesolje.

Danes se bomo igrali tudi astronavte: šli bomo na let z vesoljsko ladjo, pomagali tujcem, opazovali ozvezdja.

Jurij Gagarin je poletel v vesolje z raketo. Na primeru žoge vam bom pokazal, kako leti raketa.

Učitelj napihne balon in s prsti stisne luknjo. Potem pa stisne prste in žoga bo nenadoma počila navzgor.

Naš balon je letel kot raketa – premikal se je naprej, dokler je bil v njem zrak. In v raketi ne zrak, ampak gorivo.

Zdaj pa sestavimo naše rakete iz geometrijskih oblik.

Didaktična igra "Zgradi raketo"

Otrokom ponudimo vzorec in niz geometrijskih oblik. Od tega morate zložiti raketo.

Dinamična pavza "Astronavti pristanejo na planetih"

Na tleh so položeni obroči različnih velikosti in velikosti. Otroci so razdeljeni v dve ekipi "Vzhod" in "Strela" in izvajajo ukaze:
Člani posadke vesoljske ladje Vostok se vrstijo drug za drugim.
Člani posadke vesoljske ladje "Lightning", stojijo v krogu.
Posadka vesoljskega plovila Vostok je pristala na velikem rumenem planetu.
Posadka vesoljske ladje "Lightning" je pristala na dveh majhnih modrih planetih.

Astronavti in znanstveniki so ugotovili, da na planetih, ki se vrtijo okoli našega Sonca, ni življenja: nekateri so premrzli, drugi prevroči. Nihče ne živi na teh planetih.

Samo naš planet Zemlja
Vse je vseljivo.
Navsezadnje je Zemlja vrtni planet
Ta prostor je hladen.
Le tu šumijo gozdovi
Ptice selivke klikajo.
Poskrbite za svoj planet -
Navsezadnje ni drugega, podobnega!

Morda pa nekje daleč, daleč, blizu druge zvezde. Na oddaljenih planetih so živa bitja. Tiste, ki živijo na drugih, drugih planetih, imenujemo "tujci". Zdaj vesoljci potrebujejo našo pomoč: pomagati jim moramo najti svoje vesoljske ladje.

Didaktična igra "Sejanje tujcev v vesoljske ladje"

Poglejte si list in mi odgovorite otroci:
Kdo leti s katero raketo?

Na list papirja so iz geometrijskih oblik in raket narisani tujci v obliki istih figur. S črto je treba povezati podobe rakete in tujca, sestavljene iz istih geometrijskih oblik.

Nad Zemljo pozno ponoči,
Samo iztegnite roko
Zgrabili boste do zvezd:
Zdi se, da so v bližini.
Lahko vzameš pavovo pero,
Dotaknite se kazalcev na uri,
Jahajte z delfinom
Zanihaj na tehtnici.
Nad Zemljo pozno ponoči,
Če pogledate v nebo
Videli boste, kot šopki,
Tam visijo ozvezdja.

Didaktična igra "Daj ime ozvezdju"

Fantje, astronomi - znanstveniki, ki opazujejo in preučujejo zvezde, so odkrili nova ozvezdja na nebu in nas prosijo, da vam pomagamo pri imeni.
Zložite roke v cev eno za drugo, kot da gledate skozi teleskop, in natančno poglejte to ozvezdje. Kako lahko temu rečeš?

Majhna hiša
ptica
Dežnik
Cvet

Ko ponoči gledamo v nebo, kaj vidimo? (Prikaz slik. Odgovori otrok). Zvezde in luna.
Luna je satelit našega planeta Zemlja.

Le sonce gre spat
Luna ne miruje.
Ponoči hodi po nebu
Slabo osvetljuje zemljo.

Zdaj bo naša raketa šla na Luno. Tam bomo narisali lunin portret. Toda najprej pripravimo prste.

Prstna gimnastika

"Sonce"
(Dve dlani prekrižani med seboj, prsti razmaknjeni)

"raketa"
(Dlani povezujejo kazalec, srednji in prstanec, spodnji deli dlani so razmaknjeni, zapestja na mizi)

"Lunokhod"
(S prsti se dotaknite površine mize, pri čemer obidete vse nepravilnosti, vstran, kot "pajek")

Slikanje z gobo "Moon"

Otroke vabimo, da na list črnega papirja položijo list kartona z izrezanim krogom in z gobico nanesejo barvo na krog (ne razmažejo, ampak pritisnejo). Nato previdno odstranite karton in s prsti pobarvajte kroge kraterja.

In živimo z vami na planetu ... Zemlji.

Prizadevamo si za čudeže
Ampak ni nič bolj čudovitega
Kot leteti in se vrniti
Pod streho vaše hiše!

O vsem na svetu:

Leta 1930 je bil v ZDA izdan The Rogue Song, film o ugrabitvi dekleta v gorah Kavkaza. Igralci Stan Laurel, Lawrence Tibbett in Oliver Hardy so v tem filmu igrali lokalne prevarante. Presenetljivo so ti igralci zelo podobni junakom ...

Sekcijski materiali

Lekcije za mlajšo skupino:

Razredi za srednjo skupino.

Izvleček GCD v starejša skupina pri risanju na to temo

"Kaj je astronavt videl iz rakete?"

Namen: Ustvarjanje družbene razvojne situacije s spodbujanjem k upodabljanju fantastičnih zgodb.

Material: beli listi papirja A4, gvaš, čopiči različnih velikosti, prtički, predstavitev

Predhodno delo: pogovor "Praznik - 12. april" (Jurij Gagarin, prve živali v vesolju, sončni sistem, planeti)

možganska kap:

Organiziranje časa

Fantje, prejeli smo sporočilo iz vesolja, v katerem nas prosijo za pomoč. Želite vedeti, kdo potrebuje pomoč in zakaj? Ugani uganko

V klobuku z okroglim robom

In v hlačah do kolen

Zaseden z različnimi stvarmi

Samo učenje zanj je preveč leno

Kdo je on, hitro uganite

Kako mu je ime? (ne vem)

Glavni del

Odletel je na luno in se še vedno ni vrnil. Vas je strah, če se znajdete sami na neznanih mestih?

Ali želite pomagati neznancu, da se vrne na zemljo? Kako je to mogoče storiti?

Kaj lahko letiš na luno?

Kje lahko najdemo raketo?

Toda brez poznavanja strukture sončnega sistema nas ne bodo poslali v vesolje? Ali mi lahko pomagate ugotoviti?

Kaj je na sliki? (solarni sistem)

Kaj je v središču sončnega sistema? (sonce)

Koliko planetov kroži okoli sonca? (devet)

Poslušajte pesem in si zapomnite imena planetov

Vsi planeti v redu

Vsak od nas bo poklical:

Prvi - Merkur

Druga - Venera

Tretja Zemlja

Četrti-Mars

Peti - Jupiter

Šesti-Saturn

Sedmi - Uran

Za njim je Neptun

Je osmi po vrsti

In za njim šele kasneje

In deveti planet

Imenuje se Pluton

Tako smo se spomnili vseh planetov

Kako se imenuje planet, ki se nahaja za zemljo? (Mars)

Kako se lahko imenujejo prebivalci tega planeta? (tujec, tujec, marsovac)

Hvala, ker si mi pomagal zapomniti sončni sistem. Zdaj nas bodo zagotovo poslali v vesolje

Pripravljen si? Pripravljena sem

Fizminutka

Povzpnite se v raketo (Maršira na mestu)

In se poslovimo od Zemlje. (Desna roka gor, maha)

Ti odprti prostori nas kličejo, (obe roki naprej, združita dlani)

Poletimo v vesolje s puščico. (Razširite roke na straneh)

Raketa hiti naravnost v nebo! (Roke iztegnjene nad glavo, prsti združeni (raketa)

Zvezde osvetljujejo pot. ("pozdravite" s prsti)

Mogoče nekje na Saturnu (Ploskajo z rokami)

Nekdo nas sreča.

Šli bomo v vesolje - (Marširanje na mestu)

Samo ne pozabite na vesoljsko obleko!

Kako hočeš iti na Zemljo! (Sedi)

Vse nazaj! Na poti nazaj! (Roke iztegnjene nad glavo, prsti združeni (raketa)

Tako je Dunno pristal na tleh z nami

Zakaj je Dunno žalosten?

Prijateljem je hotela pokazati, kaj je videla v vesolju, a risati ne zna

Ali nam je žal, ali lahko pomagamo Neznancu?

Nikita, kaj naj narišem? (Kaj je bilo videti v vesolju iz rakete)

Praktično delo

Fantje, najprej, kaj mislite, da bi bilo treba narisati? (osnova, prostor)

S kakšno barvo bomo barvali prostor? (modra, vijolična)

Medtem ko se naš papir suši, bomo počivali (fizična minuta za oči)

Kaj bomo zdaj narisali? (kar je bilo videno iz vesolja)

Izid

Dunno je vesel in se vam zahvaljujem za pomoč, prijateljem že pripoveduje o svoji poti in vam bo pokazal tudi vaše risbe. Neznan daje vsakemu od vas zvezdico za pomoč

April, 2. teden Leksikalna tema "Vesolje". Zvok [eh]. Črka Ee

Korekcijski vzgojni cilji. Oblikovanje predstav o vesolju, raziskovanje vesolja s strani ljudi, delo astronavtov. Razširiti razumevanje pomena dela odraslih. Širitev, izpopolnjevanje in aktiviranje besedišča na temo "Vesolje" (vesolje, astronavt, ladja, raketa, postaja, luknja, satelit, let, planet, zvezda, orbita; najprej, vesolje, orbitala; poveljnik, letenje, izstrelitev). Izboljšanje bralnih veščin.

Korekcijski in razvojni cilji. Razvoj verbalnih komunikacijskih sposobnosti, skladnega govora, vizualnega zaznavanja in pozornosti, mišljenja, ustvarjalne domišljije, splošne, fine in artikulacijske motorike, usklajevanja govora z gibom.

Popravni in vzgojni cilji. Oblikovanje veščin sodelovanja, interakcije, samostojnosti, iniciativnosti.

oprema. Magnetna tabla, predmetne slike na temo "Vesolje", slika VM Karatay "Izgradnja vesoljske postaje" (1 Vsa dela so dobra. Otroci o poklicih, - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), zvezek št. 1 glede na število otrok, posoda s svinčniki, ploščate slike zvezd z napisanimi besedami in raketami, slike majhnih predmetov z zvokom [p] v njihovih imenih, žoga.

Predhodno delo. Obravnava slik v kateri koli otroški enciklopediji ali diapozitivih s podobami zvezdnega neba, Lune, Rimske ceste, nekaterih ozvezdij, pogovor na temo "Vesolje" v lekciji o razvoju govora. Izvajanje igre "Kozmonavti" v središču iger igranja vlog. Učenje vaje raketa. Tvorba sorodnih besed k besedi zvezda pri individualnih urah z logopedom.

Potek lekcije

1. Organizacijski trenutek. [Razvijanje spretnosti zlogovne analize besed. Najava teme učne ure.]

Logoped povabi otroke v pisarno, jih pozdravi in ​​povabi, naj se pripravijo na pouk. Pred vsakim otrokom je na mizi predmetna slika.

Govorni terapevt. Stojte blizu stolov, poglejte svoje slike. Sedel bo tisti, ki bo svojo sliko poimenoval in njeno ime razdelil na zloge.

1. r eben o. Ra-ke-ta. V tej besedi so trije zlogi.

2. otrok. Satelit. V tej besedi sta dva zloga.

3. otrok. astronavt. V tej besedi so trije zlogi.

4. otrok. luna. V tej besedi sta dva zloga.

Govorni terapevt. Dobro opravljeno! Prvo nalogo ste opravili hitro in pravilno.

1. Obravnava slike »Gradnja vesoljske postaje« in pogovor o njej. [Razširitev, razjasnitev in aktiviranje besedišča na temo "Vesolje". Razvoj dialoškega govora.]

Logoped postavi sliko na magnetno tablo in nanjo opozori otroke.

Govorni terapevt. Poglejte si sliko z naslovom Gradnja vesoljske postaje. Kaj in koga vidite na njem?

Otroci. Vidimo vesoljsko postajo in astronavte.

Govorni terapevt. Prav. To je res vesoljska postaja. Imenuje se orbitalna, ker je v Zemljini orbiti in se giblje okoli Zemlje z ogromno hitrostjo. Kozmonavti so orbitalno postajo zapustili v odprt prostor in sestavljajo novo opremo. Potrebujejo ga za raziskovanje vesolja. Kaj še vidite v vesolju?

Otroci. Vidimo Zemljo, Luno in številne zvezde.

Govorni terapevt. Kaj lahko rečete o Zemlji? Katera Zemlja?

Otroci. Modra, oddaljena, lepa.

Govorni terapevt. In kaj je luna?

Otroci. Majhna, hladna, okrogla.

Govorni terapevt. Katere zvezde vidite?

Otroci. Velik, sijoč, svetel.

Govorni terapevt. Kaj mislite, da imajo astronavti?

Otroci. Težko, zanimivo, pomembno, nevarno.

Govorni terapevt. Prav. Astronavti res opravljajo zelo pomembno delo. Zahvaljujoč temu delu se na Zemlji razvijata znanost in tehnologija.

Logoped odstrani sliko.

3. Ugibanje ugank. [Razvoj skladnega govora, razmišljanja.]

Govorni terapevt. Zdaj pa poskusi uganiti moje uganke. Katera postaja je hitrejša od katerega koli vlaka?

Otroci. Orbitalna.

Govorni terapevt. Zakaj ste se tako odločili?

Otroci. Ima zelo visoko hitrost.

Govorni terapevt.

Premog gori -

Ne moreš ga dobiti z zajemalko.

Lahko jih vidite ponoči

In da ga ne bi videli čez dan.

Kaj je to?

Otroci. To so zvezde.

Govorni terapevt. Kako ste uganili?

Otroci. Zvezde močno gorijo, a čez dan niso vidne.

Govorni terapevt. Kako si pameten! Dobro opravljeno!

4. Delo v zvezku št. (Razvoj finih motoričnih sposobnosti. Preprečevanje motenj pisanja.)

Logoped otrokom razdeli zvezke, na mizo postavi posodo s svinčniki.

Govorni terapevt. Oglejte si stran na levi. Kaj vidiš?

Otroci. To je raketa in satelit.

Govorni terapevt. Vzemite kateri koli barvni svinčnik. Narišite raketo vzdolž obrisa in jo nato pobarvajte.

Otroci opravijo nalogo. Logoped oceni njihovo delo, nato pa odstrani zvezke in svinčnike.

5. Mobilna vaja "Raketa". [Koordinacija govora z gibanjem. Razvoj ustvarjalne domišljije.]

Logoped povabi otroke, naj pridejo na preprogo, in predlaga, da naredijo znano vajo.

In zdaj smo z vami, otroci,

Marširanje v krogu.

Odletimo z raketo.

Dvignite se na prste

Dvignite se na prste, potegnite roke

gor, jih zapremo.

In potem roke dol.

Položili so roke.

En, dva, sezi.

Ponovno raztezanje.

Tukaj leti raketa!

Na prstih tečejo v krogih.

V. Volina

6. Vaja "Kdo je to?" [Pojasnitev besedišča na temo "Poklici".]

Logoped pobere žogo.

Govorni terapevt. Zdaj me zanima, ali dobro veste, kaj počnejo predstavniki različnih poklicev. Povedal bom, kaj človek počne, vi pa boste poimenovali njegov poklic. Učite otroke.

1. otrok. Učitelj.

Govorni terapevt. Zdravljenje ljudi.

2. otrok. zdravnik.

Govorni terapevt. Vozi vlak.

3. otrok. voznik.

Govorni terapevt. Raziskuje vesolje.

4. otrok. astronavt.

Govorni terapevt. Dobro opravljeno! S to mojo nalogo ste se spopadli.

7. Igra z žogo "Družina besed". [Izboljšanje slovnične strukture govora (tvorba enokorenskih besed).]

Govorni terapevt. Igrajmo se z žogo in tvorimo besede ene družine na besedo zvezda. Sedite na preprogo. Zakotalimo žogo drug drugemu. Kako se lahko ljubkovalno imenuje zvezda?

1. otrok Zvezdica.

Govorni terapevt. Če je na nebu veliko zvezd, kaj je to?

2. otrok. Zvezdno.

Govorni terapevt. Kako lahko imenujete ladjo, ki leti proti zvezdam?

3. otrok. Zvezdna ladja.

Govorni terapevt. Kako se v pravljicah imenuje čarovnik, ki po zvezdah določa prihodnost?

4. otrok. Astrolog.

Govorni terapevt. Čudovito! Osrečil si me.

8. Igra "Kdo bo letel v raketi." [Avtomatizacija izgovorjave zvoka [p] v igralnih dejavnostih.]

Logoped odstrani žogico in na preprogo položi ploščate podobe rakete z izrezanimi lučkami in zvezdami, po preprogi pa raztrese slike majhnih predmetov.

Govorni terapevt. Pošljimo pravljične junake v vesolje. Popravi sliko v oknu in povej, kdo bo letel z raketo na Mars in Venero. Pazi na izgovorjavo zvoka [p].

1. Rebenok. Čeburaška bo letela na Mars in Venero.

2. otrok Buratino bo skupaj s Čeburaško odletel na Mars in Venero.

3. otrok. Čeburaška in Buratino bosta Rdečo kapico vzela s seboj na Mars in Venero.

4. otrok. Skupaj s Čeburaško, Buratinom in Rdečo kapico bo Božiček odletel na Mars in Venero.

Govorni terapevt. Dobro opravljeno. Raketa je šla na Mars in Venero.

9. Branje besed s prepuščenimi črkami. [Izboljšanje bralnih veščin.]

Logoped odstrani podobo rakete.

Govorni terapevt. Vzemite eno zvezdico s preproge in preberite napisane besede.

1. otrok. Vesolje.

2. otrok. Satelit.

3. Rebenok, kozmonavt.

4. rebenok.Kozmonavti.

Govorni terapevt. Dobro opravljeno! Super bereš!

10. Konec lekcije. [Ocena otroškega dela.] Logoped prosi otroke, naj se spomnijo, kaj so počeli, naštejejo igre in naloge, nato pa oceni delo vsakega otroka.