Abstrakt hodiny kreslenia v prípravnej skupine materskej školy. Deň kozmonautiky. Zhrnutie hodiny kreslenia netradičných techník v seniorskej skupine.Téma "Vesmírne cestovanie" Kreslenie ku dňu kozmonautiky v seniorskej skupine

Téma: "Deň kozmonautiky".

ÚČEL: Premietnuť do kresieb svoje predstavy o priestore.

CIELE: naučiť deti v kresbách odrážať dojem z dovolenky.

Pokračujte v spoznávaní vesmíru.

Rozvíjať umeleckej tvorby, estetické vnímanie.

PRÍPRAVA NA PRIAMO VZDELÁVACIE AKTIVITY:

Pred vyučovaním vyvetrám skupinovú miestnosť. Asistent vykonáva mokré čistenie. Stoly pre triedy som postavil do radov pred tabuľou. Ilustrácie priestoru pristrihnem na tabuľu. Pre každé dieťa pripravím materiál na kreslenie: albumové listy, vodové farby, štetce, dózy na vodu. Do hudobného centra som vložil vopred pripravený disk.

PREDCHÁDZAJÚCE ZAMESTNANIE:

Zoberte si ilustrácie o vesmíre. Porozprávať sa s deťmi o vesmíre a astronautoch individuálne aj v skupinách, zisťovať, čo o ňom deti vedia. Čítanie deťom jednotlivých epizód z novín a časopisov o astronautoch.

MATERIÁL: albumový list, akvarel, štetec, dóza, obrúsky, obrázky-fotografie na tému "Vesmír".

ORGANIZÁCIA A METÓDY VYKONÁVANIA PRIAMO VZDELÁVACÍCH ČINNOSTÍ:

(Učiteľ priloží disk s nahrávkou piesne o astronautoch.)

Vychovávateľ: Chlapci, o čom je táto pesnička?

deti: O kozmických letoch astronautov.

deti: Deň kozmonautiky.

deti : V tento deň po prvý raz vzlietol do vesmíru človek – Jurij Gagarin.

(Učiteľ ukazuje ilustračnú fotografiu prvého kozmonauta Jurija Gagarina.)

Vychovávateľ : Hádaj hádanku: Roztiahla svoj šarlátový chvost,

Odletel do kŕdľa hviezd.

Toto postavili naši ľudia

Medziplanetárna ... (raketa).

Vychovávateľ : Chcieť sa hrať?

HRA "KOZMONAUT"

(Deti sa držia za ruky, kráčajú v kruhu):

Čakajú nás rýchle rakety

Na prechádzky po planétach

Čokoľvek chceme -

Letíme na toto!

Ale v hre je jedno tajomstvo:

Pre oneskorencov tu nie je miesto!

(Deti utekajú a snažia sa zaujať svoje miesta v obrúčkach. V jednej rakete môžu sedieť len 2 deti "astronauta".)

Vychovávateľ : Prečo sa podľa teba človek rozhodol letieť do vesmíru?

(Vypočujeme si 3-4 názory detí)

Vychovávateľ : Vo vesmírnej rakete

s názvom "východ"

Je prvý na planéte

Dokázal som vystúpiť ku hviezdam.

Spieva piesne o tom

Jarné kvapky:

Budú spolu navždy

Gagarin a apríl. V. Stepanova: "Jurij Gagarin"

Poďme sa pozrieť na ilustrácie zobrazujúce rakety, hviezdna obloha... No nie je to nádhera? Vidíte, ako vyzerá telo rakety?

Deti: Na kornútku.

Vychovávateľ : Dnes sme hovorili o vesmíre a o prvom kozmonautovi. Naša vlasť Rusko každý rok 12. apríla oslavuje Deň kozmonautiky a uctieva hrdinov vesmíru. Medzinárodná vesmírna stanica je momentálne vo vesmíre. Zakotvia pri ňom ruské a americké lode. kozmonauti rozdielne krajiny spolupracovať vo vesmíre. Chlapci, poďme nakresliť, ako si predstavujete priestor. A z našich vesmírnych diel urobíme výstavu.

(Deti pracujú pri upokojujúcej hudbe.)


Oksana Seifertová

Abstrakt GCD na kreslenie« Vesmírny let»

Cieľ: naďalej predstavovať deťom sviatok - Deň kozmonautika.

Úlohy:

1. Posilniť zručnosti detí nakresliť raketu letieť do vonkajší priestor.

2. Zvýšiť záujem o sviatok - Deň kozmonautika.

3. Rozvíjať estetické vnímanie, pamäť, pozornosť, reč.

Prípravné práce: čítanie básní o vonkajší priestor, tvorenie hádaniek, prezeranie ilustrácií o astronautov, planéty, priestor na kreslenie v netradičných technikách)

Materiály (upraviť): listy čierneho papiera A4 pre každé dieťa, gvašové farby, štetce, tégliky s vodou, obrúsky, ilustrácie na vesmír a astronauti, obrúčky rôznych farieb na vonkajšie hry, ráfiky.

Vychovávateľ: Ahojte chalani! Čoskoro bude celá naša krajina oslavovať sviatok - Deň kozmonautika! 12. apríl - v tento deň človek prvýkrát vystúpil let na rakete okolo zemegule! A meno prvého kozmonaut - Jurij Gagarin... (zobrazuje ilustrácie o vonkajší priestor, prvý astronaut) Dnes pôjdeme do vesmírny výlet ! Si pripravený? (odpovede detí) A kam ideme, teraz už hádate.

Zázračný vták - šarlátový chvost.

Vletel do kŕdľa hviezd.

Odpoveď: raketa.

Učiteľ ukazuje ilustrácie rôznych rakiet a vesmírne lode.

Deti sedia vo vopred zostavenej rakete z mäkkých modulov.

Vychovávateľ: Hádaj hádanku.

Muž sedí v rakete.

Odvážne letí do neba,

A na nás v jeho skafandri

On je z priestor vyzerá.

Odpoveď: astronaut.

kozmonauti obliecť si špeciálne oblečenie – skafander. (zobrazuje ilustrácie) Pozrite sa, aké je to silné!

Oblečme si skafandre a ideme let! (deti si nasadia čelenky, zatvoria oči pred hudbou a predstavia si let.)

Vychovávateľ: chlapci, sme vonku vonkajší priestor Povedz mi, čo vidíš? (odpovede detí) Vzdialené planéty sa nám zdajú byť svietiace hviezdy, pozrite sa na planéty, ktoré odfotografovali vedci. (zobrazuje ilustrácie planét slnečnej sústavy) Teraz budeme hrať!

Vonkajšie hry "Čakajú nás rýchle rakety"

Autor: skupina sú rozmiestnené raketové obruče. Čo sa týka ich počtu, je ich o niekoľko menej ako tých, ktorí hrajú. Deti sa podajú za ruky a kráčajú v kruhu s v slovách:

Čakajú nás rýchle rakety.

Na lietanie na planéty.

Čokoľvek chceme,

Na takom Poďme lietať!

Ale v hre je jedno tajomstvo:

Pre oneskorencov tu nie je miesto!

Po posledných slovách sa deti rozpŕchnu a zaujmú miesta "rakety"(ak je vela deti, tak mozes sediet v jednej rakete pre dvoch alebo troch ludi) a zobrat rozne priestorové pózy... Tí, ktorí nedostali miesto v rakete, si vyberajú najzaujímavejšie a najkrajšie pózy. astronautov... Potom sú všetci späť v kruhu a hra sa začína odznova.

Vychovávateľ: chlapci, hrali sme s vami a teraz nakreslíme raketu, ktorá robí vesmírny let. (ukazuje spôsoby kreslenie rakety, deti kreslia)

Vychovávateľ: a teraz si trošku oddýchneme.

Telesná výchova-hra „Vesmír astronaut»

Vychovávateľ:

- Astronauti potrebujú špeciálny vesmírny oblek – skafander... Chráni ľudské telo a umožňuje dýchanie. Aj my sme teraz in vonkajší priestor a máme na sebe skafandre.

Na hlave prilba astronautov(hlava sa nakláňa a otáča).

Kombinéza by mala byť pohodlná a nemala by obmedzovať pohyb. (otočky a náklony tela).

Ruky chránené rukavicami (rotácia rúk, zovretie a uvoľnenie rúk).

Čižmy astronaut na veľmi hustej podrážke (chôdza na mieste, skákanie).

Na chrbte za plecami batoh s dôležité zariadenia a vzduchové valce (zdvíhanie a spúšťanie ramien, nádych-výdych)

Deti pokračujú kresliť.

Vychovávateľ: Chlapci, aký ste dobrý chlap, aké krásne rakety máte! A je čas, aby sme sa odtiaľ vrátili priestor na zem! Posaďte sa v rakete! (deti si sadnú a vrátia sa do škôlky pri hudbe.)

Ďakujem za tvoju pozornosť!



















Súvisiace publikácie:

Zhrnutie záverečnej lekcie v seniorskej skupine "Let do vesmíru"Účel: identifikovať gramatické schopnosti detí. Integrácia vzdelávacích oblastí: Poznávanie (utváranie celistvého obrazu sveta, rozširovanie.

Obsah softvéru: Cvičenie kreslenia prstami. Rozvíjať priestorové vnímanie, tvorivú predstavivosť, pozorovanie.

Téma: "Maľované látky". Obsah softvéru: Predstaviť Nová technológia v batikovaní kreslenia. Naučte deti kresliť vzory podľa návrhu.

Abstrakt GCD prípravnej skupiny KVN „Let do vesmíru“ Abstrakt GCD prípravnej skupiny KVN „Let do vesmíru“ Účel: upevniť vedomosti detí o svete okolo nich: o vesmíre, slnečných planétach.

Abstrakt GCD na oboznámenie sa s vonkajším svetom „Let do vesmíru“ Súhrn priamych vzdelávacích aktivít s prezentáciou v prípravnej skupine „Let do vesmíru“. Vypracovala: vychovávateľka.

Abstrakt GCD o netradičnom kreslení na tému „Cestovanie do vesmíru“ pre deti staršieho predškolského kolektívu

Salova Elena Viktorovna, vychovávateľka, MBDOU - materská škola č.7, Jekaterinburg
Popis: toto zhrnutie GCD pre netradičné kreslenie je určené pre žiakov starších predškolských skupín. Bude to zaujímavé pre pedagógov, učiteľov dodatočné vzdelanie a rodičmi.
Cieľ- vytváranie podmienok pre rozvoj tvorivých schopností detí pomocou netradičnej kresby.
Úlohy:
Učebné úlohy:

- zoznámiť sa s netradičnou kresbou - kresbou obrúskami;
- upevňovať poznatky o vesmíre.
Vývojové úlohy:
- formovať schopnosť pracovať s netradičnými nástrojmi;
- rozvíjať kreativitu detí.
Vzdelávacie úlohy:
- vychovávať k estetickému postoju k planéte Zem a vesmíru všeobecne;
- pestovať citlivosť na vnímanie krásy okolitého sveta.
Plánovaný výsledok:
- vedieť aplikovať získané vedomosti;
- vedieť pozorne počúvať a odpovedať na otázky;
- vedieť vykonávať zadané úlohy.
Formulár spoločnej aktivity: hravý, komunikatívny.
Organizačný formulár: kolektívne.
Integrácia vzdelávacích oblastí:"Umelecký a estetický rozvoj", "Kognitívny rozvoj", "Vývoj reči", "Sociálny a komunikačný rozvoj".
Edukačno-metodický kit:
Vybavenie:

vizuálny - ilustrácie slnečnej sústavy, pohľad na slnko a zem z vesmíru;
zariadení - magnetická tabuľa;
materiály a nástroje - kvaš, papierové obrúsky, albumové listy.

Priebeh lekcie

Aktualizácia vedomostí detí

Učiteľ priťahuje pozornosť detí.
Vychovávateľ. Chlapci, dnes sa s vami vydáme na cestu! Ale nie v jednoduchom, ale vo vesmíre! Čo si musíme zobrať so sebou?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Dobre! Zbalili sme si veci, teraz sa musíme obliecť. Čo nosia kozmonauti?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, treba si obliecť skafander. Bude nás chrániť a tiež nám dá vzduch, pretože vzduch vo vesmíre nie je a človek bez neho nemôže žiť. Teraz musíme sadnúť na bicykel a letieť. Správny? /Nie/ Prečo nemôžeme ísť do vesmíru na bicykli?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Samozrejme, bicykel nemôže lietať. A do vesmíru sa dostanete len špeciálnou dopravou. Ako sa to volá? /raketa/ Nastupujeme do rakety! Naša cesta začína!

Prstová gymnastika

1,2,3,4,5 (Deti striedavo krčia prsty jednej ruky, začínajúc malíčkom, pomáhajúc ukazovákom druhej ruky.)
Poďme lietať vo vesmíre (Deti sa otáčajú kefou, ktorá je zovretá v päsť).
1 - kométa.
2 - planéta.
3 - lunárny rover.
4 - hviezdna loď.
5 - zem (Deti sa striedajú v ohýbaní prstov, začínajúc palcom).
Zbohom priatelia! (Deti mávajú rukami, akoby sa lúčili).
To isté s druhou rukou.

Komunikačné aktivity

Vychovávateľ. Chlapci, pozri, už lietame vo vesmíre! Oh, a naše okienko je zaprášené kozmickým prachom, poďme ho utrieť.
Deti robia krúživé pohyby rukami. Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu slnečnej sústavy.

Vychovávateľ. Chlapci, pozrite sa, ako ďaleko sme s vami leteli. čo vidíme?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Presne tak, toto je slnečná sústava. V jeho strede je hviezda Slnko a okolo nej sa točia planéty. Kto vie, aké planéty sú v slnečnej sústave?
Odpovede detí. Učiteľ zhrnie odpovede detí.
Vychovávateľ. Poletíme trochu bližšie k nášmu Slnku?
Učiteľ na tabuľu umiestni ilustráciu Slnka – pohľad do vesmíru.


Vychovávateľ. Pozrite sa, aké krásne a zaujímavé je Slnko, keď sa naň pozriete z vesmíru! Ako by ste to opísali?
Odpovede detí.
Vychovávateľ. Super, ale ty a ja sme leteli ďaleko od Zeme, obávam sa, že nebudeme mať dosť paliva, poďme poletieť trochu bližšie k Zemi a pozrieť sa na ňu.
Učiteľ umiestni na tabuľu ilustráciu Zeme – pohľad z vesmíru.


Vychovávateľ. Chlapci, toto je planéta Zem! Páči sa vám tento vzhľad? Čo je Zem, ako by ste ju opísali?
Odpovede detí.

Vytvorenie problémovej situácie

Vychovávateľ. Naša Zem je veľmi krásna! Poďme si ju odfotiť a ukázať rodičom, čo sme dnes videli! Ach, kto vzal kameru? Čo urobíme? Ako zachytíme takú krásu?
Predpoklady detí.
Vychovávateľ. Presne tak chlapi! Môžete nakresliť Zem a ukázať ju svojim rodičom! Super, ale najprv si trochu pomasírujeme nohy a ruky.

Motorická aktivita

Deti stoja v kruhu a bežia za sebou.
Čakajú nás rýchle rakety
Na lietanie na planéty.
Čokoľvek chceme,
Letíme na toto!
Ale v hre je jedno tajomstvo: (Deti drepu)
Pre oneskorencov tu nie je miesto!
Opakujte niekoľkokrát.

Vizuálna aktivita

Vychovávateľ. Výborne chlapci! Len máme opäť malý problém! Vzal som si farby na náš výlet, ale zabudol som na štetce! Ale mám jeden nápad! Budeme maľovať obrúskami! Náš priestor je výnimočný a naše kresby budú tiež výnimočné!
Učiteľ vysvetľuje postup práce.
Vychovávateľ. Pred vami leží album s obrysmi Zeme, paleta a obrúsky.




Vychovávateľ. Vezmite jeden kus obrúska a zmačkajte ho na hrudku. Namočíme sa do modrej farby a vytlačíme oceán, ale najdôležitejšie nie je rozmazávať, ale tlačiť.


Vychovávateľ.Ďalej vezmeme ďalší obrúsok, tiež ho rozdrvíme, ponoríme do hnedej farby - to sú hory a zem.


Vychovávateľ.Ďalej vytlačíme lúky, lesy a polia zelenou farbou.


Vychovávateľ. Zem je pripravená. Teraz natrieme priestor fialovou farbou.


Vychovávateľ. Posledným dotykom je maľovanie vzdialených hviezd a planét žltou farbou.

Zhrnutie lekcie o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine, téma: „Deň kozmonautiky v materskej škole“

Ciele:

Oboznámiť deti s históriou sviatku Dňa kozmonautiky.
Uveďte prvotné informácie o planétach, slnku, mesiaci.
Slovník: vesmír, planéty, vesmírna loď, Jurij Gagarin.
Upevniť vedomosti o geometrické tvary Oh.
Zlepšite vizuálne zručnosti a schopnosti.
Rozvíjajte priestorovú predstavivosť, jemnú a všeobecnú motoriku.
Podporujte zvedavosť.

Vybavenie:

Obrázky s portrétmi Jurija Gagarina, psov Belka a Strelka, súhvezdia, Mesiac.
Balón.
Súbor geometrických tvarov, vzor rakety zložený z týchto tvarov.
Listy papiera s nakreslenými mimozemšťanmi a raketami z geometrických tvarov, ceruzky.
Nákresy súhvezdí.
Kartón s vyrezaným kruhom, žltá a oranžová farba, hubky, maliarske potreby.

Priebeh lekcie:

Od pradávna sa ľudia pozerali na oblohu a rozmýšľali, ako sa dostať nad oblaky a zistiť, čo tam je. Trvalo dlho, dlho, kým sa ľudia naučili stavať príjemný aparát. A prví na nich nelietali ľudia, ale zvieratá: potkany a potom psy. Pozrite sa na tento obrázok. (Šou). Na ňom môžete vidieť prvých psov. Ktorý vyletel do vesmíru a vrátil sa späť. Volajú sa Belka a Strelka. A až po úspešnom lete ďalších psov do vesmíru sa tam vydal prvý človek.
Pred mnohými rokmi, práve v tento deň, letel do vesmíru kozmonaut Jurij Gagarin. (Zobrazenie portrétu Jurija Gagarina).

Vo vesmírnej rakete
s názvom "východ"
Je prvý na planéte
Dokázal som vystúpiť ku hviezdam.

Odvtedy v tento deň každoročne oslavujeme Deň kozmonautiky – sviatok astronautov a všetkých, ktorí im pomáhajú úspešne lietať do vesmíru.

Dnes si zahráme aj na astronautov: poletíme vesmírnou loďou, pomôžeme mimozemšťanom, budeme pozorovať súhvezdia.

Jurij Gagarin letel do vesmíru na rakete. Na príklade lopty vám ukážem, ako letí raketa.

Učiteľ nafúkne balónik a prstami stlačí otvor. A potom uvoľní prsty a loptička zrazu vyletí nahor.

Náš balón letel ako raketa – pohyboval sa dopredu, pokiaľ v ňom bol vzduch. A raketa neobsahuje vzduch, ale palivo.

Teraz poďme postaviť naše rakety z geometrických tvarov.

Didaktická hra "Postav raketu"

Deťom je ponúknutá vzorka a sada geometrických tvarov. Z toho musíte zložiť raketu.

Dynamická pauza „Astronauti pristávajú na planétach“

Na podlahe sú rozložené obruče rôznych veľkostí a veľkostí. Deti sú rozdelené do dvoch tímov „Východ“ a „Blesk“ a vykonávajú príkazy:
Členovia posádky vesmírnej lode "Vostok", zoraďte sa jeden po druhom.
Členovia posádky vesmírnej lode "Blesk" stoja v kruhu.
Posádka kozmickej lode Vostok pristála na veľkej žltej planéte.
Posádka vesmírnej lode "Blesk" pristála na dvoch malých modrých planétach.

Astronauti a vedci zistili, že na planétach, ktoré sa točia okolo nášho Slnka, nie je život: niektoré sú príliš studené, iné príliš horúce. Na týchto planétach nikto nežije.

Iba naša planéta Zem
Všetko je obývateľné.
Koniec koncov, Zem je záhradná planéta
Tento priestor je chladný.
Len tu robia hluk lesy
Klikanie sťahovavých vtákov.
Postarajte sa o svoju planétu -
Veď iný, podobný neexistuje!

Ale možno niekde ďaleko, ďaleko, blízko inej hviezdy. Na vzdialených planétach sú živé bytosti. Tých, ktorí žijú na iných, iných planétach, nazývame „mimozemšťania“. Práve teraz mimozemšťania potrebujú našu pomoc: musíme im pomôcť nájsť ich vesmírne lode.

Didaktická hra „Zasiať cudzincov vo vesmírnych lodiach“

Pozrite sa na hárok a odpovedzte mi, deti:
Kto lieta s ktorou raketou?

Na list papiera sú mimozemšťania nakreslení z geometrických tvarov a rakiet vo forme rovnakých postáv. Je potrebné spojiť čiarou obrazy rakety a mimozemšťana, ktoré pozostávajú z rovnakých geometrických tvarov.

Nad Zemou neskoro v noci,
Stačí natiahnuť ruku
Chytíš sa za hviezdy:
Zdá sa, že sú blízko.
Môžete si vziať pávie pierko,
Dotkni sa ručičiek na hodinách,
Jazdite na delfíne,
Hojdať sa na váhe.
Nad Zemou neskoro v noci,
Ak sa pozriete na oblohu
Uvidíte, ako hromady,
Sú tam visiace súhvezdia.

Didaktická hra „Pomenujte súhvezdia“

Chlapci, astronómovia – vedci, ktorí pozorujú a študujú hviezdy, objavili na oblohe nové súhvezdia a žiadajú nás, aby sme vám pomohli vymyslieť mená.
Zložte ruky do trubice jednu po druhej, ako keby ste sa pozerali cez ďalekohľad, a pozorne sa pozerajte na toto súhvezdie. ako sa to dá nazvať?

Malý dom
Vták
Dáždnik
Kvetina

Keď sa v noci pozrieme na oblohu, čo vidíme? (Ukáž obrázky. Odpovede detí). Hviezdy a mesiac.
Mesiac je satelitom našej planéty Zem.

Len slnko ide spať
Mesiac nesedí.
Prechádzky po oblohe v noci
Matne osvetľuje zem.

Teraz naša raketa poletí na Mesiac. Tam nakreslíme lunárny portrét. Najprv si však pripravíme prsty.

Prstová gymnastika

"Slnko"
(Dve dlane prekrížené navzájom, prsty roztiahnuté)

"raketa"
(Dlane sú spojené ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom, spodné časti dlaní sú roztiahnuté, zápästia na stole)

"Lunochod"
(Prstami sa dotknite povrchu stola a obíďte všetky nepravidelnosti bokom, ako „pavúk“)

Maľovanie špongiou "Mesiac"

Deti sú vyzvané, aby položili hárok kartónu s vyrezaným kruhom na hárok čierneho papiera a naniesli farbu na kruh pomocou špongie (nie rozmazaním, ale stlačením). Potom kartón opatrne odstráňte a kruhy-krátery namaľujte prstami.

A žijeme s vami na planéte ... Zemi.

Snažíme sa o zázraky
Ale nie je nič úžasnejšie
Než letieť a vrátiť sa
Pod strechou vášho domu!

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v USA vydaný film The Rogue Song o únose dievčaťa v Kaukaze. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Prekvapivo sú títo herci veľmi podobní hrdinom ...

Sekčné materiály

Lekcie pre mladšiu skupinu:

Triedy pre strednú skupinu.

Abstrakt GCD v seniorská skupina na kreslenie na danú tému

"Čo videl astronaut z rakety?"

Účel: Vytvorenie sociálnej vývojovej situácie nabádaním k zobrazovaniu fantastických príbehov.

Materiál: biele listy papiera A4, kvaš, štetce rôznych veľkostí, obrúsky, prezentácia

Prípravné práce: rozhovor „Dovolenka - 12. apríla“ (Jurij Gagarin, prvé zvieratá vo vesmíre, slnečná sústava, planéty)

Mŕtvica:

Organizácia času

Chlapci, dostali sme správu z vesmíru, v ktorej nás žiadajú o pomoc. Chcete vedieť, kto potrebuje pomoc a prečo? Hádaj hádanku

V klobúku s okrúhlym okrajom

A nohavice po kolená

Zaneprázdnený rôznymi vecami

Len učiť sa mu je príliš lenivé

Kto to je, rýchlo hádajte

Aké je jeho meno? (Neviem)

Hlavná časť

Letel na Mesiac a stále sa nevrátil. Máte strach, ak sa ocitnete sami na neznámych miestach?

Chcete pomôcť Dunno vrátiť sa na Zem? Ako sa to dá urobiť?

Čo môžete letieť na Mesiac?

Kde nájdeme raketu?

Ale bez vedomostí o štruktúre slnečnej sústavy nás nepošlú do vesmíru? Môžete mi pomôcť prísť na to?

čo je na obrázku? (slnečná sústava)

Čo je v strede slnečnej sústavy? (Slnko)

Koľko planét obieha okolo Slnka? (9)

Vypočujte si báseň a zapamätajte si názvy planét

Všetky planéty v poriadku

Ktokoľvek z nás zavolá:

Prvý - Merkúr

Druhá Venuša

Tretia Zem

Štvrtý - Mars

Piaty-Jupiter

Šiesty-Saturn

Siedmy-Urán

Za ním je Neptún

Je ôsmy v poradí

A po ňom až neskôr

A deviata planéta

Volal sa Pluto

Tak sme si zapamätali všetky planéty

Ako sa volá planéta za zemou? (Mars)

Ako možno nazvať obyvateľov tejto planéty? (mimozemšťan, mimozemšťan, marťan)

Ďakujem, že ste mi pomohli spomenúť si na slnečnú sústavu. Teraz nás definitívne pošlú do vesmíru

Si pripravený? Pripraviť sa

Fizminutka

Nastúp do rakety (pochoduje na mieste)

A lúčime sa so Zemou. ( Pravá ruka hore, mávanie)

Tieto otvorené priestory nás volajú (obe ruky vpred, spoj dlane)

Letieť do vesmíru šípom. (Rozpažte ruky do strán)

Raketa sa rúti priamo do neba! (Paže natiahnuté nad hlavou, spojené prsty (raketa)

Hviezdy osvetľujú cestu. ("pozdravuj" prstami)

Možno niekde na Saturne (tlieskať rukami)

Niekto nás stretne.

Pôjdeme do vesmíru - (pochodujeme na mieste)

Len nezabudnite na skafander!

Ako chceš ísť na Zem! (Posaď sa)

Všetko späť! Na ceste späť! (Paže natiahnuté nad hlavou, spojené prsty (raketa)

Takže Dunno s nami pristál na zemi

Prečo je Dunno smutný?

Chcela svojim priateľom ukázať, čo videla vo vesmíre, no nevie kresliť

Je nám to ľúto, môžeme pomôcť neviem?

Nikita, čo mám nakresliť? (Čo bolo vidieť vo vesmíre z rakety)

Praktická práca

Chlapci, po prvé, čo si myslíte, že by sa malo kresliť? (základňa, priestor)

Akou farbou vymaľujeme priestor? (modrá, fialová)

Kým nám papier zaschne, odpočinieme si (fyzická minúta pre oči)

Čo budeme teraz kresliť? (čo bolo vidieť z vesmíru)

Výsledok

Dunno je šťastný a ďakuje vám za pomoc, už o svojej ceste rozpráva svojim priateľom a ukáže aj vaše kresby. Neviem každému z vás udeľuje hviezdičku za vašu pomoc

Apríl, 2. týždeň Lexikálna téma „Vesmír“. Zvuk [eh]. Písmeno Ee

Nápravné výchovné ciele. Formovanie predstáv o vesmíre, objavovanie vesmíru ľuďmi, práca astronautov. Rozšírenie chápania dôležitosti práce dospelých. Rozšírenie, spresnenie a aktivácia slovnej zásoby na tému "Vesmír" (vesmír, astronaut, loď, raketa, stanica, okienko, satelit, let, planéta, hviezda, obežná dráha; po prvé, vesmír, orbitálna; majster, let, štart). Zlepšenie čitateľských zručností.

Nápravné a rozvojové ciele. Rozvoj verbálnych komunikačných schopností, súvislej reči, zrakového vnímania a pozornosti, myslenia, tvorivej predstavivosti, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky, koordinácie reči s pohybom.

Nápravné a výchovné ciele. Formovanie zručností spolupráce, interakcie, samostatnosti, iniciatívy.

Vybavenie. Magnetická tabuľa, obrázky predmetov na tému "Vesmír", obrázok VM Karatay "Výstavba vesmírnej stanice" (1 Všetky práce sú dobré. Pre deti o profesiách, - SPb., DETSKÁ TLAČ, 2005.), zošit č. 1 podľa počtu detí, nádoba s ceruzkami, ploché obrázky hviezd, na ktorých sú napísané slová a rakety, obrázky malých predmetov so zvukom [p] v názve, lopta.

Prípravné práce. Zváženie obrázkov v akejkoľvek detskej encyklopédii alebo diapozitívov s obrázkami hviezdnej oblohy, Mesiaca, Mliečnej dráhy, niektorých konštelácií, rozhovor na tému „Vesmír“ v lekcii o vývoji reči. Uskutočnenie hry „Kozmonauti“ v centre hier na hranie rolí. Učenie sa raketového cvičenia. Tvorenie príbuzných slov k slovu hviezda na individuálnych hodinách s logopédom.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment. Rozvoj schopností slabičného rozboru slov. Oznámenie témy lekcie.]

Logopéd pozve deti do kabinetu, pozdraví ich a vyzve, aby sa pripravili na hodinu. Na stole pred každým dieťaťom je obrázok predmetu.

Logopéd. Postavte sa blízko stoličiek, pozrite sa na svoje obrázky. Ten, kto pomenuje svoj obrázok a rozdelí jeho názov na slabiky, si sadne.

1. p e ben o k. Ra-ke-ta. V tomto slove sú tri slabiky.

2. dieťa. satelit. V tomto slove sú dve slabiky.

3. dieťa. Astronaut. V tomto slove sú tri slabiky.

4. dieťa. Mesiac. V tomto slove sú dve slabiky.

Logopéd. Výborne! Prvú úlohu ste splnili rýchlo a správne.

1. Úvaha o obraze „Stavba vesmírnej stanice“ a rozhovor o ňom. [Rozšírenie, objasnenie a aktivizácia slovnej zásoby na tému "Vesmír". Rozvoj dialogickej reči.]

Logopéd umiestni na magnetickú tabuľu obrázok a upozorní naň deti.

Logopéd. Pozrite sa na obraz s názvom Stavba vesmírnej stanice. Čo a koho na ňom vidíš?

deti. Vidíme vesmírnu stanicu a astronautov.

Logopéd. Správny. Toto je skutočne vesmírna stanica. Nazýva sa orbitálny, pretože je na obežnej dráhe Zeme a okolo Zeme sa pohybuje obrovskou rýchlosťou. Kozmonauti opustili orbitálnu stanicu do otvoreného vesmíru a montujú nové vybavenie. Potrebujú to na prieskum vesmíru. Čo ešte vidíte vo vesmíre?

deti. Vidíme Zem, Mesiac a veľa hviezd.

Logopéd. Čo môžete povedať o Zemi? Ktorá Zem?

deti. Modré, vzdialené, krásne.

Logopéd. A čo je mesiac?

deti. Malé, studené, okrúhle.

Logopéd. Aké hviezdy vidíš?

deti. Veľké, lesklé, svetlé.

Logopéd. Akú prácu majú podľa vás astronauti?

deti. Ťažké, zaujímavé, dôležité, nebezpečné.

Logopéd. Správny. Astronauti robia skutočne veľmi dôležitú prácu. Vďaka tejto práci sa na Zemi rozvíja veda a technika.

Logopéd obrázok odstráni.

3. Hádanie hádaniek. [Rozvoj koherentnej reči, myslenia.]

Logopéd. Teraz skúste uhádnuť moje hádanky. Ktorá stanica je rýchlejšia ako ktorýkoľvek vlak?

deti. Orbitálny.

Logopéd. Prečo si to myslíš?

deti. Má veľmi vysokú rýchlosť.

Logopéd.

Uhlie horí -

Naberačkou to nedostanete.

Môžete ich vidieť v noci

A nevidieť to cez deň.

Čo je toto?

deti. Toto sú hviezdy.

Logopéd. Ako si uhádol?

deti. Hviezdy jasne horia, no cez deň ich nevidno.

Logopéd. Aký si šikovný! Výborne!

4. Pracujte v zošite č.1. (Rozvoj jemnej motoriky. Prevencia porúch písania.)

Logopéd rozdá deťom zošity, na stôl položí nádobu s ceruzkami.

Logopéd. Pozrite sa na stránku vľavo. Čo vidíš?

deti. Toto je raketa a satelit.

Logopéd. Vezmite akúkoľvek farebnú ceruzku. Obkreslite raketu pozdĺž obrysu a potom ju vyfarbite.

Deti plnia úlohu. Logopéd zhodnotí ich prácu a potom odstráni zošity a ceruzky.

5. Mobilné cvičenie „Raketa“. [Koordinácia reči s pohybom. Rozvoj tvorivej predstavivosti.]

Logopéd vyzve deti, aby vyšli na koberec, a navrhne im známe cvičenie.

A teraz sme s vami, deti,

Pochodovanie v kruhu.

Odlietame na rakete.

Postavte sa na prsty

Zdvihnite sa na prsty, potiahnite ruky

hore, zatvárať ich.

A potom ruky dole.

Dali ruky dole.

Raz, dva, natiahnite ruku.

Znovu sa natiahnuť.

Tu letí raketa!

Behajte v kruhoch na špičkách.

V. Volina

6. Cvičenie "Kto je to?" [Objasnenie slovnej zásoby na tému "Profesie".]

Logopéd berie loptu.

Logopéd. Teraz chcem vedieť, či veľmi dobre viete, čo robia zástupcovia rôznych profesií. Poviem, čo človek robí, a vy pomenujete jeho povolanie. Učte deti.

1. dieťa. učiteľ.

Logopéd. Liečenie ľudí.

2. dieťa. doktor.

Logopéd. Riadi vlak.

3. dieťa. Vodič.

Logopéd. Skúma vesmír.

4. dieťa. Astronaut.

Logopéd. Výborne! S touto mojou úlohou ste sa vyrovnali.

7. Loptová hra „Rodina slov“. [Zlepšenie gramatickej štruktúry reči (tvorba jednokoreňových slov).]

Logopéd. Zahrajme si loptu a vytvorme slová jednej rodiny k slovu hviezda. Sadnite si na koberec. Stočíme loptičku k sebe. Ako sa dá láskavo nazvať hviezda?

1. dieťa. Hviezdička.

Logopéd. Ak je na oblohe veľa hviezd, čo to je?

2. dieťa. Hviezdnatá.

Logopéd. Ako sa dá nazvať loď, ktorá letí ku hviezdam?

3. dieťa. Hviezdna loď.

Logopéd. Ako sa v rozprávkach volá čarodejník, ktorý podľa hviezd určuje budúcnosť?

4. dieťa. Astrológ.

Logopéd. Úžasné! Urobil si mi radosť.

8. Hra "Kto bude lietať v rakete." [Automatizácia výslovnosti zvuku [p] v herných činnostiach.]

Logopéd odstráni loptičku a umiestni na koberec ploché obrázky rakety s vyrezanými okienkami a hviezdami a rozsype na koberec obrázky malých predmetov.

Logopéd. Pošlime do vesmíru rozprávkových hrdinov. Oprav obrázok v okne a povedz, kto poletí v rakete na Mars a Venušu. Sledujte výslovnosť zvuku [p].

1. Rebenok. Cheburashka poletí na Mars a Venušu.

2. dieťa Buratino poletí na Mars a Venušu spolu s Cheburashkou.

3. dieťa. Cheburashka a Buratino vezmú Červenú čiapočku so sebou na Mars a Venušu.

4. dieťa. Spolu s Cheburashkou, Buratinom a Červenou čiapočkou poletí Santa Claus na Mars a Venušu.

Logopéd. Výborne. Raketa smerovala na Mars a Venušu.

9. Čítanie slov s odovzdanými písmenami. [Zlepšenie čitateľských zručností.]

Logopéd odstráni obrázok rakety.

Logopéd. Vezmite jednu hviezdu z koberca a prečítajte si slová, ktoré sú na nich napísané.

1. dieťa. priestor.

2. dieťa. satelit.

3. Rebenok. Kozmonaut.

4. rebenok.Kozmonauti.

Logopéd. Výborne! Čítaš super!

10. Koniec vyučovacej hodiny. [Hodnotenie práce detí.] Logopéd požiada deti, aby si zapamätali, čo robili, vymenovali hry a úlohy a potom posúdili prácu každého dieťaťa.