Доод болон дээд талд нь муруйтай саваа. Муур, азарган тахиа, үнэг. Үлгэр. Бөөрөнхий ёроолтой, дээд тал нь зууван, саваа бичих. Сэдэв: "Доод талдаа муруйтай урт шулуун саваа"

Толгой нь урагш, хойшоо, хажуу тийшээ хазайсан. Эдгээр хөдөлгөөнийг удаан хурдаар, илүү их далайцтай хийх ёстой.

V. Танил объектын контурыг зурах.

VI. Хичээлийн хураангуй.

-Та ангидаа юу сурсан бэ?

- Танд юу таалагдсан бэ?

Геометрийн дүрсүүд

Зорилтууд:геометрийн дүрсийг өнгө, өөр өөр байрлал, хэмжээгээр ялгаж сурах; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: загвар, геометрийн дүрс (тараах материал).

Хичээлийн явц

1) Бидний гар хаана байна?

Бидний гар хаана байна

Бидний гар хаана байна?

(Гараа ардаа нуув.)

Хаана, бидний гар хаана байна?

Бидний гар алга болсон!

(Биеийг зүүн, баруун тийш эргүүлнэ.)

Энд бидний гар байна,

(Гараа харуул.)

Энд бидний гар байна.

Бидний гар бүжиглэж, бүжиглэж,

Бидний гар бүжиглэж байна.

(Хүүхдүүд гараа сунгаж, харуулж, гараараа янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг.)

2) "товшилтууд".

3) "Дэгээ".

4) Нударгаараа зангидсан хуруугаараа гараа эргүүлэх.

II. Геометрийн дүрстэй ажиллах.

1) Үзүүлэн үзүүлэх, нэрлэх.

2) Багшийн зааврын дагуу дүрсэлсэн геометрийн дүрсүүдийг олох. Өнгө, хэмжээгээр ялгах.

3) Багшийн танилцуулсан дүрсүүдийг нэрлэж, ширээн дээрээс олох.

4) Эдгээр цэгүүдийг холбосноор геометрийн дүрсийн дүрс.

III. Биеийн тамирын минут.

Хуруунууд хоорондоо хавсарсан байна. Алгаа ээлжлэн нээж, хааснаар хүүхдүүд долгионы хөдөлгөөнийг дуурайдаг.

Нүдний дасгалууд:

1) "Нарны туяа".

1–8. "Далайд нарны гэрэл байна": "нар" зур (баруун тийш тойрог), нүд нь хөдөлгөөнийг давтаж, толгой нь шулуун байна.


Дараа нь та дасгалыг нөгөө талдаа давтаж болно.

2) "Усан сэлэгч эрэг рүү сэлж байна."

1-4 - баруун гараа урагшаа, хурууны үзүүрийг хар.

5-8 - баруун гарынхаа хурууны үзүүрийг хамар руу аажим аажмаар авчирч, зүүн гараа урагшлуулна. Дасгалыг зүүн гараараа давт.

3) "Гэрэлт нар".

1-8 - нүдээ аних - "нар сохорсон"; алгаараа нүдээ аниад нүдээ анив.

IV. Загварын дагуу мөшгих, сүүдэрлэх замаар танил объектын зураг.


- Гэрлэн дохио гэж юу гэсэн үг вэ?

V. Хичээлийн хураангуй.

- Өнөөдөр бид юу давтав?

-Шинэ юу сурсан бэ?

Шулуун ба муруй шугамууд

Зорилтууд:моторын санах ойг засах; доторлогоотой дэвтэртэй танилцуулна.

Тоног төхөөрөмж: дэвтэр, үзэг.

Хичээлийн явц

I. Гар, хурууны дасгалууд.

1) Ширээн дээр цээжний урд гараа тохойгоороо нугалав.

Бидний хуруунууд сэрлээ

(Гараа дээш өргөөд, тохойгоо ширээн дээр тавиад, хуруугаа хажуу тийш нь сунгана.)

Өглөөний мэнд!

(Гар барих.)

Бид сунгасан, бид сунгасан,

Бид өөрсдийгөө сунгасан.

(Хуруугаа тайлахгүйгээр гараа дээш, сунгана.)

Тэд хамтдаа угааж эхлэв.

(Саванлах.)

Алчуураар хатаана.

Бид хуруу бүрийг арчиж,

Ганцыг ч мартаж болохгүй.

Бид хамтдаа дасгал хийдэг.

(Бид хуруугаа хооронд нь холбож, гараа урагш, хойшоо эргүүлж, гараа савлана.)

II. Зураг, үсгийн янз бүрийн байрлал дахь шулуун шугамын зургийг тодруулах.

2) Зураг: байшин, машин.

III. Литералланд руу аялах.

1) Тэмдэглэлийн дэвтэр хэрхэн мөрлөх талаар мэдэх.

- Та бичиж сурмаар байна уу? Яагаад?

Сайхан бичээс нь нэхсэн тор шиг юм.

– Бид бас нэхсэн тор нэхэж сурна. Гэхдээ бидний нэхсэн тор нь ер бусын байх болно - үсгээр хийсэн нэхсэн тор. Үзэг, дэвтрийн хуудас ашиглан эцэг эх, найз нөхөддөө баяр баясгаланг авчрах ийм ид шидийн нэхсэн тор нэхэж болно. Бүх дэвтэрийг нэхсэн тор - үсгээр дүүргэцгээе. Энэ бол бүхэл бүтэн үсэгнүүдийн ид шидийн орон юм.

Энэ улсыг Literalland гэж нэрлэе.

"Тиймээс бид энэ үлгэрийн орон руу явах болно." Түүний үзэсгэлэнт оршин суугчид болох захидалтай танилцацгаая, тэдгээр нь хэрхэн бичигдсэнийг олж мэдье, бид Леттерландын үзэсгэлэнт оршин суугчдыг гомдоохгүйн тулд тэдгээрийг сайхан бичиж сурах болно.

За, явцгаая. Бид замдаа бэрхшээлтэй тулгарах болно гэдгийг хэлмээр байна - тэднээс бүү ай. Бид хамтдаа тэднийг даван туулах болно. Бие биедээ туслахын тулд.

Гэхдээ бид аялалдаа гарахаасаа өмнө бичиж сурахдаа хэрхэн дагаж мөрдөх талаар бодож үзье.

(Гадаад төрхтэй танилцаж, хавтас, хуудас, мөр, мөрийг тодруулна уу.)

– Бид ажлын шугам гэж юу болох, энэ нь бидний дэвтэрт хаана байрлаж байгааг ойлгох ёстой.

Энэ нь бидний зам, бидний аялалд гарах зам шиг байх болно.

(Хэвтээ шугамын зорилгын тайлбар: дээд нэмэлт шугам, доод нэмэлт шугам.)

Хүүхдүүд нэг нэгээр нь үзүүлнэ, найрал дуу гэж нэрлэдэг.

2) Бичих үед буух, дэвтэрийн байрлал.

Ширээн дээр 60 өнцгийг зурсан° , хажуу талд нь дэвтэр байрлуулсан.

3) Үзэг барих чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

IV. Биеийн тамирын минут.

Хоёр овоохой

Хоёр овоохой нягт хаалттай байна.

Цонхоо онгойлгож, гэрлийг оруулаарай.

(Нуураа урдаа барь. Хуруугаа тайл.)


V. Загварын дагуу дэвтэрт бичих.

___________ . ___________ .

___________ . ___________ .

____ ____ ____ ____ ____

VI. Хичээлийн хураангуй.

-Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

- Хичээл таалагдсан уу?

Шулуун саваа

Зорилтууд:шулуун саваагаар бичиж сурах; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: элс хуудас, алимны загвар, stencil карт.

Хичээлийн явц

I. Элсний эмчилгээ.

Хичээлийн хувьд та нэг хайрцаг элс бэлтгэх ёстой (хайрцагны хэмжээ: 70´ 50 см, өндөр нь ойролцоогоор 10 см).

Мэдрэмтгий алга

Хүүхдүүд далдуу модны хээг хийдэг: дотор болон гадна талаас нь бага зэрэг дарж, мэдрэмжийг нь сонсдог.

"Би баяртай байна. Би элсний сэрүүнийг (дулаан) мэдэрч байна. Гараа хөдөлгөхөд жижиг ширхэгтэй элсний ширхэгүүд мэдрэгддэг.

Танд ямар санагдаж байна?

– Элсний гадаргуугийн дагуу алгаа гулсуулна; ижил хөдөлгөөнүүд, алгаа хавирга дээр байрлуулна.

– Алга, нударга, хуруугаа хэвлэ – гоёмсог хээ.

– Элсний гадаргуу дагуу хуруу тус бүрээр тус тусад нь баруун, зүүн гараараа ээлжлэн алх.

II. Шулуун, муруй, тасархай шугам зурах.

1) Литералланд руу завиар аялах.

- Өнөөдөр бид тантай хамт усан онгоцоор Литералландия руу явна.

(Завины ангаахай.)

- Бэлэн үү? Сэлүүрээ сэвэлзэв!

Усанд орцгооё. (Сэлүүр савлаж буй гараа харуул.)

– Бичиж байхдаа үзэг, дэвтэр хэрхэн зөв барих талаар давт.

Тэмдэглэлийн дэвтрийн зохион байгуулалт: үндсэн шугам, нэмэлт шугам.

2) Карттай ажиллах.

III. Биеийн тамирын минут.

Энд миний бүх хуруу байна

Энд миний бүх хуруу байна

(Гарыг эргүүлэх.)

Тэднийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй -

(Өмнө нь алга ташиж, ширээн дээр зөөлөн алгадаж, гараа эргүүлээд давтана.)

Ийм, үүнтэй адил,

(Гараа цээжний урд, хуруугаа түгжсэн,

Гараа урагш, алгаа урагшаа.)

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

(Гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх, хуруугаараа "цоож" - "мотор" хэлбэрээр.)

Тэд дахин сууж чадахгүй.

Тэд тогшсон

(Хуруугаараа товш.)

Эргүүлэв

(Гарыг эргүүлэх.)

Тэгээд тэд ажиллахыг хүссэн.

(Гараараа сэгсрэх хөдөлгөөн.)

Гараа амраа

(Гараа нугалж сэгсрэх хөдөлгөөн.)

Одоо буцаад замдаа орлоо.

(Гараа ширээн дээр тавь.)

IV. Шулуун саваагаар бичих.

V. Хичээлийн хураангуй.

- Бид юу бичиж сурсан бэ?

- Танд юу таалагдсан бэ? (Элсний эмчилгээ).

Шулуун саваа
доод талд нь муруйтай

Зорилтууд:үсгийн элементүүдийг бичиж сурах; цээжлэх, нөхөн үржихүйн дасгалууд дээр үндэслэн моторын ой санамжийг засах.

Тоног төхөөрөмж: Гадаа байгаа том хөлөг онгоцны зураг.

Хичээлийн явц

I. Гар, хурууны дасгал.

1) Гараа нударган нударга болгон сунгаж, ээлжлэн, нэгэн зэрэг хийнэ.

2) Чөлөөт бөхийлгөсөн хуруугаараа гарны дугуй хөдөлгөөн.

3) Нэг гарынхаа хурууны үзүүрийг нөгөө гарынхаа хуруунд дарах.

4) "товшилтууд".

5) "Дэгээ".

II. Шулуун саваагаар бичих.

– Өнөөдөр бид завинаас том дарвуулт хөлөг онгоцонд шилжиж, Утга зохиолын орны нутгаар цааш аялна.

Замд том давалгаа биднийг угтах болно. Гараараа долгионыг үзүүлцгээе.

Гэхдээ тэд биднийг айлгахгүй.

III. Биеийн тамирын минут.

Нүдэнд зориулсан тусгай дасгалын багц:

1) Хурдан анивчиж, нүдээ аниад, тав хүртэл аажмаар тоолж, чимээгүй суу. 4-5 удаа давтана.

2) Дундаж хурдаар нүдээ баруун тийш, зүүн тийш ижил хэмжээгээр 3-4 дугуй хөдөлгөөн хий. Нүдний булчингаа тайвшруулж, 1-6 хүртэл тоолж алсын зүг хар. 1-2 удаа давтана.

3) Нүдээ аниад, нүдний булчингаа чангалж, 1-4 хүртэл тоолж, нүдээ нээж, нүдний булчингаа сулруулж, 1-6 хүртэл тоогоор зай руу хар. 4-5 удаа давтана.

Нарлаг туулайнууд

Бид бичсэн, бичсэн,

Бидний хуруу ядарч байна.

Чи үсрээрэй, хуруунууд,

Нарны туяа шиг.

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх.

Бид нуга руу давхив.

Салхи өвсийг сэгсэрнэ,

Зүүн, баруун тийш хазайна.

Салхинаас бүү ай, бөжин,

Зүлгэн дээр хөгжилтэй байгаарай.

Хүүхдүүд бөжингийн хөдөлгөөнийг дүрсэлсэн мөр бүрт дохио зангаа гаргаж ирдэг.

IV. Доод талдаа муруйтай савхаар бичнэ.

1) Тайлбар, үзүүлэх.

2) Шохойгоор самбар дээрх үсэг.

3) Агаарын захидал.

4) Дээжийг ул мөрний цаасаар дамжуулна.

5) Бие даан бичих, тоолох бичих: нэг удаа.

V. Хичээлийн хураангуй.

-Та ангидаа юу сурсан бэ?

Дээд талд нь муруйгаар наа

Зорилтууд:хүүхдүүдийг захидал бичихэд бэлтгэх; гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: үсгийн элементүүдтэй хүснэгт; элс навч.

Хичээлийн явц

I. Элсний эмчилгээ.

– Та зөвхөн дэвтэр төдийгүй элсэнд ч бичиж болно.

Могойнууд элсэнд тоглов

Тэд сүүлээрээ үг бичсэн,

Загварыг гогцоонууд дагасан -

Эдгээр нь эх могойд бичсэн захидал юм.

Гэвч сэвшээ салхи үлээв

Тэгээд тэр бүх элсийг бүрхэв.

Та одоо бидний илбэчин болсон!

Үгийг хурдан нэмж,

Ээж могойд туслаач

Ид шидийн сайн хүч.

(Элсэнд шулуун, муруй шугам бичих.)

Өмнөх дасгалуудыг давт.

II. Дууссан элементүүдийг давтах.

1) Картуудтай ажиллах:

2) Доод талдаа муруйтай бичих саваа.

III. Биеийн тамирын минут.

Бид гараа тааз руу сунгана

Бид гараа тааз руу сунгаж,

Наранд тусах цэцэг шиг.

(Сунгах, гараа дээш өргөх.)

Гараа хажуу тийш нь дэлгэе,

Бид навчийг дэлгэх юм шиг байна.

(Сунгах, гараа хажуу тийш нь сунгана.)

Гараа огцом дээш өргөцгөөе,

Нэг хоёр гурав дөрөв,

Бид галуу шиг далавчаа дэвсдэг.

Тэгээд бид үүнийг хурдан буулгах болно.

(Онцгой хөдөлгөөнөөр гараа хажуу тийш нь дээшлүүлж, дараа нь доошлуул.)

Хомсог шиг, бага зэрэг

Бид баруун хөл дээрээ үсэрдэг.

Мөн одоо зүүн талд.

Бид хэр удаан тэсч чадах вэ?

(Нэг хөл дээрээ үсрэх.)

Бид гайхалтай амарсан

Мөн бид ширээндээ суух цаг болжээ.

IV. Дээд талд нь муруйтай савх бичдэг.

V. Хичээлийн хураангуй.

-Та ангидаа юу сурсан бэ?

- Танд юу таалагдсан бэ?

шулуун саваа,
доод талд нь муруй нааж,
дээд талд нь муруйтай наалддаг

Зорилтууд:судлагдсан үсгийн элементүүдийн бичгийг нэгтгэх; моторын санах ойг засах.

Тоног төхөөрөмж: үсэг бичих элементүүдтэй хүснэгт.

Хичээлийн явц

I. Гар, хурууны дасгалууд.

1) "Эвэр ба хөл" тоглоом.

2) Сайн уу, хуруу!

(Мөр бүрийг дуудахдаа хүүхдүүд бичиж буй гарынхаа хурууг нударга болгон нугалж массаж хийдэг.)

Бяцхан хуруу, чи хаана байсан бэ?

Би энэ ахтай хамт ой руу явсан,

Би энэ ахтай байцаатай шөл хийсэн.

Би энэ ахтай будаа идсэн

Би энэ ахтай дуу дуулсан.

Энэ хуруу ой руу оров

Энэ хуруу нь мөөг олсон

Би энэ хуруугаа цэвэрлэж эхлэв.

Би өөрөө энэ хурууг шарсан.

Энэ бяцхан хуруу өөрөө бүгдийг идсэн

Тэгээд л би таргалчихсан.

II. Загварын дагуу янз бүрийн чиглэлд дүрсэлсэн объектуудыг ангаахай.

Өнөөдөр бид явганаар явлаа. Эхлээд бидний замд ой мод байх болно. Үүнийг нэвтрүүлэхийн тулд та зул сарын гацуур модыг сүүдэрлэх хэрэгтэй.

III. Шулуун саваагаар бичих.

Буух, үзэг барих дүрмийг давтах.

Шохойгоор самбар дээр бичсэн захидал; дээжийг өөрөө хянах.

IV. Биеийн тамирын минут.

(Хүүхдүүд хуруугаа нударгаараа чанга атгана. Арав хүртэл тоол. Тайвширсан гараа хялбархан өргөж буулгана.)

Гараа өвдөг дээрээ тавь

Нударга зангидсан

Тууштай, хурцадмал байдалтайгаар,

Хуруунууд дарагдсан.

Нударгаараа унав.

Хуруунууд нь мултарсан.

Нүдний дасгалууд:

1) Хамрын гүүр рүү харж, 1-4 хүртэлх тоогоор харцаа барь. Нүдээ ядрааж болохгүй. Нүдээ нээгээд 1-6 оноотой алсыг хар. 4-5 удаа давтана.

2) Толгойгоо эргүүлэлгүйгээр баруун тийшээ харж, 1-4 хүртэлх тоон дээр харцаа засаад, дараа нь 1-6 хүртэлх тоогоор алсын зүг шууд хар. Дасгалыг ижил төстэй байдлаар хийдэг боловч зүүн, дээш, доошоо харцаар хардаг. 3-4 удаа давтана.

3) Харцаа диагональ байдлаар хурдан эргүүлээрэй: баруун - дээш - зүүн - доош, дараа нь 1-6 хүртэл тоогоор шууд зай руу. Дараа нь зүүн - дээш - баруун - доош явж, 1-6 онооны зайд хар. 4-5 удаа давтана.

V. Доод болон дээд талдаа муруйтай саваагаар бичих.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

Огноо: 

Анги: 1 (төрөл 2)

Зүйл:Бичих, унших, ярианы хөгжил

Сэдэв:Том үсгээр бичих элементүүд. Доод ба дээд талдаа муруй, зууван, хагас зууван хэлбэртэй шулуун саваа.

Зорилтууд:оюутанд үсгийн элементүүдийг бичихийг заах - доод ба дээд хэсэгт муруй, зууван, хагас зууван хэлбэртэй саваа.

Боловсролынүсгийн элементүүдийг хуулбарлах

Залруулаххарааны ойлголт, таних чадварыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадварыг засах, сурагчдыг бичиж сурахад бэлтгэх

БоловсролынБи сурах сонирхлыг бий болгодог

Тоног төхөөрөмж:тоглоомын баавгай, үйл ажиллагааны дугтуй, өнгөт судал, тоглоом, боловсролын эд зүйлс, жетон

Төрөл, арга:тоглоом

Хичээлийн үеэр

Ажлын төрлүүд

Залруулах ажил

1.Сэтгэл зүйн хандлага

Мэндчилгээ

2. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ

Тедди баавгайн дуу сонсогддог.

Үүнийг хэн дуулж байна вэ? Харцгаая.

Баавгай захидалтай.

Захиаг уншъя. Багш захидлыг уншаад: "Сайн уу залуусаа. Би чамд даалгавар авчирсан. Хэрэв та амжилтанд хүрвэл шагнал авах болно."

Багш дугтуйнаас даалгавруудыг гаргаж, самбар дээр өлгөдөг.

3. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах

3 жетон гаргана.

Даалгаврыг гүйцэтгэснээр та жетон хүлээн авах болно. Та бүх тэмдгийг цуглуулах хэрэгтэй.

3. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Өөрийнхөө бие дэх орон зайн чиг баримжаа, эргэн тойрон дахь орон зайд чиг баримжаа олгох дугуй хэлбэртэй даалгавар.

Эхний даалгавар.

Мишка тантай уулзахыг хүсч байна.

Нэр өгөөч.

Баавгай чамтай тоглохыг хүсч байна.

"Дээш - доош" тоглоом (Хэрэв объект нь дээд талд байвал хүүхдүүд гараа дээш өргөх, хэрэв объект доод талд байвал хүүхдүүд тонгойно).

Багш үгсийг нэрлэнэ: цэцэг, онгоц, өвс, соно, чулуу, хараацай...

Тоглоом "Шоу". Багш хүүхдүүдэд янз бүрийн зааварчилгаа өгдөг: "Баруун хөлөө дарж, зүүн гараа өргөж, баруун нүдээ аниад, зүүн өвдөг дээрээ хүр.

Тоглоом "Дээш - Доод давхар"

Тоглоом "Шоу".

4. Биеийн тамирын дасгал

Миний хуруу хэлэх болно (хуруугаараа гараа алгадах)

Тэд юу хийж чадахаа хүн бүрт харуулах болно. (хоёр гарын ижил хуруунууд бие биедээ 4 удаа хүрнэ).

Гар тус бүр дээр тав нь байдаг (тархсан хуруугаа харуулав).

Тэд бүгдийг хийж чадна, тэд үргэлж туслах болно (алгаа алгадах).

Бөмбөгийг шидэв

Маалинга угааж байна

Шалыг шүүрдэж байна

Тэд чимхэж, энхрийлдэг -

Ухаантай таван хуруу минь (хоёр гарын хуруугаа харуул).

Хурууны гимнастик.

5. Нэгтгэл

Өнөөдөр бид хагас зууван хэлбэрийг хэрхэн бичихийг сурах болно.

1. Дээжний шинжилгээ, түүний шинжилгээ.

2. Элементийн зөв бичгийн дүрэм, түүнийг самбар дээр бичсэн багшийн тайлбар.

3. Сурагчид агаарт байгаа элементийг бичнэ.

4. Элементийг сурагчдын самбар дээр бичих.

5. Оффисын тэмдэглэлийн дэвтэрт элемент бичих

Хуулбарын дэвтэр дээр ажиллах

6. Хичээлийн хураангуй

Оюутан жетон хүлээн авдаг. Бүх токенуудыг цуглуулсан.

7. Гэрийн даалгавар

Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй

Сэдэв: "Дээшээ муруйтай урт саваагаар бичих"

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдэд дээд тал нь муруйтай шулуун саваагаар бичихийг заа.

    Өнгө, хэмжээ, байршлыг зөв гаргаж, дүрсүүдийг байрлуулж сур.

    Хил зурж сур.

    Харааны болон сонсголын ойлголт, ой санамжийг хөгжүүлэх.

    Ажилдаа тууштай байдал, үнэн зөв байдлыг төлөвшүүлэх.

Төлөвлөгөө:

1. Дээд талын муруйтай саваагаар бичих.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Харааны диктант

4. Хилийн зураг зурах.

5. Сонсголын диктант.

6. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

7. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц.

I . Дээд талд нь муруйтай савх бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид дээд талдаа муруйтай шулуун саваа бичиж сурах болно. Самбар дээрх дээжийг хар (А дээжийг харуулав). Одоо би тэдгээрийг хэрхэн бичихийг зааж өгөх болно (багш самбар дээр бичдэг).

A - дээж

IN

Бид ажлын шугамын доод захирагчаас бичиж эхэлж, дээд завсрын шугам руу зурж, дараа нь жигд дугуйруулж, шулуун савааг дээд завсрын шугамын дунд хүртэл зурна. Бид дараагийн савааг эхнийхээсээ бага зэрэг ухарч, саваа хооронд завсарлага үлдээж бичдэг. Бичиж байхдаа бид дүрмийг дагаж мөрддөг: та гараа шугамнаас өргөж, саваа хоёр удаа дугуйлж болохгүй. Бүх саваа нь доод талдаа ижил түвшинд төгсдөг. Одоо бид тоолохын тулд агаарт гурван саваа бичнэ: нэг - бид савааг доороос дээш хөдөлгөж, дугуйруулж, хоёр - бид доошоо хөдөлгөнө. 2-р дэвтэрийг мөртэй нээ (багш нь бичих эрүүл ахуйн дүрмийг танд сануулдаг). Хараач, танд гурван савхны дээж өгсөн тул энэ мөрөнд үргэлжлүүлэн бичье. (Хүүхдүүд мөрийн төгсгөл хүртэл саваагаар бие даан бичдэг. Багш хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлдэг).

Хоёрдахь мөрийг өөрсдөө бичье. (Багш бүх хүүхдүүд даалгаврыг эцэс хүртэл гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгадаг). Хамгийн сайн савхыг улаан харандаагаар тэмдэглэ.

II . Биеийн тамирын дасгал.(2. 3-р хэсгийг үзнэ үү).

III . Харааны диктант (Хавсралт 4) .

Багш ширээ тавиад: - Ширээгээ хараад, ширээн дээр юу тавихаа санаарай. Төвд ямар дүрс байна вэ? (Ногоон гурвалжин). Гурвалжны зүүн талд ямар дүрс байна вэ? (Цэнхэр дөрвөлжин). Гурвалжны баруун талд ямар дүрс байдаг вэ? (Хоёр улаан судал). Улаан судал дээр ямар дүрс байдаг вэ? (Хоёр шар судал).

Шинжилгээ хийсний дараа хүснэгтийг арилгаж, хүүхдүүд бие даан ширээн дээрх зургуудыг байрлуулна. Багш нь тавих үйл явцыг хянадаг бөгөөд эцэст нь хүснэгтийг дахин тавьдаг. Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг загвар өмсөгчтэй харьцуулдаг.

IV . Хилийн тойм зураг. Багш 2-р дэвтэр (доторлогоотой) нээхийг санал болгож байна: - Хүүхдүүд ээ, хоёр дахь мөрийг (B) хараарай, та өөрөө дээд талдаа муруйтай урт саваа бичсэн. Энэ мөрөнд бид одоо ирмэгийг зурах болно. Үүнийг хэрхэн хийх ёстойг харна уу. (Багш самбар дээр дээж үзүүлэв). Богино шугамыг ашиглан бид муруйны төгсгөлийг зүүнээс баруун тийш урт саваагаар холбосноор бид хил авах болно. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг). Одоо ирмэгийг зүүн булангаас дээш доошоо богино налуу зураасаар сүүдэрлэж, ирмэгийн доор жижиг тойрог зур (B). Манай хил ийм л сайхан болсон! Улаан харандаагаар хамгийн сайн ирмэгийг цэгээр тэмдэглэ. (Хүүхдүүдийн тэмдэглэл). Найзуудтайгаа дэвтэр солилцоорой. Найзынхаа хөдөлмөрийг үнэнч шударгаар үнэл. (Хүүхдүүд хамгийн сайн бүтээлийг улаан харандаагаар цэгээр тэмдэглэнэ).

В . Сонсголын диктант.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дөрвөлжин дэвтэрүүдийг нээ (дэвтэр №1). Даалгаврыг хараарай: улаан харандаагаар хоёр квадратын хувьд цэгүүдийг хийж, цэгүүдтэй ижил өнгийн харандаа аваад, энэ харандаагаар цэгүүдийг холбоно, та дөрвөлжин хүрээ авах болно. Ижил харандаа ашиглан ирмэгийг ташуу зураасаар сүүдэрлэнэ. Дараа нь ижил хэмжээтэй, өнгөтэй хоёр квадратын хооронд жижиг улаан тойрог зурж, тойргийг ижил өнгийн ташуу зураасаар сүүдэрлэнэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, хийсэн бүтээлээ үзэсгэлэнд үзүүлсэн загвар А-тай харьцуулна).


A - дээж, улаан харандаагаар хийсэн.

Багш анхааралтай гүйцэтгэсэн ажлыг урамшуулж, даалгаврыг хугацаанд нь гүйцэтгэсэн хүмүүсийг тэмдэглэдэг.

VI . Дотроо харах: Хүүхдүүд хамгийн сайн сүүдэрлэсэн дүрсийг цэгээр тэмдэглэж, дэвтэр солилцож, нөхдийнхөө ажлыг үнэлдэг.

VII . Хичээлийн хураангуй. Хүүхдүүд ангидаа алхам алхмаар үйлдлээ хэлж, юуг илүү сайн хийсэн талаараа сэтгэгдлээ солилцдог.

Хичээл №1

Сэдэв: "Доод талдаа муруйтай саваа бичих."

1. Доод талдаа муруйтай саваа ашиглан зөв бичиж сур.

2. Зааврын дагуу дүрсийг байрлуулахдаа сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

3. Хилийн дүрсийг ташуу зураасаар хэрхэн сүүдэрлэх талаар үргэлжлүүлэн сур.

1. Доод талдаа муруйтай саваагаар бичих.

2. Биеийн тамирын дасгал

3. Сонсголын диктант

4. Хилийн зураг зурах.

5. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

6. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц

I.Доод талдаа муруйтай савхаар бичнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид доод талдаа муруйтай саваа - доторлогоотой дэвтэрт дэгээ бичнэ (№ 2). Модыг тусад нь бичиж, тэдгээрийн хооронд цонх үлдээх ёстой. Дээжийг (A) анхааралтай ажигла.

A - дээж.

Би шулуун савааг доод ажлын шугамын цэгээс, дээрээс нь доош нь бичиж, доороос нь дугуйлж эхэлдэг. Би саваа хооронд бага зэрэг зай үлдээдэг (самбар дээр харуулсан). Харандаагаа зөв авч, агаарт дэгээ бичээрэй (хүүхдүүд агаарт 1, 2, 3 - гурван дэгээгээр тоолно). Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээ (багш нь бичих эрүүл ахуйн дүрмийг танд сануулж байна), дээжийг харж, цэгүүд дээр дэгээ бичиж, дэгээ хооронд цонх байдаг гэдгийг анхаарна уу - интервал. Бид дэгээ бичихдээ дэвтэрээсээ гараа салгадаггүй. (Багш даалгаврын биелэлтийг шалгана). Одоо миний диктантын дагуу бид нэг хос дэгээ бичих болно (багш оноогоо хадгалж, тусламж хэрэгтэй хүүхдүүдэд тусалдаг, даалгаврын амжилтыг шалгаж, мөрийг эцэс хүртэл бичих боломжийг олгодог). Хоёрдахь мөрийг өөрөө бичиж, дээд мөрөөс эхэлнэ (Даалгаврын төгсгөлд хүүхдүүд ажилдаа дүн шинжилгээ хий. Улаан харандаагаар хамгийн сайн дэгээг цэгцлээрэй).

II.Биеийн тамирын дасгал.(2.3-р хэсгийг үзнэ үү).

III. Сонсголын диктант(Хавсралт 4) .

Багш ширээн дээр хоёр ногоон судлуудыг босоо байдлаар бие биенээсээ богино зайд (тэдгээрийн хоорондох зай нь хоёр хурууны өргөн) баруун талд, хоёр дахь ногоон туузаас богино зайд байрлуулахыг санал болгож байна. улаан тойрог, баруун тийш, тойргоос бага зайд, хоёр хөх өнгийн дугуйг хэвтээ зураасаар байрлуулна. Туузны хооронд гурван хурууны завсар байна. Багш даалгаврын хэсэг бүрийг бүх хүүхдүүд нэгэн зэрэг гүйцэтгэхийг баталгаажуулж, даалгаврын төгсгөлд түүвэр байрлуулсан болно. Хүүхдүүд ажлаа зөв хийсэн эсэхийг шалгана.

IV. Хилийн тойм зураг.

Багш цаашдын ажлыг дөрвөлжин дэвтэрт (тэмдэглэлийн дэвтэр №1) хийхийг санал болгож байна. - Дөрвөлжин дэвтэрүүдийг нээж, дээжийг харна уу (A).

A - дээж

Өнөөдөр бид дүрсүүдийг цэгээр нь зурах болно, та аль нь болохыг надад хэлэх болно. Хэрэв бид эхний дүрсийг цэгээр холбовол энэ нь ажиллах уу? (дөрвөлжин). Хоёр дахь дүрсийг холбоно уу? (Та жижиг дөрвөлжин авах болно). Гурав дахь дүр? (Гурвалжин). Дөрөв дэх зураг? (Тойрог).

Бид хоёр дахь мөрийг дээрээс нь хоёр квадратын зайд цэг, цэгээр өөрсдөө бичнэ. Болгоомжтой байгаарай: эхлээд бид том дөрвөлжингийн ирмэгийг, дараа нь жижиг дөрвөлжин, дараа нь том гурвалжин, эцэст нь жижиг тойрог (B) зурна. (Багш даалгаврын биелэлтийг шалгана). Одоо дүрс бүрийг дээрээс доош нь ташуу зураасаар сүүдэрлэцгээе. (Багш Б самбар дээр үзүүлнэ).

В. Дотоод сэтгэлгээ.- Шилдэг тоонуудыг өөрөө тэмдэглэ. Дэвтэр солилцож, найзынхаа ажилд дүн шинжилгээ хий.

VI. Хичээлийн хураангуй:хүүхдүүд хичээлийн эхэнд, дараа, төгсгөлд юу хийснийг санаж байна; даалгаврын төрөл бүрийг алхам алхмаар тайлбарласан болно. Багш ажил бүрийг урамшуулж, ялангуяа анхааралтай байгаа хүмүүсийг тэмдэглэдэг.

Хичээл №2

Сэдэв: "Доод талдаа муруйтай урт шулуун саваа"

1. Доод талдаа муруйтай урт саваагаар (баруун талд) бичиж сур.

2. Ажлаа хэрхэн эхлүүлэх, дуусгахыг нэгэн зэрэг зааж сургах.

3. Ташуу сүүдэрлэх ур чадварыг бэхжүүлэх.

4. Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

5. Эрүүл ахуйн шаардлага хангасан бичгийн дүрмийг дагаж мөрдөхөд хяналт тавих.

1. Доод талдаа муруйтай урт саваа (дэгээ) дээр бичих.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Харааны диктант.

4. Хилийн зураг зурах.

5. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

6. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц

I. Доод талдаа муруйтай урт саваа бичих (дэгээ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид алаг дэвтэрт доод талдаа муруйтай урт саваа бичнэ (хөдөлгөөнийг нь тайлбарлав). Зүүн талд бид нэг нүдийг алгасаад дээрээс доошоо урт саваа бичиж, доод буланд хүрэхгүй, баруун тийш жигд дугуйруулж, эсийн доод ирмэг дээр хүрч, доод нүдний баруун буланд хүртэл зурна. Бид нэг нүдийг алгасаж, ижил саваа гэх мэт мөрийн төгсгөл хүртэл бичнэ (A).

A - дээж

Хүн бүр харандаагаа зөв авсан тул хуруугаа бүү шах. Эхлээд агаарт 1-2 - урт саваа, 3 - баруун тийш, дээшээ бөөрөнхийлж, саваа бичье. Бид дэвтэрээ онгойлгож, буланд байрлуулж, ширээн дээр хүрэлгүйгээр шулуун сууна. Гурван саваа бичээд гараа өргө. (Хэрэв хүүхдүүд зөв бичсэн бол үргэлжлүүлэн бичнэ, хэрэв цаг байхгүй бол багш тус тусад нь тайлбарлана). Нэг нүдийг алгасаад бид даалгавраа өөрөө бичнэ (B). (Багш даалгаврын гүйцэтгэлийг шалгана). Улаан өнгийн харандаа цэгээр хамгийн сайн дэгээг тэмдэглэ.

II. Биеийн тамирын дасгал.

Бид бичсэн, бид бичсэн, одоо бүгд хамтдаа босч байна!

Хөлөө дэвсье, алгаа ташъя,

Дараа нь бид хуруугаа зангидаж, суугаад дахин эхэлнэ.

III. Харааны диктант.

Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг татаж, өнгөт ширээ харуулдаг. - Зүүн талд ямар геометрийн дүрс байгаа вэ? (Том дөрвөлжин). Тэгээд түүний баруун талд уу? (Жижиг дөрвөлжин). Жижиг улаан дөрвөлжин ба жижиг улаан дугуй хоёрын хооронд ямар дүрс байдаг вэ? (Шар гурвалжин). Хүснэгтийг дахин хараад ижил хэв маягийг хий. (Хүснэгт хаалттай, хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, хүснэгтийг ашиглан даалгаврын зөв эсэхийг шалгана).

IV. Хилийн тойм зураг.

Багш самбар дээрх үзүүлэнгээр даалгавраа тайлбарлав (Б): - Гурав дахь мөрөнд эхлээд муруйтай урт саваа бичнэ, дараа нь зүүнээс баруун тийш богино шугамаар урт саваа дээд булантай холбоно. муруйн ба түүнээс дээш бид жижиг тойрог зурна. Бид дээд булангаас дээд талаас доошоо богино ташуу шугамаар хилийг сүүдэрлэдэг. Тиймээс бид шугамын төгсгөл хүртэл хилийг сүүдэрлэдэг. (Хүүхдүүд даалгавраа бие даан гүйцэтгэдэг).

В. Дотоод сэтгэлгээ: - Хамгийн сайн ирмэгийг дээр нь цэгээр тэмдэглэ.

VI. Доод шугам: хүүхдүүд үйл ажиллагааныхаа үйлдлүүдийг хэлдэг. Хүүхдүүдийг урамшуулах.

Хичээл №3

Сэдэв: "Дээшээ муруйтай урт саваагаар бичих"

1. Хүүхдэд дээд тал нь муруйтай шулуун саваагаар бичихийг заа.

2. Өнгө, хэмжээ, байршлыг зөв гаргаж, дүрсүүдийг байрлуулж сур.

3. Хилийн зураас зурж сур.

4. Харааны болон сонсголын ойлголт, санах ойг хөгжүүлэх.

5. Ажилдаа тууштай, нягт нямбай байдлыг төлөвшүүлэх.

1.Дээдээ муруйтай савхаар бичих.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Харааны диктант

4. Хилийн зураг зурах.

5. Сонсголын диктант.

6. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

7. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц.

I. Дээд талд нь муруйтай савх бичдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид дээд талдаа муруйтай шулуун саваа бичиж сурах болно. Самбар дээрх дээжийг хар (А дээжийг харуулав). Одоо би тэдгээрийг хэрхэн бичихийг зааж өгөх болно (багш самбар дээр бичдэг).

A - дээж

Бид ажлын шугамын доод захирагчаас бичиж эхэлж, дээд завсрын шугам руу зурж, дараа нь жигд дугуйруулж, шулуун савааг дээд завсрын шугамын дунд хүртэл зурна. Бид дараагийн савааг эхнийхээсээ бага зэрэг ухарч, саваа хооронд завсарлага үлдээж бичдэг. Бичиж байхдаа бид дүрмийг дагаж мөрддөг: та гараа шугамнаас өргөж, саваа хоёр удаа дугуйлж болохгүй. Бүх саваа нь доод талдаа ижил түвшинд төгсдөг. Одоо бид тоолохын тулд агаарт гурван саваа бичнэ: нэг - бид савааг доороос дээш хөдөлгөж, дугуйруулна, хоёр - бид доошоо хөдөлгөнө. 2-р дэвтэрийг мөртэй нээ (багш нь бичих эрүүл ахуйн дүрмийг танд сануулдаг). Хараач, танд гурван савхны дээж өгсөн тул энэ мөрөнд үргэлжлүүлэн бичье. (Хүүхдүүд мөрийн төгсгөл хүртэл саваагаар бие даан бичдэг. Багш хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлдэг).

Хоёрдахь мөрийг өөрсдөө бичье. (Багш бүх хүүхдүүд даалгаврыг эцэс хүртэл гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгадаг). Хамгийн сайн савхыг улаан харандаагаар тэмдэглэ.

II. Биеийн тамирын дасгал.(2.3-р хэсгийг үзнэ үү).

III. Харааны диктант(Хавсралт 4) .

Багш ширээ тавиад: - Ширээгээ хараад, ширээн дээр юу тавихаа санаарай. Төвд ямар дүрс байна вэ? (Ногоон гурвалжин). Гурвалжны зүүн талд ямар дүрс байна вэ? (Цэнхэр дөрвөлжин). Гурвалжны баруун талд ямар дүрс байдаг вэ? (Хоёр улаан судал). Улаан судал дээр ямар дүрс байдаг вэ? (Хоёр шар судал).

Шинжилгээ хийсний дараа хүснэгтийг арилгаж, хүүхдүүд бие даан ширээн дээрх зургуудыг байрлуулна. Багш нь тавих үйл явцыг хянадаг бөгөөд эцэст нь хүснэгтийг дахин тавьдаг. Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг загвар өмсөгчтэй харьцуулдаг.

IV. Хилийн тойм зураг.Багш 2-р дэвтэр (доторлогоотой) нээхийг санал болгож байна: - Хүүхдүүд ээ, хоёр дахь мөрийг (B) хараарай, та өөрөө дээд талдаа муруйтай урт саваа бичсэн. Энэ мөрөнд бид одоо ирмэгийг зурах болно. Үүнийг хэрхэн хийх ёстойг харна уу. (Багш самбар дээр дээж үзүүлэв). Богино шугамыг ашиглан бид муруйны төгсгөлийг зүүнээс баруун тийш урт саваагаар холбосноор бид хил авах болно. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг). Одоо ирмэгийг зүүн булангаас дээш доошоо богино налуу зураасаар сүүдэрлэж, ирмэгийн доор жижиг тойрог зур (B). Манай хил ийм л сайхан болсон! Улаан харандаагаар хамгийн сайн ирмэгийг цэгээр тэмдэглэ. (Хүүхдүүдийн тэмдэглэл). Найзуудтайгаа дэвтэр солилцоорой. Найзынхаа хөдөлмөрийг үнэнч шударгаар үнэл. (Хүүхдүүд хамгийн сайн бүтээлийг улаан харандаагаар цэгээр тэмдэглэнэ).

В. Сонсголын диктант.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Дөрвөлжин дэвтэрүүдийг нээ (дэвтэр №1). Даалгаврыг хараарай: улаан харандаагаар хоёр квадратын хувьд цэгүүдийг хийж, цэгүүдтэй ижил өнгийн харандаа аваад, энэ харандаагаар цэгүүдийг холбоно, та дөрвөлжин хүрээ авах болно. Ижил харандаа ашиглан ирмэгийг ташуу зураасаар сүүдэрлэнэ. Дараа нь ижил хэмжээтэй, өнгөтэй хоёр квадратын хооронд жижиг улаан тойрог зурж, тойргийг ижил өнгийн ташуу зураасаар сүүдэрлэнэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, хийсэн бүтээлээ үзэсгэлэнд үзүүлсэн загвар А-тай харьцуулна).

A – улаан харандаагаар хийсэн дээж.

Багш анхааралтай гүйцэтгэсэн ажлыг урамшуулж, даалгаврыг хугацаанд нь гүйцэтгэсэн хүмүүсийг тэмдэглэдэг.

VI. Дотроо харах:Хүүхдүүд хамгийн сайн сүүдэрлэсэн дүрсийг цэгээр тэмдэглэж, дэвтэр солилцож, нөхдийнхөө ажлыг үнэлдэг.

VII. Хичээлийн хураангуй.Хүүхдүүд ангидаа алхам алхмаар үйлдлээ хэлж, юуг илүү сайн хийсэн талаараа сэтгэгдлээ солилцдог.

Хичээл №4

Сэдэв: "Хоёр шулуун саваагаар ээлжлэн бичих тойрог"

1. Хүүхдэд 1-р ангийн доторлогоотой дэвтэр дээр шулуун саваагаар ээлжлэн тойрог бичихийг заа.

3. Хүүхдэд налуу зураас (тойрог) болон баруунаас баруун тийш (тэгш өнцөгт) шугамаар хилийн дүрсийг сүүдэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа.

1. Хоёр шулуун саваагаар ээлжлэн бичих тойрог.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Харааны диктант.

4. Хилийн зураг зурах.

5. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

6. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц

I. Хоёр шулуун саваагаар ээлжлэн бичих тойрог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өнөөдөр бид доторлогоотой дэвтэрт дугуйлан бичиж сурах болно (дэвтэр №2). Дээжийг (A) харна уу.

Бид ажлын шугамын дээд шугам дээр байгаа цэгээс тойрог бичиж, харандаагаа доош нь зурж (сумаар харуулсан), шугамыг байнга дугуйруулж, ажлын шугамын зайны дунд, жигд аваачина. зүүн тийш бөөрөнхийлж, ажлын шугамын ажлын шугамын голд аваачиж, зүүн тийш жигд бөөрөнхийлж, зурж, байнга бөөрөнхийлж, харандаагаа цэг хүртэл өргөхгүйгээр шугамын эхэнд холбоно (A). Энэ нь тойрог болж хувирсан. Бид бага зэрэг ухарч, хоёр шулуун саваа бичиж, тэдгээрийн хооронд зай үлдээдэг. Бид савааг тойрогтой ижил өндөрт бичдэг.

Багш нь хүүхдүүдийг хэрхэн ойлгосныг асууж, бичих эрүүл ахуйн дүрмийг тэдэнд сануулдаг.

Энгийн харандаа аваад агаарт 1 - тойрог, 2 - шулуун, 3 - шулуун гэж тоолж бич. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх жишээнүүдийг хараад бүх мөрийг төгсгөл хүртэл бич (A). Хоёр дахь мөрөнд бид өөрсдийгөө бичдэг. (Хүүхдүүд бичдэг, багш шалгадаг). Улаан харандаа (B) ашиглан хамгийн сайн бичсэн дугуйланг цэгээр тэмдэглэ.

II. Биеийн тамирын дасгал.(2.3-р хэсгийг үзнэ үү).

III. Харааны диктант(Хавсралт 4) .

Хүснэгтийг анхааралтай ажиглана уу:

Судал нь ямар өнгөтэй вэ? (Цэнхэр).

Нийт хэдэн судалтай вэ? (4).

Тэд хэрхэн байрладаг вэ? (Булан).

Ширээн дээр хэдэн булан байдаг вэ? (2 булан).

Булангууд хэрхэн байрладаг вэ? (Нэг нь зүүн талд, нөгөө нь баруун талд).

Ширээн дээр хэдэн геометрийн дүрс байдаг вэ? (Хоёр).

Зүүн талд ямар геометрийн дүрс байрладаг вэ? (Тойрог).

Баруун талд ямар геометрийн дүрс байрладаг вэ? (Гурвалжин).

Гурвалжин ямар өнгөтэй вэ? (Шар).

Улаан тойрог хаана байна? (Эхний булан дотор).

Шар гурвалжин хаана байна? (Хоёр дахь булан дотор).

Багш нь геометрийн дүрс бүхий бие даасан хайрцгийг авахыг санал болгож, ширээн дээрх булангууд нь ижил түвшинд байрладаг гэдгийг анхаарч үздэг. Багш хүснэгтийг авч, даалгаврын явцыг шалгана. Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг загвартай харьцуулдаг (хүснэгтийг харуулав). Алдаа засах.

IV. Хилийн тойм зураг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэмдэглэлийн дэвтрийг нэг мөрөнд нээ (дэвтэр №2). Өөрийнхөө хийсэн хоёр дахь мөрийг хараарай: тойрог ба саваа. Дээрх ба доороос хоёр савааг зүүнээс баруун тийш шулуун шугамаар холбож, тэгш өнцөгтийг авна. (Хүүхдүүд В саваа холбодог). Тойрогуудыг дээрээс доош нь ташуу (ташуу) шугамаар, тэгш өнцөгтийг зүүнээс баруун тийш зураасаар сүүдэрлэнэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлж, багш хүүхдүүдийн суултыг хянаж, тус тусад нь тусалдаг).

В. Дотоод сэтгэлгээ.-Ажлаа үнэл. (Хүүхдүүд зөв бөглөсөн дүрс дээр улаан харандаагаар цэг тавьдаг.) ​​Одоо би мөр бүрээс нэг хүүхдийг сонгоно. Тэд өөрсдийнхөө бодлоор хамгийн үнэн зөв, зөв ​​гүйцэтгэсэн ажлыг сонгож, үнэлгээ өгөх болно.

VI. Хичээлийн хураангуй.Хүүхдүүд гүйцэтгэсэн ажил бүрийг алхам алхмаар жагсааж, хэцүү гэж үзсэн ажлуудаа тэмдэглэ.

Хичээл №5

Сэдэв: "Дугуйг ээлжлэн зууван бичих"

1. Нэгдүгээр ангийн доторлогоотой дэвтэрт дугуй хэлбэртэй зууван хэлбэрийг ээлжлэн бичиж сур.

2. Судал, геометрийн дүрсийг дүрслэхдээ сонсголын анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

3. Хилийн дүрсийг хэрхэн сүүдэрлэх талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай: шулуун шугамтай зууван, цэг бүхий тойрог.

1. Дугуйлан ээлжлэн зууван хэлбэртэй үсэг.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Сонсголын диктант.

4. Дүрсүүдийг тоймлох.

5. Хилийн зураг зурах.

6. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

Хичээлийн явц

I. Зууван хэлбэртэй үсэг нь дугуйгаараа ээлжлэн оршдог.

Багш түүвэр үзүүлж, зууван, дугуй (A, B) бичих дарааллыг тайлбарлана.

B - зууван нь тойрогтой ээлжлэн солигдоно

B - (царсан үрс, үхрийн нүд).

Бид ажлын шугамын дээд шугамын цэгээс бичиж эхэлж, харандаагаа доош нь хөдөлгөж, ажлын шугамын голд аваачиж, зүүн тийш жигд дугуйруулж, ажлын шугамын доод шугам руу үргэлжлүүлэн зурна. зүүн тийш жигд дугуйлж, харандаагаа өргөхгүйгээр цэг рүү зурж, шугамын эхэнд холбоно. Үр дүн нь зууван хэлбэртэй байна. Бид бага зэрэг ухарч, цэг байрладаг ажлын шугамын дээд шугамаас ижил төстэй тойрог бичиж, харандаагаа доош нь зурж, шугамыг байнга дугуйруулж, ажлын шугамын дунд хүргэж, жигд дугуйруулна. зүүн тийш, ажлын шугамын доод шугам руу зурж, зүүн тийш дугуйлж, авчрах, ажлын шугамын дунд хүртэл байнга дугуйруулж, дахин баруун тийш дугуйруулж, бид дээд цэг рүү авчирч, холбоно. эхэнд нь хүртэл.

Багш харандаа авч, агаарт зууван, тойрог бичихийг санал болгож байна: нэг нь зууван, хоёр нь тойрог юм.

Дэвтэрээ нээж, дээжийг анхааралтай ажигла. (бичихийн тулд эрүүл ахуйн дүрмийг бидэнд сануулдаг). Зууван цэг дээр харандаа тавиад ухарч, харандаагаа тойрог цэг дээр тавь. (Хүүхдүүд мөрийг эцэс хүртэл бичдэг.) Хоёрдахь мөрөнд та мөн зууван, дугуй хэлбэртэй, тэдгээрийг өөрөө бичээрэй. (Хүүхдүүд бичдэг). Одоо ажлаа үнэл. (Хүүхдүүд бичсэн зүйлээсээ хамгийн сайн зууван дугуй, дугуйг сонгож, улаан харандаагаар цэг тавина. Дэвтрийг ширээний ирмэг дээр байрлуулна).

II. Биеийн тамирын дасгал.(2.3-р хэсгийг үзнэ үү).

III. Сонсголын диктант(Хавсралт 4) .

Дөрвөн цэнхэр судал авч, тэдгээрээс шат босго. Шатны зүүн талд, доод талд нь дунд улаан дөрвөлжин, дээд талын шатны баруун талд, дунд ногоон дөрвөлжин байрлуул. Даалгавраа өөрөө гүйцэтгээрэй. (Ажлын төгсгөлд хүснэгтийг үзүүлж, хүүхдүүд ажлаа харьцуулж, алдаагаа засч, багш хамгийн анхааралтай хүмүүсийг шагнадаг).

IV. Геометрийн дүрсийг тоймлох.

Багш 1-р дэвтрийг нээхийг хүснэ. (Тэмдэглэлийн дэвтэрт хоёр дахь мөрөнд дугуйлсан тойрог байна): - Эхний мөрөнд жижиг дөрвөлжин байрлуулж, ямар өнгөтэй харандаагаар дугуйлж, сүүдэрлээрэй. цэгүүдтэй. (Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа багш асуулт асууна):

Талбай хаана байна? (Тойрог дээр).

Тойрог хаана байна? (Талбайн доор).

В. Хилийн тойм зураг.

Багш №2 дэвтэр авахыг хүсч байна (нэгдүгээр ангийн доторлогоотой):

Өөрийнхөө бичсэн хоёр дахь мөрийг (B) хараарай. Зууван ямар харагддаг вэ? (шош, өргөст хэмх гэх мэт). Хараач - энэ бол царсны боргоцой, түүний хэлбэр юу вэ? (зууван). Царсны үрийг хийхийн тулд зууван зурцгаая. Зүүнээс баруун тийш шугам зурж, дээр нь жижиг сүүл зурцгаая. Тойрог ямар харагддаг вэ? (Үхрийн нүдний хувьд). Тойрог цэгээр сүүдэрлээрэй. Бид царсны болон үхрийн нүд нь сайхан хил авах болно.

VI. Дотоод сэтгэлгээ.Хүүхдүүд ажилдаа болон нөхдийнхөө ажлыг үнэлдэг. Багш шилдэг бүтээлийн үзэсгэлэн зохион байгуулахыг санал болгож байна. Үүний тулд хоёр хүүхдийг шалгаруулж, тэд өөрсдийн үзэмжээр шилдэг бүтээлийг шалгаруулдаг.

VII. Хичээлийн хураангуй.Хүүхдүүд хичээл дээрх алхам алхмаар ажлын талаар богино өгүүллэг зохиодог. Тэд хаана тэмцэж, амжилтаа тэмдэглэв.

Хичээл №6

Сэдэв: "Дээш ба доод талдаа бөөрөнхий хэлбэртэй зууван ба савааг хооронд нь холбож бичих"

1. Нэгдүгээр ангийн доторлогоотой дэвтэрт зууван дүрс бичихийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн зааж, тэдгээрийг шулуун саваагаар ээлжлэн, дээд ба доод талдаа муруйтай, хоорондоо холбосон.

2. Судал болон геометрийн дүрсийг дүрслэхдээ харааны анхаарал, санах ойг хөгжүүлэх.

3. Хилийн дүрсийг шулуун ба ташуу зураасаар сүүдэрлэхийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа.

1. Дээш ба доод тал нь бөөрөнхий хэлбэртэй, хоорондоо холбогдсон зууван, савааг ээлжлэн бичих.

2. Биеийн тамирын дасгал.

3. Харааны диктант.

4. Хилийн зураг зурах.

5. Өөртөө дүн шинжилгээ хийх.

6. Хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн явц

I. Өөр хоорондоо холбогдсон, дээд ба доод хэсэгт дугуйрсан зууван, саваа ээлжлэн бичсэн үсэг.

Самбар дээр дээж өлгөгдсөн байна.

A - дээж.

Багш №2 дэвтэр нээхийг санал болгож байна (нэгдүгээр ангийн хувьд):

Дэвтэр болон самбар дээрх жишээг хараарай (A). Өнөөдөр бид нарийн төвөгтэй тоонуудыг бичих болно. Бид ажлын шугамын дээд мөрөнд байгаа цэгээс бичиж эхэлж, ажлын шугамын зайны дунд хүртэл зурж, зүүн тийш дугуйлж, шугамыг ажлын шугамын доод мөрөнд үргэлжлүүлэн зурна. , зүүн тийш жигд дугуйлж, харандаагаа өргөхгүйгээр цэг рүү зурж, эхлэлийн шугамуудтай холбоно. Үр дүн нь зууван хэлбэртэй байна. Дараа нь зууван баруун талд бид дэгээ бичиж, дээрээс нь эхэлж, саваа доошоо буулгаж, баруун тийш нь дугуйруулж, бид хоёр дахь дэгээ авдаг. Ойролцоох нь бид эхнийхтэй адил хоёр дахь зууван бичиж эхэлдэг. Анхаарна уу: дээд дэгээ нь эхний зуувантай, доод дэгээ нь хоёр дахь зуувантай холбогдсон байна. Бид бага зэрэг ухарч, дараах бүлгийг бичнэ: зууван, дэгээ, зууван. Гэх мэтчилэн шугамын төгсгөл хүртэл. Хоёрдахь мөрийг бид өөрсдөө бичдэг. (Хүүхдүүд хамгийн сайн бүлэг дүрсийг бичиж тэмдэглэнэ).

II. Физминутка(2.3-р хэсгийг үзнэ үү).

III.Харааны диктант(Хавсралт 4).

Хүснэгтийг харуулав: - Хүүхдүүд ээ, саваа хэрхэн байрладаг, хэд байдаг, ямар өнгөтэй, зүүн талд, төвд, баруун талд юу байгааг анхаарч үзээрэй. (Хүснэгтийг арилгаж, хүүхдүүд хэвтүүлж, дараа нь хүснэгтийг шалгаж, алдааг засч залруулна).

IV. Хилийн тойм зураг.Багш доторлогоотой дэвтэрүүдийг нээхийг хүснэ (тэмдэглэлийн дэвтэр №2): - Хоёр дахь мөрийг хар (B). Та бөөрөнхий саваагаар ээлжлэн зууван хэлбэртэй байх ажлыг гүйцэтгэсэн. Одоо бид зуувануудын ирмэгийг зүүнээс баруун тийш дээрээс доош шулуун шугамаар зурах болно. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

В. Дотоод сэтгэлгээ.Хүүхдүүд улаан харандаагаар хамгийн сайн дүрсийг цэгээр тэмдэглэж, найзуудтайгаа дэвтэр солилцож, тэдний ажлыг үнэлдэг.

VI. Хичээлийн хураангуй.Хүүхдүүд ямар ажил хийснийг дарааллаар нь хэлж, аль ажлыг илүү сайн гүйцэтгэсэн болохыг тэмдэглэ.

  • A) сургалтын төрлөөр оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах
  • Захиргаа нь хуваарьт заасан багшийг өөрчлөх, бүлгийн хичээлийн хуваарьт өөрчлөлт оруулах эрхтэй.
  • Туршилт хийх алгоритм. Туршилтын эхний шатанд K цорго нээгдэнэ (харна уу
  • Aloy програм. Тус хуаранг гардан тулааны бэлтгэл хийх байраар хангасан.

  • Бүгд Найрамдах Карелийн Боловсролын яам

    Бүгд Найрамдах Карелийн улсын төсвийн боловсролын байгууллага

    "Тусгай (засах) ерөнхий боловсролын сургууль - 21-р дотуур байр"

    (GBOU RK "21-р дотуур байр")

    Бэлтгэл "В" ангийн хичээлийн хураангуй

    сэдвээр орос хэл дээр:

    Хөгжүүлсэн:

    бага ангийн багш

    Суркова Галина Львовна.

    Петрозаводск, 2015 он

    Орос хэлний хичээл.
    Сэдэв: "Доод ба дээд талдаа муруйтай налуу шугамууд."

    Хичээлийн зорилго: үүсэх нөхцөлийг бүрдүүлэх
    Хичээлийн зорилго:
    а) боловсролын:
    - дээд ба доод хэсэгт муруйтай шугам бичих график ур чадварыг хөгжүүлэх;

    Даалгавруудыг гүйцэтгэх замаар анхаарлыг зөв болго.

    Оюутны хувийн шинж чанар, сэтгэл хөдлөл, хүсэл зоригийг засах, хөгжүүлэх (өөрийгөө хянах чадвар, тэсвэр тэвчээр)
    в) боловсролын:
    - хүүхдүүдэд хөдөлмөрч, бие даасан байдал, даалгавар гүйцэтгэхдээ үнэн зөв байх зэрэг чанаруудыг төлөвшүүлэх;

    - хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

    Боломжтой ECU:

    Сэдэв:

    "Үзэл баримтлалыг танилцуулах"доод ба дээд талдаа муруйтай шулуун ташуу зураас”;

    Алгоритмын дагуу доод болон дээд талдаа муруйтай жижиг том шулуун зураасыг бичиж чаддаг байх.

    Хувийн:

    Суралцах эерэг хандлага;

    Бичгийн хичээлд сонирхолтой байх;

    Бусад хүмүүсийг ойлгох, тэдэнд эелдэг байдал, хүндэтгэл үзүүлэх;

    Өөрийнхөө төлөө болон үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээх ухамсар.

    Мета субьект:

    Зохицуулалтын BUD:

    Үнэлгээ хийх үсгийн элементүүдийн уран бичлэгийн үүднээс ажил гүйцэтгэх, зураг дуусгах.

    Татаж авах (багштай хамт) диктантаас бичих үед хийсэн үйлдэл

    Танин мэдэхүйн BUD:

    Шинжилгээ хийх жишээ үсгийн элементүүд,авах харьцуулалт,санаж байна элементүүдийн нэрс.

    Харьцуулах аль хэдийн сурсан шинэ элементүүд,олох тэдгээрийн хооронд ижил төстэй болон ялгаатай талууд байдаг.Дуудлага хийх үсгийн элементүүд,биелүүлэх алгоритмын дагуу тэдгээрийг бичихэд шаардлагатай хөдөлгөөнүүд.Тойрог тойм зураг,будаг тэдгээрийн үсгийн элементүүд,тойрог үсгийн элементүүд саарал болонбичих тэднийг өөрөө.

    Харилцааны:

    хамтын ажиллагаанд шаардлагатай харилцан туслалцаа үзүүлэх, харилцан хяналт тавих

    Тоног төхөөрөмж:
    Тэмдэглэлийн дэвтэр, үсэг бүхий картууд, хуванцар, тавиур дээрх үр тариа, шош, олон өнгийн элс, геометрийн тараах материал, массажны бөмбөг, загас саваа (тоглоом), загас, аяга ус, самбар, шохой, компьютер, видео биеийн тамирын дасгалууд, "Сонирхогч загасчин" дуу "

    Хичээлийн үеэр:
    I. Хичээлийн эхлэлийн зохион байгуулалт.
    - За найзууд аа, анхаарлаа хандуулаарай
    Эцсийн эцэст хонх дуугарав.
    Өөрийгөө тав тухтай байлгах -
    Удахгүй хичээлээ эхэлцгээе!

    II.Засварлах минут.

    1. Амьсгалын дасгал.

    Би хамраараа чөлөөтэй амьсгалж байна

    Чимээгүй - илүү чанга, дуртай зүйлээ.

    Амьсгалгүй бол амьдрал байхгүй,

    Амьсгалгүй бол гэрэл алга болдог.

    Шувууд, цэцэг амьсгалж,

    Тэр, би, чи амьсгалж байна.

    2. Үе мөчний гимнастик.

    Инээмсэглээрэй хүмүүсээ
    Дараа нь уруул - урагшаа!
    Тэгээд бид үүнийг зургаан удаа хийдэг.
    Бүгд! Би чамайг магтаж байна! Энэ бол эхлэл!

    3. Хурууны гимнастик.

    III. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох.
    - Залуус аа, өчигдөр болсон цасан шуурга цасан ширхгийг орхиж, миний хичээлд бэлтгэсэн үсгийн элементүүдийг хольж хутгав.
    - Бидний мэддэг, өмнөх хичээл дээр аль хэдийн бичсэн элементүүдийг олоорой.

    Та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгацгаая (соронзон хальстай картууд дээр өнгөт элс цацна).

    Ямар элементүүд үлдсэн бэ? Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг тааварлаарай. (Хүүхдүүд таамаглалаа илэрхийлдэг.)

    III. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллаж байна.
    1) Гараа бичихэд бэлтгэх.
    - Эхний шугамын элементийг контурын дагуу доод талд нь муруйгаар байрлуулж, багцаас тойрог ашиглана.

    Энэ элемент ямар объекттой төстэй вэ?

    Та дэгээнүүдээ бэлэн үү, хаана хэрэг болох вэ?

    Загас барих саваагаа аваад загасчлахыг санал болгож байна! (хөгжим тоглож, хүүхдүүд саваагаар загас барина).

    Сайн хийлээ! Загасыг барьж аваад амарсан.

    Хурууны гимнастик.

    Загас усанд сэлж,

    Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.

    Загас, загас, хорлон сүйтгэгч,

    Бид чамайг барихыг хүсч байна.

    Загас нуруугаа нугалав

    Би талхны үйрмэг авлаа.

    Загас сүүлээ савлав.

    Загас хурдан сэлж одов.

    Дараа нь тэд дэвтэр дээрх элементийг бие даан дугуйлна.

    Сурагчид үсгийн элементүүдийг ашиглан бичдэгалгоритмууд:

    1. Гараа эхлэлийн цэг дээр байрлуулж, цус харвалтыг зурж, дараа нь тасархай шугамын дагуу элементийг зур.

    2. Үзгийг эхлэлийн цэг дээр байрлуулж, зураасыг зурж, өгөгдсөн элементийг өөрөө бичнэ.

    Нүдэнд зориулсан дасгал.

    Нүд эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг хардаг
    Би тэднийг дугуйлна.
    Бүх зүйлийг харах нүдийг өгдөг -
    Цонх хаана байна, кино театр хаана байна?
    Би тэдэнтэй тойрог зурна,
    Би эргэн тойрныхоо ертөнцийг харах болно.

    3) Пластилинаас хоёр дахь элементийг загварчлах, элемент дээр шош тавих.

    Дууссан элементийг хуруугаараа хянах.

    Биеийн тамирын минут.
    Компьютер дээрх видео.

    4) Семолина болон дэвтэр дээр хоёр дахь элементийг зааж өгөх.

    Бичил хураангуй: Та ямар элемент бичиж сурсан бэ?

    (Луиза уншина, Саша үзүүлнэ)

    IV. Нэгтгэл.

    Өнөөдөр Сашагийн төрсөн өдөр. Бид бүгд түүнд баяр хүргэе. Би танд дараах бэлгийг хийхийг санал болгож байна: бөмбөлөгүүдийг дугуйлж, судалсан үсгийн элементүүдээр чимэглээрэй.

    V. Дүгнэж байна. Тусгал.
    Өнөөдрийн хичээл амжилттай боллоо
    Энэ нь таны хувьд дэмий зүйл биш байсан.
    Та бүгд үнэхээр шаргуу ажилласан.
    Таалагдсан уу, найзууд аа?

    Юуг биелүүлэхэд хэцүү байсан бэ?

    Өнөөдөр бид ямар үсгийн элементүүдтэй танилцсан бэ?