Sažetak satova crtanja u pripremnoj skupini dječjeg vrtića. Dan kozmonautike. Sažetak sata crtanja u netradicionalnim tehnikama u starijoj skupini Tema "Putovanje u svemir" Crtanje za dan kozmonautike u starijoj skupini

Tema: "Dan kozmonautike".

SVRHA: Odraziti u crtežima svoje ideje o prostoru.

CILJEVI: naučiti djecu da u crtežima odražavaju dojam odmora.

Nastavite svoje upoznavanje s prostorom.

Razviti umjetničko stvaralaštvo, estetska percepcija.

PRIPREMA ZA IZRAVNO OBRAZOVNE AKTIVNOSTI:

Provjetrim prostoriju za grupe prije nastave. Pomoćnik obavlja mokro čišćenje. Postavio sam stolove za nastavu u redove ispred ploče. Isječem ilustracije prostora na ploču. Za svako dijete pripremam materijal za crtanje: listove albuma, vodene boje, kistove, tegle za vodu. U glazbeni centar stavio sam unaprijed pripremljen disk.

PRETHODNI POSAO:

Pokupite ilustracije o svemiru. Razgovarajte s djecom o svemiru i astronautima pojedinačno i s grupama, saznajte što djeca znaju o tome. Čitanje djeci pojedinačnih epizoda iz novina i časopisa o astronautima.

MATERIJAL: albumski list, akvarel, kist, staklenka, salvete, slike-fotografije na temu "Svemir".

ORGANIZACIJA I NAČIN VOĐENJA IZRAVNO OBRAZOVNIH AKTIVNOSTI:

(Učitelj uključuje disk sa snimkom pjesme o astronautima.)

Odgajatelj: Ljudi, o čemu govori ova pjesma?

djeca: O svemirskim letovima astronauta.

djeca: Dan kozmonautike.

Djeca : Na današnji dan je prvi put u svemir odletio čovjek - Jurij Gagarin.

(Učitelj pokazuje ilustraciju-fotografiju prvog kozmonauta Jurija Gagarina.)

Odgajatelj : Pogodi zagonetku: Raširila je svoj grimizni rep,

Odletio u jato zvijezda.

Naši ljudi su ovo izgradili

Međuplanetarni ... (raketa).

Odgajatelj : Željeti igrati?

IGRA "KOZMONAUT"

(Djeca, držeći se za ruke, hodaju u krug):

Očekuju nas brze rakete

Za šetnju po planetima

Što god želimo -

Letjet ćemo na ovaj!

Ali postoji jedna tajna u igri:

Nema mjesta za zakašnjele!

(Djeca bježe i pokušavaju zauzeti svoja mjesta u obručima. Samo 2 djece "astronauta" mogu sjediti u jednoj raketi.)

Odgajatelj : Što mislite zašto je čovjek odlučio letjeti u svemir?

(Slušamo mišljenja 3-4 djece)

Odgajatelj : U svemirskoj raketi

Zove se "Istok"

On je prvi na planeti

Mogao sam se uzdići do zvijezda.

Pjeva pjesme o tome

Proljetne kapi:

Bit će zajedno zauvijek

Gagarina i travnja. V. Stepanova: "Jurij Gagarin"

Pogledajmo ilustracije koje prikazuju rakete, zvjezdano nebo... Nije li lijepo? Vidite kako izgleda tijelo rakete?

Djeca: Na konus.

Odgajatelj : Danas smo razgovarali o svemiru i o prvom kozmonautu. Svake godine 12. travnja naša domovina Rusija slavi Dan kozmonautike i odaje počast herojima svemira. Međunarodna svemirska postaja trenutno je u svemiru. U njemu pristaju ruski i američki brodovi. kozmonauti različite zemlje raditi zajedno u svemiru. Dečki, nacrtajmo kako zamišljate prostor. I napravit ćemo izložbu naših svemirskih radova.

(Djeca rade na umirujućoj glazbi.)


Oksana Seifert

Sažetak GCD za crtanje« Svemirski let»

Cilj: nastaviti upoznavati djecu s praznikom - Dan kozmonautika.

Zadaci:

1. Ojačati vještine djece nacrtaj raketu leteći u svemir.

2. Podignite zanimanje za praznik - Dan kozmonautika.

3. Razvijati estetsku percepciju, pamćenje, pažnju, govor.

Preliminarni rad: čitanje pjesama o svemir, izrada zagonetki, gledanje ilustracija o astronauti, planeti, prostor za crtanje u netradicionalnim tehnikama)

Materijali (uredi): A4 listovi crnog papira za svako dijete, gvaš boje, kistovi, staklenke vode, salvete, ilustracije na svemira i astronauta, obruči različitih boja za igre na otvorenom, felge.

Odgajatelj: Bok dečki! Uskoro će cijela naša zemlja slaviti praznik - Dan kozmonautika! 12. travnja - na ovaj dan je prvi put nastupila osoba let na raketi oko svijeta! I ime prvog kozmonaut - Jurij Gagarin... (prikazuje ilustracije o svemir, prvi astronaut) Danas ćemo ići na svemirsko putovanje ! Spreman si? (odgovori djece) A sada možete pogoditi što ćemo poduzeti.

Čudesna ptica - grimizni rep.

Uletio u jato zvijezda.

Odgovor: raketa.

Učitelj pokazuje ilustracije različitih projektila i svemirski brodovi.

Djeca sjede u unaprijed napravljenoj raketi od mekanih modula.

Odgajatelj: Pogodi zagonetku.

Čovjek sjedi u raketi.

On hrabro leti u nebo,

I na nama u njegovom svemirskom odijelu

On je iz svemirski izgled.

Odgovor: astronaut.

kozmonauti obuci posebnu odjeću – svemirsko odijelo. (pokazuje ilustracije) Pogledaj kako je jako!

Obucimo svemirska odijela i krenimo let! (djeca stavljaju trake za glavu, zatvaraju oči na glazbu i zamišljaju let.)

Odgajatelj: dečki, na otvorenom smo svemir, reci mi što vidiš? (odgovori djece) Daleki planeti nam se čine svijetlećim zvijezdama, pogledajte planete koje su snimili znanstvenici. (prikazuje ilustracije planeta Sunčevog sustava) Sad ćemo se igrati!

Igra na otvorenom "Čekaju nas brze rakete"

Po skupina raketni obruči su raspoređeni. Po broju ih je nekoliko manje od onih koji igraju. Djeca se spajaju za ruke i hodaju u krug sa riječima:

Očekuju nas brze rakete.

Za letenje na planete.

Što god želimo,

Na takvima letimo!

Ali u igri postoji jedna tajna:

Nema mjesta za zakašnjele!

Nakon zadnjih riječi djeca se razbježe i zauzmu mjesta "rakete"(ako ima mnogo djece, onda možete sjediti u jednoj raketi za dvije ili tri osobe) i uzeti različite svemirske poze... Oni koji nisu dobili mjesto u raketi biraju najzanimljivije i najljepše poze. astronauti... Tada se svi vraćaju u krug i igra počinje ispočetka.

Odgajatelj: dečki, igrali smo se s vama, a sada ćemo nacrtati raketu koja pravi svemirski let. (pokazuje načine crtanje rakete, djeca crtaju)

Odgajatelj: a sad ćemo se malo odmoriti.

Tjelesni odgoj-igra "Svemirsko odijelo astronaut»

Odgajatelj:

- Astronautima je potrebno posebno svemirsko odijelo – svemirsko odijelo... Štiti ljudsko tijelo i omogućuje disanje. I mi smo sada u svemir a mi nosimo svemirska odijela.

Na glavi astronautsku kacigu(nagibi i okreti glave).

Kombinezon bi trebao biti udoban i ne ograničavati kretanje. (okreti i nagibi tijela).

Ruke zaštićene rukavicama (rotacija ruku, stiskanje i otpuštanje ruku).

Čizme astronaut na vrlo gustom potplatu (hodanje u mjestu, skakanje).

Na leđima iza ramena ruksak sa važnih uređaja i zračni cilindri (podizanje i spuštanje ramena, udah-izdah)

Djeca nastavljaju crtati.

Odgajatelj: Dečki, kako ste vi fin momci, kakve lijepe rakete imate! I vrijeme je da se vratimo iz prostor na zemlju! Zauzmite svoja mjesta u raketi! (djeca sjede i uz glazbu se vraćaju u vrtić.)

Hvala na pažnji!



















Povezane publikacije:

Sažetak završnog sata u starijoj skupini "Let u svemir" Svrha: identificirati gramatičke sposobnosti djece. Integracija obrazovnih područja: Spoznaja (formiranje holističke slike svijeta, širenje.

Sadržaj softvera: Vježbajte crtanje prstima. Razvijati prostornu percepciju, kreativnu maštu, promatranje.

Tema: "Oslikane tkanine". Sadržaj softvera: Uvod nova tehnologija u crtanju batika. Naučite djecu crtati uzorke po dizajnu.

Sažetak GCD-a pripremne grupe KVN "Let u svemir" Sažetak GCD-a pripremne skupine KVN-a "Let u svemir" Svrha: konsolidirati znanje djece o svijetu oko njih: o svemiru, solarnim planetima.

Sažetak GCD-a za upoznavanje s vanjskim svijetom "Let u svemir" Sinopsis izravnih odgojno-obrazovnih aktivnosti s izlaganjem u pripremnoj skupini „Let u svemir“. Pripremio: odgajatelj.

Sažetak GCD-a o netradicionalnom crtanju na temu "Putovanje u svemir" za djecu starije predškolske skupine

Salova Elena Viktorovna, odgojiteljica, MBDOU - dječji vrtić br. 7, Jekaterinburg
Opis: ovaj sažetak GCD-a za netradicionalno crtanje namijenjen je učenicima starijih predškolskih skupina. Bit će zanimljivo odgajateljima, učiteljima dodatno obrazovanje i roditelji.
Cilj- stvaranje uvjeta za razvoj kreativnih sposobnosti djece netradicionalnim crtanjem.
Zadaci:
Zadaci učenja:

- upoznati netradicionalno crtanje - crtanje salvetama;
- konsolidirati znanje o prostoru.
Razvojni zadaci:
- formirati sposobnost rada s netradicionalnim instrumentima;
- razvijati kreativnost djece.
Odgojno-obrazovni zadaci:
- odgojiti estetski odnos prema planeti Zemlji i svemiru općenito;
- njegovati osjetljivost za percepciju ljepote okolnog svijeta.
Planirani rezultat:
- znati primijeniti stečeno znanje;
- znati pažljivo slušati i odgovarati na pitanja;
- biti sposoban izvršavati zadane zadatke.
Obrazac zajedničke aktivnosti: igriv, komunikativan.
Obrazac organizacije: kolektivni.
Integracija obrazovnih područja:„Umjetnički i estetski razvoj“, „Kognitivni razvoj“, „Razvoj govora“, „Socijalni i komunikacijski razvoj“.
Edukativno-metodički komplet:
Sadržaji:

vizualni - ilustracije Sunčevog sustava, pogled na sunce i zemlju iz svemira;
oprema - magnetska ploča;
materijala i alata - gvaš, papirnate salvete, listovi albuma.

Tijek lekcije

Ažuriranje znanja djece

Učitelj privlači pažnju djece.
Odgajatelj. Dečki, danas idemo na putovanje s vama! Ali ne u jednostavnom, nego u kozmičkom! Što trebamo ponijeti sa sobom?
Odgovori djece.
Odgajatelj. Fino! Spakirali smo stvari, sad se trebamo obući. Što nose astronauti?
Odgovori djece.
Odgajatelj. Tako je, trebaš obući svemirsko odijelo. On će nas zaštititi, a i dati nam zraka, jer u svemiru nema zraka, a čovjek ne može živjeti bez njega. Sada moramo sjesti na bicikl i letjeti. Pravo? /Ne/ Zašto se ne možemo voziti biciklom u svemir?
Odgovori djece.
Odgajatelj. Naravno, bicikl ne može letjeti. A u svemir možete doći samo posebnim prijevozom. Kako se zove? /raketa/ Ukrcavamo se na raketu! Naše putovanje počinje!

Gimnastika prstiju

1,2,3,4,5 (Djeca naizmjence uvijaju prste jedne ruke, počevši od malog prsta, pomažući kažiprstom druge ruke.)
Letimo u svemir (Djeca se okreću četkicom koja je stisnuta u šaku).
1 - komet.
2 - planet.
3 - lunarni rover.
4 - zvjezdani brod.
5 - zemlja (Djeca se naizmjenično odvijaju prstima, počevši od palca).
Zbogom prijatelji! (Djeca odmahuju rukama kao da se opraštaju).
Isto s drugom rukom.

Komunikacijske aktivnosti

Odgajatelj. Ljudi, pogledajte, mi već letimo u svemir! Oh, i naš prozorčić je prašnjav kozmičkom prašinom, obrišite ga.
Djeca rade kružne pokrete rukama. Učitelj postavlja ilustraciju Sunčevog sustava na ploču.

Odgajatelj. Ljudi, pogledajte koliko smo daleko doletjeli s vama. Što vidimo?
Odgovori djece.
Odgajatelj. Tako je, ovo je Sunčev sustav. U njegovom središtu je zvijezda Sunce, a planeti se okreću oko nje. Tko zna koji su planeti u Sunčevom sustavu?
Odgovori djece. Učiteljica sažima odgovore djece.
Odgajatelj. Letimo malo bliže našem Suncu?
Učitelj na ploču postavlja ilustraciju Sunca – pogled u svemir.


Odgajatelj. Pogledajte kako je Sunce lijepo i zanimljivo kada ga pogledate iz svemira! Kako biste to opisali?
Odgovori djece.
Odgajatelj. Super, ali ti i ja smo odletjeli daleko od Zemlje, bojim se da nećemo imati dovoljno goriva, ajmo odletjeti malo bliže Zemlji i pogledati je.
Učitelj na ploču postavlja ilustraciju Zemlje – pogled iz svemira.


Odgajatelj. Ljudi, ovo je planet Zemlja! Sviđa li vam se ovaj izgled? Što je Zemlja, kako biste je opisali?
Odgovori djece.

Stvaranje problematične situacije

Odgajatelj. Naša Zemlja je jako lijepa! Uslikajmo je i pokažimo roditeljima što smo danas vidjeli! Oh, tko je uzeo kameru? Što nam je činiti? Kako uhvatiti takvu ljepotu?
Pretpostavke djece.
Odgajatelj. Tako je momci! Možete nacrtati Zemlju i pokazati je svojim roditeljima! Super, ali prvo ćemo malo umijesiti noge i ruke.

Motorička aktivnost

Djeca stanu u krug i trče jedno za drugim.
Očekuju nas brze rakete
Za letenje na planete.
Što god želimo,
Letjet ćemo na ovaj!
Ali postoji jedna tajna u igri: (Djeca čučnu)
Nema mjesta za zakašnjele!
Ponovite nekoliko puta.

Vizualna aktivnost

Odgajatelj. Bravo dečki! Samo mi opet imamo mali problem! Na put sam uzela boje, ali sam zaboravila na kistove! Ali imam jednu ideju! Slikat ćemo salvetama! Naš prostor je izvanredan i naši će crteži također biti izvanredni!
Učitelj objašnjava tijek rada.
Odgajatelj. Pred vama leži list albuma s obrisom Zemlje, paleta i salvete.




Odgajatelj. Uzmite jedan komad salvete i zgužvajte ga u grudicu. Umočimo u plavu boju i isprintajmo ocean, ali najvažnije je ne razmazati, nego isprintati.


Odgajatelj. Zatim uzimamo još jednu salvetu, također je zgnječimo, umočimo u smeđu boju - to su planine i zemlja.


Odgajatelj. Zatim zelenom bojom tiskamo livade, šume i polja.


Odgajatelj. Zemlja je spremna. Sada ćemo obojiti prostor ljubičastom bojom.


Odgajatelj. Završni dodir je obojiti udaljene zvijezde i planete žutom bojom.

Sažetak lekcije o upoznavanju s vanjskim svijetom u srednjoj skupini, tema: "Dan kozmonautike u vrtiću"

Ciljevi:

Upoznati djecu s poviješću praznika Dana kozmonautike.
Dajte početne podatke o planetima, suncu, mjesecu.
Rječnik: svemir, planeti, svemirski brod, Jurij Gagarin.
Učvrstiti znanje o geometrijski oblici Oh.
Poboljšati vizualne vještine i sposobnosti.
Razvijati prostornu maštu, finu i opću motoriku.
Poticati znatiželju.

Oprema:

Slike s portretima Jurija Gagarina, pasa Belka i Strelka, sazviježđa, Mjesec.
Balon.
Skup geometrijskih oblika, uzorak rakete sastavljen od ovih oblika.
Listovi papira s nacrtanim vanzemaljcima i raketama iz geometrijskih oblika, olovke.
Crteži sazviježđa.
Karton s izrezanim krugom, žuta i narančasta boja, spužve, oprema za slikanje.

Tijek lekcije:

Od davnina ljudi su gledali u nebo i razmišljali o tome kako se uzdići iznad oblaka i saznati što se tamo nalazi. Trebalo je mnogo, dugo vremena da ljudi nauče kako izgraditi ugodne aparate. A na njih prvi nisu letjeli ljudi, već životinje: štakori, a zatim psi. Pogledajte ovu sliku. (Pokazati). Na njemu možete vidjeti prve pse. Koji je odletio u svemir i vratio se natrag. Zovu se Belka i Strelka. I tek nakon što su drugi psi uspješno odletjeli u svemir, prvi čovjek je otišao tamo.
Prije mnogo godina, baš na današnji dan, kozmonaut Jurij Gagarin poletio je u svemir. (Prikaz portreta Jurija Gagarina).

U svemirskoj raketi
Zove se "Istok"
On je prvi na planeti
Mogao sam se uzdići do zvijezda.

Od tada na današnji dan svake godine obilježavamo Dan kozmonautike - praznik astronauta i svih koji im pomognu u uspješnom letenju u svemir.

Danas ćemo se igrati i astronauta: letjeti ćemo svemirskim brodom, pomagati vanzemaljcima, promatrati zviježđa.

Jurij Gagarin odletio je u svemir na raketi. Na primjeru s loptom pokazat ću vam kako leti raketa.

Učitelj napuhuje balon i prstima stisne rupu. A onda razgrne prste i lopta će iznenada prsnuti prema gore.

Naš je balon letio poput rakete – kretao se naprijed sve dok je u njemu bilo zraka. A raketa ne sadrži zrak, već gorivo.

Sada napravimo naše rakete od geometrijskih oblika.

Didaktička igra "Napravi raketu"

Djeci se nudi uzorak i skup geometrijskih oblika. Od čega trebate presavijati raketu.

Dinamična pauza "Astronauti slijeću na planete"

Na podu su položeni obruči raznih veličina i veličina. Djeca su podijeljena u dva tima "Istok" i "Munja" i izvode naredbe:
Članovi posade svemirskog broda "Vostok", postrojavaju se jedan za drugim.
Članovi posade svemirskog broda "Lightning", stoje u krugu.
Posada svemirske letjelice Vostok sletjela je na veliki žuti planet.
Posada svemirskog broda "Lightning" sletjela je na dva mala plava planeta.

Astronauti i znanstvenici otkrili su da na planetima koji se okreću oko našeg Sunca nema života: nekima je prehladno, drugima prevruće. Nitko ne živi na ovim planetima.

Samo naš planet Zemlja
Sve je useljivo.
Uostalom, Zemlja je vrtni planet
Ovaj prostor je hladan.
Samo ovdje šume buke
Ptice selice klikću.
Čuvajte svoj planet -
Uostalom, nema druge, slične!

Ali možda negdje daleko, daleko, blizu druge zvijezde. Na udaljenim planetima postoje živa bića. One koji žive na drugim, drugim planetima nazivamo “vanzemaljcima”. Upravo sada vanzemaljci trebaju našu pomoć: moramo im pomoći da pronađu svoje svemirske brodove.

Didaktička igra "Sjeme vanzemaljce u svemirskim brodovima"

Pogledajte list i odgovorite mi djeco:
Tko leti kojom raketom?

Na listu papira vanzemaljci su nacrtani iz geometrijskih oblika i raketa u obliku istih figura. Potrebno je linijom povezati slike rakete i vanzemaljca, koje se sastoje od istih geometrijskih oblika.

Iznad Zemlje kasno u noć,
Samo ispruži ruku
Uhvatit ćete se za zvijezde:
Čini se da su u blizini.
Možeš uzeti paunovo pero,
Dodirnite kazaljke na satu,
jaši dupina,
Zaljuljajte se na vagi.
Iznad Zemlje kasno u noć,
Ako pogledate u nebo
Vidjet ćete, kao grozdovi,
Vise sazviježđa.

Didaktička igra "Daj ime zviježđima"

Dečki, astronomi - znanstvenici koji promatraju i proučavaju zvijezde otkrili su nova zviježđa na nebu i mole nas da vam pomognemo smisliti imena.
Sklopite ruke u cijev jednu za drugom, kao da gledate kroz teleskop, i pažljivo pogledajte ovo zviježđe. Kako to možete nazvati?

Mala kuća
Ptica
Kišobran
Cvijet

Kad noću gledamo u nebo, što vidimo? (Pokaži slike. Odgovori djece). Zvijezde i mjesec.
Mjesec je satelit naše planete Zemlje.

Samo sunce ide na spavanje
Mjesec ne sjedi mirno.
Hoda po nebu noću
Slabo obasjava zemlju.

Sada će naša raketa ići na Mjesec. Tamo ćemo nacrtati lunarni portret. Ali prvo, pripremimo prste.

Gimnastika prstiju

"Sunce"
(Dva dlana prekrižena jedan s drugim, prsti rašireni)

"Raketa"
(Dlanovi su povezani kažiprstom, srednjim i prstenjakom, donji dijelovi dlanova su rašireni, zapešća na stolu)

"Lunohod"
(Prstima dodirujte površinu stola, zaobilazeći sve nepravilnosti, bočno, poput "pauka")

Slikanje spužvom "Mjesec"

Djeca se pozivaju da na list crnog papira stave list kartona s izrezanim krugom i spužvom nanesu boju na krug (ne razmazujući, već pritiskajući). Zatim pažljivo uklonite karton i prstima obojite krugove-kratere.

I mi živimo s vama na planeti ... Zemlji.

Težimo čudima
Ali nema ništa divnije
Nego letjeti i vratiti se
Pod krovom svoje kuće!

O svemu na svijetu:

Godine 1930. u SAD-u je objavljen The Rogue Song, film o otmici djevojke u planinama Kavkaza. Glumci Stan Laurel, Lawrence Tibbett i Oliver Hardy glumili su lokalne lopove u ovom filmu. Iznenađujuće, ovi glumci su vrlo slični junacima ...

Materijali presjeka

Nastava za mlađu grupu:

Nastava za srednju skupinu.

Sažetak GCD u viša grupa na crtanje na temu

"Što je astronaut vidio iz rakete?"

Svrha: Stvaranje socijalne razvojne situacije poticanjem na prikazivanje fantastičnih priča.

Materijal: bijeli listovi A4 papira, gvaš, kistovi različitih veličina, salvete, prezentacija

Pripremni rad: razgovor "Praznik - 12. travnja" (Jurij Gagarin, prve životinje u svemiru, Sunčev sustav, planeti)

moždani udar:

Organiziranje vremena

Ljudi, dobili smo poruku iz svemira u kojoj se od nas traži pomoć. Želite znati kome je potrebna pomoć i zašto? Pogodi zagonetku

U šeširu s okruglim obodom

I hlače do koljena

Zauzet raznim stvarima

Samo učenje za njega je previše lijeno

Tko je on, brzo pogodite

Kako se on zove? (Ne znam)

Glavni dio

Odletio je na mjesec i još se nije vratio. Bojite li se ako se nađete sami na nepoznatim mjestima?

Želite li pomoći Dunnou da se vrati na zemlju? Kako se to može učiniti?

Što možete letjeti na mjesec?

Gdje možemo pronaći raketu?

Ali bez znanja o strukturi Sunčevog sustava, neće nas poslati u svemir? Možete li mi pomoći da to shvatim?

Što je na slici? (Sunčev sustav)

Što je u središtu Sunčevog sustava? (Sunce)

Koliko planeta kruži oko Sunca? (9)

Poslušajte pjesmu i zapamtite imena planeta

Svi planeti po redu

Svatko od nas će nazvati:

Prvi-Merkur

Druga-Venera

Treća-Zemlja

Četvrti-Mars

Peti-Jupiter

Šesti-Saturn

Sedmi-Uran

Iza njega je Neptun

Osmi je po redu

A nakon njega tek kasnije

I deveti planet

Zove se Pluton

Tako smo se sjetili svih planeta

Kako se zove planet iza Zemlje? (Mars)

Kako se mogu nazvati stanovnici ovog planeta? (vanzemaljac, vanzemaljac, marsovac)

Hvala vam što ste mi pomogli prisjetiti se Sunčevog sustava. Sada ćemo sigurno biti poslani u svemir

Spreman si? Spremio sam se

Fizminutka

Popnite se u raketu (maršira u mjestu)

I mi se opraštamo od Zemlje. ( Desna ruka gore, mašući)

Ovi otvoreni prostori nas zovu, (obje ruke naprijed, spojite dlanove)

Letimo u svemir strelicom. (Raširite ruke u stranu)

Raketa juri ravno u nebo! (Ruke ispružene iznad glave, spojeni prsti (raketa)

Zvijezde osvjetljavaju put. (Salutirajte prstima)

Možda na Saturnu negdje (Pljesne rukama)

Netko nas susreće.

Izaći ćemo u svemir - (Marširanje u mjestu)

Samo ne zaboravite svemirsko odijelo!

Kako želiš ići na Zemlju! (Sjedni)

Sve nazad! Na putu nazad! (Ruke ispružene iznad glave, spojeni prsti (raketa)

Dakle, Dunno je sletio na zemlju s nama

Zašto je Dunno tužan?

Željela je prijateljima pokazati što je vidjela u svemiru, ali ne zna crtati

Je li nam žao, možemo li pomoći Dunno?

Nikita, što da nacrtam? (Što je viđeno u svemiru iz rakete)

Praktični rad

Ljudi, prvo, što mislite da bi trebalo nacrtati? (baza, prostor)

U koju boju ćemo obojiti prostor? (plava, ljubičasta)

Dok nam se papir suši, odmorit ćemo se (fizička minuta za oči)

Što ćemo sada nacrtati? (što se vidi iz svemira)

Ishod

Dunno je sretan i hvala vam na pomoći, već priča svojim prijateljima o svom putovanju, a pokazat će i vaše crteže. Dunno svakome od vas daje zvijezdu za vašu pomoć

travnja, 2. nedjelja Leksička tema "Prostor". Zvuk [eh]. Slovo Ee

Korekcijski odgojni ciljevi. Formiranje ideja o svemiru, istraživanje svemira od strane ljudi, rad astronauta. Proširivanje razumijevanja važnosti rada odraslih. Proširivanje, usavršavanje i aktiviranje rječnika na temu "Svemir" (svemir, astronaut, brod, raketa, stanica, prozor, satelit, let, planet, zvijezda, orbita; prvi, svemir, orbitala; gospodar, let, lansiranje). Poboljšanje vještine čitanja.

Korekcijski i razvojni ciljevi. Razvijanje verbalnih komunikacijskih vještina, koherentnog govora, vizualne percepcije i pažnje, mišljenja, kreativne mašte, opće, fine i artikulacijske motorike, koordinacije govora s pokretom.

Popravni i odgojni ciljevi. Formiranje vještina suradnje, interakcije, samostalnosti, inicijative.

Oprema. Magnetna ploča, predmetne slike na temu "Svemir", slika VM Karataya "Izgradnja svemirske stanice" (1 Svi radovi su dobri. Za djecu o zanimanjima, - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), bilježnica br. 1 prema broju djece, posuda s olovkama, plosnate slike zvijezda na kojima su ispisane riječi i rakete, slike malih predmeta sa glasom [p] u nazivima, lopta.

Preliminarni rad. Razmatranje slika u bilo kojoj dječjoj enciklopediji ili slajdova sa slikama zvjezdanog neba, Mjeseca, Mliječne staze, nekih zviježđa, razgovor na temu "Svemir" u lekciji o razvoju govora. Provođenje igre "Kozmonauti" u središtu igara uloga. Učenje vježbe rakete. Tvorba srodnih riječi riječi zvijezda u individualnim satima s logopedom.

Tijek lekcije

1. Organizacijski trenutak. [Razvoj vještina slogovne analize riječi. Najava teme sata.]

Logoped poziva djecu u ordinaciju, pozdravlja ih i poziva da se pripreme za sat. Na stolu ispred svakog djeteta nalazi se slika predmeta.

Govorni terapeut. Stanite blizu stolica, pogledajte svoje slike. Sjest će onaj tko će svoju sliku imenovati i njezino ime podijeliti na slogove.

1. p e ben o k. Ra-ke-ta. U ovoj riječi postoje tri sloga.

2. dijete. Satelit. U ovoj riječi postoje dva sloga.

3. dijete. Astronaut. U ovoj riječi postoje tri sloga.

4. dijete. Mjesec. U ovoj riječi postoje dva sloga.

Govorni terapeut. Dobro napravljeno! Prvi zadatak ste obavili brzo i točno.

1. Razmatranje slike „Izgradnja svemirske stanice“ i razgovor o njoj. [Proširenje, pojašnjenje i aktiviranje vokabulara na temu "Svemir". Razvoj dijaloškog govora.]

Logoped postavlja sliku na magnetsku ploču i skreće pažnju djece na nju.

Govorni terapeut. Pogledajte sliku pod nazivom Izgradnja svemirske stanice. Što i koga vidite na njemu?

Djeca. Vidimo svemirsku stanicu i astronaute.

Govorni terapeut. Pravo. Ovo je uistinu svemirska stanica. Zove se orbitalna jer se nalazi u Zemljinoj orbiti i kreće se oko Zemlje ogromnom brzinom. Kozmonauti su napustili orbitalnu stanicu u otvoreni svemir i sklapaju novu opremu. Treba im za istraživanje svemira. Što još vidite u svemiru?

Djeca. Vidimo Zemlju, Mjesec i mnoge zvijezde.

Govorni terapeut. Što možete reći o Zemlji? Koja Zemlja?

Djeca. Plava, daleka, lijepa.

Govorni terapeut. A što je mjesec?

Djeca. Mala, hladna, okrugla.

Govorni terapeut. Koje zvijezde vidite?

Djeca. Velika, sjajna, svijetla.

Govorni terapeut. Što mislite kakav posao imaju astronauti?

Djeca. Teško, zanimljivo, važno, opasno.

Govorni terapeut. Pravo. Astronauti doista rade vrlo važan posao. Zahvaljujući ovom radu na Zemlji se razvijaju znanost i tehnologija.

Logoped uklanja sliku.

3. Pogađanje zagonetki. [Razvoj koherentnog govora, mišljenja.]

Govorni terapeut. Sada pokušajte pogoditi moje zagonetke. Koja je stanica brža od bilo kojeg vlaka?

Djeca. Orbitalna.

Govorni terapeut. Zašto to misliš?

Djeca. Ima vrlo veliku brzinu.

Govorni terapeut.

Ugljevi gori -

Ne možete ga dobiti s mjericom.

Možete ih vidjeti noću

I da ga ne vidim danju.

Što je ovo?

Djeca. Ovo su zvijezde.

Govorni terapeut. Kako si pogodio?

Djeca. Zvijezde žarko gore, ali se danju ne vide.

Govorni terapeut. Kako si pametan! Dobro napravljeno!

4. Rad u bilježnici br.1. (Razvoj fine motorike. Prevencija poremećaja pisanja.)

Logoped djeci dijeli bilježnice, na stol stavlja posudu s olovkama.

Govorni terapeut. Bacite pogled na stranicu s lijeve strane. Što vidiš?

Djeca. Ovo je raketa i satelit.

Govorni terapeut. Uzmite bilo koju olovku u boji. Ocrtajte raketu duž konture, a zatim je obojite.

Djeca izvršavaju zadatak. Logoped ocjenjuje njihov rad, a zatim uklanja bilježnice i olovke.

5. Pokretna vježba "Raketa". [Koordinacija govora s pokretom. Razvoj kreativne mašte.]

Logoped poziva djecu da izađu na tepih i predlaže izvođenje poznate vježbe.

A sada smo s vama, djeco,

Marširanje u krugu.

Odletimo na raketi.

Podignite se na prste

Podignite se na prste, povucite ruke

gore, zatvarajući ih.

A onda ruke dolje.

Spustili su ruke.

Jedan, dva, pruži ruku.

Ponovno se istezanje.

Evo rakete koja leti!

Trčite u krug na prstima.

V. Volina

6. Vježba "Tko je to?" [Pojašnjenje vokabulara na temu "Profesije".]

Logoped uzima loptu.

Govorni terapeut. Sada me zanima znate li dobro što rade predstavnici različitih profesija. Ja ću reći čime se čovjek bavi, a vi ćete imenovati njegovu profesiju. Učite djecu.

1. dijete. Učitelj, nastavnik, profesor.

Govorni terapeut. Liječenje ljudi.

2. dijete. Liječnik.

Govorni terapeut. Vozi vlak.

3. dijete. Vozač.

Govorni terapeut. Istražuje prostor.

4. dijete. Astronaut.

Govorni terapeut. Dobro napravljeno! Vi ste se nosili s ovim mojim zadatkom.

7. Igra s loptom "Obitelj riječi". [Poboljšanje gramatičke strukture govora (tvorba jednokorijenskih riječi).]

Govorni terapeut. Igrajmo se i oblikujmo riječi jedne obitelji na riječ zvijezda. Sjednite na tepih. Zakotrljajmo loptu jedno drugom. Kako se zvijezda može nazvati od milja?

1. rebro. Zvjezdica.

Govorni terapeut. Ako na nebu ima mnogo zvijezda, što je to?

2. dijete. Zvjezdana.

Govorni terapeut. Kako možete nazvati brod koji leti prema zvijezdama?

3. dijete. Zvjezdani brod.

Govorni terapeut. Kako se u bajkama zove čarobnjak koji zvijezdama određuje budućnost?

4. dijete. Astrolog.

Govorni terapeut. Nevjerojatan! Usrećio si me.

8. Igra "Tko će letjeti u raketi." [Automatizacija izgovora glasa [p] u aktivnostima igre.]

Logoped skida loptu i na tepih postavlja ravne slike rakete s izrezanim prozorima i zvijezdama, a po tepihu raspršuje male slike predmeta.

Govorni terapeut. Pošaljimo junake iz bajki u svemir. Popravi sliku na prozoru i reci tko će letjeti u raketi na Mars i Veneru. Pazite na izgovor glasa [p].

1. Rebenok. Čeburaška će letjeti na Mars i Veneru.

2. dijete Buratino će letjeti na Mars i Veneru zajedno sa Čeburaškom.

3. dijete. Čeburaška i Buratino ponijet će Crvenkapicu sa sobom na Mars i Veneru.

4. dijete. Zajedno s Čeburaškom, Buratinom i Crvenkapicom, Djed Mraz će odletjeti na Mars i Veneru.

Govorni terapeut. Dobro napravljeno. Raketa je otišla na Mars i Veneru.

9. Čitanje riječi s prošlim slovima. [Poboljšanje vještina čitanja.]

Logoped uklanja sliku rakete.

Govorni terapeut. Uzmi jednu zvijezdu s tepiha i pročitaj riječi napisane na njoj.

1. dijete. Prostor.

2. dijete. Satelit.

3. Rebenok.Kozmonaut.

4. rebenok.Kozmonauti.

Govorni terapeut. Dobro napravljeno! Odlično čitaš!

10. Kraj lekcije. [Ocjenjivanje dječjeg rada.] Logoped traži od djece da se prisjete što su radili, nabroje igre i zadatke, a zatim ocjenjuju rad svakog djeteta.