Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй. Сансрын нисгэгчдийн өдөр. Ахлах бүлгийн уламжлалт бус техникээр зурах хичээлийн хураангуй "Сансрын аялал" сэдэв Ахлах бүлгийн сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан зураг

Сэдэв: "Сансрын нисгэгчдийн өдөр".

ЗОРИЛГО: Сансар огторгуйн талаархи санаагаа зураг дээр тусгах.

ЗОРИЛГО: хүүхдүүдэд баярын сэтгэгдлийг тусгахын тулд зурган дээр сургах.

Сансар огторгуйтай танилцлаа.

Хөгжүүлэх уран сайхны бүтээл, гоо зүйн ойлголт.

ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНД БЭЛТГЭЛ:

Хичээл эхлэхээс өмнө бүлгийн өрөөг агааржуулдаг. Туслах нь нойтон цэвэрлэгээ хийдэг. Би самбарын урд эгнээнд ангиудын ширээ зассан. Би самбар дээрх орон зайн дүрслэлийг хайчилдаг. Би хүүхэд бүрт зургийн материалыг бэлддэг: цомгийн хуудас, усан будаг, сойз, усны сав. Би хөгжмийн төвд урьдчилан бэлтгэсэн дискээ тавьсан.

ӨМНӨХ АЖИЛ:

Сансар огторгуйн талаархи зургуудыг сонго. Хүүхдүүдтэй сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн талаар ганцаарчилсан болон багаар ярилцаж, хүүхдүүдийн энэ талаар юу мэддэгийг олж мэдэх. Хүүхдэд сансрын нисгэгчдийн тухай сонин, сэтгүүлээс тусдаа ангиуд уншиж өгөх.

МАТЕРИАЛ: цомгийн хуудас, усан будаг, будгийн сойз, лааз, салфетка, "Сансар" сэдэвт зураг-зураг.

БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГАА ШУУД ХИЙХ ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТ, АРГАЧЛАЛ:

(Багш сансрын нисгэгчдийн тухай дууны бичлэг бүхий дискийг оруулав.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ дуу юуны тухай вэ?

Хүүхдүүд: Сансрын нисгэгчдийн сансрын нислэгийн тухай.

Хүүхдүүд: Сансрын нисгэгчдийн өдөр.

Хүүхдүүд : Энэ өдөр анх удаа хүн - Юрий Гагарин сансарт нисэв.

(Багш анхны сансрын нисэгч Юрий Гагарины зураг-зураг харуулж байна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Оньсого тааг: Тэр час улаан сүүлээ дэлгэв,

Оддын сүрэг рүү нисэн одов.

Үүнийг манайхан барьсан

Гариг хоорондын ... (пуужин).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тоглохыг хүсч байна уу?

ТОГЛООМ "САНСАР НАРТГҮЙ"

(Хүүхдүүд, гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхдаг):

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна

Гаригуудыг тойрон алхахад зориулагдсан

Бидний хүссэнээр -

Бид энэ рүү нисэх болно!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий:

Хоцорсон хүмүүст газар байхгүй!

(Хүүхдүүд зугтаж, цагирагт байраа эзлэхийг оролддог. Нэг пуужинд "сансрын нисгэгч" -ийн 2 хүүхэд л сууж чадна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хүн яагаад сансарт нисэхээр шийдсэн гэж та бодож байна вэ?

(3-4 хүүхдийн санал бодлыг сонсдог)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сансрын пуужинд

"Зүүн" гэж нэрлэдэг

Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм

Би одод хүртэл гарч чадсан.

Энэ тухай дуу дуулдаг

Хаврын дусал:

Үүрд ​​хамт байх болно

Гагарин, дөрөвдүгээр сар. В.Степанова: "Юрий Гагарин"

Пуужинг дүрсэлсэн зургуудыг харцгаая. Одот тэнгэр... Сайхан биш гэж үү? Пуужингийн бие ямар байдгийг хараарай?

Хүүхдүүд: Конус дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Өнөөдөр бид сансрын тухай, анхны сансрын нисэгчийн тухай ярилцлаа. Жил бүрийн 4-р сарын 12-нд манай эх орон Орос улс сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэж, сансрын баатруудыг хүндэтгэдэг. Олон улсын сансрын станц одоогоор сансарт байна. Орос, Америкийн хөлөг онгоцууд түүн дээр зогсдог. Сансрын нисэгчид өөр өөр улс орнуудсансарт хамтран ажиллах. Залуус аа, та бүхэн орон зайг хэрхэн төсөөлж байгааг зурцгаая. Тэгээд сансар огторгуйн бүтээлүүдээрээ үзэсгэлэн гаргана.

(Хүүхдүүд хөгжмийг тайвшруулахын тулд ажилладаг.)


Оксана Зайферт

Зураг зурахад зориулсан GCD-ийн хураангуй« Сансрын нислэг»

Зорилтот: хүүхдүүдийг баяраар үргэлжлүүлэн танилцуулах - Өдөр Сансрын нисгэгч.

Даалгаврууд:

1. Хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүлэх пуужин зурахруу нисч байна Гадаад орон зай.

2. Баярын өдөр - өдрийг сонирхох Сансрын нисгэгч.

3. Гоо зүйн ойлголт, ой санамж, анхаарал, яриаг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: тухай шүлэг унших Гадаад орон зай, оньсого зохиох, тухай дүрслэл үзэх сансрын нисэгчид, гаригууд, зурах зайуламжлалт бус техникээр)

Материал (засварлах): Хүүхэд бүрт зориулсан А4 хэмжээтэй хар цаас, гуаш будаг, багс, лонхтой ус, салфетка, зураг чимэглэл сансар огторгуй ба сансрын нисгэгчид, гадаа тоглоомонд зориулсан өөр өөр өнгийн цагираг, обуд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу залуусаа! Удахгүй манай улс орон даяар нэгэн баяр болох өдрийг тэмдэглэх болно Сансрын нисгэгч! 4-р сарын 12 - энэ өдөр хүн анх тоглосон нислэгдэлхий даяар пуужин дээр! Мөн эхнийх нь нэр сансрын нисгэгч - Юрий Гагарин... (тухайн зургуудыг харуулж байна Гадаад орон зай, эхний сансрын нисгэгч) Өнөөдөр бид явах болно сансрын аялал ! Чи бэлэн? (хүүхдийн хариулт)Бид хаашаа явахыг та одоо тааварлах болно.

Гайхамшигт шувуу - час улаан сүүл.

Оддын сүрэгт нисэв.

Хариулах: пуужин.

Багш янз бүрийн пуужингийн дүрслэлийг харуулж байна сансрын хөлөг.

Хүүхдүүд зөөлөн модулиудаар хийсэн урьдчилан бүтээсэн пуужинд сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оньсого тааварлаарай.

Нэг хүн пуужинд сууж байна.

Тэр зоригтойгоор тэнгэрт нисч,

Мөн бидэн дээр түүний сансрын хувцастай

Тэр хүн орон зай харагдана.

Хариулах: сансрын нисгэгч.

Сансрын нисэгчидтусгай хувцас өмсөх - сансрын хувцас. (зураг харуулж байна)Энэ ямар хүчтэй болохыг хараарай!

Сансарын хувцасаа өмсөөд явцгаая нислэг! (хүүхдүүд толгойн тууз зүүж, хөгжимд нүдээ аниад төсөөлдөг нислэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, бид нээлттэй байна Гадаад орон зай, чи юу харж байгаагаа надад хэлээч? (хүүхдийн хариулт)Алс холын гаригууд бидэнд гэрэлт од мэт санагддаг, эрдэмтдийн гэрэл зургийг авсан гаригуудыг хараарай. (нарны аймгийн гаригуудын дүрслэлийг үзүүлж байна)Одоо бид тоглох болно!

Гадаа тоглох "Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна"

By бүлэгпуужингийн цагирагуудыг байрлуулсан байна. Тэдний тооны хувьд тоглодог хүмүүсээс хэд хэдэн цөөн байдаг. Хүүхдүүд гараа нийлүүлж, тойрог хэлбэрээр алхдаг үгээр:

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна.

Гариг руу нисэхэд зориулагдсан.

Бидний хүссэнээр,

Ийм дээр нисье!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий:

Хоцорсон хүмүүст газар байхгүй!

Сүүлийн үгсийн дараа хүүхдүүд тарж, байр эзэлнэ "Пуужингууд"(хэрэв олон хүүхэд байгаа бол та хоёр, гурван хүн нэг пуужинд сууж болно) өөр өөр авна сансрын позууд... Пуужинд байр авч чадаагүй хүмүүс хамгийн сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй позуудыг сонгодог. сансрын нисэгчид... Дараа нь бүгд эргэн тойрондоо эргэн орж, тоглоом дахин эхэлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, бид та нартай тоглосон, одоо бид хийдэг пуужин зурах болно сансрын нислэг. (арга замыг харуулж байна пуужин зурах, хүүхдүүд зурдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: тэгээд одоо жаахан амрах болно.

Биеийн тамирын тоглоом "Сансарын хувцас сансрын нисгэгч»

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Сансрын нисгэгчдэд тусгай сансрын хувцас хэрэгтэй - скафандр... Энэ нь хүний ​​биеийг хамгаалж, амьсгалах боломжийг олгодог. Бид ч гэсэн одоо орлоо Гадаад орон займөн бид скафандр өмссөн байна.

Толгой дээр сансрын нисгэгчдийн дуулга(толгой хазайж, эргэх).

Комбинзон нь эвтэйхэн байх ёстой бөгөөд хөдөлгөөнийг хязгаарлахгүй. (биеийн эргэлт, хазайлт).

Гараа бээлийээр хамгаална (гараа эргүүлэх, гараа зангидах, тайлах).

Гутал сансрын нисгэгчмаш нягт ултай (газар дээрээ алхах, үсрэх).

Мөрний ард нуруундаа үүргэвчтэй чухал төхөөрөмжүүдболон агаарын цилиндрүүд (мөрөө өргөж, буулгах, амьсгалах-амьсгалах)

Хүүхдүүд үргэлжлүүлнэ зурах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар ямар сайхан хүн бэ, ямар сайхан пуужинтай вэ! Тэгээд бид буцаж ирэх цаг болжээ дэлхий хүртэлх зай! Пуужинд суудлаа эзэлнэ үү! (хүүхдүүд суугаад хөгжмийн аясаар цэцэрлэг рүүгээ буцна.)

Анхаарал тавьсанд баярлалаа!



















Холбогдох хэвлэлүүд:

"Сансар руу нисэх" ахлах бүлгийн эцсийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: хүүхдийн дүрмийн чадварыг тодорхойлох. Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал: танин мэдэхүй (дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, өргөжүүлэх.

Програм хангамжийн агуулга: Хуруугаараа зурах дасгал. Орон зайн ойлголт, бүтээлч төсөөлөл, ажиглалтыг хөгжүүлэх.

Сэдэв: "Будсан даавуу". Програм хангамжийн агуулга: Танилцуулах шинэ технологибатик зурахдаа. Хүүхдүүдэд загвараар загвар зурахыг заа.

"Сансар руу нисэх" КВН-ийн бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй."Сансар руу нисэх" KVN-ийн бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй Зорилго: Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: сансар огторгуй, нарны гаригуудын тухай.

"Сансар руу нисэх" гадаад ертөнцтэй танилцах GCD-ийн хураангуй."Сансар руу нисэх" бэлтгэл бүлгийн танилцуулгатай шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм. Бэлтгэсэн: сурган хүмүүжүүлэгч.

Сургуулийн өмнөх насны бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Сансараар аялах" сэдэвт уламжлалт бус зургийн талаархи GCD-ийн хураангуй.

Салова Елена Викторовна, сурган хүмүүжүүлэгч, MBDOU - Екатеринбург хотын 7-р цэцэрлэг
Тодорхойлолт:Уламжлалт бус зургийн GCD-ийн энэхүү хураангуй нь сургуулийн өмнөх насны ахлах бүлгийн сурагчдад зориулагдсан болно. Энэ нь сурган хүмүүжүүлэгч, багш нарт сонирхолтой байх болно нэмэлт боловсролболон эцэг эх.
Зорилтот- уламжлалт бус зургийн тусламжтайгаар хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:
Сурах даалгавар:

- уламжлалт бус зурагтай танилцах - салфеткагаар зурах;
- сансрын талаарх мэдлэгээ нэгтгэх.
Хөгжлийн даалгавар:
- уламжлалт бус хэрэгсэлтэй ажиллах чадварыг бий болгох;
- хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын даалгавар:
- Дэлхий болон сансар огторгуйд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх;
- хүрээлэн буй ертөнцийн гоо үзэсгэлэнг мэдрэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
Төлөвлөсөн үр дүн:
- олж авсан мэдлэгээ хэрэгжүүлэх чадвартай байх;
- анхааралтай сонсож, асуултанд хариулах чадвартай байх;
- өгсөн үүрэг даалгаврыг гүйцэтгэх чадвартай байх.
Хамтарсан үйл ажиллагааны хэлбэр:тоглох, харилцах.
Байгууллагын хэлбэр:хамтын.
Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Нийгэм, харилцааны хөгжил".
Сургалт-арга зүйн багц:
Байгууламж:

харааны - нарны аймгийн дүрслэл, нар, дэлхийг сансар огторгуйгаас харах;
тоног төхөөрөмж - соронзон самбар;
материал, багаж хэрэгсэл - гуаш, цаасан салфетка, цомгийн хуудас.

Хичээлийн явц

Хүүхдийн мэдлэгийг шинэчлэх

Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, өнөөдөр бид тантай хамт аялалд гарах гэж байна! Гэхдээ энгийн зүйлд биш, харин сансар огторгуйд! Бид юу авч явах хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна! Бид эд зүйлсээ бэлдсэн, одоо хувцаслах хэрэгтэй. Сансрын нисэгчид юу өмсдөг вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Тийм ээ, та скафандр өмсөх хэрэгтэй. Тэр биднийг хамгаалж, агаар өгөх болно, учир нь сансарт агаар байхгүй, хүн түүнгүйгээр амьдарч чадахгүй. Одоо бид дугуйнд суугаад нисэх хэрэгтэй. Тийм үү? /Үгүй/Яагаад бид сансарт унадаг дугуй унаж болохгүй гэж?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Мэдээжийн хэрэг, унадаг дугуй нисч чадахгүй. Мөн та зөвхөн тусгай тээврийн хэрэгслээр сансарт хүрэх боломжтой. Энийг юу гэдэг вэ? /пуужин/Бид пуужинд сууж байна! Бидний аялал эхэлж байна!

Хурууны гимнастик

1,2,3,4,5 (Хүүхдүүд ээлжлэн нэг гарынхаа хурууг жижиг хуруугаараа нугалж, нөгөө гарынхаа долоовор хуруугаар тусалдаг.)
Сансарт нисцгээе (Хүүхдүүд нударгаараа зангидсан сойзоор эргүүлдэг).
1 - сүүлт од.
2 - гариг.
3 - сарны ровер.
4 - оддын хөлөг онгоц.
5 - дэлхий (Хүүхдүүд эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа ээлжлэн тайлдаг).
Баяртай найзуудаа! (Хүүхдүүд баяртай гэж байгаа мэт гараа даллана).
Нөгөө гартаа ч мөн адил.

Харилцааны үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, хар даа, бид аль хэдийн сансарт нисч байна! Өө, манай иллюминатор сансар огторгуйн тоосонд дарагдсан байна, үүнийг арчъя.
Хүүхдүүд гараараа дугуй хөдөлгөөн хийдэг. Багш нарны аймгийн дүрсийг самбар дээр байрлуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, бид та нартай хэр хол ниссэнийг хараарай. Бид юу харж байна вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ нь зөв, энэ бол нарны аймаг юм. Түүний төвд Нар од байдаг бөгөөд гаригууд түүнийг тойрон эргэдэг. Нарны аймагт ямар гариг ​​байдгийг хэн мэдэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт. Багш хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Нарандаа жаахан ойртоод нисье?
Багш самбар дээр нарны дүрслэлийг байрлуулсан - сансар огторгуйн дүр төрх.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Нарыг сансраас харахад ямар үзэсгэлэнтэй, сонирхолтой болохыг хараарай! Та үүнийг хэрхэн тодорхойлох вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Гайхалтай, гэхдээ та бид хоёр дэлхийгээс хол ниссэн, түлш хүрэлцэхгүй байх вий гэж айж байна, дэлхий рүү бага зэрэг ойртож, түүнийг харцгаая.
Багш самбар дээр дэлхийн дүрслэлийг байрлуулдаг - сансраас харах.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, энэ бол Дэлхий! Энэ төрх танд таалагдаж байна уу? Дэлхий гэж юу вэ, та үүнийг хэрхэн дүрслэх вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох

Сурган хүмүүжүүлэгч.Манай дэлхий маш үзэсгэлэнтэй! Түүний зургийг авч, өнөөдөр харсан зүйлээ эцэг эхдээ үзүүлцгээе! Өө, хэн камер авсан бэ? Бид юу хийх вэ? Ийм гоо сайхныг бид яаж авах вэ?
Хүүхдүүдийн таамаглал.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Тийм шүү залуусаа! Та дэлхийг зурж, эцэг эхдээ үзүүлж болно! Гайхалтай, гэхдээ эхлээд бид хөл, гараа бага зэрэг зуурна.

Моторын үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, бие биенийхээ араас гүйдэг.
Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна
Гариг руу нисэхэд зориулагдсан.
Бидний хүссэнээр,
Бид энэ рүү нисэх болно!
Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий: (Хүүхдүүд доош суудаг)
Хоцорсон хүмүүст газар байхгүй!
Хэд хэдэн удаа давтана.

Харааны үйл ажиллагаа

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна залуусаа! Зөвхөн бидэнд дахиад л жижиг асуудал байна! Би аялалдаа будаг авсан, гэхдээ би багсныхаа талаар мартсан! Гэхдээ надад нэг санаа байна! Бид салфеткагаар будах болно! Бидний орон зай ер бусын бөгөөд бидний зурсан зургууд ч бас ер бусын байх болно!
Багш ажлын явцыг тайлбарладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч.Таны өмнө дэлхийн тойм бүхий цомгийн хуудас, палитр, салфетка зэргийг хэвтүүлнэ.




Сурган хүмүүжүүлэгч.Нэг хэсэг салфетка аваад бөөнөөр нь үрчий. Цэнхэр будганд дүрж, далай хэвлэе, гэхдээ хамгийн гол нь түрхэх биш, харин хэвлэх явдал юм.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Дараа нь бид өөр салфетка авч, буталж, хүрэн будгаар дүрнэ - эдгээр нь уулс, газар юм.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Дараа нь бид нуга, ой мод, талбайг ногоон будгаар хэвлэдэг.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Дэлхий бэлэн боллоо. Одоо бид нил ягаан будгаар орон зайг будна.


Сурган хүмүүжүүлэгч.Эцсийн шийдэл бол алс холын одод, гаригуудыг шар будгаар будах явдал юм.

Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй, сэдэв: "Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилго:

Хүүхдийг сансрын нисгэгчдийн баярын түүхтэй танилцуулах.
Гариг, нар, сарны тухай анхны мэдээлэл өгнө үү.
Толь бичиг: сансар, гариг, сансрын хөлөг, Юрий Гагарин.
тухай мэдлэгээ нэгтгэх геометрийн хэлбэрүүдӨө.
Харааны ур чадвар, чадварыг сайжруулах.
Орон зайн төсөөлөл, нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Сониуч байдлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Юрий Гагарин, Белка, Стрелка нохойн хөрөг, одны орд, сарны хөрөг бүхий зургууд.
Бөмбөлөг.
Геометрийн дүрсүүдийн багц, эдгээр дүрсээс бүрдсэн пуужингийн загвар.
Геометрийн дүрс, харандаагаар зурсан харь гаригийнхан, пуужин бүхий цаасан хуудас.
Од эрхсийн зураг.
Зүссэн тойрог бүхий картон, шар, улбар шар өнгийн будаг, хөвөн, будах төхөөрөмж.

Хичээлийн явц:

Эрт дээр үеэс хүмүүс тэнгэрийг харж, үүлнээс дээш гарч, тэнд юу байгааг олж мэдэх талаар бодож ирсэн. Хүмүүс аятайхан аппарат барьж сурахад маш их хугацаа шаардагддаг. Тэдэн рүү хамгийн түрүүнд хүмүүс биш, харин амьтад ниссэн: харх, дараа нь нохой. Энэ зургийг хараарай. (Үзүүлэх). Үүн дээр та анхны нохойнуудыг харж болно. Сансарт нисээд буцаж ирсэн. Тэдний нэрийг Белка, Стрелка гэдэг. Бусад нохойнууд сансарт амжилттай ниссэний дараа л анхны хүн тийшээ очив.
Олон жилийн өмнө яг энэ өдөр сансрын нисгэгч Юрий Гагарин сансарт ниссэн билээ. (Юрий Гагарины хөргийг үзүүлэв).

Сансрын пуужинд
"Зүүн" гэж нэрлэдэг
Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм
Би одод хүртэл гарч чадсан.

Түүнээс хойш энэ өдөр бид жил бүрийн Сансрын нисгэгчдийн өдөр буюу сансрын нисэгчид болон сансарт амжилттай нисэхэд тусалсан бүх хүмүүсийн баярыг тэмдэглэдэг.

Өнөөдөр бид бас сансрын нисгэгчдийг тоглох болно: бид сансрын хөлөг онгоцоор нисч, харь гарагийнханд туслах, одны оддыг ажиглах болно.

Юрий Гагарин сансарт пуужингаар ниссэн. Би бөмбөгийг жишээ болгон ашигласнаар пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулах болно.

Багш бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа шахдаг. Тэгээд тэр хуруугаа тайлахад бөмбөг гэнэт дээшээ дэлбэрнэ.

Манай бөмбөлөг яг л пуужин шиг ниссэн - дотор нь агаар байгаа л бол урагш хөдөлсөн. Мөн пуужинд агаар биш, харин түлш агуулагддаг.

Одоо геометрийн дүрсээс пуужингаа бүтээцгээе.

"Пуужин бүтээх" дидактик тоглоом

Хүүхдүүдэд дээж, геометрийн дүрсний багцыг санал болгодог. Үүнээс та пуужинг нугалах хэрэгтэй.

"Сансрын нисэгчид гариг ​​дээр буух" динамик түр зогсолт

Янз бүрийн хэмжээ, хэмжээтэй цагирагуудыг шалан дээр тавьдаг. Хүүхдүүд "Зүүн", "Аянга" гэсэн хоёр багт хуваагдаж, дараах тушаалуудыг гүйцэтгэдэг.
"Восток" сансрын хөлгийн багийн гишүүд ар араасаа жагсаж байна.
"Аянга" сансрын хөлгийн багийн гишүүд тойрог дээр зогсож байна.
"Восток" хөлгийн багийнхан том шар гариг ​​дээр газарджээ.
"Аянга" хөлгийн багийнхан хоёр жижиг цэнхэр гариг ​​дээр газарджээ.

Сансрын нисэгчид болон эрдэмтэд манай нарыг тойрон эргэдэг гаригуудад амьдрал байхгүй болохыг олж тогтоосон: зарим нь хэтэрхий хүйтэн, зарим нь хэт халуун байдаг. Эдгээр гариг ​​дээр хэн ч амьдардаггүй.

Зөвхөн манай гараг Дэлхий
Бүх зүйл амьдрах боломжтой.
Эцсийн эцэст Дэлхий бол цэцэрлэгт хүрээлэн юм
Энэ орон зай хүйтэн байна.
Зөвхөн энд ой мод чимээ гаргадаг
Нүүдлийн шувууд дарж байна.
Өөрийн гарагийг халамжил -
Эцсийн эцэст, үүнтэй төстэй өөр зүйл байхгүй!

Гэхдээ хаа нэгтээ хол, хол, өөр одны дэргэд байж магадгүй. Алс холын гаригуудад амьд биетүүд байдаг. Бид бусад гариг ​​дээр амьдардаг хүмүүсийг "харь гарагийнхан" гэж нэрлэдэг. Яг одоо харь гарагийнханд бидний тусламж хэрэгтэй байна: бид тэдэнд сансрын хөлөг олоход нь туслах хэрэгтэй.

Дидактик тоглоом "Сансрын хөлөгт харь гарагийнхныг үржүүлэх"

Хүүхдүүдээ хуудаснаас хараад надад хариулна уу:
Хэн ямар пуужин нисдэг вэ?

Цаасан хуудсан дээр харь гарагийнхныг геометрийн дүрс, пуужингаас ижил дүрс хэлбэрээр зурдаг. Ижил геометрийн хэлбэрээс бүрдсэн пуужин болон харь гарагийн зургийг шугамаар холбох шаардлагатай.

Шөнө орой дэлхийн дээгүүр,
Зүгээр л гараа сунга
Та оддыг татах болно:
Тэд ойрхон байгаа бололтой.
Та тогос шувууны өд авч болно,
Цагны гарт хүр,
Дельфин унах,
Жинлүүр дээр дүүжин.
Шөнө орой дэлхийн дээгүүр,
Хэрэв та тэнгэр рүү харвал
Та баглаа шиг харах болно
Од эрхэс өлгөөтэй байна.

"Одны ордонд нэр өг" дидактик тоглоом

Залуус аа, одон орон судлаачид - оддыг ажиглаж, судалдаг эрдэмтэд тэнгэрт шинэ одны ордуудыг илрүүлж, нэрс олоход туслахыг биднээс хүсч байна.
Дурангаар харж байгаа мэт гараа ээлжлэн хуруу шилэнд хийж, энэ одны ордыг сайтар ажигла. Та үүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Жижиг байшин
Шувуу
Шүхэр
Цэцэг

Шөнө тэнгэр рүү харахад бид юу хардаг вэ? (Зураг харуулах. Хүүхдүүдийн хариулт). Од ба сар.
Сар бол манай гарагийн хиймэл дагуул юм.

Зөвхөн нар л унтдаг
Сар зүгээр суудаггүй.
Шөнө тэнгэрээр алхдаг
Дэлхийг бүдэгхэн гэрэлтүүлдэг.

Одоо манай пуужин сар руу явна. Тэнд бид сарны хөрөг зурах болно. Гэхдээ эхлээд хуруугаа бэлдье.

Хурууны гимнастик

"Нар"
(Хоёр алгаа бие биентэйгээ нийлж, хуруугаа салган)

"Пуужин"
(Алгыг долоовор, дунд, нэргүй хуруугаараа холбосон, далдуу модны доод хэсгүүдийг хооронд нь тарааж, бугуйг ширээн дээр байрлуулсан)

"Луноход"
(Хуруугаараа ширээний гадаргуу дээр хүрч, бүх жигд бус байдлыг тойрч, хажуу тийш, "аалз" шиг)

Хөвөн даавуугаар зурах "Сар"

Хүүхдүүдийг дугуй хэлбэртэй картон цаасыг хар цаасан дээр тавьж, хөвөн ашиглан тойрог дээр будаг түрхэхийг урьж байна (т рхэц биш харин дарах). Дараа нь картоныг болгоомжтой авч, тойрог-кратуудыг хуруугаараа зур.

Мөн бид тантай хамт ... Дэлхий дээр амьдардаг.

Бид гайхамшгуудын төлөө хичээдэг
Гэхдээ үүнээс илүү гайхалтай зүйл байхгүй
Нисээд буцахаас илүү
Танай байшингийн дээвэр дор!

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "The Rogue Song" кино АНУ-д гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид баатруудтай маш төстэй юм ...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

GCD-ийн хураангуй ахлах бүлэгсэдвээр зураг зурах талаар

- Сансрын нисгэгч пуужингаас юу харсан бэ?

Зорилго: Гайхамшигт түүхийг дүрслэн харуулах замаар нийгмийн хөгжлийн нөхцөл байдлыг бий болгох.

Материал: А4 цаасны цагаан хуудас, гуаш, янз бүрийн хэмжээтэй багс, салфетка, танилцуулга

Урьдчилсан ажил: "Баяр - 4-р сарын 12" яриа (Юрий Гагарин, сансарт гарсан анхны амьтад, нарны аймаг, гаригууд)

Цус харвалт:

Зохион байгуулах цаг

Залуус аа, бид сансраас тусламж хүссэн мессеж хүлээн авлаа. Хэнд, яагаад тусламж хэрэгтэй байгааг мэдмээр байна уу? Оньсого тааварлаарай

Бөөрөнхий захтай малгайтай

Мөн өвдөг хүртэл урт өмд

Янз бүрийн зүйлд завгүй

Түүнд сурах нь дэндүү залхуу

Тэр хэн бэ гэдгийг хурдан таах

Ямар нэртэй юм? (Мэдэхгүй)

Гол хэсэг

Тэр сар руу ниссэн ч одоог хүртэл буцаж ирээгүй байна. Танихгүй газар ганцаараа байвал та айдаг уу?

Dunno-г дэлхий дээр буцаж ирэхэд нь туслахыг хүсч байна уу? Үүнийг яаж хийх вэ?

Та сар руу юу нисч чадах вэ?

Бид пуужинг хаанаас олох вэ?

Гэхдээ нарны аймгийн бүтцийн талаар мэдлэггүй бол тэд биднийг сансарт илгээхгүй гэж үү? Та надад үүнийг ойлгоход тусална уу?

Зураг дээр юу байна? (нарны систем)

Нарны аймгийн төвд юу байдаг вэ? (Нар)

Нарыг тойрон эргэдэг хэдэн гараг вэ? (9)

Шүлгийг сонсож, гаригуудын нэрийг санаарай

Бүх гаригууд дарааллаар

Бидний хэн нэг нь залгах болно:

Эхний мөнгөн ус

Хоёр дахь - Сугар

Гурав дахь дэлхий

Дөрөв дэх - Ангараг

Тав дахь - Бархасбадь

Зургаа дахь Санчир гариг

Долоо дахь - Тэнгэрийн ван

Түүний ард Далай ван байдаг

Тэрээр дараалан найм дахь нь юм

Түүний дараа л

Мөн ес дэх гараг

Плутон гэж нэрлэдэг

Тиймээс бид бүх гаригийг санаж байсан

Дэлхийн цаад гаригийн нэр юу вэ? (Ангараг гараг)

Энэ гаригийн оршин суугчдыг яаж дуудах вэ? (харь гаригийнхан, харь гарагийнхан, марсчууд)

Нарны аймгийн тухай санахад тусалсанд баярлалаа. Одоо бид сансарт гарцаагүй илгээгдэнэ

Чи бэлэн? Бэлтгэлээ

Физминутка

Пуужин руу авирах (Газар дээрээ алхах)

Тэгээд бид Дэлхийтэй баяртай гэж хэлье. ( Баруун гардээш, даллах)

Эдгээр нээлттэй орон зай нь биднийг дууддаг, (хоёр гараа урагшаа, алгаа нийлүүлнэ)

Сумтай сансарт нисье. (Гараа хажуу тийш нь сунга)

Пуужин шууд тэнгэрт нисч байна! (Гараа дээшээ сунгаж, хуруугаа холбосон (пуужин)

Одууд замыг гэрэлтүүлдэг. (Хуруугаараа "мэндчилгээ" хий)

Магадгүй Санчир гаригт хаа нэгтээ (алгаа таших)

Хэн нэгэн бидэнтэй уулздаг.

Бид сансарт гарна - (Газар дээрээ марш)

Сансрын хувцасаа бүү мартаарай!

Та дэлхий рүү яаж очихыг хүсч байна вэ! (Суух)

Бүгд - буцаж! Буцах замдаа! (Гараа дээшээ сунгаж, хуруугаа холбосон (пуужин)

Тиймээс Дунно бидэнтэй хамт газар унасан

Дунно яагаад гунигтай байна вэ?

Тэрээр найзууддаа сансарт харсан зүйлээ харуулахыг хүссэн ч зурж чаддаггүй

Уучлаарай, бид Dunno-д тусалж чадах уу?

Никита, би юу зурах ёстой вэ? (Пуужингаас сансарт юу харсан)

Практик ажил

Залуус аа, эхлээд юу зурах ёстой гэж та бодож байна вэ? (суурь, орон зай)

Бид орон зайг ямар өнгөөр ​​будах вэ? (цэнхэр, нил ягаан)

Бидний цаас хатаж байхад бид амрах болно (нүдэнд зориулсан физик минут)

Одоо бид юу зурах вэ? (сансраас юу харсан)

Үр дүн

Дунно баяртай байгаа бөгөөд танд тусалсанд баярлалаа, тэр найзууддаа аяллынхаа талаар аль хэдийн ярьж байгаа бөгөөд таны зургийг харуулах болно. Мэдэхгүй та тус бүрдээ нэг од өгдөг

4, 2-р долоо хоног "Сансар огторгуй" лексик сэдэв. Дуу [ээ]. Ee үсэг

Залруулах боловсролын зорилго. Сансар огторгуй, хүмүүсийн сансрын судалгаа, сансрын нисгэгчдийн ажлын талаархи санаа бодлыг бий болгох. Насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн ач холбогдлын талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх. "Сансар" сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлэх, боловсронгуй болгох, идэвхжүүлэх (сансар, сансрын нисгэгч, хөлөг онгоц, пуужин, станц, нүх, хиймэл дагуул, нислэг, гариг, од, тойрог зам; нэгдүгээрт, сансар, тойрог зам; мастер, нисэх, хөөргөх). Унших чадварыг сайжруулах.

Залруулах, хөгжүүлэх зорилго. Аман харилцааны ур чадвар, уялдаа холбоотой яриа, харааны ойлголт, анхаарал, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөлөл, ерөнхий, нарийн, артикулятор моторт ур чадвар, ярианы хөдөлгөөнтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, боловсролын зорилго. Хамтын ажиллагаа, харилцан үйлчлэл, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж. Соронзон самбар, "Сансар огторгуй" сэдвээр сэдэвчилсэн зургууд, В.М.Каратай "Сансрын станц барих" зураг (1 Бүх ажил сайн. Мэргэжлийн тухай хүүхдүүдэд зориулсан, - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), дэвтэр No Хүүхдийн тоогоор 1, харандаатай сав, дээр нь үг бичсэн оддын хавтгай дүрс, пуужин, нэрэнд нь [p] авиатай жижиг биетийн зураг, бөмбөг.

Урьдчилсан ажил. Хүүхдийн нэвтэрхий толь бичиг эсвэл одтой тэнгэр, Сар, Сүүн зам, зарим одны дүрс бүхий слайд дээрх зургуудыг авч үзэх, ярианы хөгжлийн хичээл дээр "Сансар огторгуй" сэдвээр яриа өрнүүлэх. "Сансрын нисэгчид" тоглоомыг дүрд тоглох тоглоомын төвд хийх. Пуужингийн дасгал сургуулилт. Хэл ярианы эмчтэй бие даасан хичээл дээр од гэдэг үгтэй холбоотой үгсийг бий болгох.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. [Үг хэллэгт дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх. Хичээлийн сэдвийн зарлал.]

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг оффис руу урьж, мэндчилж, хичээлд бэлтгэхийг урьж байна. Ширээн дээр хүүхэд бүрийн өмнө сэдэвчилсэн зураг байдаг.

Ярианы эмч. Сандалны дэргэд зогсоод зургаа хараарай. Зургийг нь нэрлээд нэрийг нь үе болгон хуваах хүн сууна.

1-р п е бен о к.Ра-ке-та. Энэ үгэнд гурван үе байдаг.

2 дахь хүүхэд. Хиймэл дагуул. Энэ үгэнд хоёр үе байдаг.

3 дахь хүүхэд. Сансрын нисгэгч. Энэ үгэнд гурван үе байдаг.

4 дэх хүүхэд. Сар. Энэ үгэнд хоёр үе байдаг.

Ярианы эмч. Сайн хийлээ! Та эхний даалгавраа хурдан бөгөөд зөв гүйцэтгэсэн.

1. "Сансрын станц барих нь" уран зургийн талаар авч үзэх, түүний тухай яриа. ["Сансар" сэдвээр үгсийн санг өргөжүүлэх, тодруулах, идэвхжүүлэх. Харилцан ярианы хөгжил.]

Хэл ярианы эмч соронзон самбар дээр зургийг байрлуулж, хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.

Ярианы эмч. Сансрын станцын бүтээн байгуулалт гэдэг зургийг хараарай. Та үүн дээр юу, хэнийг харж байна вэ?

Хүүхдүүд. Бид сансрын станц, сансрын нисгэгчдийг харж байна.

Ярианы эмч. Зөв. Энэ бол үнэхээр сансрын станц юм. Энэ нь дэлхийн тойрог замд байрладаг бөгөөд дэлхийг асар хурдтайгаар тойрон хөдөлдөг тул тойрог зам гэж нэрлэдэг. Сансрын нисэгчид тойрог замын станцаас задгай сансарт гарч, шинэ төхөөрөмж угсарч байна. Тэд сансар судлалын ажилд хэрэгтэй. Та сансарт өөр юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд. Бид Дэлхий, Сар, олон оддыг хардаг.

Ярианы эмч. Та дэлхийн талаар юу хэлж чадах вэ? Аль Дэлхий?

Хүүхдүүд. Цэнхэр, алслагдсан, үзэсгэлэнтэй.

Ярианы эмч. Тэгээд сар гэж юу вэ?

Хүүхдүүд. Жижиг, хүйтэн, дугуй.

Ярианы эмч. Та ямар оддыг харж байна вэ?

Хүүхдүүд. Том, гялалзсан, тод.

Ярианы эмч. Таны бодлоор сансрын нисэгчид ямар ажил хийдэг вэ?

Хүүхдүүд. Хэцүү, сонирхолтой, чухал, аюултай.

Ярианы эмч. Зөв. Сансрын нисэгчид үнэхээр чухал ажил хийдэг. Энэ ажлын ачаар дэлхий дээр шинжлэх ухаан, технологи хөгжиж байна.

Хэл ярианы эмч зургийг арилгадаг.

3. Оньсого таавар. [Нэгдмэл яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.]

Ярианы эмч. Одоо миний оньсогонуудыг таахыг хичээгээрэй. Аль буудал ямар ч галт тэрэгнээс хурдан байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Орбитал.

Ярианы эмч. Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүд. Тэр маш өндөр хурдтай.

Ярианы эмч.

Нүүрс шатаж байна -

Та үүнийг утгуураар авч чадахгүй.

Та тэднийг шөнө харж болно

Мөн өдрийн цагаар үүнийг харахгүй байх.

Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд. Эдгээр нь одод юм.

Ярианы эмч. Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд. Одод хурц гэрэлтдэг ч өдрийн цагаар харагдахгүй.

Ярианы эмч. Чи ямар ухаантай юм бэ! Сайн хийлээ!

4. 1-р дэвтэр дээр ажиллах. (Хөдөлгөөний нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх. Бичгийн эмгэгээс урьдчилан сэргийлэх.)

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдэд дэвтэр тарааж, харандаа бүхий савыг ширээн дээр тавьдаг.

Ярианы эмч. Зүүн талд байгаа хуудсыг харна уу. Чи юу харж байна?

Хүүхдүүд. Энэ бол пуужин, хиймэл дагуул юм.

Ярианы эмч. Ямар ч өнгийн харандаа ав. Пуужинг контурын дагуу зурж, дараа нь будна.

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг. Хэл ярианы эмч тэдний ажлыг үнэлж, дараа нь дэвтэр, харандаа зэргийг арилгадаг.

5. "Пуужин" хөдөлгөөнт дасгал. [Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах. Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.]

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг хивсэн дээр гарч ирэхийг урьж, танил дасгал хийхийг зөвлөж байна.

Одоо бид та нартай хамт байна, хүүхдүүд ээ,

Тойрог дотор жагсах.

Бид пуужингаар нисдэг.

Хөлийн хуруун дээр бос

Тэдний хөлийн хуруун дээр босч, гараа тат

дээшээ, хааж байна.

Тэгээд гараа доошлуул.

Тэд гараа доошлуулав.

Нэг, хоёр, гараа сунга.

Дахин сунгаж байна.

Энд пуужин нисч байна!

Хөлийн үзүүрээр тойрог хэлбэрээр гүйх.

В.Волина

6. Дасгал "Энэ хэн бэ?" ["Мэргэжил" сэдвээр үгсийн санг тодруулах.]

Ярианы эмч бөмбөгийг авдаг.

Ярианы эмч. Одоо би та өөр өөр мэргэжлийн төлөөлөгчид юу хийдэгийг маш сайн мэддэг эсэхийг мэдэхийг хүсч байна. Би хүн юу хийдэгийг хэлье, та түүний мэргэжлийг нэрлээрэй. Хүүхдүүдэд заа.

1-р хүүхэд. Багш аа.

Ярианы эмч. Хүмүүсийг эдгээдэг.

2 дахь хүүхэд. Доктор.

Ярианы эмч. Галт тэрэг жолооддог.

3 дахь хүүхэд. Жолооч.

Ярианы эмч. Сансар огторгуйг судалдаг.

4 дэх хүүхэд. Сансрын нисгэгч.

Ярианы эмч. Сайн хийлээ! Та миний энэ даалгаврыг даван туулсан.

7. Бөмбөг тоглоом "Үгийн гэр бүл". [Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах (нэг үндэстэй үгсийг бий болгох).]

Ярианы эмч. Бөмбөг тоглож, од гэдэг үгэнд нэг гэр бүлийн үгсийг бүтээцгээе. Хивс дээр суу. Бөмбөгийг бие биедээ өнхрүүлцгээе. Одыг яаж энхрийлэн дуудах вэ?

1-р хүүхэд. од.

Ярианы эмч. Хэрэв тэнгэрт олон од байдаг бол энэ нь юу вэ?

2 дахь хүүхэд. Одтой.

Ярианы эмч. Одод руу нисдэг хөлөг онгоцыг юу гэж нэрлэх вэ?

3 дахь хүүхэд. Оддын хөлөг онгоц.

Ярианы эмч. Одоор ирээдүйг тодорхойлдог шидтэний үлгэрт юу гэж нэрлэгддэг вэ?

4 дэх хүүхэд. Зурхайч.

Ярианы эмч. Гайхалтай! Чи намайг аз жаргалтай болгосон.

8. "Хэн пуужингаар нисэх вэ" тоглоом. [Тоглоомын үйл ажиллагаан дахь [p] дууны дуудлагыг автоматжуулах.]

Хэл ярианы эмч бөмбөгийг салгаж, хивсэн дээр хайчлагдсан нүх, одтой пуужингийн хавтгай дүрсийг байрлуулж, хивсэн дээр жижиг объектын зургийг тараана.

Ярианы эмч. Үлгэрийн баатруудыг сансарт илгээцгээе. Цонхны зургийг засаад, Ангараг, Сугар гариг ​​руу хэн пуужингаар нисэхийг хэлээрэй. Дууны дуудлагыг ажиглаарай [p].

1-р Ребенок.Чебурашка Ангараг, Сугар гариг ​​руу ниснэ.

2-р хүүхэд.Буратино Чебурашкатай хамт Ангараг, Сугар гариг ​​руу ниснэ.

3 дахь хүүхэд. Чебурашка, Буратино нар Бяцхан улаан малгайтыг Ангараг, Сугар гариг ​​руу дагуулан явна.

4 дэх хүүхэд. Чебурашка, Буратино, Улаан малгайт нартай хамт Санта Клаус Ангараг, Сугар гариг ​​руу нисэх болно.

Ярианы эмч. Сайн хийлээ. Пуужин Ангараг, Сугар гариг ​​руу явсан.

9. Дамжуулсан үсэгтэй үгсийг унших. [Унших чадварыг сайжруулах.]

Хэл ярианы эмч пуужингийн дүрсийг арилгадаг.

Ярианы эмч. Хивс дээрээс нэг од аваад, дээр нь бичсэн үгсийг унш.

1-р хүүхэд. Орон зай.

2 дахь хүүхэд. Хиймэл дагуул.

3-р Ребенок Сансрын нисгэгч.

4 дэх удаагаа сансрын нисэгчид.

Ярианы эмч. Сайн хийлээ! Та гайхалтай уншсан!

10. Хичээлийн төгсгөл. [Хүүхдийн ажлын үнэлгээ.] Хэл ярианы эмч хүүхдүүдээс юу хийснийг санаж, тоглоом, даалгавруудыг жагсааж, дараа нь хүүхэд бүрийн ажлыг үнэлдэг.