Конспект заняття з малювання у підготовчій групі дитячого садка. День космонавтики. Конспект заняття з малювання в нетрадиційній техніці у старшій групі.Тема "Космічна подорож"

Тема: День космонавтики.

МЕТА: Відбивати у малюнках свої уявлення про космос.

ЗАВДАННЯ: вчити дітей у малюнках відображати враження від свята.

Продовжити знайомство із космосом.

Розвивати художня творчістьестетичне сприйняття.

ПІДГОТОВКА ДО НЕПОШИДНО ОСВІТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

Перед заняттям провітрюю групову кімнату. Помічник робить вологе прибирання. Розставляю столи для заняття рядами перед дошкою. На дошці закріплюю ілюстрації космосу. Готую матеріал для малювання на кожну дитину: альбомні листи, акварельні фарби, пензлі, баночки для води. У музичний центр ставлю заздалегідь підготовлений диск.

ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА:

Підібрати ілюстрації про космос. Розмова з дітьми про космос та космонавтів індивідуально та з групами, з'ясовуючи, що діти знають про це. Читання дітей окремих епізодів з газет та журналів про космонавтів.

МАТЕРІАЛ: альбомний лист, акварель, пензель, баночка-непроливайка, серветки, картинки-фото на тему «Космос»

ОРГАНІЗАЦІЯ ТА МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ НЕПОЗІДНО ОСВІТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

(Виховник включає диск із записом пісні про космонавтів.)

Вихователь: Хлопці, про що ця пісня?

Діти: Про космічні польоти космонавтів.

Діти: День космонавтики.

Діти : Цього дня вперше людина – Юрій Гагарін, полетів у космос

(Виховник показує ілюстрацію-фото першого космонавта Ю.Гагаріна.)

Вихователь : Відгадайте загадку: Розпустила червоний хвіст,

Полетіла в зграю зірок.

Наш народ збудував цю

Міжпланетну… (ракету).

Вихователь : Хочете пограти?

ГРА «КОСМОНАВТИ»

(Діти, взявшись за руки, ходять по колу):

Чекають на нас швидкі ракети

Для прогулянок планетами

На яку захочемо,

На таку полетимо!

Але у грі один секрет:

Запізнілим-місця немає!

(Діти розбігаються і намагаються зайняти місця в обручах. В одну ракету можуть сісти лише 2 дитини «космонавта».)

Вихователь : Як ви думаєте, чому людина вирішила полетіти в космос?

(Заслуховуємо 3-4 думки дітей)

Вихователь : У космічній ракеті.

З назвою «Схід»

Він першим на планеті

Піднятися до зірок зміг.

Співає про це пісні

Весняна крапель:

Навіки будуть разом

Гагарін та квітень. В. Степанова: «Ю. Гагарін»

Давайте розглянемо ілюстрації із зображенням ракет, зоряного неба. Правда гарно? Подивіться, на що схожий корпус ракети?

Діти: На конус.

Вихователь : Ми сьогодні з вами говорили про космос і про першого космонавта 12 квітня щороку наша Батьківщина Росія відзначає День Космонавтики та вшановує героїв космосу. Наразі у космосі знаходиться міжнародна космічна станція. До неї причалюють кораблі російські та американські. Космонавти різних країндружно працюють у космосі. Діти, давайте намалюємо, як ви собі уявляєте космос. І зробимо виставку наших космічних робіт.

(Діти працюють під спокійну музику.)


Оксана Зайферт

Конспект НОД з малювання« Політ в космос»

Ціль: продовжувати знайомити дітей зі святом – День Космонавтики.

Завдання:

1. Закріплювати вміння дітей малювати ракету, що летить в космосі.

2. Виховувати інтерес до свята – Дню Космонавтики.

3. Розвивати естетичне сприйняття, пам'ять, увагу, мовлення.

Попередня робота: читання віршів про космосі, загадування загадок, розгляд ілюстрацій про космонавтах, планети, малювання космосуу нетрадиційних техніках)

Матеріали: аркуші паперу чорного кольору на кожну дитину формату А4, фарби гуаш, пензлі, баночки з водою, серветки, ілюстрації про космосі та космонавтах, обруч різних кольорів для рухомої гри, ободочки.

Вихователь: привіт, хлопці! Скоро вся наша країна відзначатиме свято – День Космонавтики! 12 квітня - цього дня людина вперше здійснила політна ракеті навколо земної кулі! А звали першого космонавта – Юрій Гагарін. (Показ ілюстрацій про космосі, першим космонавті) Сьогодні ми з вами вирушимо в космічна подорож ! Ви готові? (Відповіді дітей)А на чому ми вирушимо, ви зараз відгадаєте.

Чудо-птиця-червоний хвіст.

Прилетіла до зграї зірок.

Відповідь: ракета.

Вихователь показує ілюстрації різних ракет і космічних кораблів.

Діти сідають у заздалегідь побудовану ракету з м'яких модулів.

Вихователь: Відгадайте загадку

Чоловік сидить у ракеті.

Сміливо в небо він летить,

І на нас у своєму скафандрі

Він з космосу дивиться.

Відповідь: космонавт.

Космонавтиодягають спеціальний одяг – скафандр. (Показ ілюстрацій)Подивіться, яка вона міцна!

Давайте ми одягнемо наші скафандри і вирушимо в політ! (Діти одягають ободочки, під музику заплющують очі і представляють політ.)

Вихователь: хлопці, ми у відкритому космосіскажіть, що ви бачите? (Відповіді дітей)Далекі планети здаються нам зірочками, що світяться, подивіться на планети які сфотографували вчені. (Показ ілюстрацій планет сонячної системи)А зараз ми пограємось!

Рухлива гра «Чекають на нас швидкі ракети»

за групірозкладаються обручі-ракети. За кількістю їх на кілька штук менше, ніж гравців. Діти беруться за руки і йдуть по колу зі словами:

Чекають на нас швидкі ракети.

Для польоту планети.

На яку захочемо,

На таку полетимо!

Але у грі один секрет:

Запізнілим місця немає!

Після останніх слів діти розбігаються і займають місця у «ракетах»(якщо дітей багато, то можна сідати в одну ракету по дві-три особи) і приймають різні космічні пози. Ті, кому не дісталося місця в ракеті, вибирають найцікавіші та найкрасивіші пози космонавтів. Потім усі стають знову в коло і гра починається спочатку.

Вихователь: хлопці, ми з вами пограли, а зараз ми намалюємо ракету, яка робить політ в космос. (показ способів малювання ракети, діти малюють)

Вихователь: а зараз ми трошки відпочинемо

Фізкультхвилинка-гра «Скафандр космонавта»

Вихователь:

- Космонавтам потрібний особливий космічний костюм - скафандр. Він захищає тіло людини, дозволяє дихати. Ми теж зараз у космосіі на нас одягнені скафандри.

На голові у космонавтів шолом(нахили та повороти голови).

Комбінезон має бути зручним і не сковувати рухи (Повороти та нахили корпусу).

Руки захищені рукавичками (обертання кистями рук, стиснення та розтискання кистей).

Чоботи космонавтана дуже щільній підошві (ходьба на місці, стрибки).

На спині за плечима ранець із важливими пристроямита балонами з повітрям (підняття та опускання плечей, вдих-видих)

Діти продовжують малювати.

Вихователь: Хлопці, які ви молодці, які красиві у вас вийшли ракети А нам час повертатися з космосу на землю! Займайте місця у ракеті! (діти сідають і під музику повертаються назад до дитячого садка.)

Дякую за увагу!



















Публікації на тему:

Конспект підсумкового заняття у старшій групі «Політ у космос»Ціль: виявлення граматичних здібностей дітей. Інтеграція освітніх областей: Пізнання (формування цілісної картини світу, розширення).

Програмний зміст: Вправляти у малюванні пальцями. Розвивати просторове сприйняття, творчу уяву, спостережливість.

Тема: «Розписні тканини». Програмний зміст: Ознайомити з новою технікоюмалювання батик. Вчити дітей малювати візерунки за задумом.

Конспект НОД підготовчої групи КВК «Політ у космос»Конспект НОД підготовчої групи КВК «Політ у космос» Мета: закріпити знання дітей про навколишній світ: про космос, планети сонячної.

Конспект НОД щодо ознайомлення з навколишнім світом «Політ у космос»Конспект безпосередньо освітньої діяльності із презентацією у підготовчій групі "Політ у космос". Підготувала: вихователь.

Конспект НУД з нетрадиційного малювання на тему "Подорож у космос" для дітей старшої дошкільної групи

Салова Олена Вікторівна, вихователь, МБДОУ - дитячий садок №7, м. Єкатеринбург
Опис:цей конспект НУД з нетрадиційного малювання призначений для вихованців старших дошкільних груп. Буде цікавий для вихователів, педагогів додаткової освітита батьків.
Ціль- Створення умов для розвитку творчих здібностей дітей засобами нетрадиційного малювання.
Завдання:
Навчальні завдання:

– познайомити із нетрадиційним малюванням – малюванням серветками;
- Закріпити знання про космос.
Розвиваючі завдання:
- Сформувати вміння працювати з нетрадиційними інструментами;
- Розвивати творчі здібності дітей.
Виховні завдання:
– виховати естетичне ставлення до планети Земля та космосу в цілому;
- Виховати чуйність до сприйняття краси навколишнього світу.
Запланований результат:
– вміти застосувати засвоєні знання;
– уміти уважно слухати та відповідати на запитання;
- Вміти виконувати поставлені завдання.
Форма спільної діяльності:ігрова, комунікативна.
Форма організації:колективна.
Інтеграція освітніх галузей:"Художньо-естетичний розвиток", "Пізнавальний розвиток", "Мовленнєвий розвиток", "Соціально-комунікативний розвиток".
Навчально-методичний комплект:
Кошти:

наочні – ілюстрації Сонячної системи, виду Сонця та Землі з космосу;
обладнання - магнітна дошка;
матеріали та інструменти - Гуаш, паперові серветки, альбомні листи.

Хід заняття

Актуалізація знань дітей

Вихователь привертає увагу дітей.
Вихователь.Хлопці, сьогодні ми вирушаємо з вами у подорож! Але не в просте, а в космічне! А що нам треба взяти з собою?
Відповіді дітей.
Вихователь.Чудово! Ми зібрали свої речі, тепер треба вдягнутися. Що одягають космонавти?
Відповіді дітей.
Вихователь.Правильно, треба одягнути скафандр. Він захищатиме нас, а також даватиме нам повітря, бо в космосі немає повітря, а людина без нього жити не може. Тепер ми маємо сісти на велосипед і полетіти. Правильно? /ні/А чому ми не можемо велосипедом доїхати до космосу?
Відповіді дітей.
Вихователь.Звісно, ​​велосипед не вміє літати. А дістатися космосу можна лише на спеціальному транспорті. Як він називається? /ракета/Ми сідаємо в ракету! Наша подорож починається!

Пальчикова гімнастика

1,2,3,4,5 (Діти по черзі загинають пальці однієї руки, починаючи з мізинця, допомагаючи вказівним пальцем іншої руки).
Будемо в космосі літати (Діти обертають пензлем, який стиснутий у кулак).
1 – комета.
2 – планета.
3 – місяцехід.
4 – зореліт.
5 – земля (Діти по черзі розгинають пальці, починаючи з великого).
До побачення друзі! (Діти махають пензлем руки, ніби прощаючись).
Те саме з іншою рукою.

Комунікативна діяльність

Вихователь.Діти, подивіться, ми вже летимо у космосі! Ой, а наш ілюмінатор запалився космічним пилом, давайте його протрімо.
Діти роблять кругові рухи рукою. Вихователь на дошці розміщує ілюстрацію Сонячної системи.

Вихователь.Діти, подивіться, як ми далеко з вами відлетіли. Що ми бачимо?
Відповіді дітей.
Вихователь.Правильно це Сонячна система. У її центрі знаходиться зірка Сонце, а довкола неї обертаються планети. А хто знає, які планети є у сонячній системі?
Відповіді дітей. Вихователь узагальнює відповіді дітей.
Вихователь.А давайте трохи ближче підлетимо до нашого Сонця?
Вихователь на дошці розміщує ілюстрацію Сонця – вид у космосі.


Вихователь.Подивіться, яке гарне та цікаве Сонце, коли дивишся на нього з космосу! Як би ви його описали?
Відповіді дітей.
Вихователь.Дуже добре, але ми з вами далеко відлетіли від Землі, боюся, нам не вистачить палива, давайте підлетимо трохи ближче до Землі і подивимося на неї.
Вихователь на дошці розміщує ілюстрацію Землі – вид із космосу.


Вихователь.Діти, а це планета Земля! Вам подобається цей вид? Яка земля, як би ви її описали?
Відповіді дітей.

Створення проблемної ситуації

Вихователь.Дуже красива наша земля! Давайте сфотографуємо її та покажемо нашим батькам, що ми бачили сьогодні! Ой, а хто взяв фотоапарат? Що ж нам робити? Як ми відобразимо таку красу?
Припущення дітей.
Вихователь.Правильно, хлопці! Можна намалювати Землю та показати батькам! Відмінно, але спочатку ми трохи розімнемо свої ніжки та ручки.

Двигуна діяльність

Діти стають у коло і біжать один за одним.
Чекають на нас швидкі ракети
Для польоту планети.
На яку захочемо,
На таку полетимо!
Але у грі один секрет: (Діти сідають навпочіпки)
Запізнілим місця немає!
Повторюють кілька разів.

Образотворча діяльність

Вихователь.Молодці, хлопці! Лише у нас знову невелика проблема! Фарби я взяла в нашу подорож, а ось про пензлики забула! Але я маю одну ідею! Ми з вами малюватимемо серветками! Космос у нас незвичайний і наші малюнки будуть також незвичайними!
Вихователь пояснює хід виконання роботи.
Вихователь.Перед вами лежить альбомний лист із контуром Землі, палітра та серветки.




Вихователь.Візьмемо один шматочок серветки і сумніваємо його в грудочку. Вмочнімо в блакитну фарбу і продрукуємо океан, тільки найголовніше - не розмазувати, а друкувати.


Вихователь.Далі беремо іншу серветку, її також зминаємо, вмочуємо в коричневу фарбу – це гори та суша.


Вихователь.Далі зеленою фарбою пропечатуємо луки, ліси та поля.


Вихователь.Земля готова. Тепер малюватимемо космос фіолетовою фарбою.


Вихователь.Останній штрих – малюємо далекі зірки та планети жовтою фарбою.

Конспект заняття з ознайомлення з навколишнім світом у середній групі, тема: «День космонавтики у дитячому садку»

Цілі:

Ознайомити дітей із історією виникнення свята День космонавтики.
Дати початкові відомості про планети, Сонце, Місяць.
Словник: космос, планети, космічний корабель, Юрій Гагарін.
Закріпити пізнання про геометричних фігурах.
Удосконалювати образотворчі вміння та навички.
Розвивати просторову уяву, дрібну та загальну моторику.
Виховувати допитливість.

Обладнання:

Картинки із зображенням портета Ю. Гагаріна, собак Білки та Стрілки, сузір'їв, Місяця.
Повітряну кульку.
Набір геометричних фігур, зразок ракети, що складається з цих фігур.
Аркуші паперу з боку звернено інопланетяни і ракети з геометричних фігур, олівці.
Малюнки сузір'їв.
Картон з прорізаним колом, фарба жовтого та помаранчевого кольорів, губки, обладнання для малювання.

Хід заняття:

З давніх-давен люди дивилися на небо і замислювалися про те, як би піднятися вище хмар і дізнатися, що ж там. Пройшло багато-багато часу поки люди навчилися будувати літальні апарати. І першими полетіли у них не люди, а тварини: щури, а потім собаки. Погляньте на цю картинку. (Показ). На ній ви можете побачити перших собак. Які полетіли до космосу і повернулися назад. Їх звуть Білка та Стрілка. І тільки після того, як інші собаки успішно злітали в космос, туди вирушила перша людина.
Багато років тому саме цього дня космонавт Юрій Гагарін полетів у космос. (Показ портрета Юрія Гагаріна).

У космічній ракеті
З назвою «Схід»
Він першим на планеті
Піднятися до зірок зміг.

З того часу щодня ми відзначаємо день космонавтики - свято космонавтів і всіх, хто допомагає їм успішно літати в космос.

Сьогодні і ми з вами пограємося у космонавтів: вирушимо у політ на космічному кораблі, допоможемо інопланетянам, поспостерігаємо за сузір'ями.

Полетів Юрій Гагарін у космос на ракеті. Я покажу вам на прикладі кульки, як летить ракета.

Вихователь надує повітряну кульку і затискає отвір пальцями. А потім розтискає пальці і кулька різко вирветься нагору.

Наша куля летіла як ракета - вона рухалася вперед, поки в ній було повітря. А у ракеті не повітря, а паливо.

А тепер давайте побудуємо свої ракети з геометричних фігур.

Дидактична гра «Побудуй ракету»

Дітям пропонується зразок та набір геометричних фігур. Із яких треба скласти ракету.

Динамічна пауза «Космонавти висаджуються на планети»

На підлозі розкладено обручі різного розміру та величини. Діти діляться на дві команди «Схід» та «Блискавка» і виконують команди:
Члени екіпажу космічного корабля "Схід", побудуйтесь один за одним.
Члени екіпажу космічного корабля "Блискавка", встаньте в коло.
Команда космічного корабля "Схід" висадилася на велику жовту планету.
Команда космічного корабля "Блискавка" висадилася на дві маленькі сині планети.

Космонавти та вчені з'ясували, що на планетах, що крутяться навколо нашого Сонця, життя немає: на одних надто холодно, на інших надто спекотно. Ніхто не мешкає на цих планетах.

Тільки наша планета Земля
У всьому придатна для житла.
Адже Земля – планета-сад
У цьому холодному космосі.
Тільки тут ліси галасують,
Птахів скликати перелітних.
Бережи свою планету
Адже іншого, схожого, немає!

Але, можливо, десь далеко-далеко, біля іншої зірки. На далеких планетах живі істоти. Тих, хто живе на інших планетах, ми називаємо «інопланетяни». Ось зараз інопланетяни потребують нашої допомоги: треба допомогти їм знайти свої космічні кораблі.

Дидактична гра «Розсади інопланетян з космічних кораблів»

Погляньте на лист і дайте мені відповідь, діти:
Хто на якій ракеті літає?

На аркуші паперу намальовані інопланетяни з геометричних фігур та ракети у формі цих фігур. Потрібно з'єднати лінією зображення ракети та інопланетянина, що складаються з однакових геометричних фігур.

Над Землею вночі пізньої,
Тільки руку простягни,
Ти вхопишся за зірки:
Поруч здаються вони.
Можна взяти перо Павліна,
Торкнутися стрілки на Годиннику,
Покататися на Дельфіні,
Похитатися на Терезах.
Над Землею вночі пізньої,
Якщо кинути в небо погляд,
Ти побачиш, наче грона,
Там сузір'я висять.

Дидактична гра «Дай назву сузір'ям»

Хлопці, астрономи – вчені, які спостерігають та вивчають зірки виявили на небі нові сузір'я та просять нас допомогти придумати їм назви.
Складіть руки трубочкою один за одним, ніби дивіться в телескоп, і уважно подивіться на це сузір'я. Як можна його назвати?

Будиночок
Птах
Парасолька
Квітка

Коли ми вночі дивимося на небо, що ми бачимо? (Показ картинки. Відповіді дітей). Зірки та місяць.
Місяць – це супутник нашої планети Земля.

Тільки сонце спати лягає,
Місяцю на місці не сидиться.
Вночі по небу гуляє,
Тьмяно землю висвітлює.

Зараз наша ракета вирушить на Місяць. Там ми намалюємо місячний портрет. Але спочатку підготуємо пальчики.

Пальчикова гімнастика

«Сонце»
(Дві з'єднані перекресно один з одним долоні з розведеними в торни пальцями)

«Ракета»
(Ладоні з'єднані вказівними, середніми та безіменними пальцями, нижні частини долонь розведені в сторони, зап'ястя на столі)

«місяцехід»
(Пальчиками перебирати по поверхні столу, обминаючи всі нерівності, бочком, як павучок)

Малювання губкою «Місяць»

Дітям пропонується на аркуш паперу чорного кольору накласти аркуш картону з прорізаним у ньому колом та за допомогою губки нанести фарбу на коло (не розмазуючи, а притискаючи). Потім обережно прибрати картон та пальцями домалювати кола-кратери.

А ми живемо з вами на планеті… Земля.

За чудесами ми прагнемо,
Але немає чудовішого нічого,
Чим політати та повернутися
Під дах свого дому!

Про все на світі:

1930 року в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт та Олівер Харді зіграли у цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв.

Матеріали розділу

Заняття для молодшої групи:

Заняття для середньої групи.

Конспект НОД у старшій групіз малювання на тему

«Що побачив космонавт із ракети?»

Мета: Створення соціальної ситуації розвитку у вигляді спонукання зображати фантастичні сюжети.

Матеріал: білі аркуші паперу А4, гуаш, кисті різних розмірів, серветки, презентація

Попередня робота: бесіда «Свято – 12 квітня» (Юрій Гагарін, перші тварини у космосі, сонячна система, планети)

Хід:

Організаційний момент

Діти, нам прийшло послання з космосу, в якому нас просять про допомогу. Хочете дізнатися, кому потрібна допомога та чому? Відгадайте загадку

У капелюсі з круглими полями

І в штанцях до колін

Зайнятий різними справами,

Лише вчитися йому ліньки

Хто він швидко вгадай-но

Як звати його? (Незнайка)

Основна частина

Він полетів на місяць і досі не повернувся. Вам буває страшно, якщо опиняєтесь одні в незнайомих місцях?

Хочете допомогти Незнайці повернутися на землю? Як це можна зробити?

На чому можна долетіти до місяця?

Де нам знайти ракету?

Але без знань про будову сонячної системи нас до космосу не відправлять? Може, допоможете мені розібратися?

Що на зображенні? (сонячна система)

Що знаходиться у центрі сонячної системи? (сонце)

Скільки планет обертається довкола сонця? (9)

Послухайте вірш та згадайте назви планет

По порядку всі планети

Назве будь-хто з нас:

Перший-Меркурій

Другий-Венера

Третій Земля

Четвертий Марс

П'ятий-Юпітер

Шостий-Сатурн

Сьомий-Уран

За ним Нептун

Він восьмий йде за рахунком

А за ним уже потім

І дев'ята планета

Під назвою Плутон

Ось і згадали всі планети

Як називається планета, яка знаходиться за землею? (Марс)

Як можуть називатися мешканці цієї планети? (Інопланетянин, прибульці, марсіанин)

Дякую, допомогли мені згадати сонячну систему. Нині нас точно відправлять у космос

Ви готові? Приготувалися

Фізхвилинка

Піднімаємось у ракету (Маршують на місці)

І прощаємось із Землею. ( Права руканагору, махають)

Нас звуть ці простори, (Обидві руки вперед, з'єднати долоні)

У космос полетимо стрілою. (Розвести руки в сторони)

Мчить ракета просто у небо! (Руки витягнуті над головою, з'єднані пальцями (ракета)

Зірки висвітлюють шлях. (Пальцями робити «салют»)

Може, на Сатурні десь (ляпають у долоні)

Нас зустрічає хтось.

Ми у відкритий космос вийдемо, - (Маршують на місці)

Лише скафандр не забудь!

Як хочеться на Землю! (Присісти)

Все – назад! У зворотний шлях! (Руки витягнуті над головою, з'єднані пальцями (ракета)

Ось і Незнайка з нами на землю приземлилась

Чому Незнайко сумує?

Вона хотіла показати своїм друзям, що вона бачила у космосі, а малювати не вміє

Пошкодуємо, допоможемо Незнайці?

Микито, що треба намалювати? (Що бачили у космосі з ракети)

Практична робота

Хлопці спочатку, що треба намалювати, як думаєте? (основу, космос)

Яким кольором малюватимемо космос? (синім, фіолетовим)

Поки наш папір підсихає, ми відпочинемо (фізхвилинка для очей)

Тепер, що малюватимемо? (що бачили з космосу)

Підсумок

Незнайко радіє і дякує вам за допомогу, він уже розповідає своїм друзям про свою подорож і ще покаже ваші малюнки. Незнайко дарує кожному з вас зірочку за допомогу

Квітень, 2-й тиждень Лексична тема "Космос". Звук [е]. Літера Ее

Корекційно-освітні цілі. Формування уявлень про космос, освоєння космосу людьми, роботу космонавтів. Розширення поглядів на значенні праці дорослих. Розширення, уточнення та активізація словника на тему «Космос» (космос, космонавт, корабель, ракета, станція, ілюмінатор, супутник, політ, планета, зірка, орбіта; перший, космічний, орбітальний; освоювати, літати, запускати). Вдосконалення навички читання.

Корекційно-розвиваюча мета. Розвиток навичок мовного спілкування, зв'язного мовлення, зорового сприйняття та уваги, мислення, творчої уяви, загальної, тонкої та артикуляційної моторики, координації мовлення з рухом.

Корекційно-виховні цілі. Формування навичок співробітництва, взаємодії, самостійності, ініціативності.

Устаткування. Магнітна дошка, предметні картинки на тему «Космос», картинка В. М. Каратая «Будівництво космічної станції» (1 Всероботрошороші. Дітям про професії,- СПб., ДИТИНСТВО-ПРЕС, 2005.), зошит №1 за кількістю дітей, контейнер з олівцями, площинні зображення зірок з написаними на них словами і ракетами, маленькі предметні картинки зі звуком [р] у назвах, м'яч.

Попередня робота. Розгляд картинок у будь-якій дитячій енциклопедії чи слайдів із зображеннями зоряного неба, Місяця, Чумацького шляху, деяких сузір'їв, бесіда на тему «Космос» на занятті з розвитку мови. Проведення гри «Космонавти» у центрі сюжетно-рольових ігор. Розучування вправи "Ракета". Освіта однокорінних слів зірка на індивідуальних заняттях з логопедом.

Хід заняття

1. Організаційний момент. [Розвиток навичок складового аналізу слів. Оголошення теми заняття.]

Логопед запрошує дітей до кабінету, вітається з ними та пропонує їм приготуватися до заняття. На столі перед кожною дитиною лежить предметна картинка.

Логопед. Встаньте біля стільчиків, подивіться свої картинки. Сяде той, хто назве свою картинку та розділить її назву на склади.

1-й ребёнок. Ра-ке-та. У цьому слові три склади.

2-й дитина. Супутник. У цьому слові дві мови.

3-я дитина. Кос-мо-навт. У цьому слові три склади.

4-й дитина. Місяць. У цьому слові дві мови.

Логопед. Молодці! Ви швидко та правильно виконали перше завдання.

1. Розгляд картини "Будівництво космічної станції" та розмова по ній. [Розширення, уточнення та активізація словника на тему «Космос». Розвиток діалогічного мовлення.]

Логопед поміщає на магнітну дошку картину та звертає на неї увагу дітей.

Логопед. Подивіться на картину, яка має назву «Будівництво космічної станції». Що та кого ви бачите на ній?

Діти. Ми бачимо космічну станцію та космонавтів.

Логопед. Правильно. Це справді космічна станція. Її називають орбітальною, тому що вона знаходиться на земній орбіті та з величезною швидкістю рухається навколо Землі. Космонавти вийшли з орбітальної станції у відкритий космос та монтують нове обладнання. Воно потрібне їм для дослідження космосу. Що ще ви бачите у космосі?

Діти. Ми бачимо Землю, Місяць та багато зірок.

Логопед. Що ви можете сказати про землю? Яка земля?

Діти. Блакитна, далека, красива.

Логопед. А Місяць який?

Діти. Маленька, холодна, кругла.

Логопед. Які зірки ви бачите?

Діти. Великі, блискучі, яскраві.

Логопед. Як ви вважаєте, яка робота у космонавтів?

Діти. Важка, цікава, важлива, небезпечна.

Логопед. Правильно. Космонавти справді виконують дуже важливу роботу. Завдяки цій роботі на Землі розвиваються наука та техніка.

Логопед прибирає картину.

3. Відгадування загадок. [Розвиток зв'язного мовлення, мислення.]

Логопед. А тепер спробуйте відгадати мої загадки. Яка станція мчить швидше за будь-який поїзд?

Діти. Орбітальна.

Логопед. Чому ви так вирішили?

Д е т і. Має дуже велику швидкість.

Логопед.

Вугілля палає -

Совком не дістати.

Вночі їх видно,

А вдень не видно.

Що це?

Діти. Це зірки.

Логопед. Як ви здогадались?

Діти. Зірки яскраво горять, але вдень їх не видно.

Логопед. Які ж ви кмітливі! Молодці!

4. Робота у зошиті №1. (Розвиток тонкої моторики. Профілактика порушень писемного мовлення.)

Логопед роздає дітям зошити, ставить на стіл контейнер із олівцями.

Логопед. Подивіться сторінку зліва. Що ви бачите?

Діти. Це ракета та супутник.

Логопед. Візьміть будь-який кольоровий олівець. Обведіть ракету за контуром, а потім розфарбуйте її.

Діти виконують завдання. Логопед оцінює їхню роботу, а потім прибирає зошити та олівці.

5. Рухлива вправа «Ракета». [Координація мови із рухом. Розвиток творчої уяви.]

Логопед запрошує дітей вийти на килим та пропонує зробити знайому вправу.

А зараз ми з вами, діти,

Маршують по колу.

Відлітаємо на ракеті.

На шкарпетки піднімися,

Піднімаються на шкарпетки, тягнуть руки

вгору, зімкнувши їх.

А потім руки вниз.

Опускають руки.

Раз, два, потягнись.

Знову тягнуться вгору.

Ось летить ракета вгору!

Біжать по колу на шкарпетках.

В. Воліна

6. Вправа «Хто це?» [Уточнення словника на тему «Професії».]

Логопед бере в руки м'яч.

Логопед. Тепер я хочу дізнатися, чи добре ви знаєте, що роблять представники різних професій. Я говоритиму, що робить людина, а ви називатимете її професію. Вчить дітей.

1-й дитина. Вчитель.

Логопед. Лікує людей.

2-й дитина. Лікар.

Логопед. Водить поїзд.

3-я дитина. Машиніст.

Логопед. Досліджує космос.

4-й дитина. Космонавт.

Логопед. Молодці! Ви впоралися і з цим завданням.

7. Гра з м'ячем «Сімейка слів». [Удосконалення граматичного ладу мови (освіта однокорінних слів).]

Логопед. Давайте пограємо в м'яч і утворимо слова однієї родини до слова зірка. Сідайте на килим. Кататимемо м'яч один одному. Як можна лагідно назвати зірку?

1-й дитинок. Зірочка.

Логопед. Якщо на небі багато зірок, яке воно?

2-й дитина. Зоряне.

Логопед. Як можна назвати корабель, що летить до зірок?

3-я дитина. Зореліт.

Логопед. Як називають у казках чарівника, який визначає майбутнє за зірками?

4-й дитина. Звездочет.

Логопед. Чудово! Ви мене потішили.

8. Гра «Хто полетить у ракеті». [Автоматизація вимови звуку [р] в ігровій діяльності.]

Логопед прибирає м'яч і поміщає на килимограф площинні зображення ракети з вирізаними ілюмінаторами та зірок, а на килимі розсипає маленькі предметні картинки.

Логопед. Давайте відправимо до космосу казкових героїв. Закріплюйте в ілюмінаторі картинку та розповідайте, хто полетить у ракеті на Марс та Венеру. Слідкуйте за вимовою звуку [р].

1-й ребёнок. На Марс і Венеру полетить Чебурашка.

2-й ребёнок. Разом із Чебурашкою на Марс і Венеру полетить Буратіно.

3-я дитина. Чебурашка та Буратіно візьмуть із собою на Марс та Венеру Червону Шапочку.

4-й дитина. Разом із Чебурашкою, Буратіно та Червоною Шапочкою на Марс та Венеру полетить Дід Мороз.

Логопед. Молодці. Ракета вирушила на Марс та Венеру.

9. Читання слів із пройденими літерами. [Удосконалення навички читання.]

Логопед прибирає зображення ракети.

Логопед. Візьміть по одній зірці з килимографа і прочитайте слова, написані на них.

1-й дитина. космос.

2-й дитина. Супутник.

3-й ребенок. Космонавт.

4-й дитинок. Космонавти.

Логопед. Молодці! Ви чудово читаєте!

10. Закінчення заняття. [Оцінка роботи дітей.] Логопед пропонує дітям згадати, чим вони займалися, перерахувати ігри та завдання, а потім оцінює роботу кожної дитини.