Pravilo dvaju podređenih veznika koji stoje jedan do drugoga. Interpunkcijski znakovi u složenim rečenicama pri spajanju veznika. Zarez na početku rečenice iza veznika „ali“, „međutim“, „i“, „a“ ispred podrednog veznika.

Ciljevi:

  • Edukativni: Znati: uvjete za postavljanje interpunkcijskih znakova u složenoj rečenici na spoju dvaju podrednih veznika; znati: primijeniti pravilo o postavljanju interpunkcijskih znakova u složenoj rečenici na spoju dvaju podrednih veznika; sastaviti složene rečenice prema predloženim shemama ili na predloženu temu; koristiti složene rečenice u govoru; analizirati, uspoređivati, formulirati misli, rješavati problemske zadatke.
  • Razvojni: na temelju obnavljanja poznatog gradiva i rješavanja odgojno-obrazovnih zadataka poticati razvoj interpunkcijskog smisla, formiranje sposobnosti analize i usporedbe, oblikovanja misli, razvijati kulturu govora, sposobnost rada u grupi.
  • Edukativni: stvoriti uvjete za izražavanje sudova.

Oprema: praktični materijali, ključevi, rječnik

Vrsta lekcije: objašnjenje novog gradiva.

Epigraf: Koliko je vremena potrebno samo da potpuno ovladate duhom svog jezika? Voltaire je s pravom rekao da sa šest godina možete naučiti sve jezike, ali da cijeli život trebate učiti svoj prirodni jezik. (N. M. Karamzin)

Tijekom nastave

Stadij I. Organizacijski (do 2 min)

Psihološka spremnost razreda za nastavu, organizacija pozornosti svih učenika.

Pedagoški zadatak: organizirati i pripremati učenike za rad.

Stadij II. Aktivnost učenja o prihvaćanju problema lekcije (do 6 min)

Cilj etape (planirani rezultat): aktiviranje subjektivnog doživljaja učenika, kognitivnog interesa, motivacije, samoodređenja o konačnom rezultatu sata.

Pedagoški zadatak: obnoviti osnovna znanja i vještine, formirati kognitivne motive, stvoriti uvjete za samoodređivanje učenika o aktivnostima i njihovim rezultatima.

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika
2.1. Učiteljev uvodni govor

– Koju smo temu obrađivali u prethodnim lekcijama? (Složena rečenica)

– Mislite li da smo već sve proučili u ovoj temi? (Ne)

- Dakle, danas ćemo se nastaviti upoznavati sa složenim rečenicama. Štoviše, ruski jezik je ogroman blok koji ćete morati shvatiti jako dugo: cijeli život. Mislim da se trebamo složiti s riječima ruskog pisca, povjesničara Nikolaja Mihajloviča Karamzina, koje su postale epigraf naše lekcije: „Koliko je vremena potrebno samo da potpuno ovladate duhom svoga jezika? Voltaire je s pravom rekao da sa šest godina možete naučiti sve jezike, ali da cijeli život morate učiti svoj prirodni.”

2.1. Ažurirajte znanje
2.2. Formuliranje teme, ciljeva, problema lekcije

– Koja je tema naše lekcije? Kao što vidite, na ploči nema bilješki. To je zato što temu lekcije morate odrediti sami. Stoga ćemo započeti s radom ispunjavanjem zadatka. Vaše radne bilježnice sadrže složene rečenice. Postavite interpunkcijske znakove u njih koristeći se znanjem stečenim u prethodnim lekcijama.

I stabljika trave dostojna je velikog svijeta u kojem raste (R. Tagore).

Tko puno preuzima na sebe, ima pravo puno očekivati ​​i od drugih (L. Feuchtwanger).

Kako je velika istina da kada se čovjek potpuno preda lažima, njegova inteligencija i talent ga napuštaju! ( V. Belinski )

Svaki je čovjek svijet koji se s njim rađa i s njim umire (G. Heine).

Ako se ne baciš na posao, još uvijek nećeš znati kakav će biti kraj. ( O. Pogorelov )

2.2. Dovršite zadatak
2.3. Postavljanje zadatka učenja

- Dakle, zadatak je izvršen. Provjerite svoje rezultate prema ključu.

– Tko je napravio 1 grešku? 2 greške? 3 greške?

– Koji je od prijedloga izazvao najviše poteškoća? ( 3 rečenica.)

- Zašto? Po čemu se ovaj prijedlog razlikuje od ostalih? ( U blizini su dva podređena veznika.)

– Koje se pitanje postavlja? ( Kako se stavljaju interpunkcijski znakovi ako jedan do drugog stoje dva podređena veznika.)

– Koja je tema naše lekcije? ( Interpunkcijski znakovi u složenim rečenicama na spoju dvaju podrednih veznika.)

2.3. Provedite samoanalizu. Prepoznajte poteškoće
2.4. Pronalaženje rješenja za problem učenja

- Kako ćemo raditi u nastavi? Okrenimo se vašim radnim bilježnicama. Koristeći glagole, izradite program djelovanja koji će vam pomoći da naučite pravilo i naučite kako postavljati interpunkcijske znakove.

Pronaći...

Koristiti...

2.4. Odredite ciljeve i zadatke lekcije za sebe.

Stadij III. Generalizacija i sistematizacija znanja za rješavanje problema nastavnog sata (27 min)

Cilj etape (planirani rezultat): rješavanje nastavnog problema na temelju vlastitog iskustva i poznavanja teorijskog gradiva; spoznajna aktivnost učenika.

Pedagoški zadatak: organizirati svrhovite obrazovne aktivnosti za učenike, stvoriti situaciju kreativne refleksije kako bi se riješio problem lekcije.

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika
3.1. Stvaranje uvjeta za formuliranje pravila

- Dakle, program je napravljen. Kako bismo formulirali pravilo, predlažem da usporedite dva primjera.

1. Starac je upozorio da ako se vrijeme ne popravi, nema se što razmišljati o lovu.

2. Starac je upozorio da ako se vrijeme ne popravi, onda nema što razmišljati o lovu.

– Po čemu su ovi primjeri slični, a po čemu se razlikuju?

– Jeste li spremni formulirati pravilo za postavljanje interpunkcijskih znakova u složenim rečenicama na spoju dvaju veznika? Kako to zvuči?

– Recite jedno drugom pravilo

- Dakle. Ako u složenoj rečenici stoje jedan uz drugi veznici (što ako; što iako; što kada itd.), tada se između veznika stavlja zarez. Zarez se ne stavlja ako postoji drugi dio veznika - Da ili Tako.

3.1. Rade u skupini, raspravljaju, ističu potrebne informacije u tekstu, analiziraju, vode dijalog i donose zaključke.

Jedno drugom govore pravilo.

3.2. Organizacija grupnog rada. U radu grupa koristi podršku koju predlaže učitelj

– Sada predlažem da, koristeći svoje znanje i udžbenički materijal, izradite algoritam zaključivanja pri primjeni ovog pravila. (U radnoj bilježnici.)

Algoritam

Provjerite je li ovo složena rečenica.

Odredite granice glavne i podređene rečenice.

Identificirajte mjesto sklono pogreškama.

Pogledajte postoji li drugi dio unije.

Nema zareza, postoji zarez.

3.2. Ponovno prorađuju pravilo i stvaraju algoritam za primjenu tog pravila.
3.3. Prezentacija obavljenih zadataka uz naknadnu prilagodbu odgovora učenika 3.3. Prezentirajte rezultate rada grupe. Ako je potrebno, vrši se korekcija.
3.4. Organizacija primarne konsolidacije (frontalni rad)

U praksi možete točno provjeriti tko je čvrsto svladao teoriju.

S lakoćom možemo postaviti interpunkcijske znakove u bilo koji zadatak bilo koje složenosti.

- Pravilo je formulirano. Sada je potrebno učvrstiti njegovu primjenu u praksi. Prijeđimo na zadatak 5 u vašim radnim bilježnicama.

1) Sjetio se samo da ga je otac poslao kada je i sam završio studij. (Gončarov)

2) Poznato je da kad se gospodari svađaju, robovima se počnu tresti čela. (Konstantinov)

3) Noću je tako mračno da koliko god se trudili, ne vidite ni vlastite prste. (Sokolov - Mikitov)

4) Odgovarajući na postavljena pitanja, on [Dersu] je objasnio da ako se za mirnog vremena magla digne prema gore, svakako treba čekati dugotrajnu kišu. (Arsenjev.)

5) Mislio sam da ću se, ako se u ovom odlučujućem trenutku ne posvađam s tvrdoglavim starcem, kasnije teško osloboditi njegovog tutorstva. (Puškin)

6) Ona [Kashtanka] je iz iskustva znala da što prije zaspite, prije će doći jutro. (Čehov)

7) Volim ovu jadnu prirodu, možda zato što, kakva god bila, još uvijek pripada meni. (Saltikov-Ščedrin)

8) Čekao sam njenu priču, šutio, bojeći se da će mi opet skrenuti pažnju ako je pitam nešto. (Gorak)

9) Brat je strogo rekao Aljoši da ako obeća da će donijeti knjigu, mora ispuniti svoje obećanje.

10) Vakuli se to isprva učinilo strašnim, pa da se nije nagnuo, udario bi ga šeširom. (Gogol)

3.4. Frontalnim radom razvijaju vještinu postavljanja interpunkcijskih znakova.
3.5. Stranica znalaca

– Koja grana lingvistike proučava interpunkciju? (Interpunkcija.)

– K.G. Paustovski je napisao: “Interpunkcijski znakovi su poput glazbenih nota. Čvrsto drže tekst i ne dopuštaju mu da se raspadne.” Znate li kada su se pojavili interpunkcijski znakovi i kako su se izvorno zvali?

– S.I. Lvov u svojoj knjizi “Jezik i govor” daje zanimljive podatke o interpunkcijskim znakovima. Sredinom 15.st. tipografi braća Manutius izumili su interpunkciju za europsko pismo; prihvatila ga je većina naroda Europe i postoji do danas.

Znanstvenici su otkrili da se u starim rukopisima točka pojavila ranije od svih drugih interpunkcijskih znakova. Zatim u 15.st. Dvotočka se počela koristiti, nešto kasnije - zarez i, konačno, točka-zarez ("točka-zarez"). Sve do XVI stoljeća riječi u Rus'u uopće nisu bile podijeljene. Nazivi nekih interpunkcijskih znakova poslužili su kao osnova za stvaranje frazeoloških jedinica. Evo popisa frazeoloških kombinacija: točka na i; staviti točku; između njih je izašao zarez; polazište; izraziti gledište. Pa, možete se detaljnije upoznati s poviješću interpunkcijskih znakova kod kuće koristeći materijal "Ovo je zanimljivo", koji se nalazi na kraju vaše radne bilježnice.

3.5. Slušaju, proširuju razumijevanje povijesti književnog jezika.
3.6. Radionica

– Pisci, pjesnici, znanstvenici iznose svoja zapažanja i formuliraju bistre misli koje su generalizirane. Ovo su autorove poslovice. Upravo s tim generaliziranim zapažanjima počeli ste raditi na početku lekcije. Znate li kako se zovu ove autorove poslovice? ( Aforizmi)

– Definirajte aforizam. Za ovo Pogledajmo, poput Puškina nekada, u naš eksplanatorni rječnik. (Aforizam je kratka izražajna izreka koja sadrži općeniti zaključak. (“Objašnjavajući rječnik ruskog jezika” S. I. Ozhegova i N. Shvedova).

– Naš je život, kao i jezik, podređen sustavu pravila i normi ponašanja. Ali nedavno je naše društvo pogodilo nešto što se zove "kriza". Ovo nije samo ekonomska kriza, to je, što je još gore, kriza čovječanstva. A najvažniji simptom ove krize je ravnodušnost. Želim vas upoznati s izjavom učitelja V. Sukhomlinskog: “Ravnodušnost su samo bobice koje sazrijevaju na cvjetovima sebičnosti. Ravnodušna osoba nema bliskog, dragog, dragog stvorenja kojem bi dala svoje srce. Čovjek za egoista nije bezgranični svijet misli, iskustava, težnji, već izvor zadovoljstva ili potpuno neutralno biće koje mu ne može donijeti nikakvu korist.”

S kojim ste prijedlogom došli? ( Kompleks)

Što mislite, zašto se ravnodušnost u društvu može nazvati najstrašnijim simptomom ljudske destrukcije? ( Uz tihi pristanak ravnodušnih ljudi događa se sve strašno na zemlji.)

– Odaberite antonim za riječ egoist (altruist).

3.6. Razumijevanje izjave Suhomlinskog. Refleksije. Formuliranje vlastitog stava.
3.7. Rješavanje problemskog zadatka na temelju teksta i vlastitog iskustva. (Kreativni (individualni) zadatak)

– Pismeno izrazite svoje slaganje ili neslaganje s izjavom Suhomlinskog. Započnite svoju rečenicu ovako:

Slažem se (ne slažem se) da ako...

Vjerujem da kako bi...

Rad s predloženim shemama.

Oblik rada: u paru

– Postavili smo interpunkcijske znakove, gradili složene rečenice na temelju predloženog početka, a sada pokušajmo, radeći u paru, graditi rečenice pomoću obrazaca.

1. [glagol. ], (što kada...), ....).

2. [glagol. ], (što (ako...), onda...).

3. [glagol. ], (što, (iako...), ....).

3.7. Izvršite zadatke usmjerene na razvoj vještine postavljanja interpunkcijskih znakova, sposobnost izgradnje IPS-a na predloženu temu i dijagrame

Faza IV. Generalizacija i sistematizacija teme lekcije (7 min)

Cilj etape (planirani rezultat):

Pedagoški zadatak: stvoriti situaciju kreativnog traženja.

Aktivnosti nastavnika Aktivnosti učenika
4.1. Kontrola izlaza

– A sada predlažem da napravite kontrolni test kako biste provjerili svoju asimilaciju gradiva koje ste proučavali.

1. Dersu mi je rekao da kad se rijeke počnu lediti, sve velike ptice grabljivice silaze u donje tokove rijeka. (Arsenjev)

2. Sve joj se činilo da ako se bude nadala i žarko željela, sve će se srediti. (Kaverin)

3.Slažeš li se stvarno da kad te netko opali po desnom obrazu, okreni lijevi? (Pogorelov)

4. Čini se da je, kada je skupljao građu za svoju povijest Pugačova i pisao je, u ovom slučaju ostao prvenstveno pjesnik. (Maimin)

5. Mama mi je uvijek govorila da ako se nešto obeća, mora se ispuniti.

- Dakle, zadatak je izvršen. Provjerite svoje rezultate prema ključu.

– Tko je napravio greške? Koji?

(Ako postoje greške, vrši se ispravak.)

Da bi se znanje koristilo za buduću upotrebu, trebali biste ponoviti lekciju.

– O čemu smo danas razgovarali na satu? Koje ste pravilo naučili?

– Kako se stavljaju interpunkcijski znaci u složenim rečenicama na spoju dvaju podrednih veznika?

– Koje informacije koje ste ranije dobili bile su vam korisne u današnjoj lekciji?

4.1. Dovršite zadatak. Provedite samoanalizu.

4.2. Sažmite naučeno. Odrediti osobni značaj onoga što je proučavano

V stadij. Refleksija (do 2 min)

Cilj etape (planirani rezultat): određivanje od strane učenika stupnja njihovog sudjelovanja u obrazovnim aktivnostima, situacija uspjeha.

Pedagoški zadatak: stvoriti uvjete da učenici razumiju osobna značenja u proučavanju teme.

VI faza. Domaća zadaća (1 min)

Cilj etape (planirani rezultat): svjestan izbor i uspješno izvršavanje domaće zadaće.

Pedagoški zadatak: Pripremiti učenike za odabir domaće zadaće.

Interpunkcijski znakovi u složenim rečenicama s vezničkim i bezvezničkim vezama. Složena rečenica s različitim vrstama veza.

Trag. Odgovori na pitanja: što je složena rečenica i vrste podređenih rečenica nalaze se u zadacima A24 i B6.

Pravilo.

Sljedeći algoritam pomoći će vam da stavite interpunkcijske znakove u takve rečenice:

Zamka!

Ako su podređene rečenice homogene i između njih postoji veznik "I", tada se prije druge podređene rečenice preskače ponovljeni podređeni veznik.

[Ovaj put sam već bio sretan] , ( Kada zvono je zazvonilo) I (Yurka je uletio u mene).

Može se lako vratiti iz konteksta:

Ovaj put sam već bio sretan kad je zazvonilo i Kada Jurka je upao u mene).

Ova rečenica slijedi obrazac: , () I/ILI ().

1. Zarez na spoju dvaju veznika.

Zarez na spoju veznika može se koristiti u dva slučaja:

Kad se između dvije osnove spojene koordinirajućim veznicima umeće podređena rečenica, ovisno o drugoj osnovi.

Kod sekvencijalne podređenosti podređenih rečenica, kada druga podređena rečenica ovisi o prvoj, ali istodobno zahtijeva položaj ispred nje.

Pravilo.

Algoritam akcija.

1. Istaknite gramatičke osnove.

2. Prepoznati veznike i odrediti jesu li koordinativni ili subordinacijski.

3. Odrediti glavnu i zavisnu rečenicu (glavnu – one od kojih se postavlja pitanje; podređenu – kojima se postavlja pitanje).

4. Odrediti granice prostih rečenica koje su dio složene (veznici su često naznačiti do početka novih gramatičkih osnova!).

5. Dodajte interpunkcijske znakove.

Analiza zadatka.

Koji odgovor točno označava sve brojeve koje u rečenici treba zamijeniti zarezima?

Lucy je bila nježno uporna (1) i (2) iako je bilo teško svega se sjetiti (3) postupno je starica ispričala (4) kako je bilo.

Najprije definirajmo gramatičke osnove i istaknimo koje su od njih glavne, a koje podređene.

[Lucy je bila nježno uporna] i [(iako bilo je teško svega se sjetiti o) postupno je starica ispričala] (kako je bilo).

Tako dobivamo:

Prema pravilima, u složenoj rečenici s heterogenim podređenim rečenicama, sve gramatičke osnove moraju biti odvojene jedna od druge zarezima.

ALI! U ovoj rečenici postoji spoj veznika I IAKO. Pročitali smo prijedlog. U njegovom drugom dijelu nema nastavka veznika TO, TAKO, ALI, pa se između veznika stavlja zarez: I, IAKO.

[Lucy je bila nježno uporna], (1) i, (2) [(iako bilo je teško svega se sjetiti o), (3) postupno je starica ispričala], (4) (kako se to dogodilo).

Točan odgovor je opcija broj 2.

Praksa.

1. Koji odgovor točno označava sve brojeve koje u rečenici treba zamijeniti zarezima?

Smračilo se (1) i (2) kad smo ušli u rijetki brezov šumarak (3) bijela debla učinila su nam se poput svijetlih papirnatih pruga zalijepljenih na ljubičastom sutonu.

1) 1, 2, 3 2) 2, 3 3) 3 4) 1, 2

2. Koji odgovor točno označava sve brojeve koje u rečenici treba zamijeniti zarezima?

Na petnaestoj milji pukla je zadnja guma (1) i (2) dok ju je popravljao na rubu jarka (3) ševe su zvonile nad poljima (4) kao da su zabrinute za njega.

1) 1, 3, 4 2) 1, 2, 3, 4 3) 2, 3 4) 1, 2, 4

3. Koji odgovor točno označava sve brojeve koje u rečenici treba zamijeniti zarezima?

Kurin se iznenada sjetio očajnih očiju i veselih pjegica djevojke instruktorice (1) i (2) unatoč činjenici da je sada pred njim bila dosadna siva cesta (3) i morao je hodati još nekoliko kilometara pod užarenim sunce (4) odjednom se razveselio.

ZADATAK 19.

INTERPUNKCIJSKI ZNAKOVI U SLOŽENIM REČENICAMA RAZLIČITIH VRSTA VEZE

Formulacija zadatka: stavite interpunkcijske znakove: označite sve brojeve koje u rečenici treba zamijeniti zarezima.

U početku nitko nije mogao shvatiti (1) kako je brod išao protiv struje bez jedra i motora (2) ali (3) kada su ljudi sišli u rijeku (4) svi su vidjeli zapregu pasa kako vuku brod .

Točan odgovor je 1, 2, 3, 4.

Ovaj zadatak obično predstavlja ili sintaktičku konstrukciju s subordinacijskom i koordinativnom vezom ili složenu rečenicu s uzastopnom subordinacijom subordiniranih rečenica.

Gornja složena sintaktička struktura sastoji se od četiri jednostavne rečenice. Prvi od njih je najvažniji. Uz njega je pridružena klauzula za objašnjenje pomoću veznika kako. Treća rečenica povezana je s drugom veznikom za usklađivanje Ali.Četvrta je vremenska rečenica i pridružuje se trećoj privremenim podređenim veznikom kada.

Što učenici trebaju znati da bi točno riješili zadatak: tema “Interpunkcijski znakovi u složenoj rečenici s različitim vrstama veza.”

Složena rečenica zahtijeva prisutnost glavne i podređene rečenice. Podređeni veznik ili srodna riječ, koja se može staviti samo u podređenu rečenicu, omogućuje vam da otkrijete koja je rečenica glavna, a koja podređena. Iz glavne rečenice postavlja se pitanje podređenoj rečenici. Po prirodi pitanja određujemo vrstu podređene rečenice.

Granicu između podređene i glavne rečenice vrlo je lako utvrditi: podređena rečenica počinje podređenim veznikom ili vezničkom riječju: Dobro djelo nikad nije glupo, jer je nesebično i ne teži cilju, koristi ili “pametnom rezultatu”(D.S. Lihačov).

Kao što vidimo, ova izjavna, neuzvična, složena rečenica sastoji se od glavne rečenice i podređenog razloga, koji se uz glavnu vezuje podrednim veznikom IBO. Vrstu podređene rečenice odredili smo pitanjem: zašto? koji je razlog?

Učenicima je najteže vidjeti podređenu rečenicu kada se nalazi ispred glavne rečenice: “Ako svađu od samog početka vodite pristojno i smireno, bez arogancije, tada si osiguravate mirno i dostojanstveno povlačenje» (D.S. Lihačov). Podređena rečenica počinje rečenicu, a nakon nje slijedi glavna rečenica.

Poznavanje teme "Vrste podređenih rečenica" pomoći će vam da pravilno postavite interpunkcijske znakove u ovom zadatku. Tablica u nastavku sadrži ove podatke. Imajte na umu da se pri određivanju vrste podređenih rečenica oslanjamo na pitanje koje postavljamo od glavnog dijela prema podređenoj rečenici.

J№ str/str Vrsta podređene rečenice Pitanje Sredstva komunikacije Značenje podređene rečenice Primjer
1. Konačan KOJI? KOJI? KOJI? KOJI? Vezničke riječi: koji, koji, čiji, tko, što, gdje, gdje, odakle, odakle Je li definicija u odnosu na imenicu ili zamjenicu u glavnom dijelu "Ne morate dosađivati ​​svojim susjedima neprestanim šalama, dosjetkama i anegdotama koje je netko već ispričao vašim slušateljima." (Prema D.S. Likhachovu.) “Lijepo odgojena osoba je ona koja želi i zna kako se obračunati s drugima...” (D.S. Lihačov.)
2. Objašnjavajući PITANJA NEIZRAVNIH PADEŽA Veznici: što, kako, da li, kao da, tako da, kao da ne Veznici: što, kako, tko, gdje, koji, odakle, zašto, koliko... Odnosi se na glagol u glavnoj rečenici i izražava dodatno pojašnjenje “Uvjeren sam da se pravo lijepo ponašanje prvenstveno očituje kod kuće, u odnosima s obitelji.” (Prema D.S. Likhachovu.)
3. Način djelovanja, stupanj KAKO? KAKO? U KOJEM STUPENU? Veznici: tako da, kao, kao da, baš, kao da, kao da... Veznici: kako, koliko... Odnosi se na glagol, prilog, pridjev, imenicu u glavnom i izriče značenje načina radnje, stupnja “Ponašajte se tako da vam skromnost i sposobnost šutnje budu na prvom mjestu.” (Prema D.S. Likhachovu.)
4. Mjesta GDJE? GDJE? GDJE? Vezničke riječi: gdje, kamo, kamo... Određivanje lokacije "Inteligencija je prisutna tamo gdje se pokazuje poštovanje prema drugima, svijetu i prirodi." (Prema D.S. Likhachovu.)
55. Vrijeme KADA? KOLIKO DUGO? OD KAD? Veznici: kad, dok, jedva, tek, otkako, dokle god, dokle, prije, dokle. Pojašnjenje roka valjanosti Kako ljudska kultura napreduje, nove vrijednosti se pridružuju starima, povećavajući njihovu vrijednost za danas. (Prema D.S. Likhachovu.)
6. Uvjeti POD KOJIM UVJETIMA? Veznici: ako, ako, ako, ako, ako, jednom, kao da, ako uskoro. Oznaka uvjeta pod kojim se radnja događa, naziva se predikatnim glagolom “Ako je pristojan sa svojim poznanicima, ali se u svakoj prilici ljuti na svoju obitelj, on je neodgojena osoba.” (D.S. Lihačov.)
7. Uzroci ZAŠTO? ZAŠTO? Veznici: jer, jer, zbog toga što, zbog toga što, zbog, budući da. Objašnjenje razloga “...Obraćam se uglavnom muškarcu, glavi obitelji, jer žena stvarno treba popustiti... ne samo na vratima.” (Prema D.S. Likhachovu.)
.8. Ciljevi ZA ŠTO? ZA ŠTO? ZA KOJU SVRHU? Veznici: kako bi, kako bi, kako bi, kad bi, kad bi. Svrha radnje imenovane predikatnim glagolom “...nema potrebe bučno odlagati vilicu na tanjur, bučno pijuckati juhu, govoriti glasno za večerom ili pričati punih usta kako se vaši susjedi ne bi bojali.” (D.S. Lihačov.)
9. Usporedna KAKO? Veznici: kao, kao da, baš, kao da, kao da, slično, slično kao, da, nego, nego... Usporedba dviju radnji, stanja “Biti u stanju ispričati se i priznati grešku drugima je bolje nego igrati se, lagati, prije svega obmanjujući sebe.” (Prema D. S. Lihačovu.)
110. Posljedice Sindikat: PA ŠTO Posljedica, zaključak, zaključak “U mladosti je čovjekov um najspremniji za stjecanje znanja, stoga ne gubite vrijeme na sitnice, na “odmaranje”.” (Prema D.S. Likhachovu.)
111. Veza Veznici: što (u nominativu i neizravnom padežu: što, što, što), zašto, zašto, zašto Dodatne informacije, napomene o svim glavnim stvarima "Čovjek donosi dobro ljudima, ublažava njihovu patnju od bolesti, što mu daje priliku da primi pravu radost." (Prema D.S. Lihačovu.) Hodnikom smo već hodali na prstima, što je moju sestru jako iznenadilo.

Da biste pravilno postavili interpunkcijske znakove, morate znati vrste podređenosti podređenih rečenica.

Postoje tri vrste podređenosti podređenih rečenica glavnoj: sekvencijalna, homogena, paralelna.

S KONSISTENTNOM podređenošću, prva podređena rečenica odnosi se na glavnu rečenicu (odredba prvog stupnja), druga - na ovu podređenu rečenicu (odredba drugog stupnja) itd.:

“Ljudi, nažalost, malo uče iz knjiga “o lijepom ponašanju” jer knjige o lijepom ponašanju rijetko objašnjavaju zašto su dobri maniri potrebni” (Prema D.S. Likhachovu). Prvoj podređenoj rečenici razloga dodaje se glavna rečenica (ona je prva), a njoj pak objašnjavajuća podređena rečenica.

“Kad je osoba toliko ranjena da ne može pokazati velikodušnost, u tim trenucima posebno treba sućut i podršku” (George Bernard Shaw). U drugoj rečenici atributskoj klauzuli dodaje se klauzula o stupnju.

Kod sekvencijalne podređenosti, ponekad su veznici u blizini, a morate biti svjesni interpunkcije na spoju veznika.

Interpunkcija na spoju veznika

Spojnica veznika je razmak u rečenici između dvaju veznika: između dva podredna veznika; između koordinativnog i subordinacijskog veznika.

Zarez se stavlja na spoj dvaju veznika, Ako druga unija nema nastavak u
u obliku riječi DO, ALI itd.

Zarez se ne stavlja na spoju dvaju veznika ako drugi veznik ima nastavak
u obliku riječi DO, ALI itd.

Usporedi dvije rečenice:

1. Dmitrij Sergejevič Lihačov je napisao,što ako imat ćete pun poštovanja prema drugima i malo snalažljivosti, imat ćete pamćenje pravila lijepog ponašanja, želju i sposobnost da ih primjenjujete.

2. Dmitrij Sergejevič Lihačov je napisao,što ako Ako imate odnos poštovanja prema drugima i malo snalažljivosti, tada ćete se sjetiti pravila lijepog ponašanja, želje i sposobnosti da ih primijenite.

U ovim sintaktičkim konstrukcijama postoji spoj veznika (dva subordinirajuća veznika ŠTO + AKO se nalaze u blizini).

U prvoj rečenici drugi veznik AKO nema nastavak u obliku riječi ONDA, pa na spoju veznika stavljamo zarez (ŠTO, AKO).

U drugoj rečenici unije AKO ima nastavka kao riječ ONDA (AKO...ONDA), dakle na spoju saveza (ŠTO AKO) Mi ne stavljaj zarez.

Kod HOMOGENE subordinacije podređene rečenice odnose se na jednu zajedničku glavnu rečenicu i identične su značenja – homogene, odgovaraju na isto pitanje i pripadaju istoj vrsti:

1. “Ako čovjek ne zna razumjeti drugoga, pripisujući mu samo zle namjere, i ako ga drugi uvijek vrijeđaju, to je čovjek koji si osiromašuje život i onemogućuje drugima da žive.”(Prema D.S. Likhachovu.)

Kao što vidite, dvije podređene rečenice odnose se na jednu glavnu rečenicu, obje podređene rečenice
odgovori na jedno pitanje: POD KOJIM UVJETIMA? Usput, da nije bilo izolirane okolnosti izražene participskom frazom, tada bi zarez ispred veznika And, povezujući dvije homogene podređene rečenice, bio odsutan. Homogene podređene rečenice mogu imati koordinirajuće veznike, ispred kojih stoje zarezi na isti način kao i kod homogenih rečenica.

2.“U svojoj knjizi “Pisma o dobru i lijepom”, namijenjenoj djeci, pokušavam objasniti da je ići putem dobra čovjeku prirodno i da je korisno kako za čovjeka, tako i za cijelo društvo. ”(Prema D.S. Likhachovu).

U drugoj rečenici dvije podređene rečenice su homogene i odgovaraju na isto pitanje koje postavljamo iz jedne riječi u glavnoj rečenici.
(objasnite ŠTO?), povezuju se jednim veznikom I, pa ispred njega ne stavljamo zarez.

Također možete komentirati prijedlog br. 3 ispod.

3. " Najviše od svega, mi smo superiorniji od životinja samo na jedan način: Što razgovaramo jedno s drugim Pa što svoje osjećaje možemo izraziti riječima"(Cicero).

4. “U svojim pismima ne pokušavam objasniti Što tako dobro i zašto ljubazna osoba je iznutra lijepa..."(D.S. Lihačov).

U četvrtoj rečenici vidimo da se kod homogene podređenosti (dvije podređene rečenice) mogu koristiti različite vezne riječi: ŠTO i ZAŠTO.

5. Nekada se smatralo nepristojnim pokazati svima da ti se dogodila nesreća i da si tužan"(D.S. Likhachev).

U petoj rečenici vidimo složeniji slučaj kada je izostavljen drugi veznik s jednorodnom subordinacijom.

Složene rečenice s USPOREDNOM subordinacijom odnose se na istu glavnu stvar, ali su različitog značenja: “Ako težite visokom cilju s malim sredstvima, neizbježno ćete doživjeti neuspjeh, stoga je izreka “cilj opravdava sredstvo” destruktivna i nemoralna"(Prema D.S. Likhachovu).

Glavna rečenica je druga, prva podređena rečenica joj se dodaje uz pomoć
juha od kupusa podrednog veznika AKO, budući da je podređena rečenica (njome počinje rečenica), druga podređena rečenica (po redu - treća) pridružuje se glavnoj uz pomoć podrednog veznika TAKO DA je podređena rečenica od posljedice. Obje podređene rečenice odnose se na istu glavnu rečenicu, ali su različitog značenja, tj. vidimo paralelnu podređenost.

“Tko čeka sreću, nikad ne zna hoće li danas večerati"(Franklin).

Obje podređene rečenice odnose se na istu glavnu stvar, odgovaraju na različita pitanja i podređene su rečenice različitih vrsta, pa je pred nama složena rečenica s naporednim priređivanjem priloženih rečenica.

Na početku dana posao je obično lagan, lakši nego na kraju, kada su misli već zbrkane. Tako je i na početku rečenice: lako je preskačemo, bez spoticanja o zareze, a kamoli u sredini, kad ni sam vrag ne može dokučiti izolacije i fraze. I ne zapinjemo na početku rečenice sa zarezima jer ih tamo rijetko viđate.

O veznicima s uvodnim riječima na početku rečenice, sličan je pristup kombiniranju veznika. Pravilo je:

“Na početku rečenice ne odvajaju se zarezom urednički i subordinacijski veznici, te subordinacijski veznik i srodna riječ: Denis je umro. I kad sam odlazio, njegova stara mi je donijela gusku...(Priv.); Jer gdje se sada mogu sastati?».

Htio bih reći "to je sve". Ali ne, ne sve. Ovo pravilo je iz Lopatinova priručnika, a Rosenthalov priručnik je “pričljiviji”:

“Stavljanje zareza između veznika (na početku rečenice, iza točke) i podrednog veznika koji slijedi ovisi o značenju veznika:

1) ...nakon unije I ne koristi se zarez: ; ;

2) nakon... unije A ne koristi se zarez: ; ;

3) nakon unije Ali zarez se stavlja kada je pauza između veznika, a ne stavlja se ako pauze nema (cijenite prijevaru! - "Prema pravilima"): (Sim.); (Pavao.);

4) nakon unije međutim Obično se koristi zarez: ».

Zarez na početku rečenice iza veznika „ali“, „međutim“, „i“, „a“ ispred podrednog veznika.

Stavlja se zarez Nema zareza
Ali(u pauzi) Ali, ako je neprijatelj tada uspio odbiti napadače, pješaštvo je opet jurišalo u napad Ali(bez pauze) Ali kad je, oslanjajući se na štap, izašao iz stožernog autobusa na trg... nešto ga je uštipnulo u rani
Međutim No, ako okolnosti budu zahtijevale, neću stajati po strani I I premda se vrijeme znatno popravilo, opasnost od suše nije prošla;
I umjesto da skrenemo desno, greškom smo krenuli ravno
A A kad je sunce izašlo, pred nama se otvorio pogled na snježni vrh;
A ako je vjerovati prognozerima, sutra bi trebalo doći zatopljenje

Interpunkcija na spoju veznika U složenoj rečenici s više podložnih rečenica, kao i u složenoj rečenici s vezničkom i vezničkom vezom, dvaju veznika (ili veznika i veznika), veznika i veznika (ili veznika i veznika). riječ) mogu se pojaviti jedna pored druge. 1) Na spoju veznika ili veznika i srodnih riječi (i iako, ali kada, i ako; što kada, što gdje, koji ako i sl.) zarez se stavlja kad iza podređene rečenice nema veznika ali ili drugi dio dvostrukog veznika - tada ili ovako: Dijete je nešto brbljalo, i iako je majka to više puta čula, srce joj se prelilo od radosti. * I , i, (2 iako) , . Ali: Dijete je nešto brbljalo, i iako je majka to više puta čula, srce joj se ispunilo radošću. * Ja, i (2 iako) ali. Primijetio sam da ćete, bez obzira gdje odete, pronaći nešto prekrasno. (I. Gončarov) I * f I, (2 što, (3 gdje), 2). Ali: primijetio sam da gdje god odeš, naći ćeš nešto prekrasno. I * f I, (2 što? (3 gdje god), zatim 2). 2) Na početku rečenice usporedni i subordinacijski veznici (ili srodne riječi), u pravilu, ne odvajaju se zarezom (usporedni veznik ovdje ima vezno značenje): I kad oko nebesko zaroni u ocean. uvečer daleko lutaju jedra ribara iz plemena Kru. (N. Gumiljov) I X (1 kada),. I Stavite interpunkcijske znakove koji nedostaju. Odrediti vrste podređenih rečenica, izraditi dijagrame složenih rečenica iz I. dijela.

    1) I ako nema poludnevnih riječi do zvijezda, onda ću ja sam stvoriti svoj san i ljubavlju ga začarati pjesmom bitaka. 2) Znam da sam očarana čarolijom krune i torbe, a da sam okrunjena, sanjala bih o svodovima zatvora... 3) I kad mjesec plovi u zenitu, vjetar nosi mirise. šume koja se topi. 4) I ako me išta drugo spaja s nekadašnjim svjetlucanjem u planetarnom zboru, onda je ova tuga moj pouzdani štit, hladna, prezirna tuga. 5) Ali kad meci zvižde okolo, kad valovi razbijaju strane, učim ih kako se ne bojati, ne bojati se i učiniti što treba. (N. Gumilev)

    78.2. Interpunkcija na spoju veznika.

Različite vrste složenih, složenih i nesloženih rečenica mogu se kombinirati u jednu strukturu, tvoreći složenu rečenicu s različitim vrstama veza. Pravila za postavljanje interpunkcijskih znakova u takve konstrukcije u osnovi su ista kao u složenim, složenim i nesloženim rečenicama.

Posebno obratite pozornost na postavljanje zareza ispred veznika I

Razmotrimo prijedlog

Hadži Murat je pomalo razumio ruski, a kad nije razumio, smiješio se, a Mariji Vasiljevnoj se sviđao njegov osmijeh.

Zašto u ovoj rečenici ispred jednog veznika I stoji zarez, a ispred drugog nema?

Korak 1: predstavite strukturu rečenice

1[Hadži Murat je pomalo razumio ruski i, 2(kada nije razumio), nasmiješio se], a 3[Mariji Vasiljevnoj se svidio njegov osmijeh].

Korak 2: razmotrite strukturu rečenice

1. dio (glavni) – jednostavna rečenica komplicirana homogenim predikatima ( razumio, nasmiješio se), spojene jednim veznikom I, ispred I se ne stavlja zarez.

2. dio (zavisna rečenica) - s glavnim dijelom povezuje se zaporednim veznikom KADA, ispred veznika se stavlja zarez.

3. dio (samostalni) - povezuje se 1 i 2 koordinirajućim veznicima I, ispred veznika se stavlja zarez.

78.2. Interpunkcija na spoju veznika

Između dijelova složene rečenice s različitim vrstama veza mogu se pojaviti dva veznika u blizini.

§110. Zarez na spoju dvaju veznika

1. Kad se nalaze dva susjedna priložna veznika (odnosno priložni veznik i veznička riječ), kao i kad se susreću priredni veznik i priložna (odnosno veznička riječ), između njih se stavlja zarez ako se izbacivanjem zavisne rečenice ne postigne rezultat. zahtijevaju preustroj glavne rečenice (u praksi, ako druga rečenica ne slijedi dio dvostrukog veznika then, so, ali, čija prisutnost zahtijeva takvo preustroj), na primjer: Sluškinja je bila siroče kojehraniti, trebao stupiti u službu(L. Tolstoj) (podređeni dio hraniti može se izostaviti ili prerasporediti na drugo mjesto u rečenici bez restrukturiranja glavnog dijela); Napokon je osjetio da više ne može, da ga nikakva sila ne može pomaknuti s mjesta, i to, Ako sad sjedne, ne može više ustati(B. Polevoy) (uvjetna rečenica s veznikom Ako može se izostaviti ili preurediti); A žena je sve govorila i pričala o svojim nesrećama, i, Iako njene su riječi bile poznate, od njih je Saburova odjednom zaboljelo srce(Simonov) (prilikom uklanjanja podređene rečenice s veznikom Iako prijedložno-zamjenička kombinacija iz njih postaje nejasna, ali strukturno je takvo isključenje moguće, stoga se u takvim slučajevima između koordinirajućih i podređenih veznika obično stavlja zarez).

Ako iza podređene rečenice stoji drugi dio dvostrukog veznika, tada se između prethodna dva veznika ne stavlja zarez, npr.: Slijepac je znao, Što Sunce gleda u sobu i što ako pruži ruku kroz prozor, To padat će rosa s grmlja(Korolenko) (uvjetna rečenica s veznikom ako se ne može izostaviti ili preurediti bez restrukturiranja podređene rečenice, jer će u blizini biti riječi Što I Da); Ženina stopala bila su opečena i bosa, I kad je progovorila, To rukom je zagrabila toplu prašinu na bolna stopala, kao da pokušava ublažiti bol(Simonov) (kada se uklanja ili preuređuje podređeno vrijeme s veznikom kada su riječi u blizini I I Da).

Oženiti se. Također: Dolazila je oluja, i, Kad su oblaci prekrili cijelo nebo, postalo je mračno kao u suton. - Dolazila je oluja, I kad su oblaci prekrili cijelo nebo, postalo je mračno, kao sumrak(u drugom slučaju nakon unije I, spajanje složene rečenice, ne stavlja se zarez); Trening kamp je kasnio, A kad je sve bilo spremno za polazak, nije imalo smisla ići(nakon kontradiktornog veznika A u tim se slučajevima u pravilu ne stavlja zarez, jer nije moguće ni uklanjanje ni preuređivanje podređene rečenice iza veznika).

U rečenicama poput Otišao je davno, I gdje je sad, ne znam zarez iza veznika I nije instalirano.

2. Zarez se obično ne stavlja između veznika (poslije točke) i podrednog veznika, npr.: I Ja znam tko si ti;A Zašto se to govori, ne razumijem. Mogućnost stavljanja zareza iza drugih veznih veznika povezana je s intonacijskim i semantičkim naglaskom podređene rečenice, na primjer: Međutim, ako inzistirate na svom prijedlogu, spreman sam ga prihvatiti.