Õppetund - teekond läbi MHC "Kõigi rahvaste väärt kultuur". Õppetunni kokkuvõte teemal "Vana-Venemaa arhitektuur" "Kõigi rahvaste väärt kultuur"

Abstraktneõppetund

Templi visandite tegemine, maastikuga kombineerimine

Tunni eesmärgid

hariv :

õppida kujutama

Pilk vormile

Geomeetriliste kehade tajumine, mis on kogu kujundite mitmekesisuse aluseks,

Täita püstitatud eesmärk grafiidi ja värvidega

arenev :

arendada:

Ilumeel

mälu ja kujutlusvõime

harivad :

üles tooma:

Huvi kaunite kunstide, arhitektuuri mõistmise vastu

Tähelepanu maalimisele, vaimsusele.

Varustus

paber, pliiatsid, kustutuskumm, värvid, interaktiivne tahvel, arvuti ja joonistused.

Tunni käik ja materjali kinnistamine

igavesti minu vanaisad Ja vanaisad

Puusepad olid peal Venemaa .

Mitte ei kumbagi neid kas alates imikueas vaadates ,

IN käed võttis pojad kirves .

Sellepärast Ja meistrid onud

ilmuvad sisse ringkond enne nüüd aastast .

Kuidas kärbitud isa minu palgid !

Siin nad tõuse üles enne mina :

sõber taga sõber pane neid tasemel

Oli oleks vöötatud pall maapealne .

igavesti minu vanaisad Ja vanaisad

Puusepad olid peal Venemaa .

Mitte ei kumbagi neid kas alates imikueas vaadates ,

IN käed võttis pojad kirves .

Sellepärast Ja meistrid onud

ilmuvad sisse ringkond enne nüüd aastast .

Kuidas kärbitud isa minu palgid !

Siin nad tõuse üles enne mina :

sõber taga sõber pane neid tasemel

Oli oleks vöötatud pall maapealne .

MadalamOnega ( külaVoemozero)

Nüüd ei oska keegi kindlat seletust anda, kus arhitektuur juurdus: telkkirikud, sarnased kosmoserakettidega; poole viiekorruselise maja suurused onnid ja hoovid; haabja "soomuste" hõbedasus - adrahari katustel ja kuplitel. Midagi arendas muidugi karmi põhjamaist kliimat – vähemalt samad majaõued, kus kõik eluasemest tallini oli lume ja pakase eest kaitsmiseks ühe katuse alla ehitatud. Tõenäoliselt õpiti iidsetel aegadel naabritelt midagi: keldi templid meenutavad kaugelt Varangi astkirikuid ja idarahvad üritavad telgifantaasiaid proovile panna. Ükskõik, milliseid mõtteid me väljendame, on kõik seda tüüpi hooned vähemalt tuhat aastat vanad ja näiteks Novgorodi peamine Sofia, mis ehitati samal aastal, kui toimus kristluse põhisündmus - Venemaa ristimine. telkidega pühakoda. Valguse poolt esile kerkinud loodusloolised hooned on sama loomulikud kui ümbritsevad künkad, metsatukad ja jõed.

Seitse värvilist mustrit:

- Pogost ja Kizhi muuseum Karjalas - kõige laitmatumad (Preobraženskaja) ja enim säilinud (Laatsaruse ülestõusmine) puukirikud Venemaal.

- Väike Karely Arhangelski lähedal - Venemaa kõige olulisem puitarhitektuurimuuseum.

- Kenozero rahvuspargi kabelid on kõige soodsam puidust muinasaja kaitseala puhkuseks ja ekskursioonideks.

- Varzuga ja teised Terski ranniku külad Murmanski oblastis on põhjapoolseimad iidsed vene külad.

- Kimzha ja teised külad Mezeni jõe lähedal - kõige jagamatum ja tõelisem puidust Venemaa.

- Sretensko-Mihhailovskaja kirik kadunud Krasnaja Ljaga küla kohas on kõige võluvam koht.

Nevski metsapark Peterburi lähedal - Võtegorski kirikuaia taastatud tempel, suurim ja keerukaim säilinud tempel XX sajandil, kuid põles 1960. aastatel maha

(uuring Tatjana Leštšenko poolt)

Kenozero, Vershinino küla, Nikolskaja kabel, täpne vanus allikatest puudub, kuid pole saladus, et see oli ammu enne 1846. aastat. Tagasi algusesXXkellatorni ei olnud, see lisati hiljem, täiendades kogu pilti. 80ndatelXXsajandil lagunes kabel Pärast Kenozero rahvuspargi loomist 1991. aastal taastasid kabel Vene ja Norra restauraatorid. Taastatud kaks aastat.

Kabel seisab mäe võral, kust tuleb ka küla nimi.

(uuring Tatjana Leštšenko poolt)

Pochozero templiansambelXVIII- XIX, Filippovskaja küla, Plesetski rajoon, Arhangelski oblast. Unikaalne templikompleks, mis koosneb kahest kirikust, Kristuse ausate neitsite päritolu Ristija Johannese pea omandamise kirikust ja kellatornist. 2001. aastal hakati templikompleksi taastama. Restaureerimisprojekti eskiisi töötas välja arhitekt L. Tkatšenko. Tööd tehti kaheksa aastat.

(uuring Tatjana Leštšenko poolt)

KargopolskyR- kas ta on, külaPunaneLyaga. KõigevanakirikKargopolskyringkondSretensko- Mihhailovskaja (1665) Sellel onvormitelk. IN 1894-1895 ggkirikolikaetudvälisedümbrisalateseklektilinedekoorVologdameistrid. Kirikasubsissekahetsusväärnevõimelinepealtänanepäeval, siseminekaunistuspeaaegumittejäi ellu.

"Nagu mõõdud ja ilu ütlevad", mis toimib Põhja-Vene kultuuri geneetilise koodina.

Seemetafoorbarettselle päritolu vene puitarhitektuuri ehitusterminoloogias. Põhjas ehitati kirikuid paljudel juhtudel talupoegade algatusel, need ei olnud sageli ainult usulised, vaid ka sotsiaalsed keskused. Talupoegade volostmaailm kutsus kirikute ehitamiseks kutselisi käsitöölisi - puuseppasid. Nad ehitasid puidust templeid ja virmalistel oli "tellimusel puutöö". Korralikult - originaalsetes kirjalikes ülesannetes - ehituslepingutes, juriidilise dokumendi rolli täites, oli üksikasjalikult sätestatud, milline kirik olema peab.

Need olid omamoodi sõnalised joonistused, kus näidisteks olid antud sarnased ehitised ja vormid.Olles saanudideid tulevase struktuuri kohta, pidid meistrid toetuma oma kogemustele, instinktile ja maitsele. Pole asjata, et vanades lepingutes, mis sõlmiti puusepaartelli meistri ja “maailma” (klienttalupoegade) vahel, leidub tavaliselt selliseid väljendeid: “tee, et meeldida”.

"lõigake" kui "ilus", "... ja ehitage kõrguseks, nagu mõõdud ja ilu ütlevad."

Samas ei tasu unustada, et keel on üks tähtsamaid kultuurikoode. Keel on selle algne, iidne alus, mis seisab alati iga kultuurimärgi taga, sest kõike, mida kultuuritekstid väljendavad, saab väljendada keele abil.

Rahvakultuur oma kalendri, ennustuste, märkide, märkidega loob oma versiooni metafoorsest sümboolikast. Metafoor kui kultuuri kood aitab tuvastada heuristlikke teaduslikke hüpoteese ja teaduses on metafoor teadusliku loovuse vajalik vahend. Peaaegu iga uus teaduslik mõiste ilmneb omamoodi metafoorina, muutudes täpseks mõisteks alles aja jooksul.

Kultuuriruumi kujundades realiseeris inimene oma arusaama loodusseadustest, nägemust maailmast selliste nähtuste kaudu nagu tempel ja elamu. Vene põhjamaade kultuuriruumis kujunes välja kõrge talurahvamaja ja templi staatus.

"Universumi pilt on templis teadlikult kehastatud." Tempel kui universumi kõige üldistatum, semantiliselt küllastunum kujutlus, hõivas põhjapoolse talupoegade "maailma" sakraalruumis keskse koha. Ei tohi unustada, et inimese jaoks on tema organiseeritud eluruum omamoodi eeskujuks. ümbritsevast maailmast. Templid kui universumi sümbolid domineerivad selles ruumis, inimasustus on teine ​​plaan, kõrvalhooned on kolmas.

Ülesanne: viige lõpule puusakujulise puidust templi kujutis

Tunni struktuur

    Organisatsioonilinehetk (1-2 min.)

    Eesmärkide seadmine, tunni eesmärgid (2 min)

    Uue materjali tunni seletus (15-25 min)

    Uue materjali konsolideerimine (10-15 min.)

    Tunni kokkuvõte (3-4 min.)

    Lõpp (1 min)

Tunni sisu

Aja organiseerimine

Tere! Palun istuge

Eesmärkide seadmine, tunni eesmärgid

TänameiealustameUuringvene keelarhitektuur, agatäpseltpuidustarhitektuur « vene keelPõhja», puudutameNiisiissamatemplidlinnadKursk.

Selgitus uus materjalist

Nii "vene puitarhitektuuri" kui ka "vene põhjakultuuri" mõiste, mõisted, mis on omandanud omamoodi valemi vormi. See tekitab mitmeid stabiilseid assotsiatsioone – lagedad avarused, täisvoolulised jõed, metsad, sood, omamoodi rahvapärane puitarhitektuur, mis peegeldab inimese kohanemise meetodeid karmi kliimaga.

Meetodid ja metoodilised võtted

Verbaalne: vestlus;

Visuaalne: reproduktsioonid;

Praktiline: mõningate tehnikate demonstreerimine maalimisel ja temaatilise kompositsiooni joonistamisel.

Varustusklassid

Sestõpetajad:

Sestõpilane:

Arvuti, raamatuid, reproduktsioonid, plakatid.

Album, pliiatsid, värvid, pintslid, kustutuskumm, märkmikjaoksrekordid, pliiats.

Skeemdisainlauad

    Teemaõppetund

    pedagoogiline joonistamine

    Kompositsiooni näide

Teemaõppetund

« vene keelpuidustarhitektuur»

Vaadeklassid

Joonistaminepealmälu, pealesitamine

Tüüpõppetund

Kombineeritud

Eesmärgidõppetund

    Hariduslik

Õpetada kujundada moraali, esteetikat, mõelda ilust, kunstist, kontseptsioonist kujutava kunsti rollist ühiskonnas. Õppige analüüsima kunstiteost pildi ülesehitamise ning joonistamise ja maalimise põhiseaduspärasuste järgimise seisukohalt.

    Hariduslik

Õpilaste kunstiliste ja loominguliste võimete, kujundliku ja assotsiatiivse mõtlemise, visuaal-kujundliku mälu, emotsionaalse ja esteetilise reaalsustaju arendamine, loova kujutlusvõime arendamine.

    pedagoogid

Tõsta huvi kaunite kunstide vastu, arhitektuuri mõistmise vastu, huvi maalikunsti, vaimsuse vastu

Tunni teema: Vene puitarhitektuur

Teema on mõeldud kaheksandas klassis kaheks õppetunniks.
Tunni eesmärk: näha ja mõista vene puitarhitektuuri vaimset originaalsust, millel pole analooge teiste maade ja rahvaste kunstis.Ülesanded:
    uuendada teadmisi vene puitarhitektuurist; - tutvustada Kizhi kirikute näitel vene hakitud kiriku kunstilisi ja arhitektuurilisi iseärasusi; - jätkata oskuste ja vilumuste kujundamist töös pildimaterjali ja paberplastikaga; - arendada ruumilist mõtlemist; - õppida nägema ilu vene hakitud kiriku targas lihtsuses ning väljendama oma mõtteid ja tundeid vene arhitektide töid tajudes ja loometöid kaitstes; - aidata kaasa patriotismi, ilumeele, sõprustunde ja üksteise toetamise kasvatamisele.

Varustus: Õpetaja:

    vene onni puidust mudel (hobune, kroon jne); Tugisõnad - "kohmakas töö", "vene puitarhitektuur", "stoker - allikas - istba - onn"; Telgitempli skeem; Arvuti- ja multimeedia paigaldamine; Esitlus piltidega Kizhi arhitektuursest ansamblist, vene puithoonetest, vanast puukirikust vene külas; Kirjandus vene puitarhitektuurist; Vene rahvalaulude salvestamine.
Lapsed: paber, käärid, liim, guašš, pintslid, paberkarbid, veepurgid, salvrätikud.
Tundide ajal: Õpetaja; - Tere hommikust! Meil on hea meel teiega kohtuda. Meie tunni teema on "Kohmakas töö". (Tunni teema pealkiri on praeguseks suletud). Lapsed sosistavad Õpetaja – Kas miski häirib sind?Lapsed: - Kuidas aru saada - kohmakas töö?- Lõppude lõpuks on kohmakas töö väga konarlik, kole töö.- Jah, lihtsalt näpuviga!Õpetaja: Jah, sul on õigus.
Kui tahame meeles pidada, pole heaKoristame tema asjad: kohmakas töö ...Aga Kizhis on katedraal, see raiuti kirvega mahaJa igasugune kullamine tuhmub tema ees!
Ettekande demonstratsioon (Telk-kellatorn ja Issanda Muutmise kirik, Eestpalvekirik, Peaingel Miikaeli kabel jne)Nii väljendas poeet oma imetlust ja milline meeleolu tekib seda ansamblit nähes?Lapsed: - kui palju kupleid!- Lihtsalt hämmastav, kas see on tõesti kohmakas töö!?"Kirikud pole üldse sellised!"- Kui ilus! Õpilase sõnum Kizhi kohta, sõnumi koostab õpilane ise, õpetaja kontrollib seda eelnevalt.

Näiteks võite kasutada teksti "Puidust muinasjutt" vastavalt E.I. Osetrov "Elav iidne Venemaa":

«Need, kes pole Onegas käinud, arvavad, et Kizhi on saar, mis kogemata veekogude vahele kadus. Teadjad inimesed ütlevad, et järvel - ei rohkem ega vähem - 1650 saart. Vaadates vees peegelduvaid kuuske ja kaske, lainetes punetavat päikest, kaalutute laevadena mööduvaid pilvi, meenusid Roerichi, Nesterovi, Pisahhovi maastikud. Viimane pühendas oma elu Vene põhjamaale, oli maalikunstnik ja jutuvestja.

Ujume tund aega ... kolmandat. Kui kaugusesse ilmus Garnitski tuletorni ažuurne torn, ütles paadimees Savely Vasilievich:

Nüüd lähevad paljud inimesed Kizhisse. Sellist ilu nagu meil pole olemas.

Tema sõnade nähtavaks kinnituseks särasid päikese käes Kizhi kirikuaia kuldsed kuplid. Siis oli kõik nagu unenäos. Hüppasin savipangale ja jooksin vastu puidust muinasjuttu, selle imega, mille tislerid-arhitektid olid loonud. Päike uhtus metsa ebaühtlase serva taha ... Mis on Kizhi? Kaks mitme kupliga kirikut, mis on üksteisest eraldatud kellatorniga. Kõik puidust. Muutmise katedraali kakskümmend kaks kuplit.

Palju-palju kupleid, mis on kaetud adrateradega - nikerdatud haabast plaadid, mis päikese käes särades tunduvad kuldsed. Kuplite kohal hõljuvad kajakad ning koos valgetiivaliste lindudega tormab kogu hoone taevakõrgustesse.

Kes lõi selle metsa- ja järvemuinasjutu – Muutmise kiriku? Paadimees rääkis lihtsalt ja liigutavalt, tema sõnad olid kooskõlas Zaonežski vahemaade vaikse õrnusega:

Puusepad töötasid pikka aega, vedades kärudes hakkepuitu. Seda on silmaga lihtne näha. Silm on peremees ja käsi on töömees. Pead pandi püsti ja uhiuued seinad värviti üle nagu noored naised peol; järvele lähenes meister nimega Nester. Puusepad piirasid ta ümber. Nesteril oli kirves – pidu silmadele. Sellist kirvest polnud kogu Zaonežis. Inimesed rääkisid, et Nesteri kirves oli lummatud. Mida tema, peremees, tegi? Ta suudles kirvest ja viskas selle järve. Puusepad tegid häält, hakkasid kahetsema - kas selline tööriist on võimalik vette kaduda? Nester vastas neile: „Nad on püstitanud kiriku, mida ei olnud, ei ole ega tule enam. Ja mu kirvel on nüüd koht põhjas. ".

Muutmise kirik on monument Venemaa sõjaväelisele hiilgusele. See ehitati 1714. aastal, mil Põhjasõjas hakkas sõjaväeõnn Peetri vägesid teenima. Rootslased laastasid Vene Põhja järve pidevalt. Pidevast ohust vabanemine oli rõõmus sündmus.

Muutmise kiriku muljeid suurendab hoone kõrgus, mis ulatub umbes 40 meetrini. Siin puuduvad freskod, lihtsad palkseinad loovad kodurahu tunde. Ikoonid võtsid freskode asemele. Kohalike kunstnike looming on tavaline, kompositsioonilt viimistlemata, värvikalt häälekas.

Kellatorni kõrval asub nikerdatud puitpitsiga vöötatud eestpalvekirik. Päike on juba kõrgel saare kohal. Valgustus muutub – ka Kizhi muutub. Mul on raske sellest vapustavast maailmast lahkuda.

Mis on Kizhi? Kizhi on tunnistus järglastele, käsk armastada oma kodumaad. Kizhi on surematu Vana-Venemaa, olevikus elav kunstiminevik.

Õpetaja: -

Kizhi pole monument, mitte rist,

Mitte tempel ega loodus.

Ja ma ei väsi kordamast -

Kizhi on inimeste hing.

Jah, Kizhi on vapustavalt ilus vene puitarhitektuuri vabaõhumuuseum. Hea, et leidus selliseid inimesi, kes kogusid ja säilitasid vene puitarhitektuuri mälestusmärke. Kui igaüks meist oma tükil Maad teeks kõik endast oleneva, kui ilus oleks meie maa!

Ja täna me mitte ainult ei tutvu helepruuni puitarhitektuuri arhitektuuriliste ja kunstiliste tunnustega, vaid mängime ka meistrite - arhitektide rolli, loome oma väikese Kizhi!

avan tunni teema - "Vene puitarhitektuur".

Pidage meeles, et tundides oleme teiega juba kohtunud ürgselt vene puitehitistega. Siis peaksid need esemed minu käes teile midagi ütlema. Edastan õpilastele onni kokkupandava planeeringu.

Lapsed: - Jah, tutvusime arhitektuuriga nii 4. kui 5. klassis.

Mälestame vene onni, iidseid kujundeid ja sümboleid rahvakunstis.

Õpetaja: - Sõna "onn" - (V.Dali sõnastik) tuleb sõnast firebox - allikas - istba - onn.

Kroon - sõnast "pärg" kandsid tüdrukud Venemaal pärgasid peas ja onnis pole kroon ümmargune, vaid kandiline.

Nii tekkisid onni seinad (demonstreerin planeeringul).

Nelinurkselt laotud palkide otsad ühendatakse üksteisega spetsiaalselt kirvega lõigatud sälkude-soonte abil.

Ühte sellist rida nimetati "krooniks". Ja onn ehitati nagu pärja, tihedalt põimunud kroonid asetati üksteise peale.

Õpetaja: Ja see aine, mida see ütleb? Näitan mänguhobust.

Lapsed: Eelmine aasta oli valge hobuse aasta!

Õpetaja: Ja mis on sellel pistmist vene puitarhitektuuriga?

Lapsed: - Hari on kahe katusekalde ülemine liigend. Venemaal on hobune alati olnud jõu, headuse ja ilu kehastus, ta sümboliseeris üle taeva liikuvat päikest (onni katusel hobust kujutav liumägi).

Õpetaja – hästi tehtud, kui hästi sa kõike mäletad. Kirve abil, ilma ühegi naelata, õppisid käsitöölised lõikama mitte ainult onne. Aga ka kõrged kaunid hooned – tornid, templid, veskid. Meie kooli ümber on säilinud palju puitmaju, millest iga päev möödud. Kas olete märganud, kui paljud neist on kaunistatud puidust nikerdustega?

Lapsed: - Jah, meie tänaval on selline maja, see on kaunistatud nikerdustega ja katusel on puidust kukk. See on minu vanaema maja. Kõik möödujad peatuvad, imetlevad, saavad rõõmsalt südamesse!

Kas sa naudid seda ilu?

Õpilane: - Jah, aga kahju, et selliseid maju jääb järjest vähemaks.

Õpetaja: - Kas see ei sõltu meist?

Liigume mõttes 600 aastat tagasi ja proovime ette kujutada, kuidas väikesesse põhjapoolsesse kloostrisse sattus tundmatu vene puusepp, kellele meeldis tema diskreetne ilu, rahu ja vaikus.

Joonistan kriidiga tahvlile - Ta ladus algul rändrahnude vundamendi, siis raius maha väikese kandilise onn-puuri, kinnitas läänest tesast varikatuse, idast aidaosa, blokeeris kõik viilkatusega. Keskmisele, kõrgeimale osale pani ehitaja väikese ristiga sibulkupli.

Ja see ongi kõik. Kirik oli valmis.

Vaata, mis ta on? (pildislaid).

Lapsed:

Väike;

tagasihoidlik;

armetu;

silmapaistmatu;

Näeb välja nagu ait või talupojamaja kui "jumalatempel".

Õpetaja: - Jah, nurgeline, esmapilgul hakitud vene onn on tõeline rahvaehituskunsti meistriteos, puitarhitektuuri alus.

Vaadake seda iidset silmapaistmatut templit lähemalt. Proovi lihtsat – näe keerulist, vaata inetusse ja vaata ilusat, vaata väiksesse ja vaata suurepärast!

Lapsed: - Kui te vaatate tähelepanelikult, siis kui palju maitset sellel on!

Milline täiuslik proportsioon!

Mingi eriline vaimsus, mis ei ole omane mitte käsitööle, vaid kunstile.

Õpetaja: - Tõepoolest, varasemad templid nägid välja nagu onnid. Möödub veel veidi aega ja see maalähedus, väikese onni igapäevaelu kaob kletskilt telkarhitektuurile üleminekuga (telgitempli skeemi demonstratsioon).

Vaata lähemalt, millised puitarhitektuuri elemendid on sulle tuttavad?

Lapsed: - All on palkmaja nagu vene onn!

Õpetaja: - See on neljakordne, miks seda nii kutsutakse?

Lapsed: Sest alus on neljast palgist.

Õpetaja: Väikeses kirikus krooniti onn kupliga ja siin ilmub uus element - seda nimetatakse kaheksanurgaks. Miks seda nii nimetati?

Lapsed: - Kaheksa palki on aluseks.

Õpetaja: - Tavaliselt kroonib telki kaheksanurk ja üle kõige säravad pead. Altpoolt ümbritseb sellist hoonet külalislahke veranda – käigutee. (slaid telgitempli kujutisega)

Niisiis, millistest osadest koosneb puusa templi konstruktsioon?

Lapsed: - kuplid paistavad sügavikust, nelja-, kaheksa-, telk- ja kõrgel sinise taeva taustal!

Õpetaja: - Noh, kui kõik on selge, on aeg end meistrina proovile panna.

Täna ja järgmises tunnis loome oma väikese Kizhi, kasutades varasemaid rühmades töötamise kogemusi ja vene meistrite kogemusi, tundides saadud teadmisi. Loovülesande teen ettepaneku läbi viia rühmades, soovi korral või individuaalselt. Võite kasutada mis tahes materjale.

Õpilased jagunevad rühmadesse.

Õpetaja: - Nüüd, kui rühmad on otsustanud, öelge mulle, mis tehnikas teie loovtööd tehakse?

Lapsed:

Me maalime värvidega, me oleme kunstnikud!

Ja me oleme arhitektid, loome paberist kiriku maketi.

Õpetaja: - Imeline! Pidage meeles meie meeskonnatöö kuldreegleid. Pärast selle täitmist asute selle kaitsma.

Iga rühm valmistab ette kaitsmise, abi osutab õpetaja, varustades õpilasi vene puitarhitektuuri käsitleva kirjandusega.

1. rühma projekti kaitsmine:

Lapsed:

Puitkirikut kujutasime värvidega, et anda edasi puidu soojade värvitoonide ilu – originaalne vene materjal, mis harmoneerub loodusega nii hästi. Onnide, kiriku ja isegi väikese veski kaunistuste rikkalik ornamentika sarnaneb ažuursusega, põhjamaise metsa läbipaistvus. Vana-Vene puitarhitektuuri luigelaul ühendab orgaaniliselt sajanditepikkuse mineviku tehniliste ja kunstiliste saavutuste kogemuse ning arhitektuuriuuenduste elemendid. Ainus dekoratiivne element on kaheksanurka ümbritsev ažuurne visiir, mis justkui paljastab ja rõhutab monumendi mahulise lahenduse lakoonilisust. Oma tööga soovisime näidata, et vene kirik on iidsete, ürgvene arhitektuuri- ja ehitustraditsioonide loomulik edasiarendus, rahva seas välja kujunenud kunstimaitsete ilmekaim ja täiuslikum kehastus.

Vene kirik on nagu lai vaba laul, mis voolab südame sügavusest, nagu rõõmus hümn inimese aule, tema käte jõule, mõistusele. Arhitektuursete vormide keel väljendab uhket ilu, võidukäiku vaenlase üle.

II rühma kaitse:

Lapsed: - Meie rühm töötas paigutusega. Need on meie väike Kizhi.

Loomulikult püüdsime seda täita vastavalt vene puitarhitektuuri arhitektuurikaanonitele, millest saime tunnis teada: siin on kirik madalal ja massiivsel nelinurgal, telki kroonib kõrge kaheksanurk. Lähedal on kõrge puusadega kellatorn, kaunid seinakiriku hooned. Kuid mis kõige tähtsam, olles lummatud Kizhi ilust, tahtsime reeta vene puitarhitektuuri vaimset originaalsust ja püüdsime vähemalt lühikest aega ette kujutada end karmi põhjamaise looduse keskel, julgete ja tugevate inimeste ringis, Pomoori kalurid, jahimehed ja metsatöölised, puusepad ja luuletajad. Ka meie kirik seisab kindlalt ja uhkelt, nagu põhjamaise loodusega pidevas võitluses karastunud talupoeg. Kõrge sirge kaheksakand, nagu meie vene rahvas, kes ei painutanud kunagi oma rõhujatele selga.

Kõrged telgid on meie vene vabadusearmastuse vaim, mis püüdleb vaimse ja igaviku poole. Tahtsime oma küljendusega rõhutada vene rahva annet, arenenud ilumeelt, rahvast, kes suudab sellist imet korda saata vaid kirvega. Muistsed meistrid jäid nimetuks, kuid igaüks neist jättis oma maatükile ime, mis on kaunistanud meie maad, meie elu palju sajandeid. Ja see oleks meie tahtmine, me püstitaksime Venemaale kohmakale meistrimehele ausamba!

Õpetaja: - Aitäh, poisid, tegite ise kokkuvõtte, tegite klassiruumis suurepärast tööd. Mul on hea meel, kui äratan sinus soovi muuta meie elu puhtamaks, lahkemaks, ilusamaks!

Kirjandus:

1.Kizhi: Näidatud põleb. / Karjala Vabariigi Rahvusraamatukogu; Koost: Osipova T.V., Terpugova T.V.; Kunstiline Kaljukov I.K. - Petroskoi: RIO Komizdat RK, 1995

2. Imeline Kizhi saar. Populaarteaduslik väljaanne noortele / koost. D.N. Moskin., Petroskoi: PetroPress, 2005.

3. Trifonova L.V. Pudožje ja Zaonežje dekoratiiv- ja tarbekunst Petroskoi Kizhi muuseumi kogus, 2004.

Elektroonilised ressursid:


Materjal saidilt alla laaditud - Õpetajate võrgukogukonnad

Tund 4 - 5 Teema: Vana-Venemaa arhitektuur

Epigraaf:

Muusikaline epigraaf:

M. I. Glinka "Kamarinskaja" 1. osa.

Varustus:

Multimeedia projektor, slaidid, laud - ristkupliga kiriku plaan.

Tunni eesmärk:

Tutvumine Vana-Venemaa arhitektuuri ja esimeste kivitemplitega.

Ülesanded:

Hariduslik:

    Näidake õpilastele templiehituse eripärasid Kiievis, Veliki Novgorodis, Suzdalis ja Vladimiris.

    Mida võttis Vana-Venemaa Bütsantsi arhitektuurist?

    Kuidas vene identiteet mõjutas kodumaise arhitektuuri arengut.

Arendamine:

    Õppige võrdlema Vana-Venemaa erinevate linnade arhitektuuri.

    Osata hinnata Bütsantsi meistrite panust, aga ka vene "puutööliste" kunsti.

    Arendada huvi slaavi kultuuri tundmise vastu.

Hariduslik:

    Tõsta huvi ja austust arhitektuurimälestiste vastu.

    Edendada iseseisvat Venemaa arhitektuuriajaloo uurimist.

    Arendada rahvusliku identiteedi tunnet, patriotismi

    Rikastage õpilaste vaimset maailma.

Tundide ajal:

Sissejuhatav vestlus.

Millest me viimases tunnis rääkisime?

Venemaa kunstikunstist eelkristlikul perioodil.

Mis muutus iidse Venemaa kultuuris kristluse vastuvõtmisega?

Nad hakkasid ehitama kivist templeid, maalima ikoone, arendasid kirjutamist, kirjaoskust, annaale, kirjandust….

Vaadake slaidifilmi ja proovige tuvastada meie tunni teema ja eesmärk.

Kõlab Glinka muusika, ekraanil on slaidifilm muistsete Vene templite piltidega.

Subtiitrid ekraanil: Arhitektuur on muusika kivis.

Ustjantseva essee K."Arhitektuur on muusika kivis."

Mis köitis Vladimirit kristliku jumalateenistuse juures kõige enam?
Oma vastustes peaksid õpilased rõhutama riituse ilu, templi kaunistamist ja laule.
- Milline arhitektuur oli kõige enam esindatud kristluse-eelsel ajastul Vana-Venemaal?
- Jah, muidugi, puidust.
- Ja Bütsantsis?
- Ainult kiviehitus, majad ja templid olid kõrged, väliskaunistustega, eriti gooti ajastul.

1. Sofia katedraalid.

Suur kiviehitus algas Venemaal alles 10. sajandil, see on kristlike kirikute ehitamine ja loomulikult Bütsantsi tüübi järgi. Konstantinoopoli uhkuseks oli Püha Sofia tempel.

Bütsantsi kunstisüsteem ülistas ja kinnitas kõige paremini ilmaliku ja kirikliku hierarhia puutumatust, millel seisis Kiievi riik. Välisrändurid nimetasid Kiievit teiseks Konstantinoopoliks. Keskaegse arhitektuuri loomisest rääkides tuleb märkida, et see mõjub hingele kui millegi materiaalsele. Hing on masenduses ja masendustunne on aupaklikkuse algus. Sellised templid, mis ärataksid aukartust ja mida vajasid Rurikovitši suveräänsed valitsejad.

Loominguline kodutöö: Katya Perminova ettekanne "Sofia katedraalid".

Pärast esitlust töötage rühmades: võrrelge diagrammide abil:

1, 3 rühm: Hagia Sophia kirikud Konstantinoopolis ja Kiievis

2.4 rühm: Hagia Sophia kirikud Kiievis ja Novgorodis.

Tabel on täidetud.

Hagia Sophia kirik Konstantinoopolis

Hagia Sophia kirik Kiievis

Ühised omadused

Erinevused

Milliseid Bütsantsi arhitektuuri tunnuseid võtsid üle Venemaa meistrid?

Mis on Kiievi templi originaalsus? Mis on Novgorodi Sofia eripära?

Bütsantsi ristkupliga templi vormi valdades kasutasid vene meistrid ka puitarhitektuuri traditsiooni - palju kupleid. Vladimir nimetab oma templi ehitamiseks kreeka arhitekte kui kõige osavamaid ja kuulsamaid kogu kristliku maailmas.
- Templi alus on nelja sambaga jagatud ruut ja kuplikujulise ruumiga külgnevad ristkülikukujulised rakud moodustavad arhitektuurse risti. Nii ehitati Vladimiri ajal kivikirik Venemaal - Kümnise kirik, nii ehitatakse Jaroslav Targa ajal Kiievi Püha Sofia. Ja ometi ei leia Kiievi Venemaa kõige majesteetlikuma arhitektuurimälestise Kiievi Sophia kolmteist kuplit Bütsantsist oma prototüüpi. Selline võimas mitme peaga ehitis on puhtalt vene nähtus, mis on muutnud ristkupliga kiriku välimust * .

Näitan õpilastele kahe templi – Konstantinoopoli ja Kiievi – pilti. Õpilased märgivad nende templite arhitektuuri erinevust. Nii veenduvad lapsed taaskord vene arhitektuuri originaalsuses, templid eristuvad paljude peade poolest.

Metropoliit Hilarion kirjutas Püha Sophia katedraali kohta, et see kirik on "kõigile neid ümbritsevatele riikidele imeline, nagu ei leiaks teist kogu maise kesköö jooksul idast läände".
- Kiievi Sophia on kaunistatud mosaiikide ja freskodega, mida kaunistavad külalismeistrid, enamasti kreeklased. Mosaiigid säilitavad kogu Bütsantsi stiili ilu ja keerukuse, kuid neis on vähem mõtisklust, rohkem elujõudu, inimestele meeldivad.
Kiievi apsiidi kongis seisvat Jumalaema Sophia, kes seisis ülestõstetud kätega - kanoonilist tüüpi Oranta (palvetav) -, tajusid kiievi inimesed kui linna kaitsja, linna kehastuse kujundit. Venemaa linnade ema" ise. Ülestõstetud käte kaitsežest meenutas slaavlaste iidset Bereginat. Figuur näib olevat elav: see näib kõndivat templisse sisenejate poole, vaadates neile silma. Oranta kuvand on täis võlu, soojust ja valgust.

Me räägime sellest pildist arvutitunnis, kus pole mitte ainult templi kujutis, vaid Oranta ise on kaunilt esitletud, lapsed uurivad pildi detaile - silmade ilmet, riiete detaile, käte palvetav žest ja tema "liikumine" koguduseliikmetele.

Suure jõuga jõudis Novgorodis ja selle "noorema venna" - Pihkva - teele vene arhitektuuri algupärane, rahvalik vool. Ja jälle pöördun slaidide või arvuti poole ning vaatan Novgorodi Sofiat ja Pihkva Kremlit. Nende linnade arhitektuur oli julge, suurepärane oma lihtsuses ja terviklikkuses. Pärast majesteetlikku Novgorodi Sofiat, pärast Püha Jüri ja Antonijevi kloostrit, Novgorodis suuri kirikuid ei ehitatud. Põhimõtteliselt olid need majakirikud, mille klientideks olid bojaarid ja kaupmehed. Need olid ehitatud mõistlikult, põhjalikult, mugavalt, kuid mitte luksuslikult. Nagu nad selle konstruktsiooni kohta ütlesid, "nad pole nii hästi kohandatud, kuid need on kindlalt õmmeldud." (Ja jälle näitan pilte templitest, väikestest ja enamasti ühekuplilistest).

2. Vladimir-Suzdali vürstiriigi arhitektuur.

Enne Vladimir-Suzdali vürstiriigi arhitektuurist rääkimist vaatame õpilastega slaidifilmi: need on Vladimiri, Suzdali kirikud, Nerli eestpalvekirik.

Loomingulised ülesanded: ettekanded Satler R., Gladysheva N.

Soovitan lastel endil seda arhitektuuri kommenteerida, võrrelda Kiievi ja Novgorodiga.

12. sajandiks oli välja kujunenud iseloomulik vene tüüpi ristkupliga valgekivist kirik: neljasambaline, ühekupliline, kõrgel trummel poolringikujulise kupliga ja idaküljel väljaulatuvate poolsilindriliste apsiididega. Selle aja jooksul kuulus meistritiitel Vladimir-Suzdali vürstiriigile. Vürstiriik õitses Juri Dolgorukovi ja Vsevolod Suure Pesa poja Andrei Bogoljubski ajal.

Venemaa riikluse aluseks oli Zalesje, nn Vladimir-Suzdali vürstiriik, mille asutas Vladimir Monomakh. Metsade servas õitses puitarhitektuur ja puitskulptuur, neist ei jäänud midagi alles, kuid kaasaegsete imetlust äratas “puutööliste” kunst.
- Varaseimad meieni jõudnud templid püstitati tema poja Juri Dolgoruky alluvuses. Ja täna on neil aastatel Suzdalist nelja kilomeetri kaugusel asuvas Kideksha külas ehitatud Pühakute Borisi ja Glebi ​​kirik (vt selle kiriku pilti) ja Pereslavl-Zalessky Issandamuutmise katedraal. Kideksha kirik on esimene valgest kivist, kohalikust paekivist ehitatud kirik. Temalt pärines pimestav valge kiviarhitektuur, mis lõi Klyazmal Vladimirile maailmakuulsuse. See lihtne, kuid uhke kirik ei jäta meie ajal kedagi ükskõikseks.

Sellest räägib poetess Ekaterina Sheveleva oma luuletuses "Kirik Suzdali sissepääsu juures"

Sõitsime mööda. Ta palus tagasi tulla.
“Aga milleks on vaja pilti sellest napist kellatornist?
Suzdali linn - eemal, üks ansambel,
Üle põllumaa rahu - luige tiib.

Palusin filmi siiski kasutada
Maastikul, kiriku-onni peal.

Kuskil metsikus ajaloos, mõtteteravuses,
Vene inimesed ehitasid alamõõdulisi kõrgusi.

Kuid pressitud veri tiirleb pehmelt,
Nagu kaval kulm, paindub kaar.

Nii et ta tegi oma teed
Kaadrist - veidrik -
inspireeritud raev,
Harmoonilised proportsioonid.

Juri Dolgoruky poeg Andrei Bogolyubsky kolis oma elukohta Vladimirisse. Krooniku sõnul "korrastas Andrei tugevalt" Vladimirit, meelitas enda juurde "kavalaid kaupmehi, käsitöölisi ja igasuguseid näputöölisi". Kuid nii nagu Sophia Konstantinoopolis on Bütsantsi kunsti meistriteos ja romaani stiilis katedraalid on Lääne-Euroopa keskaegse arhitektuuri meistriteosed, on sellised monumendid nagu Vladimiri Taevaminemise katedraal, Nerli eestpalvekirik ja Vladimiri Demetriuse katedraal Venemaa kunsti suurimad meistriteosed. .

Ja jällegi töötame slaididega või arvutis, arvestame nende templite eripäradega, võrdleme neid Kiievi ja Novgorodi templitega.

Need monumendid paljastavad meie rahva hinge teatud ajaloolisel arenguperioodil. Milline selgus ja milline kooskõla ümbritseva maastikuga. Hinge läheb ära, kui seisad Kljazma järsul kaldal ja ilmub meie kaasaegse Ilja Glazunovi pilt “Kaks printsi”, kui vana prints näitab noorele, kust oht tuleb, see on seal, sealpool. jõgi, et tuli lõõmab. Ja printsi ülesanne on kaitsta oma vürstiriiki, oma rahvast ja kõike, mis on loodud tema andekate kätega.

Kunsti meistriteosed luuakse igavesti. Vladimir ja Suzdal on auväärsel kohal maailma tähtsusega kunstiväärtuste poolest rikkamate Euroopa linnade seas. Taevaminemise katedraal (1158-1161) püstitati Vladimiri kesklinna kõrgele kaldajärsakule. Majesteetlik, ületades kõike ümbritsevat ja alludes endale, nagu prints Andrei jõud.
- Selles katedraalis, mille ehitamiseks ja kaunistamiseks eraldas prints Andrei kümnendiku oma sissetulekust, asus Venemaa suurim pühamu - Vladimiri Jumalaema ikoon, Bütsantsi kunsti meistriteos.
- Ja kaks ja pool sajandit pärast Taevaminemise katedraali ehitamist kaunistas suur Rublev selle freskodega, mis on iidse Vene monumentaalmaali särav tipp.

Kogu vene luules, mis on andnud maailmale nii palju ületamatuid meistriteoseid, pole ehk lüürilisemat monumenti kui Nerli eestpalvekirik, seda arhitektuurimälestist tajutakse kivisse jäetud luuletusena. Vene olemuse, vaikse kurbuse ja mõtiskluse luuletus. Traditsioon ütleb, et prints Andrei ehitas selle templi "heinamaale", mitte kaugel oma Bogolyubsky kambritest pärast armastatud poja Izyaslavi surma - tema mälestuseks ja kurbuse leevendamiseks.

Ja nüüd, arvutis ja kirjutuslaudadel oleval diagrammil, uurime kahte kirikut: Nerli Eestpalvekirikut ja Dmitrijevski katedraali.

Püüame leida nende struktuuride arhitektuuris ühist ja erinevust.

(rühmatöö)

Leiame diagrammilt ja täidame ülesande viia mõisted (kristliku kiriku komponendid) kooskõlla nende definitsioonidega.

Üliõpilaste järeldused

Suure pesa Vsevolodi all ehitati Vladimiri Dmitrijevski katedraal - see on ühe kupliga nelja sambaga ristkupliga tempel. Erinevalt Juri Dolgoruky templitest on Dmitrijevski katedraal rõhutatult majesteetlik ja omal moel ehitatud, "kuid see pole Nerli eestpalvekiriku rafineeritud naiselik arm, vaid võimas, ilus sidusus ja julge proportsionaalsus ... Ükski detail ei riku printsi katedraali majesteetlikku, aeglast rütmi” ( N. N. Voronin).

Kuid mitte ainult vorm ei avalda muljet oma suursugususe ja jõuga, vaid ka templi väline kaunistus, kus vene müürseppade talent täiel määral ilmnes, äratab suurt imetlust. Nagu imeline muinasjutt, rullub valge kivi nikerdus meie ees laialdaselt lahti. Kõik, mis oli Venemaal imeline filigraanses, graveeringus, emailis, basmas, käsitsi kirjutatud ornamentides ja eriti puunikerduses, kajastus selle Vladimiri meistrite meistriteose pildi- ja dekoratiivmotiivides.

Dmitrijevski katedraali nikerdatud kaunistus võtab enda alla üle poole seinast, lookleb piki kaarekujulise vöö sambaid, tõuseb kõike täites kuni zakomarini ja tõuseb siis ikkagi sama mustriga mööda trummi, kattes peaaegu kogu hoone ažuuridega. , mis näib meie ees olevat hinnaline puusärk, rikkalikult tikitud kangas, mis on ääristatud sammasvöö tuttidega.

Kuid mitte ilu pärast, nii palju tähelepanu pöörati templite kaunistamisele. NP Kondakov kirjutab selle kohta järgmiselt: „(Vladimir-Suzdali piirkonna templid) olid kaunistatud ootusega, et nende ümber puhkusel tunglevad rahvahulgad leiaksid aega ja soovi analüüsida õpetlikke õuekoristuste ja -kasutuse teemasid. neid visuaalse õpetuse ja kirikuõpetusena.

Üldistus:

    Mille poolest erinesid Kiievi-Vene kivist religioosse arhitektuuri mälestised Bütsantsi näidistest.

    Millised need erinevused olid ja selgitage, miks need ilmnesid?

    Mis vahe on Vladimiri ja Suzdali templitel Novgorodist ja Kiievist?

    Millises neist vene iseloom rohkem avaldus?

Peegeldus.

Lõpeta lause:

Kui ma kujutan ette iidse Venemaa templeid, näen...

Ma kuulen….

Ma tunnen….

Konsolideerimine: test (teises õppetükis)

D/W: koostada aruandeid ikoonimaali kohta Vana-Venemaal.

Tund - teekond läbi MHK

"Kõigi rahvaste väärt kultuur".

Sihtmärk: Loominguliste oskuste põhjal kordamine ja üldistamine teemal.

Õpilaste teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

Ülesanded:

    Kognitiivse tegevuse, õpilaste loominguliste võimete arendamine;

    Teadmiste vastu huvi kujunemine, oskused töötada lisakirjandusega;

    Erinevate kultuuride elementide kujunemine: suhtluskultuur, kõne, plastilisus, eetika, riietus, suhted;

    Loomingulise tegevuse elementide kui mõtlemisomaduste arendamine - intuitsioon, ruumiline kujutlusvõime, leidlikkus;

    Mälu arendamine;

    Sisendada õpilastesse õppetunni abil enesekindlust.

Varustus: illustratsioonid, TCO rakendamine, katkendid kirjandus-, muusikateostest, esitlus.

Õpetaja – Meie teatritunni-rännaku teema on "Kõigi rahvaste vääriline kultuur". Ja täna viime teid põnevale rännakule minevikku.

HELID: muusikaline fragment "Elisele"

Õpetaja- Õpetajad!

Kõigil on need olemas

Ja teadmisi põlvkondadest

Põlvkondade kaupa edasi antud.

Ja vähehaaval teadmisi kogudes

Ehitame, kirjutame, loome!

Pole tähtis, kus me neid kasutame

Ja see on oluline, kuidas ja milleks ... me elame!

(lapsed võtavad teksti peal kohad sisse)

ARHITEKT-

Ajastute ja põlvkondade õpetajad

Mina, arhitekt, ehitan templeid ja eluruume.

Minu looming üle kogu planeedi...

Pisa torni tähistamine.

Ja tark sfinks ja Püha Xenia kirik.

Taasloosin tänu õpetajatele.

MEISTER-

Kiitus ma laulan neile meistritele

Kes pani mu mõtted minu kätesse.

Ma olen meister! Ma suudan kõike, ma saan kõike teha.

Seetõttu on rahvalooming minu garantii.

Ja Zhostovo salv ja Tula samovar,

Hiina portselan, vene matrjoška.

Rahvaste kultuuri, kandsin läbi sajandite

Suuremat kiitust polegi võimalik öelda

Igasugune rahvameister.

MAALRI-

Ma olen maalikunstnik!

Kiitus õpetajatele!

Mina ja Rembrandt ning Picasso ja Aivazovski.

Ma usun sinusse läbi daamide ikooni!

Rubljovi, kreeklase Theophani looming ...

Helilooja -

Ja ma panen sind nutma ja naerma

Kurb ja rõõmus

Põle ja sünni uuesti.

Ma puudutan hinge võtmega, nööriga

Või äkki nagu Lel ja lihtne piip.

Laulan oma muusikaga hümni õpetajatele

kes meile teadmisi andis.

Õpetaja -

Meie läbi oma loovuse

Töö, mäng ja KVN

Tunneme kõigi maade kunsti ja kultuuri

Ja me nimetame seda õppetunniks.

Nii et koos loominguliselt, vaimselt ja kultuuriliselt

Kasvame üksikisikutena!

Õpetaja ja õpilased on teie ees.

Kui soovite meie kohta rohkem teada saada, vaadake:

Ja näete kõike ise!

HELID: psalteeria – Boyan tuleb välja, kell on kujundamisel, epigraaf.

BOJAAN – Kellad!

Sinu kõlav heli

maa keel,

Kasvas mind.

Rõõm elab sinus

Endine elu...

Õpetaja – kellad ... saatsid nad oma helinaga sajandeid kristlaste elu. Nad mõõtsid päeva kulgu, valgustades töö- ja puhkeaega, und ja ärkvelolekut. Alates iidsetest aegadest on Venemaal kellad alati saatnud pühi ja pidustusi, teavitanud inimesi olulistest sündmustest, kutsunud inimesi vechesse, näidanud teed halva ilmaga eksinud reisijatele ja kutsunud kodumaa jaoks traagilistel päevadel Isamaad kaitsma. . Kellamuusika hämmastav ajalugu ulatub tagasi antiikajast. Kuid Venemaal sai kellade helistamisest rahvuskunst: see sisenes muusikasse, kajastus kirjanduses, maalikunstis.

Õpetaja – Tuletagem meelde, millal Venemaal kellad ilmusid? Kas me kujutame ette oma riigi ajalugu ilma kellade helinata? Ja kes need lõi?

1 õpilane – 1530. aastal valas Ivan Afanasjevitš Novgorodi kella, selle helinat võrreldi "kohutavalt kõlava trompetiga".

2. – “See ületab inimjõu! Midagi selle harulduse, suure, hämmastava ja ainulaadse maailmas pole, pole kunagi olnud ega saa olema! Nii kirjutas Bütsantsi ajaloolane Pavel Aleppsky Kremli suurest uinumise kellast. 800 naelane (128 tonni) hiiglane tundus imena. Väga noor Aleksander Grigorjev tegi 1655. aastal suurepärase kellatöö.

3. - Moskvas valati aastatel 1773-1735 mitte ainult Venemaa, vaid kogu maailma suurim kell. Ivan Motorin ja tema poeg Mihhail. Selle kaal on 200 tonni.

4. – kella helistamine oli üks vene rahva lemmiktegevusi. Seal oli spetsiaalne kellade harta, mis näitas, kuidas argi- ja pühapäevadel helistada. Suurimaks auasjaks peeti isamaa parimaid inimesi kellade helinaga tervitama.

5. – Venemaal koheldi kellasid kui elusolendeid, neile anti hüüdnimed: Gabriel, Reut (härra). Wide, Swan, Bear – olenevalt nende kõla iseloomust.

Õpetaja – igapäevane kellade helin erineb teravalt meeleolukatest pühadekelladest. Seda teostab 1 helin. Kuulame.

Helid: Igapäevased kellad helisevad

Õpetaja – Peetri ajal! Egorjevski helin, mis on iseloomulik selle sujuvale ja mõõtmelisele rütmile, sai laialt levinud. Kolme suure kella võimsad helid täidavad ruumi harmooniaga. Nende taustal torkab eriti silma väikeste kellade kõla. Kuulake.

Helid: Egorjevski helin.

Õpetaja - Tulekahjude, katastroofide või muude juhtumite ajal oli kuulda veel ühe kõlava kella helinat. Sellist helinat nimetatakse äratuseks või alarmiks. Iidsetel aegadel kutsuti häirekellasid "veche", sest. nad kutsusid rahva kogunemisel veche juures. Kuulake seda kõnet.

Kõlab nagu kelluke.

Õpetaja - 19. sajandi lõpus lõid muusikaliselt andekad Rostovi helinad oma originaalse helina, milles kellade helistamiseks mõeldud värvipliiatsid annavad edasi rõõmsat pidulikku kellamängu ja keskmised avavad loomingulise ruumi uuteks meloodiateks. Kuulame pühadekellasid.

Kõlab nagu pühadekellad.

Õpetaja - Ja kuidas reageerisid kellad meie vene kirjanduses! Nende helisemist on selles kuulda iidsetest aegadest kuni tänapäevani. Meenutagem mõnda.

1. – ära maga. Nad ei mäleta, nad ei kauple,

Musta linna kohal nagu oigamine,

See seisab, piinab surnud ööd,

Pidulik lihavõttepühade kellamäng.

2. - 7 mäge - nagu 7 kella!

Seitsmel kellal on kellatornid.

Kõik kontod - nelikümmend nelikümmend.

Kell seitse mäge.

M. Tsvetajeva

3. õigeusu ida päev,

Püha, püha suur päev,

Levitage oma õnnistusi laialt

Ja riietage nendega kogu Venemaa!

F. I. Tjutšev

Õpetaja – Aitäh. Kellahelin kõlab sageli vene klassikalises ooperis. Pidage meeles M. Glinka "Ivan Susanin", Mussorgski "Boriss Godunov".

Kuulame katkendeid nendest ooperitest:

HELID:__________________________________

Õpetaja – Kelladele omistati oskust tunda ja kogeda ning nende helides oli kuulda inimkõnet.

Teadlased on kindlaks teinud vägagi reaalse fakti, et inimesele kahjulikud mikroobid surevad kellahelina lainetes.

Õpetaja – Madalmaad peetakse kellahelina sünnimaaks. Väga meeldib Inglismaal kellahelinale. Kirikute ja katedraalide juures tegutsesid kellameeste seltsid. Meie ajal pole armastus kellahelina vastu kustunud. Nüüd korraldavad nad kellamuusika pühasid. Kõige sagedamini peetakse selliseid pühi iidsetes Venemaa linnades Suures Rostovis, Suzdalis, mis on kuulsad oma suurepäraste kellade poolest.

Boyan - lase, puudutades inimeste südameid,

Järeltulijad helistavad helinaga,

Ühinege liturgia kooriga

Nuta leinaja rinnas!

Ühtsusele, sõprusele, headusele

Las ta nüüdsest helistab inimestele,

Ja maailmas ta täidab

Millele see on pühendatud?

HELID: _________________________- kellahelin

Õpetaja - nad ütlevad: ikoon on värviline palve,

Tempel - palve kivis,

Kelluke on helis palve.

Neil, kes pole õppinud palvetama, on väljapääs. Peatuge hetkeks ja kuulake! Kelluke räägib sinuga...

Õpetaja – Ja nüüd liigume edasi Venemaa arhitektuuri ime juurde.

Arhitekt tuleb välja

Arhitekt – enamik iidse Vene arhitektuuri mälestisi. Kirikud, mis on meieni jõudnud. Just nemad annavad meile aimu Venemaa keskaegsest arhitektuurist.

Õpetaja – meenutagem vene arhitektuuri esimesi sajandeid. Loetlege Kiievi, Novgorodi ja Vladimiri vanimad hooned.

1. – (lisab tahvlile pildi) – vürst Jaroslav käskis silmapaistva võidu puhul rajada Kiievis Püha Sofia auks kiriku. Katedraali tõeliseks kaunistuseks olid paljud kuplid. See katedraal mängis keskaegse Kiievi elus olulist rolli - seal hoiti riigidokumente, seal oli raamatukogu ja käsitsi kirjutatud raamatute töökoda.

2. – 11. sajandi keskel. Jaroslavi poeg vürst Vladimir rajas Novgorodis templi ja nimetas seda Sophiaks. Selle tohutud mõõtmed olid silmatorkavad: kõrge kupliga ruum, palju salaruume.

3. - iidse Jurjevi kloostri territooriumil 12. sajandi alguses. Ehitati monumentaalne Püha Jüri katedraal. See katedraal oli Novgorodi viimane monumentaalne ehitis.

4. - 12. sajandi viimane hoone, oli silmapaistev monument - Nereditsa Päästja kirik. Tema klient - vürst Jaroslav Vladimirovitš - soovis ehitada oma maaresidentsi lähedale templi. Vaatamata templi väiksusele. See tundub majesteetlik ja monumentaalne. Nereditsa pääste peamine omadus on selle plastilisus, vormide ümarus.

5. - 3 km. Bogolyubovist, Klyazma ja Nerli jõgede ühinemiskohta, püstitati enneolematu ilus tempel eestpalve nimega. Nerli eestpalvekirik avaldab muljet oma erakordse kergusega. Peaaegu kaaluta olek. Oma valges kiviriietuses on tempel nagu pulmakleidis pruut.

Arhitekt - sajandeid kujunes iidse Vene arhitektuuri ainulaadne kuvand. Bütsants oli selle esivanem, kuid pärast õpipoisiõppe sidemetest väljumist läks vene arhitektuur oma algset teed.

Slaidiesitus

Õpetaja – kes ütleb mulle, millised 12. sajandi arhitektuurimälestised on tänaseni säilinud?

1. – Kuldvärav Vladimiris. Need on säilinud tänapäevani, kuigi väga moonutatud kujul.

2. - praegu seisab keset põldu madalal künkal Nerli Eestpalve kiriku valgekivist ime. Selle jalamil on väike järv, Nerli jõesängi jäänuk.

3. - Moskvast mitte kaugel Dubrovitsys on säilinud katedraal.

Õpetaja - ka vene kloostrite arhitektuuriansamblid olid oma ilu poolest hämmastavad, tavaliselt ehitatud küladest kaugele, kurtidesse

Metsastunud kohad. Ja munkade elu on huvitav. Vaatame kloostrit.

HELID: _______________________ on kohvilaud, küünal, on raamat, pikk paberileht, munk kirjutab pastakaga.

Õpetaja – kitsas kloostrikongis,

Neljas tühjas seinas

Vanavene maa kohta

Loo kirjutas munk.

Munk – kirjutasin talvel ja suvel.

hämaras valguses,

Kirjutasin aastast aastasse

Meie suurepärastest inimestest.

Õpetaja – mida tähendab sõna munk?

1. - kreeka keelest tõlgituna tähendab "eraldatud"

Õpetaja – kes loetleb munkade vägiteod?

2. – koobastik. Tõrjutus, palverännak, mungad andsid vaikimistõotuse, rumaluse. Püha loll oli inimene, kes teeskles hullumeelsust, et taluda inimeste etteheiteid ja mõnitamist. Isegi kuningad kuulasid nende ennustusi.

Õpetaja – kes võiks mungana loori võtta?

3. – iga inimene, kes on saanud kümneaastaseks.

Õpetaja – millised riided pani algaja tonsuuri ajal selga?

4. - Riided olid jämedast mustast villasest riidest. Sutan on kontsadeni pikk särk, nahast vöö, saapad ja kapuuts – madal müts.

Õpetaja – milline oli kloostrielu?

1. – Kloostrites kehtis range riigikord. Kogu nende elu reguleeris harta.

2. - Sajandi keskel olid kloostrid olulised kultuurikeskused – kirjutamine, ikoonimaal, templiehitus. Esimesed raamatukogud Venemaal olid samuti kloostriraamatukogud.

3. - Kloostris raamatuid mitte ainult ei kogutud, vaid ka kopeeriti. Vanad kroonikud elasid ja töötasid Vene kloostrites. Kiievi-Petšerski kloostri munk Nestor lõi 12. sajandil esimese kodumaise kroonika "Möödunud aastate lugu".

4. - 15-17 sajandil töötasid Kolmainu kloostris Vene maa suurimad mõtlejad. Kirjanik Epifani Tark veetis kloostris üle 30 aasta.

5. – Oma vaadete levitamise eest saadeti jutlustaja Maxim Gek pagendusse, rändas mööda kloostreid, kuni sattus Trinitysse, kus ta suri, jättes maha rikkaliku kirjandusliku pärandi – üle 150 jutluse, tõlked.

6. – Paljudes kloostrites hoiti rikkalikumaid kaunite ja dekoratiivkunstide kollektsioone.

7. – Vana-Vene Radoneži püha Sergiust kutsuti "Venemaa hegumeniks". Teda austati ja armastati, peeti nende patrooniks. Ta sündis bojaari perekonda. 23-aastaselt. Vanemateta jäänud jagas ta pärandi ja koos vanema vennaga. Stefan. Preestrina raius ta keset tihedat metsa maha onni, et elada üksinduses ja lakkamatus palves. Sergius andis kloostritõotused. Järk-järgult kogunes Sergiuse juurde palju inimesi ja üksildase onni kohale kasvas suur klooster. Sergius oli esimene Venemaal, kes kehtestas selles kõige rangema harta.

Õpetaja – Vene kloostri maailm oli üllatavalt mitmetahuline. Ta ühendas üleva religioosse, vaimsuse ja kloostrielu nappuse, mitmekülgse kunsti ja ulatusliku eeskujuliku majanduse, raamatuõppe.

Õpetaja – Vene keskaegne maal on valdavalt religioosne. Maalimine on ennekõike värvikunst. Kunstnikud kujutasid pühakuid, illustreerisid piiblistseene. Templites võib neid näha seinamaalingute, mosaiikide ja freskode kujul. Vanasti suhtuti ikooni kui kummardamisobjekti suure austusega. Vaatame mõnda neist.

Kõlab: __________________________ tuleb välja maalikunstnik

Maalikunstnik - Vanasti riputati igas majas aukohal - punases nurgas - pildid. “Ikoonide mõõtmine” oli kuninglikus elus levinud.Kui prints sündis, võeti beebilt mõõt ja anti üle ikoonimaalijale. Ta valis vastsündinu suuruse tahvli ja maalis oma kaitsepühaku kujutise.

Õpetaja – Kremli relvakambris on mõõdetud "Redeli Johannese" ikoon, mis on kirjutatud 1554. aastal Ivan Julma poja Tsarevitš Ivani sünni auks. Kõige sagedamini kujutasid ikoonid pühakuid. Aukohal olid Jumalaema kujutavad ikoonid. Ja tänane "avamispäev" tutvustab meile "Jumalaema" kuvandit kujutavas kunstis.

Kõlab nagu Hail Mary.

Venemaal oli teada üle 300 Jumalaema kujutise ikonograafilise süžee. Tema kuvandi poole pöördusid korduvalt mitmed kunstnikud. Suurte meistrite seas, kes oma töös sellele teemale austust avaldasid, on Itaalia maalikunstnik ja teadlane Leonardo da Vinci (1452-1519) (tahvlile on lisatud pilt).

1. - Madonna kujutis (nagu Itaalias kutsuti Jumalaema) pälvis korduvalt renessansi maalikunstnike tähelepanu. See on üks Leonardo teoseid tolle aja kohta haruldases tehnikas - õlis. "Lillega Madonna" - kirjutatud Firenzes 1472. aastal. Näib, et lõuend on kaetud kerge õhulise uduga. “Rõõmsa naeratusega noor ema ulatab beebile lille ja jälgib, kuidas beebi seda hoolikalt uurib.

2. – Leonardo da Vinci loodud teine ​​põnev emakujutis "Madonna ja laps" (1490) Kujutatud on rahulikku rõõmuseisundit. Millesse on sukeldunud kaunis noor naine lapsega. Pildi kõigi elementide rahulik tasakaal rõhutab ema kujutise harmooniat.

Kolmas - üleva ilu ja harmoonia idee on seotud Raphael Santi (1483-1520) loominguga. Halastamatu valguse ja täiuslikkuse poole püüdlemine on tema kunstilise loovuse olemus. Aastatel 1515–1519 ei kujutanud Raffael Piacece Püha Sixtuse kloostri käsul, mida praegu nimetatakse Sixtuse Madonnaks, mitte ainult jumalikku ema lapsega, vaid ka taevakuninganna ilmumise imet. poja kandmine inimestele lepitusohvrina. Maarja pilt, täis armastust ja ranget majesteetlikkust, õrnust ja sihikindlust. Võidab ühtaegu pidulikkuse ja lihtsuse. Ta astub kergelt pilvedele ning Sixtus 4 ja Saint Barbara kummardavad aupaklikult tema ees.

4. – Vene kunstis on välja kujunenud hoopis teistsugune jumalaema kuvand. Vanavene meistrid, erinevalt Lääne-Euroopa omadest, ei loonud jumalaema kujutavaid maale, vaid ikoone.

5. - Vene maa peamine pühamu "Vladimiri Jumalaema" - 12. sajandi alguse ikoon. Vaata seda pilti... Jumalaema hoiab Last oma paremal käel ja Laps klammerdus oma põse külge ja sirutas käed, kallistades tema kaela. Maarja mõtles, kui hoidis oma poega enda lähedal. Tema silmis näeme nii eemaldumist kui ka kurbust: Ema teab, millised kannatused ootavad tema last.

Vene inimesed kohtlevad seda ikooni aupaklikult. Vene vürstid ja tsaarid palvetasid tema ees, astudes kampaaniasse.

Õpetaja – Miks sai sellest ikoonist üks Venemaa suurimaid pühamuid?

1. - legendid tema kohta on seotud evangelist Luuka nimega ja korduva osalemisega Moskva päästmisel tatarlaste rüüsteretkedest.

2. - ikooni edasine ajalugu on tihedalt seotud Andrei Bogolyubsky nimega. Vürst Andrei Jurjevitš asus viima riigi poliitilise keskuse Kiievi Venemaalt Suzdali maadele.

3. - Selleks ajaks oli ikoon end juba imede kaudu ilmutanud: kolm korda lahkus oma kohalt ja korra nägid koguduseliikmed seda kiriku kupli all hõljumas. Täidetud sooviga imet vaadata, uuris prints kõiki ikoone ja valis selle. Temaga läks ta Kiievisse. Ja siis Rostovisse.

4. – prints pöördus teel mitu korda abi saamiseks Jumalaema poole ja Jumalaema aitas teda.

5. – Vladimiris ravis ikoon haigeid ja vigaseid terveks. Ja kui ta otsustas ikooni Rostovisse transportida, ei liigutanud hobused isegi. Vürst nimetas seda kohta Bogolyuboviks ja hiljem sai ta ise hüüdnime Bogolyubsky.

Õpetaja - Iidsetest aegadest peale on Jumalaema peetud Vene maa patrooniks ja eestkostjaks. Võib-olla seetõttu pöördusid vene maalikunstnikud korduvalt Neitsi kuvandi poole, luues suure kunstilise jõuga teoseid, nii kiriklikke kui ka ilmalikke.

Õpetaja – aga need read pühendas M.A. Voloshin see ikoon:

Ja ta on mures ja kurb

Vaadates läbi tuleviku paisumise

Maailma helendavatesse kaugustesse,

Kus päikeseloojangut ümbritsevad tulekahjud.

Ja selline kurb elevus

Puhtalt tütarlapselikes näojoontes, et Lik

Iga hetk palveleegis

Kuidas elus muudab väljendust.

Õpetaja -

Vernissaažireis on läbi. Ja meenutagem ja kordame veel kord seda, millest täna tunnis rääkisime:

    Kuidas edastasid linnad Vana-Venemaal üksteisele sõnumeid vaenlaste lähenemise kohta? (kella kasutades)

    Kust saab kellade kontserti kuulda? (Suudalis, Suures Rostovis)

    Milliseid kõnesid me täna kuulsime? (pühad, äratused, tööpäevad)

    Millised arhitektuuriansamblid on säilinud tänapäevani? (Katedraalid. Meie linnas on taastatud Püha Jumalaema Eestpalve katedraal)

    Mida tähendab sõna munk? (eraldatud)

    Millised omadused peaksid mungal olema?

    Öelge, kas keegi teist suudaks maisest elust niimoodi loobuda?

    Milliseid kirjandusteoseid me täna meenutasime?

    Õpetaja – nende raamatute ja nende saitide teemade kohta leiate põhjalikumat materjali. (Raamatud projitseeritakse ekraanile, lingid saitidele)

HELID: klassikaline muusika.

Õpetaja – kõiki Venemaa rahvakultuuri ja -kunsti kuldseid asetajaid on raske üles lugeda. Sellega tutvudes, oma igapäevaellu juurutades muutume vaimselt rikkamaks, inimlikumaks, sest selles on sulanud kokku moraalsed ja esteetilised põhimõtted, otstarbekus ja ilu. See on targa, tööka rahva kogemus, mida saab pidevalt elustada, kui inimeste hinge jääb kasvõi killuke mälestust.

Ja minul, oma kodulinna õpetajal, on aeg laulda kiitust suurtele.

Maalikunstnik - Ja ma tahan öelda ka pehmeid sõnu,

Aitäh, MHC teema.

Helilooja – Mida lapsed mäletavad, tunnevad kogu riikide kultuuri

Ja kõik mineviku tõelised sündmused.

Arhitekt – mida teavad arhitektid ja käsitöölised.

Meister – mida teavad muusikud, heliloojad.

Või äkki lihtsalt ehitaja.

Õpetaja – Aasta-aastalt annan lastele seda, mida tean!

Ja ma avardan oma teadmisi.

Ma edastasin oma südamest

Laste südamesse väärt kultuur

Need möödunud päevad.

HELID: _______________________________________

Õpetaja – Meie tund on lõppenud. Täname kõiki aktiivse osalemise eest. Kõik on hinnatud suurepäraseks. Ja kodutööks saab olema – referaatide kirjutamine kodumaa kultuurimälestiste kohta.

"Arhitektuur" – 3. Linnaplaneerimine: Eesmärgiks uute linnapiirkondade loomine ja vanade linnapiirkondade rekonstrueerimine. Arhitektuur. Peamised arhitektuuritüübid. 3. Arch. 2. Ristlatt. Arhitektuur -. Arhitektuurikeele "tähed". Hoonete ja rajatiste süsteem, mis korraldab ruumilist keskkonda inimeste eluks ja tegevuseks. 1. Sammas.

"19. sajandi arhitektuur" – 20. sajandi silmapaistev konstruktivismi arhitekt. - Le Corbusier, "maailma stiili" looja. Casa Batllo maja, fassaad. Eiffeli torn Pariisis. Guggenheimi moodsa kunsti muuseumi hoone New Yorgis. Nelja torni peened siluetid on täiendatud dekoratiivsete risttornidega. Casa Batllo maja. Park Guell.

"14.-17. sajandi arhitektuur" - Moskva arhitektuur 14.-17. sajandil. Maal 17. sajandil. Uued suundumused XVI sajandi vene kunstis. See ehitati aastatel 1505-1508. Moskva telgiarhitektuur. Tempel oli suurvürstide kodukirik. Katedraali ehitati peaaegu viis aastat (1475-1479). Moskva "Narõškini" baroki arhitektuur.

"Arhitektuurimälestised" - Mukhacheva, Rostovi Dimitry tempel. Krasnooktyabrskaya 200, Zarechnoe tuletõrjedepoo. Biiski draamateater, endine rahvamaja. Gorno-Altayskaya, linna kultuuripalee. Föderaalse tähtsusega monumendid: Biiskis on 272 arhitektuurimälestist. Krasnoarmeiskaja 85, Aleksandri katedraal (elektriahi).

"Kaasani arhitektuur" – majal oli lahke nägu ja maja tervitas mind alati tervitustega. 1552., 1774., 1842. aasta tulekahjude ajal peaaegu kogu Kaasan põles läbi. V.Kurašov Puidust Kaasan. 2006. Nüüd lühidalt väljaande ajaloost. Siin on kõik teisiti, kõik on teistmoodi raske... Puit on ainulaadne looduslik ehitusmaterjal. Kaasan polnud erand.

"Barokkarhitektuur" – tunne huvi maailmakultuuri vastu! Barokk tänapäevases tõlgenduses. Peetrus Roomas. Barokkarhitektuuri (Itaalias L. Bernini, F. Borromini, Venemaal B. F. Rastrelli, Rahvaste Ühenduses Jan Christoph Glaubitz) iseloomustab ruumiline ulatus, ühtsus, keeruliste, tavaliselt kõverjooneliste vormide voolavus.