Резюме на урок по рисуване в подготвителната група на детска градина. Ден на космонавтиката. Резюме на урок по рисуване в нетрадиционни техники в старша група.Тема "Космически пътешествия" Рисуване за деня на космонавтиката в старша група

Тема: "Ден на космонавтиката".

ЦЕЛ: Да отразите в рисунки вашите идеи за пространството.

ЦЕЛИ: да научи децата в рисунки да отразяват впечатлението от празника.

Продължете запознанството си с космоса.

Развийте се художествено творчество, естетическо възприятие.

ПОДГОТОВКА ЗА ПРЯКО ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ:

Проветрявам груповата стая преди час. Помощникът извършва мокро почистване. Поставих таблици за класове на редове пред дъската. Изрязвам илюстрациите на пространството на дъската. Подготвям материал за рисуване за всяко дете: листове с албуми, акварели, четки, буркани с вода. Сложих предварително подготвен диск в музикалния център.

ПРЕДИШНА РАБОТА:

Вземете илюстрации за космоса. Разговаряйте с деца за космоса и астронавтите индивидуално и с групи, като разберете какво знаят децата за него. Четене на деца на отделни епизоди от вестници и списания за астронавти.

МАТЕРИАЛ: албумен лист, акварел, четка, бурканче, салфетки, картинки-снимки на тема "Космос".

ОРГАНИЗАЦИЯ И МЕТОДИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРЯКО ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ:

(Учителят включва диск със запис на песен за астронавти.)

възпитател: Момчета, за какво е тази песен?

деца: За космическите полети на астронавтите.

деца: Ден на космонавтиката.

деца : На този ден за първи път в космоса излетя човек - Юрий Гагарин.

(Учителят показва илюстрация-снимка на първия космонавт Юрий Гагарин.)

възпитател : Познай гатанката: Тя разпери алената си опашка,

Отлетя в ято звезди.

Нашите хора построиха това

Междупланетна ... (ракета).

възпитател : Иска да играе?

ИГРАТА "КОСМОНАВТ"

(Деца, хванати за ръце, вървят в кръг):

Очакват ни бързи ракети

За разходка из планетите

Каквото искаме -

Ще летим до този!

Но има една тайна в играта:

Няма място за закъснели!

(Децата бягат и се опитват да заемат местата си в обръчите. Само 2 деца на „астронавта“ могат да седят в една ракета.)

възпитател : Защо мислиш, че човекът е решил да лети в космоса?

(Слушаме 3-4 детски мнения)

възпитател : В космическа ракета

Наречен "Изток"

Той е първият на планетата

Успях да се издигна до звездите.

Пее песни за това

Пролетни капки:

Ще бъдем заедно завинаги

Гагарин и април. В. Степанова: "Юрий Гагарин"

Нека да разгледаме илюстрациите, изобразяващи ракети, звездно небе... Не е ли красиво? Вижте как изглежда тялото на ракетата?

Деца: На конуса.

възпитател : Днес говорихме за космоса и за първия космонавт. На 12 април всяка година нашата родина Русия празнува Деня на космонавтиката и почита героите на космоса. Международната космическа станция в момента е в космоса. В него акостират руски и американски кораби. космонавти различни страниработят заедно в космоса. Момчета, нека нарисуваме как си представяте пространството. И ще направим изложба на нашите космически произведения.

(Децата работят, за да успокоят музиката.)


Оксана Зайферт

Резюме на GCD за рисуване« Полет в космоса»

Цел: продължете да запознавате децата с празника - Ден космонавтика.

Задачи:

1. Укрепване на уменията на децата нарисувайте ракеталетейки в космическо пространство.

2. Повишете интереса към празника – Денят космонавтика.

3. Да развива естетическо възприятие, памет, внимание, реч.

Предварителна работа: четене на стихотворения за космическо пространство, правене на гатанки, разглеждане на илюстрации за астронавти, планети, пространство за рисуванев нетрадиционни техники)

Материали (редактиране): А4 листове черна хартия за всяко дете, бои гваш, четки, буркани с вода, салфетки, илюстрации на космос и астронавти, обръчи различни цветове за игри на открито, джанти.

възпитател: Здравейте момчета! Скоро цялата ни страна ще празнува празник - Ден космонавтика! 12 април - на този ден за първи път се изявява човек полетна ракета по целия свят! И името на първия космонавт - Юрий Гагарин... (показва илюстрации за космическо пространство, първият астронавт) Днес ще отидем на космическо пътуване ! Ти си готов? (отговори на децата)А къде отиваме, сега ще се досетите.

Чудна птица - алена опашка.

Влетя в ято звезди.

Отговор: ракета.

Учителят показва илюстрации на различни ракети и Космически кораби.

Децата седят в предварително изградена ракета, изработена от меки модули.

възпитател: Познайте гатанката.

Човек седи в ракета.

Той лети смело в небето,

И върху нас в неговия скафандър

Той е от пространство изглежда.

Отговор: астронавт.

космонавтиоблечете специални дрехи - скафандър. (показва илюстрации)Вижте колко е силен!

Нека да облечем скафандърите и да отидем полет! (децата слагат ленти за глава, затварят очи за музиката и си представят полет.)

възпитател: момчета, ние сме на открито космическо пространствокажи какво виждаш? (отговори на децата)Далечните планети ни изглеждат светещи звезди, погледнете планетите, които са заснети от учени. (показване на илюстрации на планетите от Слънчевата система)Сега ще играем!

Игра на открито "Очакват ни бързи ракети"

от групаракетните обръчи са разгърнати. По брой са с няколко по-малко от тези, които играят. Децата се хващат за ръце и вървят в кръг с в думи:

Очакват ни бързи ракети.

За летене до планети.

Каквото искаме,

На такъв Хайде да летим!

Но има една тайна в играта:

Няма място за закъснели!

След последните думи децата се разпръскват и заемат места "ракети"(ако има много деца, тогава можете да седнете в една ракета за двама или трима души) и да вземете различни космически пози... Тези, които не са получили място в ракетата, избират най-интересните и красиви пози. астронавти... След това всички се връщат в кръг и играта започва отначало.

възпитател: момчета, играхме с вас, а сега ще нарисуваме ракета, която прави полет в космоса. (показване на начини теглене на ракета, децата рисуват)

възпитател: а сега ще си починем малко.

Физическо възпитание-игра „Скафандър астронавт»

възпитател:

- Астронавтите се нуждаят от специален скафандър - скафандър... Той предпазва човешкото тяло и позволява дишането. Сега също сме вътре космическо пространствои носим скафандри.

На главата каска на астронавтите(накланяне и завъртане на главата).

Комбинезонът трябва да е удобен и да не ограничава движенията. (завъртания и наклони на тялото).

Ръцете са защитени с ръкавици (въртене на ръцете, стискане и отпускане на ръцете).

Ботуши астронавтна много плътна подметка (ходене на място, скачане).

На гърба зад раменете раница с важни устройстваи въздушни цилиндри (повдигане и спускане на раменете, вдишване-издишване)

Децата продължават рисувам.

възпитател: Момчета, колко хубави сте, какви красиви ракети имате! И е време да се връщаме от пространство към земята! Заемете местата си в ракетата! (децата сядат и се връщат в детската градина под музика.)

Благодаря за вниманието!



















Свързани публикации:

Резюме на последния урок в старша група "Полет в космоса"Цел: да се идентифицират граматическите способности на децата. Интегриране на образователни области: Познание (формиране на холистична картина на света, разширяване.

Софтуерно съдържание: Упражнение в рисуване с пръсти. Развийте пространствено възприятие, творческо въображение, наблюдателност.

Тема: "Рисани тъкани". Софтуерно съдържание: Представяне нова технологияв рисуването на батик. Научете децата да рисуват модели по дизайн.

Резюме на GCD на подготвителната група на KVN "Полет в космоса"Резюме на GCD на подготвителната група на KVN "Полет в космоса" Цел: да се консолидират знанията на децата за света около тях: за космоса, слънчевите планети.

Резюме на GCD за запознаване с външния свят "Полет в космоса"Конспект на преките образователни дейности с презентация в подготвителна група „Полет в космоса”. Изготвил: възпитател.

Резюме на GCD по нетрадиционно рисуване на тема "Пътуване в космоса" за деца от старшата предучилищна група

Салова Елена Викторовна, възпитател, MBDOU - детска градина № 7, Екатеринбург
Описание:това резюме на GCD за нетрадиционно рисуване е предназначено за ученици от старши предучилищни групи. Ще бъде интересно за възпитатели, учители допълнително образованиеи родителите.
Цел- създаване на условия за развитие на творческите способности на децата чрез нетрадиционно рисуване.
задачи:
Учебни задачи:

- да се запознаят с нетрадиционното рисуване - рисуване със салфетки;
- да се затвърдят знанията за космоса.
Задачи за развитие:
- да формира умение за работа с нетрадиционни инструменти;
- развиват креативността на децата.
Образователни задачи:
- да възпитава естетическо отношение към планетата Земя и космоса като цяло;
- да възпитава чувствителност към възприемането на красотата на околния свят.
Планиран резултат:
- да умее да прилага придобитите знания;
- да може да слуша внимателно и да отговаря на въпроси;
- да може да изпълнява възложените задачи.
Формуляр за съвместна дейност:игрален, комуникативен.
Организационна форма:колективен.
Интегриране на образователни области:„Художествено-естетическо развитие”, „Когнитивно развитие”, „Развитие на речта”, „Социално и комуникативно развитие”.
Учебно-методичен комплект:
Съоръжения:

визуален - илюстрации на слънчевата система, изглед на слънцето и земята от космоса;
оборудване - магнитна дъска;
материали и инструменти - гваш, хартиени салфетки, албумни листове.

Ход на урока

Актуализиране на знанията на децата

Учителят привлича вниманието на децата.
възпитател.Момчета, днес тръгваме на пътешествие с вас! Но не в простото, а в космическото! Какво трябва да вземем със себе си?
Отговорите на децата.
възпитател.Глоба! Събрахме си нещата, сега трябва да се облечем. Какво носят астронавтите?
Отговорите на децата.
възпитател.Точно така, трябва да облечете скафандър. Той ще ни защити и ще ни даде въздух, защото в космоса няма въздух и човек не може да живее без него. Сега трябва да се качим на мотора и да летим. нали така? /Не/Защо не можем да караме велосипед до космоса?
Отговорите на децата.
възпитател.Разбира се, велосипедът не може да лети. И можете да стигнете до космоса само със специален транспорт. Как се нарича? /ракета/Качваме се на ракета! Нашето пътуване започва!

Гимнастика с пръсти

1,2,3,4,5 (Децата се редуват да свиват пръстите на едната си ръка, като започват с малкия пръст, помагат с показалеца на другата ръка.)
Да полетим в космоса (Децата се въртят с четка, която е свита в юмрук).
1 - комета.
2 - планета.
3 - луноход.
4 - звездолет.
5 - земя (Децата се редуват да разгъват пръстите си, започвайки с палеца).
Довиждане, приятели! (Децата махат с ръце, сякаш казват сбогом).
Същото и с другата ръка.

Комуникационни дейности

възпитател.Момчета, вижте, ние вече летим в космоса! О, и илюминаторът ни е прашен с космически прах, нека го изтрием.
Децата правят кръгови движения с ръцете си. Учителят поставя илюстрация на слънчевата система на черната дъска.

възпитател.Момчета, вижте колко далеч отлетяхме с вас. какво виждаме?
Отговорите на децата.
възпитател.Точно така, това е Слънчевата система. В центъра му е звездата Слънце, а планетите се въртят около нея. Кой знае какви планети има в Слънчевата система?
Отговорите на децата. Учителят обобщава отговорите на децата.
възпитател.Да полетим малко по-близо до нашето Слънце?
Учителят на черната дъска поставя илюстрация на Слънцето – изглед в космоса.


възпитател.Вижте колко красиво и интересно е Слънцето, когато го погледнете от космоса! Как бихте го описали?
Отговорите на децата.
възпитател.Чудесно, но ние с теб сме летели далеч от Земята, страх ме е, че няма да ни стигне горивото, да полетим малко по-близо до Земята и да я погледнем.
Учителят поставя на черната дъска илюстрация на Земята – изглед от космоса.


възпитател.Момчета, това е планетата Земя! Харесва ли ви тази визия? Какво е Земята, как бихте я описали?
Отговорите на децата.

Създаване на проблемна ситуация

възпитател.Нашата Земя е много красива! Нека да я снимаме и да покажем на родителите си какво видяхме днес! О, кой взе камерата? И какво ще правим? Как да уловим такава красота?
Предположения на децата.
възпитател.Точно така момчета! Можете да нарисувате Земята и да я покажете на родителите си! Чудесно, но първо ще си намачкаме малко краката и ръцете.

Двигателна активност

Децата застават в кръг и тичат едно след друго.
Очакват ни бързи ракети
За летене до планети.
Каквото искаме,
Ще летим до този!
Но има една тайна в играта: (Децата клякат)
Няма място за закъснели!
Повторете няколко пъти.

Визуална дейност

възпитател.Браво момчета! Само че отново имаме малък проблем! Взех бои по време на нашето пътуване, но забравих за четките! Но имам една идея! Ще рисуваме със салфетки! Нашето пространство е изключително и нашите рисунки също ще бъдат необикновени!
Учителят обяснява хода на работата.
възпитател.Пред вас лежи лист албум с очертанията на Земята, палитра и салфетки.




възпитател.Вземете едно парче салфетка и го смачкайте на бучка. Нека се потопим в синя боя и да отпечатаме океана, но най-важното е да не намазвате, а да отпечатвате.


възпитател.След това вземаме друга салфетка, също я смачкваме, потапяме я в кафява боя - това са планини и земя.


възпитател.След това отпечатваме ливади, гори и ниви със зелена боя.


възпитател.Земята е готова. Сега ще боядисаме пространството с лилава боя.


възпитател.Последният щрих е да нарисувате далечни звезди и планети с жълта боя.

Резюме на урок за запознаване с външния свят в средната група, тема: "Ден на космонавтиката в детската градина"

цели:

Да запознае децата с историята на празника Деня на космонавтиката.
Дайте първоначална информация за планетите, слънцето, луната.
Речник: космос, планети, космически кораб, Юрий Гагарин.
Консолидирайте знанията за геометрични фигуриох.
Подобряване на визуалните умения и способности.
Развийте пространствено въображение, фини и общи двигателни умения.
Насърчавайте любопитството.

Оборудване:

Снимки с портрети на Юрий Гагарин, кучета Белка и Стрелка, съзвездия, Луната.
балон.
Набор от геометрични фигури, модел на ракета, съставен от тези форми.
Листове хартия с нарисувани извънземни и ракети от геометрични фигури, моливи.
Чертежи на съзвездия.
Картон с изрязан кръг, жълта и оранжева боя, гъби, оборудване за боядисване.

Ход на урока:

От древни времена хората са гледали небето и са мислили как да се издигнат над облаците и да разберат какво има там. Отне много, много време, докато хората се научат как да изграждат приятен апарат. И първите, които летят към тях, не бяха хора, а животни: плъхове, а след това кучета. Разгледайте тази снимка. (Покажи). На него можете да видите първите кучета. Което отлетя в космоса и се върна обратно. Казват се Белка и Стрелка. И едва след като други кучета успешно отлетяха в космоса, първият човек отиде там.
Преди много години, точно на този ден, космонавтът Юрий Гагарин излетя в космоса. (Показване на портрета на Юрий Гагарин).

В космическа ракета
Наречен "Изток"
Той е първият на планетата
Успях да се издигна до звездите.

Оттогава на този ден всяка година отбелязваме Деня на космонавтиката – празника на космонавтите и на всички, които им помагат да полетят успешно в космоса.

Днес ще играем и на астронавти: ще отидем на полет в космически кораб, ще помогнем на извънземни, ще наблюдаваме съзвездията.

Юрий Гагарин излетя в космоса с ракета. Като използвам топка като пример, ще ви покажа как лети ракета.

Учителят надува балон и стиска дупката с пръсти. И тогава той разстипва пръстите си и топката внезапно ще се пръсне нагоре.

Нашият балон летеше като ракета – движеше се напред, докато в него имаше въздух. И ракетата съдържа не въздух, а гориво.

Сега нека изградим нашите ракети от геометрични фигури.

Дидактическа игра "Постройте ракета"

На децата се предлага извадка и набор от геометрични фигури. От които трябва да сгънете ракетата.

Динамична пауза "Астронавтите кацат на планетите"

На пода са разположени обръчи с различни размери и размери. Децата са разделени на два отбора "Изток" и "Мълния" и изпълняват командите:
Членовете на екипажа на космическия кораб "Восток" се подреждат един след друг.
Членовете на екипажа на космическия кораб "Мълния", застанат в кръг.
Екипажът на космическия кораб "Восток" кацна на голяма жълта планета.
Екипажът на космическия кораб "Светкавица" кацна на две малки сини планети.

Астронавтите и учените са открили, че няма живот на планетите, които се въртят около нашето Слънце: някои са твърде студени, други са твърде горещи. Никой не живее на тези планети.

Само нашата планета Земя
Всичко е обитаемо.
В крайна сметка Земята е планета-градина
Това пространство е студено.
Само тук вдигат шум горите
Мигриращи птици щракат.
Грижете се за вашата планета -
В крайна сметка няма друг, подобен!

Но може би някъде далеч, далече, близо до друга звезда. На далечни планети има живи същества. Ние наричаме тези, които живеят на други, други планети "извънземни". Точно сега извънземните се нуждаят от нашата помощ: трябва да им помогнем да намерят своите космически кораби.

Дидактическа игра "Посейте извънземни в космически кораби"

Разгледайте листа и ми отговорете деца:
Кой с коя ракета лети?

На лист хартия извънземни са нарисувани от геометрични фигури и ракети под формата на същите фигури. Необходимо е да свържете с линия изображенията на ракетата и извънземното, състоящи се от същите геометрични фигури.

Над Земята късно през нощта,
Просто протегнете ръката си
Ще се хванете за звездите:
Изглежда са наблизо.
Можете да вземете перото на паун,
Докоснете стрелките на часовника,
язди делфина,
Люлете се на кантара.
Над Земята късно през нощта,
Ако погледнете нагоре към небето
Ще видите, като гроздове,
Има висящи съзвездия.

Дидактическа игра "Дайте име на съзвездията"

Момчета, астрономи - учени, които наблюдават и изучават звездите, са открили нови съзвездия в небето и ни молят да ви помогнем да измислите имена.
Сгънете ръцете си в тръба една след друга, сякаш гледате през телескоп, и погледнете отблизо това съзвездие. Как можеш да го наречеш?

Малка къща
птица
Чадър
Цвете

Когато гледаме небето през нощта, какво виждаме? (Показване на снимки. Отговори на деца). Звездите и луната.
Луната е спътник на нашата планета Земя.

Само слънцето заспива
Луната не седи на едно място.
Разхожда се по небето през нощта
Слабо осветява земята.

Сега нашата ракета ще отиде до Луната. Там ще нарисуваме лунен портрет. Но първо, нека подготвим пръстите.

Гимнастика с пръсти

"Слънцето"
(Две длани кръстосани една с друга, пръсти разтворени)

"ракета"
(Дланите са свързани с показалеца, средния и безименния пръст, долните части на дланите са разтворени, китките на масата)

"Луноход"
(Използвайте пръстите си, за да докоснете повърхността на масата, заобикаляйки всички неравности, настрани, като "паяк")

Рисуване с гъба "Луна"

Децата са поканени да сложат лист картон с изрязан кръг върху лист черна хартия и да нанесат боя върху кръга с гъба (не размазване, а притискане). След това внимателно извадете картона и нарисувайте кръговете-кратери с пръсти.

И ние живеем с вас на планетата ... Земя.

Стремим се към чудеса
Но няма нищо по-прекрасно
След това да полетя и да се върна
Под покрива на къщата си!

За всичко на света:

През 1930 г. в САЩ излиза филмът „The Rogue Song“ за отвличането на момиче в Кавказките планини. Актьорите Стан Лоръл, Лорънс Тибет и Оливър Харди изиграха местни мошеници в този филм. Изненадващо, тези актьори са много подобни на героите ...

Секционни материали

Уроци за по-младата група:

Класове за средна група.

Резюме на GCD в старша групана рисуване по темата

— Какво видя астронавтът от ракетата?

Цел: Създаване на ситуация на социално развитие чрез насърчаване на изобразяването на фантастични истории.

Материал: бели листове хартия А4, гваш, различни размери четки, салфетки, презентация

Предварителна работа: разговор "Празник - 12 април" (Юрий Гагарин, първите животни в космоса, Слънчева система, планети)

Удар:

Организиране на времето

Момчета, получихме съобщение от космоса, в което ни молят за помощ. Искате ли да знаете кой се нуждае от помощ и защо? Отгатнете гатанката

В шапка с кръгла периферия

И панталони с дължина до коляното

Зает с различни неща

Просто да се учи за него е твърде мързеливо

Кой е той бързо познайте

Как му беше името? (Не знам)

Главна част

Той отлетя до Луната и все още не се е върнал. Страхувате ли се, ако се окажете сами на непознати места?

Искате ли да помогнете на Dunno да се върне на земята? Как може да се направи това?

Какво можете да летите до луната?

Къде можем да намерим ракетата?

Но без познания за структурата на Слънчевата система, те няма да ни изпратят в космоса? Можете ли да ми помогнете да го разбера?

Какво има на снимката? (слънчева система)

Какво е в центъра на Слънчевата система? (слънце)

Колко планети обикалят около слънцето? (9)

Чуйте стихотворението и запомнете имената на планетите

Всички планети в ред

Всеки от нас ще се обади:

Първо - Меркурий

Втора - Венера

Трета земя

Четвърти - Марс

Пети-Юпитер

Шесто-Сатурн

Седми - Уран

Зад него е Нептун

Той е осмият поред

И след него едва по-късно

И деветата планета

Наречен Плутон

Така си спомнихме всички планети

Как се казва планетата зад земята? (Марс)

Как могат да се нарекат жителите на тази планета? (извънземно, извънземно, марсианец)

Благодаря ви, че ми помогнахте да си спомня слънчевата система. Сега определено ще бъдем изпратени в космоса

Ти си готов? Приготвих се

Fizminutka

Качете се в ракетата (марширувайки на място)

И ние се сбогуваме със Земята. ( Дясна ръканагоре, махайки)

Тези открити пространства ни викат, (двете ръце напред, съединете дланите)

Да полетим в космоса със стрела. (Разперете ръцете си встрани)

Ракетата се втурва право в небето! (Ръцете изпънати над главата, пръстите са съединени (ракета)

Звездите осветяват пътя. (Поздравете с пръсти)

Може би някъде на Сатурн (пляскат с ръце)

Някой ни среща.

Ще излезем в космоса - (Маршируваме на място)

Само не забравяйте скафандъра!

Как искаш да отидеш на Земята! (Седни)

Всички - обратно! На връщане! (Ръцете изпънати над главата, пръстите са съединени (ракета)

Значи Dunno кацна на земята с нас

Защо Dunno е тъжен?

Искаше да покаже на приятелите си какво е видяла в космоса, но не може да рисува

Съжаляваме ли, можем ли да помогнем на Dunno?

Никита, какво да нарисувам? (Какво се видя в космоса от ракета)

Практическа работа

Момчета, първо, какво според вас трябва да бъде нарисувано? (база, пространство)

В какъв цвят ще боядисаме пространството? (синьо, лилаво)

Докато хартията ни изсъхне, ще си починем (физическа минута за очите)

Сега какво ще нарисуваме? (каквото се видя от космоса)

Резултат

Dunno е щастлив и ви благодари за помощта, той вече разказва на приятелите си за пътуването си и също така ще покаже вашите рисунки. Dunno дава на всеки от вас звезда за вашата помощ

Април, 2-ра седмица Лексическа тема "Пространство". Звук [ех]. Буква Ее

Корекционни образователни цели. Формиране на представи за космоса, изследване на космоса от хора, дело на астронавтите. Разширяване на разбирането за значението на труда на възрастните. Разширяване, усъвършенстване и активиране на речника по темата "Космос" (космос, космонавт, кораб, ракета, станция, илюминатор, спътник, полет, планета, звезда, орбита; първо, космос, орбита; господар, летя, изстрел). Подобряване на уменията за четене.

Корекционни и развиващи цели. Развитие на вербални комуникативни умения, съгласувана реч, зрително възприятие и внимание, мислене, творческо въображение, обща, фина и артикулационна моторика, координация на речта с движението.

Корекционни и възпитателни цели. Формиране на умения за сътрудничество, взаимодействие, самостоятелност, инициативност.

Оборудване. Магнитна дъска, предметни картинки на тема "Космос", картина на В. М. Каратай "Изграждане на космическа станция" (1 Цялата работа е добра. За деца за професиите, - SPb., CHILDHOOD-PRESS, 2005.), тетрадка № 1 според броя на децата, контейнер с моливи, плоски изображения на звезди с изписани думи и ракети, картинки на малки предмети със звука [р] в имената им, топка.

Предварителна работа. Разглеждане на снимки във всяка детска енциклопедия или слайдове с изображения на звездното небе, Луната, Млечния път, някои съзвездия, разговор на тема "Космос" в урок за развитието на речта. Провеждане на играта "Космонавти" в центъра на ролевите игри. Изучаване на упражнението Rocket. Образуване на сродни думи към думата звезда в индивидуални уроци с логопед.

Ход на урока

1. Организационен момент. [Развитие на умения за сричков анализ на думите. Обявяване на темата на урока.]

Логопедът кани децата в кабинета, поздравява ги и ги кани да се подготвят за урока. Пред всяко дете на масата има картинка на тема.

Логопед. Застанете близо до столовете, разгледайте снимките си. Ще седне този, който ще назове снимката си и ще раздели името й на срички.

1-ви п е бен о к. Ра-ке-та. В тази дума има три срички.

2-ро дете. Сателит. В тази дума има две срички.

3-то дете. астронавт. В тази дума има три срички.

4-то дете. луна. В тази дума има две срички.

Логопед. Много добре! Изпълнихте първата задача бързо и правилно.

1. Разглеждане на картината „Изграждане на космическа станция” и разговор за нея. [Разширяване, изясняване и активиране на речника по темата „Космос“. Развитие на диалогичната реч.]

Логопедът поставя картина на магнитна дъска и привлича вниманието на децата към нея.

Логопед. Вижте картината, наречена Конструкция на космическа станция. Какво и кого виждате на него?

деца. Виждаме космическата станция и астронавтите.

Логопед. правилно. Това наистина е космическа станция. Нарича се орбитална, защото е в орбитата на Земята и се движи около Земята с огромна скорост. Космонавтите напуснаха орбиталната станция в открито пространство и сглобяват ново оборудване. Нуждаят се от нея за изследване на космоса. Какво друго виждате в космоса?

деца. Виждаме Земята, Луната и много звезди.

Логопед. Какво можете да кажете за Земята? Коя Земя?

деца. Синьо, далечно, красиво.

Логопед. И какво е луната?

деца. Малък, студен, кръгъл.

Логопед. Какви звезди виждаш?

деца. Голям, лъскав, светъл.

Логопед. Каква работа според вас имат астронавтите?

деца. Трудно, интересно, важно, опасно.

Логопед. правилно. Астронавтите наистина вършат много важна работа. Благодарение на тази работа науката и технологиите се развиват на Земята.

Логопедът премахва картината.

3. Отгатване на гатанки. [Развитие на съгласувана реч, мислене.]

Логопед. Сега се опитайте да отгатнете моите гатанки. Коя гара е по-бърза от всеки влак?

деца. Орбитална.

Логопед. Защо мислиш така?

деца. Тя има много висока скорост.

Логопед.

Въглените горят -

Не можете да го получите с лъжичка.

Можете да ги видите през нощта

И да не го виждам през деня.

Какво е това?

деца. Това са звездите.

Логопед. Как позна?

деца. Звездите горят ярко, но не се виждат през деня.

Логопед. Колко си умен! Много добре!

4. Работа в тетрадка No1. (Развитие на фини двигателни умения. Профилактика на нарушения на писането.)

Логопедът раздава тетрадки на децата, поставя контейнер с моливи на масата.

Логопед. Разгледайте страницата вляво. Какво виждаш?

деца. Това е ракета и сателит.

Логопед. Вземете всеки цветен молив. Проследете ракетата по контура и след това я оцветете.

Децата изпълняват задачата. Логопедът оценява работата им и след това премахва тетрадките и моливите.

5. Мобилно упражнение „Ракета“. [Координация на речта с движението. Развитие на творческото въображение.]

Логопедът кани децата да излязат на килима и предлага да се направи познато упражнение.

И сега сме с вас, деца,

Марширане в кръг.

Отлитаме с ракета.

Станете на пръсти

Изправете се на пръсти, издърпайте ръцете си

нагоре, затваряйки ги.

И след това ръцете надолу.

Спуснаха ръцете си.

Едно, две, протегнете ръка.

Отново разтягане.

Ето една ракета излита!

Бягайте в кръг на пръсти.

В. Волина

6. Упражнение "Кой е това?" [Изясняване на речника по темата „Професии“.]

Логопедът взима топката.

Логопед. Сега искам да знам дали знаете много добре какво правят представители на различни професии. Ще кажа какво прави човек, а вие ще назовете професията му. Учете децата.

1-во дете. учител.

Логопед. Лекуване на хора.

2-ро дете. Лекар.

Логопед. Кара влака.

3-то дете. Шофьор.

Логопед. Изследва пространството.

4-то дете. астронавт.

Логопед. Много добре! Справихте се с тази моя задача.

7. Игра с топка „Семейство от думи”. [Подобряване на граматичната структура на речта (образуване на еднокоренни думи).]

Логопед. Нека да играем на топка и да образуваме думите на едно семейство към думата звезда. Седнете на килима. Нека търкаляме топката един на друг. Как може да се нарече една звезда с любов?

1-во ребро.Звездичка.

Логопед. Ако има много звезди на небето, какво е това?

2-ро дете. звездно.

Логопед. Как можете да наречете кораб, който лети към звездите?

3-то дете. Звезден кораб.

Логопед. Как се казва в приказките на магьосника, който определя бъдещето от звездите?

4-то дете. астролог.

Логопед. Страхотно! Направи ме щастлива.

8. Играта "Кой ще лети в ракетата." [Автоматизиране на произношението на звука [p] в игрови дейности.]

Логопедът премахва топката и поставя плоски изображения на ракета с изрязани илюминатори и звезди върху килима и разпръсква снимки на малки предмети върху килима.

Логопед. Нека изпратим приказни герои в космоса. Поправете снимка в прозореца и кажете кой ще лети с ракета до Марс и Венера. Гледайте произношението на звука [p].

1-ви Ребенок Чебурашка ще лети до Марс и Венера.

2-ро дете Буратино ще лети до Марс и Венера заедно с Чебурашка.

3-то дете. Чебурашка и Буратино ще вземат Червената шапчица със себе си на Марс и Венера.

4-то дете. Заедно с Чебурашка, Буратино и Червената шапчица Дядо Коледа ще отлети до Марс и Венера.

Логопед. Много добре. Ракетата отиде до Марс и Венера.

9. Четене на думи с пропуснати букви. [Подобряване на уменията за четене.]

Логопедът премахва образа на ракетата.

Логопед. Вземете една звезда от килима и прочетете думите, написани върху тях.

1-во дете. Космос.

2-ро дете. Сателит.

3-ти Ребенок. Космонавт.

4-ти ребенок.Космонавти.

Логопед. Много добре! Четете страхотно!

10. Край на урока. [Оценяване на работата на децата.] Логопедът моли децата да си спомнят какво са правили, да изброят игрите и задачите и след това оценява работата на всяко дете.