Samohlásky 1. a 2. radu. Efimenková L. N. Oprava ústneho a písomného prejavu žiakov základných škôl: Kniha. pre logopédov. Kto čo miluje. O Yulenke

Trieda: 2

Cieľ: upevnenie vedomostí o samohláskach 2. radu, ich mäkkosť funguje pred stálou spoluhláskou.

Úlohy:

  • upevniť poznatky o význame samohlások 2. radu na označenie mäkkosti zvuku.
  • cvičenie v hľadaní a pomenovaní tvrdých a mäkkých spoluhlások v slabikách a slovách.
  • opraviť prácu zrakovo-sluchového analyzátora v cvičeniach na určovanie samohlások 2. radu, mäkkých spoluhlások pred nimi.
  • rozvíjať myslenie, pozornosť pri práci s vetami a textom.
  • prispievajú k formovaniu súvislej, expresívnej reči.
  • pokračovať v rozvoji zručností učenia, sebaovládania.

Materiál: tabuľka zvukových symbolov samohlások 2. radu (I - ya, E - yo, E - ye, Yu - yu); tabuľka so samohláskami 1 a 2 riadky v pároch (A-Z, O-E, E-E, U-Yu, s-I); karty so slovami (šťastný - rad; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - mil); presýpacie hodiny; znamienka „+“, „-“, „zaškrtnúť“.

Pre každé dieťa: linajkové zošity; karty so slabikami, slovami, textom; ceruzky (červená, modrá, zelená); "päť".

Pokrok v lekcii

„Roll call“ - ten, kto sa volá menom, si sadne.

O akých samohláskach sme hovorili v minulej lekcii? (Samohlásky 1. radu: A, O, U, E, s) Ako sme ich vyslovovali? (Vydržte a zaspievajte) Aké spoluhlásky sú pred týmito samohláskami (plné) Zapamätajte si a pomenujte slabiky so samohláskami 1. radu.

Učiteľ logopéda uvádza tému hodiny: „Samohlásky 2. radu“; účelom hodiny je upevniť vedomosti o samohláskach 2. radu, ich vplyve na spoluhlásku pred nimi, o jednom zo spôsobov zmäkčenia spoluhlások.

Samohlásky 2. radu pozostávajú z dvoch zvukov (zobrazená je tabuľka so zvukmi). Zhodneme sa, že tieto zvuky nebudeme ťahať ako hlúpe malé somáre. Samohlásky 2. radu pomenujeme stručne a jasne: „I, E, E, Yu“. (Volá logopédovi učiteľku, potom deti.) Ktorú samohlásku z 2. radu možno predĺžiť a dokonca aj zaspievať? (hláska „ja“).

Vloží sa tabuľka so samohláskami 1. a 2. riadku. Deti volajú samohlásky 1. radu, naťahujú ich, 2. riadky - krátko, zreteľne. Potom učiteľ logopéd prečíta básničku, deti volajú samohlásky vo dvojiciach. Opäť upozorňujeme na skutočnosť, že samohlásky 2. radu „I, E, E, Yu“ sa volajú krátko, jasne, bez toho, aby sa natiahli.

  • Nazývame písmeno „A“ a písmeno priateľky je „I“,
  • Nakreslíme s vami písmeno „O“ a priateľka nakreslí písmeno „E“,
  • Písmeno „U“ spievalo pieseň a „Yu“ jej odpovedalo:
  • Spievali sme písmeno „E“ a ako odpoveď počujeme „E“,
  • A s dieťaťom písmeno „y“ ťahá pieseň s písmenom „I“.

Práca v zošitoch. Pripomínajte deťom držanie tela pri úlohách v zošitoch.

Logopéd ukazuje karty so slovami napísanými v pároch (veselý - rad; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - pekné), ponúka vypočutie dvoch slov na prvej karte; nastaviť ich hodnotu; určiť povahu zvuku spoluhlások; na objasnenie, že samohláska 2. radu sa používa na označenie mäkkosti spoluhlások.

Poviem dve slová a vy si myslíte, ako sa líšia: rád - rad.

čo je rad? čo je riadok? Takže tieto slová majú rôzne významy.

A čo ešte? Ako znejú prvé spoluhlásky? "ŠŤASTNÝ" (pauza).....ťažko. Pomenujte zvuk („R“). Napíšme toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... RAD. (Samohlásky sú zvýraznené farebne, tvrdé, mäkké. Uvádza sa, že červená sa používa na označenie samohlások, modrá sa používa na tvrdé spoluhlásky a zelená na mäkké.)

A teraz potrebujeme: "ROW". Pomenujte prvý zvuk („Pb“). Za „R“ napíšeme písmeno ....... „I“. Napíšme toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... "SÉRIA".

V našom slove „rad“ slúži samohláska 2. radu „I“ ......... na zjemnenie hlásky „R“.

Podobne sa pracuje s dvojicami slov „nos - nesený; luk - poklop; mydlo - pekné. Deti tvoria vety s týmito slovami.

Na čo slúžia samohlásky 2. radu? (Na zjemnenie spoluhlásky pred ňou sú potrebné hlásky 2 riadky).

Existujú dva spôsoby, ako naznačiť mäkkosť spoluhlások v písaní. Prvý spôsob: použitie samohlások druhého radu „I, e, e, u a“. Druhý - ?........ O tom si povieme na ďalších lekciách.

Herné cvičenie "Kapitáni". Deti vykonávajú pohyby iba vtedy, ak logopéd vydá príkaz „Kapitáni“. (Napríklad „Kapitáni, tlieskali rukami!“ - sa vykonáva; „Dúpali nohou!“ - nie atď.)

Úlohy na kartách.

Č. 1 GA, GYA, RO, RE, NYA, NA, ZY, LA, SI, TYU, PO, FY, VE, DYA, BYU, WE, SHU, SA, HI, DU, NYA, BE, RY, PYU , KO.

Č. 2 SÁNKA, REBUS, KRUHY, BRUSNICA, SPOT, VODIČ, VEDRÁ, ZRNO, HÁK, LITRE

č. 3 Priatelia.

Kolja ochorel. Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. Zrazu uvidel zelenú guľu. Na balóne bola namaľovaná tvár. Kolja uhádol, čo chalani vymysleli. Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. Priniesli obrázkovú knihu. Kolja sa zlepšil.

Úloha číslo 1. Čítanie slabík, krúžkovanie slabík len so samohláskami 2. radu, zmäkčovanie spoluhlások pred nimi.

Materiál reči: ha, GYA, ro, RE, NYA, na, sy, LA, SI, TYU, po, fu, VE, DYA, BYU, my, shu, for, HI, so, NYA, BE, ry, PYu , ky.

Deti pomenúvajú slabiky mäkkými spoluhláskami. Učiteľ logopéd premenuje slabiky, deti - samohlásku 2. radu a mäkkú spoluhlásku v slabike.

Potom deti dali znamienko „+“, ak sa im úloha páčila a ľahko sa s ňou vyrovnali; znak „-“, ak to bolo ťažké alebo sa úloha nepáčila; „tick“, ak nie všetko dopadlo, vyskytli sa chyby.

Ústna úloha: učiteľ – logopéd volá slová a deti pred nimi slabiky so samohláskami 2. radu a mäkkými spoluhláskami: RU-KI, GRI-BY, MAR-KI, DOS-KA -!, KLYAK-SA , TABLE -!, TUF-LI, YU-LA -!, KOS-TER, RAIN-DI, YAB-LO-NYA, ZEB-RA, ZON-TIK, BET-LA.

Na rozvoj pozornosti, myslenia dostávajú deti „provokatívne“ varianty slov (existuje samohláska 2. radu, ale nie je pred ňou žiadna spoluhláska; neexistujú samohlásky 2. radu a mäkké spoluhlásky).

Po dokončení úlohy deti umiestnia na kartičky znamienka „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Úloha číslo 2: napíš 5 slov po slabikách, zakrúžkuj hlásky v 2 radoch červenou farbou, podčiarkni v zelenej farbe mäkké spoluhlásky pred nimi.

OLOVO, REBUS, KRUHY, BRUSNICE, ŠKVRNY, VODIČ, VEDRÁ, ZRNO, HÁK, LITRE.

Po dokončení úlohy deti umiestnia znamienka „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Fizkultminutka.

  • Možnosť 1: deti vykonávajú ľubovoľné pohyby pri veselej hudbe.
  • Možnosť 2: deti vykonávajú pohyby v súlade s textom a vyslovujú slová.

Kopeme hore - hore,
My ruky tlieskame - tlieskame!
Pozeráme chvíľu - chvíľu,
My ramená chik-chik.
Jeden - tu, dva - tam,
Otočte sa.
Raz - sadol, dva - vstal.
Všetci zdvihli ruky hore.
Raz - dva, raz - dva
Je čas, aby sme sa zamestnali!

Úloha číslo 3. Práca s textom:

Expresívne čítanie textu lektorkou logopéda, deti určujúce počet viet, slová vo vetách (pozor na „malé“ slová – predložky);

Čítanie textu deťmi (možno ponúknuť čítanie podľa vety - „reťaz“, podľa výberu žiaka čítania učiteľom – logopédom);

Čítanie viet navrhnutých učiteľom logopéda alebo podľa výberu samotných študentov s rôznou intonáciou.

Cvičenie na pozornosť: deti nájdu v texte 2 rady samohlások, zakrúžkujú ich červenou farbou (mäkké spoluhlásky pred samohláskami môžete navrhnúť podčiarknutie zelenou ceruzkou). Učiteľ používa presýpacie hodiny, aby deti mohli kontrolovať čas plnenia úlohy.

Kolja ochorel. (2) Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. (8) Zrazu uvidel zelenú guľu. (5) Na balóne bola namaľovaná tvár. (5) Kolja uhádol, čo chalani vymysleli. (6) Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. (6) Priniesli knihu s obrázkami. (5) Kolja sa cítil lepšie. (3)

Po dokončení úlohy si deti vymenia kartičky, navzájom si úlohy skontrolujú a potom na svoje kartičky umiestnia znamienka „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Zhrnutie lekcie.

Na čo slúžia 2-riadkové samohlásky? (Na zjemnenie spoluhlásky pred nimi sú potrebné 2 riadky samohlásky.)

Ako sme sa dohodli na pomenovaní samohlások 2. série? (Krátke, jasné, bez naťahovania)

Aké úlohy ste považovali za ťažké? Dá sa povedať, že ste dnes odviedli dobrú prácu. prečo?

Deti dostávajú „päťku“ za usilovnosť, aktívnu prácu v triede.

Po lekcii, pri kontrole plnenia úloh deťmi a znakov, ktoré zapisujú („+“, „-“, „tik“), logopéd analyzuje úroveň rozvoja zručností kontroly a sebakontroly.

Ciele:

Nápravno – výchovné

Oboznámiť žiakov s tvorbou samohlások druhého radu .

Naučte sa určiť miesto samohlások druhého radu v slove a označiť ho na diagrame.

Cvičenie vo výbere samohlások druhého radu vo výslovnosti a písaní.

Zlepšiť zručnosť čítania slov so samohláskami druhého radu.

Rozvíjať zručnosti sebakontroly a vzájomnej kontroly.

Nápravné a rozvojové ciele:

Podporovať rozvoj fonematického sluchu, fonematického vnímania, fonemických reprezentácií, schopnosti analýzy zvukového písma a syntézy slov, intonačnej expresivity.

Rozvíjať pozornosť, zrakové, sluchové a priestorové vnímanie, pamäť, logické myslenie, tvorivú predstavivosť, všeobecnú a jemnú motoriku.

Nápravné a vzdelávacie ciele:

Kultivovať pozornosť na zvuky, udržiavať záujem o študovaný materiál pomocou hier a herných techník.

Pestujte zvedavosť.

Vypestujte si pozitívny vzťah k učeniu.

Vybavenie.

Písmená „I“, „Y“, tabuľka samohlások, kresba „Zbor samohlások“, rozdelená abeceda, kruhy na označenie zvukov (červená, modrá, zelená), schémy na označenie vzhľadu dvoch zvukov v samohláskach druhého radu, obrázky obsahujúce samohlásky druhého radu, rébusy, rodinné obrázky: matky, otcovia, synovia a dcéry, príslovia, obrázky so symbolickým obrázkom slov: „tichý“, „hlasný“, „pomalý“, „rýchly“, „smutný“ ”, “zábava”, jablkové šablóny, farebné ceruzky, kartičky s obrázkom správne a nesprávne napísaných samohlások druhého radu, sadzobné plátno, loptička, ježko s jablkami úlohy, hra Zmätok, vety s rôznymi intonačnými schémami, magnetofón a nahrávanie hudobnej skladby, košíka s jablkami podľa počtu žiakov.

Plán lekcie.

1. Org. moment.

5 Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu

6. Fyzik. minútu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

1. Org. moment.

Ahojte chalani! Otvorte si zošity a zapíšte si dnešný dátum. Uhádni hádanku a dozvieš sa, kto k nám príde na hodinu.

Kožuch - ihly, Nedá sa to vziať do ruky.

Svieti - je ostrá. kto to je (ježko)

Vpravo (obrázok ježka je zverejnený). Ježko k nám neprišiel s prázdnymi labkami, ale s jablkami – úlohami. Každé jablko je úloha. Musíme nazbierať plný kôš jabĺk, aby sme dostali prekvapenie od ježka.

2. Oboznámenie sa s tvorením samohlások druhého radu

Beriem prvé jablko. Tu je otázka od ježka: „Je tam písmeno“ Yo “

tabuľka samohlások prvého radu? (Nie). Pomenujte samohlásky prvého radu.

O tom, v ktorom rade sa táto samohláska nachádza a ako vznikali samohlásky druhého radu, sa dozviete z rozprávky o písmenách „I“ a „Y“.

„Žili - boli tam dve písmená - sestry. Boli si veľmi podobní. Napísali takmer to isté. Iba písmeno „Y“ malo navrchu baretku, zatiaľ čo „ja“ ju nemalo. Zneli takmer rovnako. Len „ja“ je zdĺhavé a „Y“ je krátke, trhavé. Často boli zmätení a písmeno „Y“ bolo veľmi nepríjemné.

Raz prišlo písmeno „Y“ navštíviť samohlásky prvého radu a ponúklo sa, že si spolu zaspievame (obrázok „Zbor samohlások“ je zavesený). Začalo "Y" - zdvihlo sa "A". Ich zvuky sa spojili a ukázalo sa to tak krásne, že zvuky „O“, „U“, „E“ tiež chceli spievať spolu s „Y“.

„A“, „O“, „U“, „E“ sa stali blízkymi priateľmi s novou priateľkou a rozhodli sa, že nikdy neodídu. Išli ku kráľovnej gramatiky, začali ju žiadať, aby im dovolila vždy žiť spolu. Múdra kráľovná gramatiky im povedala: „Nemôžem vám dovoliť, aby ste žili stále spolu, pretože tie slová ma urazí, ak ich opustíte. Radšej vám vymyslím nové listy, v ktorých sa stretnete. A kráľovná gramatiky prišla s novými písmenami "I", "Yo", "Yu", "E", ktoré pozostávajú z dvoch zvukov: "YA", "YO", "YU", "YE".

Natešené zvuky „Y“, „A“, „O“, „U“, „E“ odišli domov. Odvtedy sa nachádzajú v samohláskach „I“, „Yo“, „Yu“, „E“ a aby zvuky samohlásky nešli na zvuk „Y“, kráľovná gramatika vytvorila nové písmená samohlásky a usadili ich vedľa seba, v druhom rade .

Stalo sa, že samohlásky „A“, „O“, „U“, „E“ sa ukázali ako staršie a začali sa nazývať samohlásky prvého radu a samohlásky „ja“, „yo“, „ Yu", "E" sa ukázalo byť mladšie a nazývalo sa samohláskami druhého radu.

Samohláska „Y“ sa spojila so samohláskami prvého radu, samohláska „I“ sa spojila so samohláskami druhého radu (tabuľka samohlások druhého radu je zverejnená).

Zapamätajte si tieto samohlásky. Zopakujme si ich v zbore (deti volajú samohlásky).

Z akých zvukov vyšli samohlásky: „ja“? (YA), "Yo"? (YO), "Yu"? (YU), "E"? (ÁNO).

Chlapci, je tu jeden trik. Tieto samohlásky nie vždy predstavujú dve

zvuk: len keď stoja na začiatku slova alebo za samohláskami a písmenami: „b“, „b“ (príslušné schémy sú vyvesené). V iných prípadoch majú tieto samohlásky inú funkciu, o čom sa neskôr presvedčíme.

3. Cvičenie na zvuk – písmenový a slabičný rozbor slova

Pozrime sa, ako ste sa naučili túto tému (zobrazí sa obrázok „bobule“. Deti sú vyzvané, aby spočítali počet písmen v tomto slove, označili zvuky zodpovedajúcimi krúžkami a napísali grafickú slabičnú schému: I Y O D A - 5 b.

6 hviezd

_ja _ _o _ _ale _ - 3 w.

Túto úlohu sme splnili. Dal som jablko do košíka.

4. Rozvoj jemnej motoriky, zrakovo-priestorového vnímania

1) Rozvoj jemnej motoriky.

Pozrime sa, akú úlohu si pre nás ježko pripravil (beriem druhé jablko): šablónu jablka zakrúžkujte a vytieňujte naklonenými rovnobežnými čiarami (deti plnia úlohu v zošitoch k hudobnej skladbe).

2) Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

Prečiarknite „nesprávne“ písmeno (na kartičkách žiaci prečiarknu nesprávne napísané písmeno) I Yo Yu Ye I. Skontrolujte.

5. Cvičenia na výber samohlások druhého radu

A v tomto bullseye - cvičenia pre vás.

1) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slabík.

Ukážte písmeno, ktoré by ste napísali na začiatok slabiky: yam, em, from, es, yur (deti ukazujú zodpovedajúce písmená: I, Yo, I, E, Yu).

2) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slov.

A) - Vyberte písmeno zo začiatku slova: jama, ruff, Yura, idú, Inna, jama, schúlený, mladý, smrek, hry, jastrab, južný, iskry, jedol (deti ukazujú písmená)

B) - Napíš tú samohlásku druhého radu, ktorá je na konci slova: Zoja, raj, spievaj, moja, moja, spodná bielizeň, ja, všade, tvoja, moja, spi, tvoja, moja, sebe.

Skontrolujeme napísané písmená: i, i, u, u, e, e, e, e, u, i, i, e, i, e. Vložte toto jablko do košíka.

C) -V ďalšom jabĺčku si pre nás ježko pripravil úlohy s obrázkami (obrázky sú zobrazené): jablko, sukňa, ihla, vretienko.

Prezri si obrázky, zapíš prvé písmená názvov obrázkov. Skontrolujte: Ja, yu a, yo, yu.

Poďme si zahrať hru "Čo sa zmenilo?" (Vymieňam obrázky a deti hovoria, že som ich vymenil).

Zoraďte obrázky predmetov podľa skutočnej veľkosti v zostupnom poradí (deti usporiadajú obrázky nasledovne: strom, sukňa, top, jablko, ihla). Výborne! Berieme ďalšie jablko - úlohu.

D) Riešte hádanky. Slová - hádanky musia nevyhnutne začínať samohláskou druhého radu. Odpovede napíšeme vo forme slabičnej schémy, pričom zapíšeme samohlásky druhého radu (deti idú na tabuľu pozdĺž reťazca) ..

*Môže sa zlomiť. * Točenie na jednej nohe * Keby nebolo jeho

Mohlo by to vrieť. Bezstarostný, veselý by som nič nepovedal.

Ak chceš, vo vtákovi Vo farebnej sukni tanečnica (jazyk) _ya_ ___

Môže sa otáčať. Hudobné…

(vajce) _ya_ ___ (yula) _yu_ ___

* Tenká niť je navlečená do úzkeho oka * Beží medzi kameňmi

A rýchlo plával za loďou. Neutekaj za ňou.

Ostro šije, vyšíva a napichuje. Chytený za chvost, ale Ach!

A volajú loď ... Utiekla a chvost je v jej rukách.

(ihla) _and_ ___ ___ (jašterica) _i_ _e_ _and_ __

* Nad riekou rástol * Okrúhly, ryšavý, * Som v júni a júli

Priniesli ich na párty. Rastiem na konári. Nech sa stane čokoľvek

Ihly na konároch. Dospelí ma zrazu milujú.

Čo to je? A malé deti. Odchádzam s mamou

(vianočné stromčeky) _e_ _i_ (jablko) _ya_ ___ ___ Kam? Do ... (juh) _s_

D) - V tejto úlohe si pre nás ježko pripravil hry:

„Štvrté je zbytočné“ - pomenujte slovo „navyše“, odôvodnite svoj výber: Jeľcin, Efimov, Jegor, Elagin (deti volajú „Egor“, pretože toto je meno a zvyšok sú mená ľudí).

"Rebuses" - Uhádnite mená matky (Ira), otca (Igor), syna (Egor) a dcéry (Julia) z obrázkov, pomenujte ich jedným slovom (rodina). Zapíšte si mená a podčiarknite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Aké pravidlo si treba zapamätať? (mená sú písané veľkými písmenami). Vyšetrenie.

6. Fyzik. minútu.

Hra „Nazvi to láskyplne“ (s loptou): bobule - ..., vajce - ..., jazyk - ..., černice - ..., strom - ..., golier - ..., sukňa - ..., krabica - ..., kôstka - ..., jablko - ...

Túto úlohu sme urobili, urobme ďalšiu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet

1) Opakujte v zbore jazykolamov:

Ja-ja-ja - môžem všetko! Jojo - žehlenie bielizne s babkou.

E-e-e - pomáham všetkým v rodine! Yu-yu-yu - spievam piesne s otcom.

Yu-yu-yu- spolu s mamou šijem bábiky. Ja-ja-chodím s dieťaťom!

2) Hra "Zmätok" - tu musíme tvrdo pracovať a zo zmätených slov urobiť vetu (slová sú zobrazené na sadzobnom plátne: Emelya, obed, vajce, on, je) - Emelya zje vajce na obed . (Deti napíšu vetu do zošita. Potom skontrolujte, čo je napísané).

3) Hra „Povedz príslovie“ – ježko nám ponúka začiatok prísloví. Musíme si pamätať alebo zvoliť vhodný koniec prísloví.

T ideš - ... ... matka učenia

Opakovanie - ... ... ponáhľajte sa

Ako chápete význam týchto prísloví? (Nie je potrebné sa ponáhľať, aby ste sa vyhli problémom. Ak budete veľa opakovať, naučíte sa lepšie. Najprv urobte, potom hovorte.)

Napíšte si príslovie, ktoré sa vám páči, hlásky druhého radu podčiarknite červenou ceruzkou. Kontrola toho, čo bolo zaznamenané.

4) Cvičenie v expresívnom čítaní.

Výborne! S touto úlohou sme sa tiež vyrovnali, berieme ďalšie jablko.

8. Izolácia samohlások druhého radu od textu.

V tejto úlohe nás ježko pozýva, aby sme o ňom napísali príbeh podľa plánu:

1. Meno zvieraťa. (je to ježko)

2. Kde býva. (Žije v lese.)

3. Čím sa živí. (Ježek žerie myši, chrobáky, žaby.)

4. Ako sa ukladá na zimný spánok. (Ježek spí celú zimu v norke.)

A) V reťazci viacerými žiakmi v jednej vete.

b) Celý jeden študent.

C) Napíšte príbeh do zošita, pričom hlásky druhého radu zvýraznite červenou ceruzkou.

D) Kontrola nahraného príbehu.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Zostáva posledné jablko. V tomto jablku sa s nami lúči a na rozlúčku chce vedieť, aké hlásky sme stretli? (Samohlásky druhého radu: I, Yo, Yu, E, I).

Zamyslite sa nad slovami, ktoré začínajú písmenami I, YO, YU, E, I.

Výborne! Dnes sa nám darilo a Ježko vám dáva darčeky - zrelé jablká.

Zhrnutie lekcie

Téma. Diferenciácia samohlások prvého a druhého radu.

Cieľ. Učiť deti rozlišovať samohlásky s - aústne a písomne.

Vybavenie. Text básne S. Pogorelovského „Ach, a problémy v Miškovom zápisníku“, tabuľka so samohláskami prvého a druhého radu.

Priebeh kurzu.

ja. Organizácia času.

Logopéd vyzve žiakov, aby si zapamätali a pomenovali hlásky prvého a druhého radu.

II. Opakovanie predtým preberanej látky.

Logopéd pozýva žiakov, aby si zapamätali, ako sa tvoria samohlásky druhého radu. Uverejní tabuľku so samohláskami prvého a druhého riadku.

Ponúka porovnanie dvojíc samohlások a - i, o - e, u - u, e - e, s - i. Odhalila sa podobnosť týchto párov v artikulácii a rozdiel v pravopise.

Logopéd. Tieto samohlásky sa nazývajú párové. Aby sme si ich pri písaní nepoplietli, naučíme sa ich rozlišovať.

III. Básnická práca.

Vypočujte si báseň.

Čo vidíš, krava, medveď cez "s",

Prísne a drsné? Naučte Mishku -

Medvedík cez "a" Premeňte sa na myš.

Napísal krava, mačka chyť myš!

Napíšte, prestanete vedieť.

Logopéd. Porovnajte význam a pravopis slov „Medveď“ a „myš“. (Tieto slová napíše logopéd na tabuľu.) Aké sú písmená týchto slov?

IV. Diferenciácia s - a v slabikách.

Cvičenie 1. Počúvajte slabiky. Povedzte, ktorú samohlásku počujete.

a) py, ty, my, sy, ry, dy, by, ky;

b) pi, ti, mi, si, ri, di, bi, ki

Ako vyslovujete spoluhlásky, ktoré ste počuli ako prvé a potom? (Tvrdá mäkká.)

Aký zvuk tu ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások?

Úloha 2. Opakujte slabiky po logopédovi.

py - pi - pi, ti - ty - ti, sy - sy - si, ri - ry - ry, dy-dee - dy

Úloha 3. Slabiky napíšte do dvoch riadkov: s s - do prvého, s a - do druhého.

my, si, sy, mi, ry, ri, ti, ty, ky, ki, li, pi, py, ly

Úloha 4. Doplňte slová vložením slabík uvedených v zátvorkách.

gri ... (by), či ... (py), le ... (pi), bo ... (by), ru ... (ki), ry ... (by), la. .. (py), ale ... (gi), knihy ... (gi), tak ... (ty), ke ... (dy), buď ... (gi), ked ... (ry), ko ... (ty), ka ... (tee)

v. Zhrnutie lekcie.

Logopéd. Aké zvuky a písmená sme sa dnes naučili rozlišovať?

Tréningové cvičenia

1. Vložte chýbajúce písmeno s alebo A Zapíšte si slová. Prečítajte si ich.

r...s, m...s, m...r, s...r, k...t, r...s, b...t, m...lo, l. ..pa, L...áno, k...ale, R...ta, s...ro, s...la, m...l..., v...l.. ., v...l..., l...s..., r...l..., p...l..., p...l...

2. Doplňte slová pridaním písmena s alebo A

nohy.., stôl..., knihy..., mak..., syr..., šrot..., guľa..., san..., korálky..., kuriatka..., soľ ..., teda...

3. Zmeňte slová podľa predlohy. Pomenujte poslednú slabiku vo výsledných slovách, potom posledné písmeno.

Ukážka: záhrada - záhrady, dy, s.

koza-…, sova-…, mucha-…, hra-…, osa-…, ruža-..., citrón-…, čižma-…, pes-…, sklo-…, ker-…, rys-…, loď-..., stôl-..., hromada-...

4. Napíšte slová a rozdeľte ich na slabiky. Podčiarknite slabiky s A rôzne ceruzky.

hory, muchy, kino, ryby, vari, sori, komáre, lampáše, sušienky, rybári, trhy, veľryby, ryby, rybičky

5. Napíšte slová graficky, napíšte písmená s, A

( Logopéd slovo volá, žiaci ho znázornia graficky, vzhľadom na počet slabík napíšu písmeno nad príslušnú slabiku s. alebo a.)

šťavy, mydlo, husi, vlhké, plásty, vidly, kúsky, kríky, známky, karty, kozy, čižmy, rybári, listy, vozy, krekry, vzory, lekcie, hudba, bubliny, motory

6. Vytvorte slová s písmenami y, A Porovnajte tieto slová vo význame a zvuku. Ku každému slovu vytvorte slovnú vetu.

vidly

7. Slová zapíšte, podčiarknite A rôzne ceruzky. Po písmenách vysvetlite prečo w, w napísal list A(pamätajte na pravidlo).

myši, trstina, pneumatika, lyže, nože, tuky, autá, zhasnuté, galoše, rozhodnuté, šírka, prežil, hríby, hrnčeky, pramene, ticho, výška, vyhorený, vyšívaný

8. Prečítajte si vety. Napíšte slová s písmenom s do jedného stĺpca, s a - do druhého, s písmenami s a a - do tretieho.

Otec pil. Rita kúpila mydlo. Tanyu bolí zub. Nina má korálky. Z komína vychádza dym. V záhrade rastú slivky. V lese je vlhko. Auto má nové pneumatiky. Misha má konvalinky.

Sladké a mydlo.

Mila nemala rada mydlo. Ale Mila nefňukala.

Mydlové mydlo Mama Milu. Sladká mladá dáma.

9. Slovníkové diktáty.

dym, sladký, mydlo, ryby, kravy, samy, lekcie, skutočný príbeh, to bolo, videla, huby, vlci, líšky, kríky, zajace, medvede, koberce, kraby, rybníky, podlahy, deti, myši, kedysi dávno , uši, huby, komáre, ticho, jar, kaluže, strechy, rojky, zákruty

Vysvetlite slovo: otočí.

10. Overovacie diktáty.

Mila a Nina umyli Simu. Misha a Vitya sú deti. Nina umývala Miša. Mila umývala Vityu. V zime išli ryby na dno rieky. Deti hľadali žalude. Sliepky vyhrabali postele. Vlci vyli v noci.

Zima.

Prišla zima. Fúkajú vetry. Všade naokolo snehové záveje. Ticho v lese. Vtáky odleteli. Zvieratá išli do nory.

Deti majú zo zimy radosť. Vystúpili na lyže. Vzali sane a zviezli sa dolu horou. Valčeky sa nalejú.

Diferenciácia a - z

1. Počúvajte slabiky.

Povedzte, ktorú samohlásku počujete.

ma, na, sa, ka, la, pa, ra, ta, fa, wa

ja, nya, sya, kya, la, pya, rya, tya, fya, vya

Ako vyzerajú spoluhlásky, ktoré ste najskôr počuli a potom zneli?

Ktorá samohláska ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások?

2. Porovnaj slová malý, rozdrvený význam a písanie. Povedz, akými písmenami sa tieto slová líšia.

3. Povedzte slabiky vo dvojiciach. Zvýraznite samohlásky v slabikách.

Ukážka: ma - ja, ach, ja.

ma-mya ta-tya la-la wa-vya áno-dya

pa-pya sa-sya ra-rya ka-kya ba-bya

4. Počúvajte, zapamätajte si a opakujte sériu slabík.

ta - cha - ta ma - me - ma bya - ba - bya ra - rya - ra - rya

cha - ta - cha me - ma - me ba - bya - ba rya - ra - rya - ra

5. Slabiky napíšte do dvoch riadkov: prvý s písmenom a, druhý s písmenom ya.

la, la, sya, ta, sa, pa, pya, rya, la, ra, ba, bya, vya, yes, va, ya

6. Doplňte slovo pridaním písmena a alebo z. Zapíšte si tieto slová.

mo..., Zo..., Mil..., Mish..., had..., ryba..., more..., zem..., tráva..., krajiny..., toto..., semienko..., ostrica..., vym..., hory...

7. Dokončite slovo pridaním slabiky s písmenom ale alebo ja Zapíšte si tieto slová.

Wa-..., O-..., Ma-..., Ka-..., I-..., nya-..., ba-..., ra-..., bas- ..., mo-...,. stra-..., pes-..., bese-..., sobo- ..., byť-..., seme-..., lebe-...

8. Slová odpíšte vložením chýbajúceho písmena ale alebo ja.

b...k, r...d, m...k, vr...h, s...d, m...h, v...h, t...h, m. ..so, k...sha, d...dya, gr...dy, r...dy, gr...chi, shl...pa, v...li, vr... gi

9. Slová zapíšte graficky, hlásky a, i napíšte nad príslušnú slabiku.

Ukážka: a) ________ ale __; b) _____ ale_ _ja__.

a) ryba, opasok, riadky, schovávačka, priadza, kolovrat, blato, opasok;

b) káčatká, zvädnuté, vozy, zrelé, špinavé, gombíkové harmoniky, modré, akékoľvek

10. Napíšte slová, rozdeľte ich na slabiky, podčiarknite písmená a ja ceruzky rôznych farieb.

doska, značka, had, pás, armáda, bratia, škvrna, bocian, šarlátový, pomalý, starý, pozemský

11. Porovnaj dvojice slov z hľadiska významu a pravopisu. S každým slovom vytvorte vetu. (Ústne.) malý - pokrčený rád - rad blokád - vyschnutá záhrada - sadnúť

12. Prečítajte si vety. Napíšte slová s písmenom o v jednom stĺpci, s písmenom i v druhom, s písmenami a ja- do tretice.

Naša Maya je malá. Natasha si jamu vykopala sama. Masha prevzal loptu. Borya hľadala bobule. Lyuba drvená hlina. Bože, sadni si a prečítaj si knihu. Alah je malý, ale inteligentný.

13. Napíšte vety, doplňte chýbajúce písmeno a alebo z.

Majú V ... či s ... v ... či rum ... shki. Ir..., an... a V...l... hry...či už v pr...tki. Ir... šoféroval..., a V...l... a jeden... boli r... dom. N...d... a D...sh... ed...t l...fsh. Kol...r...d, on pop...l v prvom r...d.

14. Diktát slovnej zásoby.

sám, sadnúť si, rád, riadky, hriadeľ, pomalý, lekár, čas, mäso, mäta, maják, had, svetlý, mäso, ryba, varené, vemeno, semeno, kalina, malina

15. Testovacie diktáty.

Kačica má káčatká. Mačka má mačiatka. Líška má mláďatá. Medvedica má mláďatá. Krava má teľatá. Los má lýtka.

Raya a Maya jedia maliny. Čerešne a jablone v záhrade. Mäta je užitočná bylinka. Žiadny dážď. Tráva vyschla. Na podlahe bola stará handra.

Diferenciácia o - joj

1. Prečítajte si slová nos, niesol . Porovnajte tieto slová vo význame, zvuku a pravopise. Zamyslite sa nad tým, akými písmenami sa tieto slová líšia.

2. Počúvajte dvojice slabík. Povedzte, ako znejú spoluhlásky v jednotlivých pároch, ktoré písmeno ovplyvňuje zmäkčenie spoluhlások.

mo - myo so - sho ro - ryo wo - wo bo - bo

po - pyo to - te lo - le but - ne fo - fe

3. Povedzte slabiky vo dvojiciach.

om - jesť z - et potom - te ko - kyo in - vo

os - yos alebo - yor sho - so ryo - ro ol - yol

4. Zapamätajte si a opakujte riadky slabík.

mo - myo - mo mo - myo - mo - myo to - cho - to to - cho - to - cho

myo - mo - myo myo - mo - myo - mo cho - to - cho cho - to - cho - to

5. Slabiky napíš do dvoch riadkov: s písmenom o v jednom riadku, s písmenom joj - inému.

od, yo, om, yom, sho, so, po, pyo, op, yor, lo, le

6. Slová zapíšte graficky, napíšte písmená o, e.

táborák, ruff, koza, dedina, soľ, somár, sumec, vtipný, losos

7. Porovnajte dvojice slov z hľadiska významu a pravopisu. S každým slovom ústne vymyslite vetu.

voz - niesol, nos - niesol, vôl - viedol

8. Vložte chýbajúce písmená o, joj v slovách.

tel...n...k, koza...n...k, ut...n...k, líška...n...k, jahňa...n...k, šteniatko...k, žriebätko...n...k

9. Napíšte vety. Podčiarknite písmená o joj rôzne ceruzky. Rozdeľte podčiarknuté slová na slabiky.

V teréne rastie breza. Má biely chobot a zelené listy. Pri breze na jar náušnice. Veže na breze vyrobené hniezda.

ježko.

Alyosha bol v lese. Nosil huby. Na cesta videl ježko. Ježek sa rozbehol k stromu. Alyosha nie je dotknutý ježko.

Nám spať nedáva?

10. Zapíšte vety vložením chýbajúceho písmena o alebo ё.

L ... nya priv ... s in ... s seno. Počuli sme r...v býkovi...v. Do t...ti P...má t...lka T...mka. Včielka ... lka robí m ... d. L ... shi n ... vye. ťuk...chki.

11. Diktát slovnej zásoby. Tmavý, dupať, čert, krieda, pozametaný, jalovica, tlačiť, vedrá, koláč, narýchlo, metly, poháre, stôl, slzy, šašo, javory, vŕby, voda, kmeň, mrznúť, soľ

12. Výstražné diktáty.

Vďaka, mráz, ktorý spôsobil sneh. Leva viedol vola. Ideme do domu. Loď má nové veslá. Začalo veľké sústo rýb. Škola má javor. Vova zamietol podlahu.

Javor.

Ros javor. Javor je vysoký. Javor má krásny list. Syoma a Borya sedeli pri javore.

ježko.

Ježek žije s Lyovou. Ježek má ihly. Lyova kŕmi ježka mliekom. Leni má tiež ježka.

Ruff a bream.

Strýko Lyonya je rybár. Chytil veľa rýb. Tu je pleskáč. Tu je ruff. Ruff a bream sú chutné ryby.

Diferenciácia u - u

Cvičenie 1.Čítať slová luk, poklop. Porovnajte význam a pravopis týchto slov. Povedz, akými písmenami sa tieto slová líšia.

Úloha 2. Prečítajte si slabiky prvého a druhého riadku.

moo, dobre, poo, su, ku, du, tu, ru, gu

mu, nu, pyu, eu, kyu, du, chu, ryu, gyu

Aký je rozdiel medzi výslovnosťou spoluhlások v slabikách prvého a druhého riadku. Aké písmeno napíšeš po mäkkých spoluhláskach?

Opačná hra.

Logopéd volá slabiku tvrdou spoluhláskou, žiaci mäkkou, hlasom zvýrazňujú samohlásky. u, u

Ukážka: Študenti logopéda

Úloha 3. Napíš slabiky do dvoch stĺpcov: s písmenom y - v prvom s písmenom u - v druhom.

boo, byu, chu, tu, lu, lu, ryu, ee, ru, su, pyu, poo

Úloha 4. Vypisujte slabiky z diktátu, podčiarknite samohlásku. (Používajú sa slabiky z predchádzajúcich úloh.)

Úloha 5. Slová napíšte graficky, napíšte písmená u, u

Ulya, Julia, luk, konár, spievať, moja, vírivka, Lyuba, kresliť, ruky, tyl, zbabelec, spať, slintať, topánky, sľuda, tuleň, služba, spodky

Slová na vysvetlenie: tyl, sľuda.

Úloha 6. Prečítajte si básne. Napíšte slová písmenami pri v jednom stĺpci s písmenom u - v inom s písmenami ty, ty - do tretice.

Na lekcii.

V triede som čítal

Kreslím a počítam.

Potichu zdvihnem ruku.

Ak sa opýtam, odpoviem.

Môj spoločník.

Na podlahe kolovrátku, zatiaľ čo ja

Ako môžem, spúšťam

Radšej by som vyrástol

Vypustím na oblohu satelit.

Úloha 7. pri alebo Yu.

Lei, ...la, s...tnik, ...rta, pl...s, min...s, sl...x, kra...ha, ...lita, ... litas

Úloha 8. Zmeňte slová podľa vzoru. Podčiarknite posledné písmeno upraveného slova. Ukážka: písať - písať.

písať - ..., kričať - ..., spievať - ​​.... lietať - ..., spať - ..., čítať - ..., krútiť sa - ..., hojdať sa - ..., pozerať - ..., škrípanie - ..., praskanie - ..., hovor - ...

Úloha 9. Doplňte chýbajúce písmeno pri alebo Yu.

Kat...sha živí k...r. K...ry dal zrná. L...sha l...bit l...k. ... la dať na ... bku. L...ba a L...sha g...la...t. Vstávam... skoro... o tretej. Il...sha ryža...et vaz... .

Úloha 10. Napíšte návrhy. Podčiarknite písmená u, u rôzne ceruzky. Rozdeľte podčiarknuté slová na slabiky.

Lucy si umývala krk. Sonya zahrievala žehličku. Peťa a Nyura nakŕmiť moriaka. Lyuba miluje dule. Yura a Ulya spolu učiť lekcie.

Úloha 11. Prečítajte si básne. Napíšte slová písmenami u, u Odpovedz na otázku.

Kto čo miluje. O Yulenke.

Yura - maliny. Julia - Yulenka - Yula,

Nyura - jarabina. Julia bola šikovná.

Lelya - Švédka. Sadni si na miesto Yulka

Kohl - brusnice. Na minútu som nemohol.

A naša Seryozha miluje hrozienka.

Otázky: Aká bola Julia?

Prečo ju nazvali svižnou?

12. Diktát slovnej zásoby

a) grafický diktát so zvýrazňovaním písmen u, u;

b) rovnaké slová sa zaznamenávajú pod diktátom logopéda.

Lyuba, Lusha, Pavlusha, sukňa, moriak, kraushka, stará žena, háčik, petržlen, hojdačka, chodiť, písať, štebotať, strihať, umývať sa, hrať, kresliť, spievať

13. Testovacie diktáty.

Mama kúpila Ilyusha Yulu. Luda prišla k Iljušovi. Spustili vrch na podlahu. Yula sa točí a bzučí. Zábavná hračka - rotačka.

Lyuba sa postavila blízko dubu. Na Ľuba sa radi pozeráme.

Na kraji lesa stála chata.

Októbroví ľudia sú priateľskí chlapci: čítajú a kreslia, hrajú a spievajú, žijú šťastne.

Raz, v chladnom zimnom období, som vyšiel z lesa - bolo veľmi chladno.

Diferenciácia joj - jaj

Cvičenie 1.Čítať slová ježko, sukňa. Pomenujte počiatočné zvuky. Pamätajte si, ako sa tvoria samohlásky jaj, ty. Porovnajte tieto samohlásky podľa artikulácie pier.

a) yum, em, yot, yut, yun, yon, her, yus, yor, yul, yur, ur

b) myo, mu, nyo, nu, sho, ryo, shu, le, ryu, lu, chu, vo

c) yum, mu, nu, yon, yor, ryu, ryo, yol, le, yur, yos

Úloha 3. Počúvajte, zapamätajte si a vyslovujte sériu slabík.

yom-yum myo-myu cho-chu yot-yum myo-myo

yum-yom mu-myo chu-cho yut-yot myo-myo-myo

Úloha 4. Počúvajte slová. Pomenujte iba samohlásku ё alebo ю.

juh, ježko, Júlia, Alyosha, Yura, viedol, všetko, všetko, sukňa, orol

Úloha 5. Napíš slabiky do dvoch riadkov: prvý s písmenom joj, v druhom - s listom Yu.

yo, mu, yum, myo, eu, sho, yus, nu, yun, nie, ryu, ryo

Úloha 6. Zapíšte si slová. Podčiarknite písmená jaj, ty ceruzky rôznych farieb.

juh, med, jún, ruff, júl, javor, Lenya, Styopa, Nyura, ježko, jurta

Úloha 7. Slová napíšte graficky. Napíšte písmená nad príslušnú slabiku jaj, ty.

javor, svižný, koberec, jedlo, lietadlo, tok, repa, ovos, plus, brusnica, čln, oheň

Úloha 8. Doplňte vety podľa predlohy.

Ukážka: a) Yura spieva - deti spievajú; b) Deti spievajú – Yura spieva.

Yura spieva - deti ... . vrana viet-birds ... .

krajčírka šije-šičky ... . kurčatá klbacie kurčatá ... .

Lyuba nápoje - deti ... . prší, prší...

Rozdeľte vety podľa predlohy.

Ukážka: a) Yura spieva pieseň; b) Deti spievajú piesne.

deti spievajú - Yura ... . vtáky twist-raven ... .

krajčírky šiju-krajčírka ... . kurčatá kurča kurča ... .

deti pijú - Lyuba ... . prší, prší...

Úloha 9. Napíšte návrhy. Vložte chýbajúce písmená.

L...nya l...bit od...m. L...yee l...bit s...clo. L...ba jedol kl...kwu. Al ... nosí ... bku. ... ra hlava ... l ... lu. Z brezy ... zy a cl ... na podložke ... t listov ... . Tel ... nok sa dostal do ov ... s.

Diktát slovnej zásoby.

javor, zobák, hrýzť, dať, spať, pole, plátno, tvoj, môj, haraburdie, vyliahnuť, cibuľa, ľad, sľuda, slzy, na okraji, na zemi, nesené, loach, krútiť, hniezda, všetko, všetko

Testovacie diktáty.

Na breze si robia hniezda veže. Leva má nové papuče. Musíte mať vlastný hrebeň. Loaches preliezajú plot. Bay-bayushki-bayu, neľahnite si na okraj. Nad kolibou visí bochník chleba. (Mesiac.) Vtáky sa zhromaždili v kŕdli. Aljoša našiel pod vianočným stromčekom ostnatého ježka.

Styopa a Alyosha spievajú svoje obľúbené piesne. Stojím na okraji útesu. Babička miluje pšeničné koláče. V obchode sa predávali buchty a sladké koláče. Daj mi môj uterák a hrebeň. Oblečte si teplú bundu a modrú sukňu. Škola má javor. Radi sedíme pri javore. Včely bzučia, vtáky spievajú.

Tréningové cvičenia

1. Prečítajte si slovné dvojice. Porovnajte ich vo význame a pravopise.

malý - rozdrvený luk - priekopa priekopa - rev

rád - rad vozíkov - vozili mydlá - mil

2. Napíšte slová. Zdôraznite mäkké spoluhlásky. Pomenujte samohlásky, ktoré prichádzajú po mäkkých spoluhláskach.

pozdrav, sito, kožušina, pes, lopta, mäso, ryža, nohavice, mäta, strýko, vedrá, les, med, mier, telo, váhy

3. Vypíšte slová vo dvojiciach. Ústne vymýšľajte vety s každým párom slov.

Ukážka: rád - riadok.

Dyoma, kruh, hák, domy, vozík, rad, nesený, umytý, osy, mil, sekery, rád

4. Do viet vložte chýbajúce slová.

šťastné - riadky Deti sadili zeleninu. Snažil sa to urobiť ešte...

Zberané na jeseň. Všetky boli....

niesol nos Pinocchia... zlatý kľúč.

Rád strčí svoje... všade.

pľuvať-pľuť..., pľuvať, až do rosy.

Ľuba má dlho ... .

Medveď-Mačka... chytená... .

Testovacie diktáty

Diktát slovnej zásoby

ovos, krabica, mäso, Fanya, blízko, Luda, Lusya, ľudia, Lenya, meno, putoval, miluje, južanský, všelijaký, svetlý, topí sa, spievať, všetko, všetko, všetko, palica, losos, schovávačka, káčatká , útulný, jabloň, bobule, bubliny, jazerá, brezy, teľatá

Sluchové diktáty

Usmernenie: logopéd vyslovuje zvýraznené slová po slabikách.

Lenya miluje jablká. Lucy miluje čerešne. Teta Tanya kúpila hrozienka, Vtáky odletieť Juh. Ľuba je všade drží krok. Olya a Fedya dobre tancujú. Malý Lyuba je veľmi zvedavý.

káčatká plával v rákosí. Čoskoro budú kurčatá štebotať v hniezdach. Na brezách čvirikajú ďatle. Teľatá sa pásli na lúke a jahňatá. kvitnúť jabloní a hrušiek. V krabici škrípali malé kurčatá.

Prišla jar. Slnko rozlieva svetlo a teplo na zem. šumieť tokov. Na stromoch sa zelenajú listy. Objavil sa prvé včely. Vtáky si stavajú nové hniezda.

Vizuálne diktáty

Metodické pokyny. Logopéd napíše na tabuľu vetu.

Misha a Irina milujú svoju matku. Vždy jej pomôžu. Deti zametajú podlahu, umývajú riad, utierajú prach. Večer všetci spoločne pozerajú televíziu.

Yasha a jeho priatelia - Yoongi. Sú na veľkej jachte. Mladí námorníci praktizujú námorné techniky. Oni y-right-la-yut s jachtou. Chlapci vyplávali. Zdvihnite a ukotvte o-pus-ka-yut. Stoja za volantom. Ich kapitán je s nimi všade.

Slová písané po slabikách, píšte celé.

Plány logopedických tried č.1-10

STAGE. Práca na morfologickom zložení slova

1. Skladba slova

Plány logopedických tried č.11-20

2. Predložky, predpony, prízvuk

Plány logopedických tried č.21-24

3. Neprízvučné samohlásky

Plány logopedických tried č.25-30

4. Diferenciácia spoluhlások

Plány logopedických tried č.31-60

JADIUM.

DIFERENCIÁCIA SORTIMENTU VOFERS I A II.

PLÁN LEKCIE LOGOPEDIE №1

TÉMA: PRVÁ A DRUHÁ DIFERENCIÁCIA

(A JA).

Ciele:

1.

2.

3.

4. Rozvoj koherentnej reči;

5.

Vybavenie: tabuľka samohlások 1 a 2 riadky, tabuľky (na mnemotechnický príjem), signálne karty.

Priebeh kurzu.

ja Organizácia času.

Logopéd vyzve žiakov, aby si zapamätali a pomenovali hlásky 1. a 2. radu.

II. Opakovanie predtým preberanej látky.

Logopéd vyzve žiakov, aby si zapamätali, ako sa tvoria samohlásky 2. radu. Je zverejnená tabuľka so samohláskami 1 a 2. Ponúka porovnanie párov samohlásky O-Yo, U-YU, E-E, Y-I, A-Z. Odhalila sa podobnosť týchto párov v artikulácii a rozdiel v pravopise. Tieto samohlásky sa nazývajú párové. Aby sme si ich pri písaní nepoplietli, dnes sa ich naučíme rozlišovať.

III. Diferenciácia samohlások A a Z.

Dnes budete rozlišovať medzi párovými samohláskami a ktoré, určte sami.

a) Práca s básňou. Vypočujte si báseň.

Tu je list ako chatrč.

Nie je to dobrý list!

Aj keď to vyzerá jednoducho.

A začína abeceda.

Tak, aké prvé písmeno dnes spoznáte?

Určte, čo je druhé písmeno.



Som batôžkár.

Cestujem pešo.

Ukážka tabuliek na mnemotechnický príjem. (Písmeno A je v tvare chatrče, písmeno I v tvare cestovateľa s batohom).

b) Porovnávanie hlások A, Z artikuláciou, zisťovanie podobností a rozdielov (zrkadlo).

1. Diferenciácia A a Z v slabikách.

a) Vypočujte si slabiky, povedzte, ktorú samohlásku počujete.

MA, NA, SA, MYA, NYA, LA, NA, PYA, FYA.

Povedz slabiky vo dvojiciach, ako znejú spoluhlásky v každej dvojici?

MA-ME, TA-TYA, LA-LA, YES-DYA, NA-NYA, SA-XIA, RA-RYA, BA-BYA.

b) Práca so signálnymi kartami. Počúvajte slabiky, držte kartičku so samohláskou, ktorú počujete v slabike.

TA, MYA, NA, RYA, LA, SA, FOR, ZHA, SHA, FA, VYA, SHYA.

c) Napíšte do dvoch riadkov, do prvého - písmenom A, do druhého písmenom Z (rôzne pasty).

LA, ME, XYA, TA, SA, PA, RYA, LA, YES, VYA.

Skontrolujte: prečítajte si slabiky, ktoré ste napísali do prvého riadku v druhom.

2. Diferenciácia samohlások A a Z v slovách.

a) Hra "Vtipné písmená A a Z." Logopéd rozpráva deťom rozprávku o písmenkách A a Z.

„Raz sa písmená A a Z rozhodli zahrať si vtip a vymenili si izby. Písmeno A sa usadilo v miestnosti písmena Y. Písmeno I obsadilo miestnosť písmena. Uvidíme, čo sa stane a či ich môžeme nechať žiť, kde chcú.“

Slová sú napísané na tabuli. Študenti prečítajú slovo, potom nahradia samohlásku A za Z a naopak a rozhodnú sa, či je možné vo výslednom slove ponechať písmená.

IHLOVÝ KLOBÚK MALÝ

VLAJKOVÝ POPRUH MATKA

NÁTER ZEMNÝ HRIADEĽ

b) Napíšte slová. Namiesto bodiek vložte glana A alebo Z. Pred vloženými samohláskami zdôraznite mäkké spoluhlásky. (Logopéd so žiakmi rozoberie prvé slová každého stĺpca, zistí, ako znie spoluhláska pred vloženým písmenom a určí, ktoré písmeno má napísať po mäkkej spoluhláske. Potom už žiaci samostatne plnia úlohu.

p ... rus p ... tki

s ... dik l ... mka

l ... pki r ... dom

m ... lyže tr ... pki

c) Zapíšte slová, rozdeľte ich na slabiky, písmená podčiarknite ceruzkami rôznych farieb.

DOSKA, PEČIATKA, HAD, BOCIAN, ŠARLÁT, STARÝ.

d) Prečítajte si slová vo dvojiciach. Vypočujte si zvuk samohlásky I v prvom a druhom slove. Vysvetlite, prečo to znie inak. Slová napíšte do dvojíc, podčiarknite zvýraznené slabiky.

SEMIENKO - RODINA

Kolja - stávky

STROMY – vädnú

bratia - ťahať

e) (ústne). Porovnajte dvojice slov z hľadiska významu a pravopisu. S každým slovom vytvorte vetu.

MAL - MYAL RAD - RADOVÁ ZÁHRADKA - SED

Logopedická relácia.

3. Rozlišovanie písmen vo vetách.

a) Napíšte vety, doplňte chýbajúce písmeno A alebo Z.

Majú V ... či s ... v ... či rum ... shki.

Ir... a V...n... hrali p...

N ... d ... zje l ... psh.

Čítanie a analýza viet. Nájdite hlavné slová vo vete.

b) Testovací diktát.

Raya a Maya jedia maliny. Čerešne a jablone v záhrade. Mäta je užitočná bylinka. Tráva vyschla.

IV. Zhrnutie lekcie.

Čo ste sa naučili na hodine?

PLÁN LEKCIE LOGOPEDIE №2

TÉMA: DIFERENCIÁCIA PRVÉHO A DRUHÉHO HLASU (A-Z).

Ciele:

1. Naučiť deti rozlišovať medzi samohláskami A, Z v ústnom a písomnom prejave;

2. Rozvoj fonematického vnímania;

3. Zlepšenie gramatickej štruktúry;

4. Rozvoj koherentnej reči;

5. Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Vybavenie: signálne karty, magnetofónové pásky, dierne štítky, perá s modrým a zeleným atramentom.

Priebeh kurzu.

ja Organizácia času.

II. Konsolidácia pokrytého materiálu.

S akými zvukmi ste pracovali na poslednej hodine? Aké sú tieto zvuky, samohlásky alebo spoluhlásky?

1. Odpovede na otázky. Pomenujte samohlásku 1. radu, 2. radu. Aké sú podobnosti a rozdiely vo výslovnosti týchto zvukov? Myslite na slová, ktoré majú zvuk A, Z.

2. Diferenciácia zvuku:

a) v slabikách.

1) Počúvajte, zapamätajte si a opakujte slabiky:

TA - TYA - TA, MA - MYA - MA, TYA - TA - TYA, MYA - MA - MYA, RA - RYA - RYA, RA - RYA, RYA - RA.

2) Zápis slabík do zošita.

MA, MYA, NA, VA, FYA, RYA, LA.

b) v slov.

1) Pracujte so signálnymi kartami na magnetofónovom zázname (vypočujte si slovo a zdvihnite príslušnú kartu s písmenom).

RYBY, PÁS, RADY, VOZŇ, PRIADZA, BAYAN, HORA, SILA, PES, ŠPINA, HAD, SVETLÁ, ZEM, TRÁVA.

2) Napíšte slová do 2 stĺpcov (slová s písmenom A - modrým atramentom, písmenom I - zeleným atramentom).

ZOYA, JABLKO, ROZHOVOR, MORE, SEMIENKA, GUĽA, KAPUSTA, ZÁHRADKA.

Kontrola: 1 žiak prečíta slová 1 a 2 stĺpce, každý si skontroluje zápisy v zošitoch.

3. Odpisujte vety, slabiky podčiarkujte oddeľovacím znakom b.

DARIA JE TEPLÚ POLIEVKU. TANYA CHCE DŽEM.

BRATIA ŤAHAJÚ SIETE. CHLAPCI LIEČILI VRABUČA.

Kontrola: Rozbor viet: prečítajte vetu, pomenujte slovo s deliacim b. nájsť hlavné slová vo vete. Spočítajte počet samohlások A, Z, určte, ktorých písmen je viac.

4. Práca s diernymi štítkami. Doplňte chýbajúce písmená v prísloviach.

Čo je na mysli, potom na ... jazyk.

Ten lenivý je vždy ... sviatok.

Všetko má svoj čas....

Ryba ... v rieke - nie v ruke.

Skontrolujte: prečítajte si príslovie, vysvetlite jeho význam.

Počítanie písmen A, Z.

III. Domáca úloha. Vymyslite 5 slov so zvukmi A, Z a napíšte ich do dvoch stĺpcov s rôznou pastou.

IV. Zhrnutie lekcie. Čo ste sa naučili na hodine?

PLÁN LOGOPEDICKEJ LEKCIE №3

TÉMA: DIFERENCIÁCIA PRVÉHO A DRUHÉHO VOFERA (О – Е).

Ciele:

1. Formovať u študentov schopnosť rozlišovať medzi samohláskami O, E v ústnom a písomnom prejave;

2. Rozvoj fonematického vnímania;

3. Zlepšenie gramatickej štruktúry;

4. Rozvoj koherentnej reči;

5. Rozvoj pozornosti, pamäti, myslenia.

Vybavenie: signálne karty, magnetofónová páska, obrázky predmetov: breza, somár, ruža, lietadlo, sane, auto; tabuľky na mnemotechnický príjem, zrkadlá, obálky s deformovaným textom.

Priebeh kurzu.

ja Organizácia času.

II. Opakovanie preberanej látky. S akými zvukmi sme pracovali na poslednej hodine? Pomenujte samohlásku 1. radu, vymyslite slovo s touto hláskou. Pomenujte samohlásku 2. radu, vymyslite slovo s touto hláskou.

III. Diferenciácia samohlások O, Y.

Dnes sa naučíte rozlišovať iné samohlásky, ktoré si viete sami uhádnuť. Riešte hádanky. Vyberte prvý zvuk, určte, do ktorej série samohlások tento zvuk patrí.

1) Hádanie hádaniek, zvýrazňovanie samohlások od začiatku slova.

Guľatá, zrelá, opálená, prichádzam s darčekmi.

Chytený na zub, Svietiť jasnými svetlami.

Chytený na zub, elegantný, zábavný,

Nemohol som rozbiť všetko, Nový rok ja som ten hlavný.

A padol pod kladivo, (Yolka).

Raz to chrumkalo - praskla strana.

(Oriešok). Vzdušná bavlna

Plávajúce niekde. (Oblak).

2) Stanovenie podobností a rozdielov. Porovnanie zvukov Oh, Yo artikuláciou (použite zrkadlá).

3) Porovnanie zvukov s ich grafickým znázornením (mnemotechnický prostriedok).

V tomto liste nie je roh.Písmeno E sa nadýchlo.

Preto je okrúhla. Ako tá hodina na nej

Predtým to bolo okrúhle. Pár kurčiat sa trepotalo

Mohol som jazdiť. Ukázalo sa, že písmeno Y.

4) Rozlišovanie zvukov v slabikách.

a) Vypočujte si dvojice slabík. Povedzte, ako znejú spoluhlásky v jednotlivých pároch, ktoré písmená ovplyvňujú zmäkčenie spoluhlások.

MO - MYO SO - SHO RO - RYO VO - VE BO - BY

FO - FYO KO - KETO - THO LO - LE NO - NE

b) Práca so signálnymi kartami, nahrávaním na pásku.

OM YOM MO CHOO SO FYO OT YOT

SHO THO RYO RO WOO OL YOL VYO

c) Zápis slabík do dvoch riadkov, s písmenom O - do jedného riadku modrým atramentom, s písmenom E - do druhého zeleným perom.

OD YOT OM YOM HER SO NO NO OR YOR LO LE

Kontrola: 1 žiak prečíta riadok slabík, každý si skontroluje svoje poznámky s hovorenými slabikami.

5) Rozlišovanie hlások v slovách.

a) Spojte písmená.

Prečítajte si výsledné slová. Napíšte ich vo dvojiciach. Podčiarknite písmená, ktoré rozlišujú slová.

Slovníková práca: Vysvetliť význam slova ZANOS, slabičný rozbor slova.

b) Práca s obrázkami predmetu.

Pomenujte obrázky. Pomenujte len tie obrázky, kde názvy obsahujú hlásku O, potom Yo, potom, kde je hláska O a hlásku Yo. Slová označujúce názov týchto predmetov si zapíšte do zošita, tieto slová graficky analyzujte zeleným prelepením ( 1 žiak splní úlohu pri tabuli).

6) Diferenciácia hlások vo vetách.

Napíšte návrhy. Namiesto bodiek vložte chýbajúce písmeno O, E.

Losh ... d niesol ... t palivového dreva. P ... var niesol ... t koláč. L ... dka plávať ... t pozdĺž rieky. Pch ... lka robí m ... d.

Analýza ponuky.

Prečítajte si ponuku. Prečo v slove ŠŤASTIE za písmenom B je potrebné napísať písmeno Y?

Prečo v slove CARRY treba po H písať E?

Prečo je potrebné písať oddelene PRI RIEKE?

Prečo potrebujete napísať písmeno D na koniec slova MED?

Logopedická relácia.

7) Diferenciácia zvukov v spojenej reči.

Neviem poslal obálky so zdeformovaným textom. Potrebuje zostaviť príbeh „Ježko“, správne zoradiť pásy s vetami a tiež vložiť chýbajúce písmená do niektorých slov. Pre neznalca je to veľmi ťažké, pomôžeme mu zostaviť príbeh.

Al...sha bol v lese. On n ... s hubami. Na tr ... kopu uvidel ježka. Ježek sa rozbehol k stromu. Aljoša sa ježka nedotkol.

Prečítaj si príbeh. Vysvetlite, prečo ste do slova PATH vložili písmeno O.

IV. Zhrnutie lekcie. Čo ste sa naučili na hodine?

PLÁN LOGOPEDICKEJ LEKCIE №4